5 pomysłów na weekendowy wypad za miasto

5 pomysłów na weekendowy wypad za miasto


Zastanawiasz się jaki kierunek obrać, by spędzić weekend na łonie natury, z dala od zgiełku miasta? Możliwości jest naprawdę wiele – lasy, parki, szlaki piesze i rowerowe, skanseny czy otwarte muzea. Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom, przygotowaliśmy kilka podpowiedzi. Być może się Wam przydadzą...?!

Tak naprawdę wokół każdego dużego miasta jest wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Mogą to być lasy, parki narodowe czy krajobrazowe, małe klimatyczne wsie czy różnorodne trasy turystyczne – piesze lub rowerowe. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli jasno je określimy, bez problemu znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Żeby Wam pomóc, przygotowaliśmy listę z kilkoma wskazówkami, które przydadzą się w planowaniu wyprawy za miasto. Oto i one!


1. Parki Krajobrazowe w okolicy


Parków Krajobrazowych w Polsce jest bardzo dużo. Występują one tak naprawdę wszędzie. Tuż obok nas także. Wystarczy tylko nieco poczytać i znaleźć atrakcyjne miejsca położone najbliżej nas. W parkach bardzo często tworzone są rezerwaty przyrody, ścieżki spacerowe czy dydaktyczne, a także rowerowe czy konne. W wielu parkach znajdziemy też atrakcyjne punkty widokowe czy piękne zabytki. To idealna propozycja na spacer, czy to we dwoje, czy rodzinny.2. Trasy spacerowe i rowerowe


Aktywny wypoczynek cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Nic więc dziwnego, że z roku na rok przybywa infrastruktury przygotowanej z myślą o spacerowiczach, biegaczach czy miłośnikach jazdy na rowerze. Szlaki turystyczne występują wszędzie, tuż obok nas. Jednak nie zawsze wyglądają one tak samo. Jedne mają utwardzoną nawierzchnię, inne wiodą polnymi i piaszczystymi drogami. Są trasy krótkie i długie, położone w terenach nizinnych i górskich.

Zdecydowanie warto poznać trasy spacerowe i rowerowe w swojej okolicy. Nie ma lepszej metody na poprawę kondycji i odporności niż aktywność fizyczna. W każdym wieku. Pamiętajmy o tym.3. Okoliczne wsie i miasteczka


Każde większe miasto otoczone jest malutkimi wioskami i miasteczkami, które kryją wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc. Większości nie znamy, nawet o nich nie słyszeliśmy, a szkoda. Jeśli marzy nam się długi spacer na łonie natury, pobliskie wsie będą idealnym miejscem. Zabudowania otoczone polami uprawnymi, łąkami i lasami – to wymarzone sceneria na rodzinny spacer. Polne drogi, śpiew ptaków czy szum pobliskiej rzeki uspokaja i wycisza, pozwala się odprężyć i zrelaksować.

Warto pamiętać także o tym, że większość tych małych miejscowości to także ciekawe zabytki – stare kościoły, pomniki, domy czy grodziska.4. Skanseny, grodziska i otwarte muzea


Świetnym miejscem na wycieczkę za miasto są różnego rodzaju skanseny, grodziska, otwarte muzea w terenie czy też zapomniane przez świat ruiny. Tam nie spotkamy tłumów turystów, nie musimy się obawiać, że obiekt będzie nieczynny czy nie zostaniemy tam wpuszczeni z psem.

Tego rodzaju atrakcje są zazwyczaj świetnie wkomponowane w przyrodę, ale także przygotowane na przyjęcie gości – posiadają odpowiednią infrastrukturę, np. łatki, stoły, altany czy kosze na śmieci.


5. Lasy


Lasy sprawiają, że się wyciszamy. Koją nasze nerwy i odprężają. Spacerując leśną dróżką czy ścieżką cieszy każdy oddech i każde mijane drzewo. By zyskać jeszcze więcej energii możemy się do drzew poprzytulać. Nie, to nie jest żart. Spróbujcie raz, nie będziecie żałować.

Jeśli nieopodal nas znajduje się las, koniecznie wybierzmy się na spacer. Z rodziną, samemu czy z przyjaciółmi. Wyjdziemy spokojniejsi i zadowoleni.

Wielką zaletą lasu jest także to, że otwarty jest on przez całą dobę, o każdej porze roku. Nie zapłacimy też biletu wstępu. Uważajmy jednak na prowadzone wycinki drzew oraz polowania, które najczęściej odbywają się właśnie w weekendy.

Następny artykuł Uwaga na fałszywe obiekty...

Komentarze

Zobacz również