Co robić w Bieszczadach gdy pada deszcz?

Co robić w Bieszczadach gdy pada deszcz?

Nadszedł ten dzień! Spakowaliśmy plecak, założyliśmy wygodne buty, zebraliśmy pokłady energii i rzuciliśmy wszystko! Pora wyjechać w Bieszczady! Już marzymy o wyprawach na połoniny, zdobyciu Tarnicy i znalezieniu źródeł Sanu. Niestety nasze plany zawzięcie próbuję pokrzyżować pogoda i na urlop razem z nami wysyła ulewny deszcz, zachmurzone niebo i nieprzyjemny wiatr. Czy to znaczy, że nasze wczasy musimy uznać za stracone? Absolutnie nie! Oto kilka pomysłów na to co można robić w Bieszczadach gdy pada deszcz!

Bieszczady to niewątpliwie najpiękniejszy zakątek Polski. Każdy, kto zawitał tu przynajmniej na chwilę, z całą pewnością stracił dla tego miejsca serce lub głowę. Region ten zachwyca cudowną przyrodą oraz zapierającymi dech w piersiach widokami. Jeżeli więc nad nami zbiorą się czarne chmury, możemy zapomnieć o czerpaniu radości z wyjazdu. Czy jednak aby na pewno? O wyjątkowości Bieszczad świadczy przecież także niezwykły klimat, które będziemy mogli odkrywać niezależnie od pogody – odwiedzając interesujące miejsca oraz spotykając ciekawych ludzi. Wystarczy przygotować plan awaryjny, po który sięgniemy, gdy tylko pogoda postanowi płatać nam figle. Co powinno pojawić się na liście miejsc wartych zobaczenia? Poniżej mamy dla was kilka propozycji. 


Co robić w Bieszczadach gdy pada deszcz? Odwiedzić najciekawsze bieszczadzkie muzea!


Wszyscy kochają Bieszczady, ale ile osób rzeczywiście może powiedzieć, że je zna? Jeżeli nasze plany wyjazdowe zepsuje brzydka pogoda, nie powinniśmy się przejmować! Przed nami właśnie pojawia się świetna okazja, aby lepiej poznać historię i tradycje naszych pięknych gór. Wystarczy, że odwiedzimy kilka interesujących okolicznych muzeów! 


Będąc w pięknych Ustrzykach Dolnych, możemy odwiedzić między innymi Muzeum Młynarstwa i Wsi. Gdzie je znajdziemy? Oczywiście w budynku dawnego Młyna, który powstał w 1925 roku, przetrwał wojnę oraz chwilową przynależność do Związku Radzieckiego. W miejscu tym będziemy mogli poznać interesującą historię młynarstwa, a także zobaczyć jak przebiega proces mielenia zboża. W budynku znajdziemy także interesujące eksponaty, a wśród nich między innymi maszyny z XIX wieku, komplet linii do czyszczenia zboża oraz jeden z najstarszych w Europie gniotnik walcowy. W Ustrzykach Dolnym możemy także zajrzeć do Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Tutaj zobaczymy liczne eksponaty związane z fauną, florą, geologią i architekturą Bieszczad. 


Muzeum Młynarstwa i Wsi

Muzeum Młynarstwa i Wsi

Ustrzyki Dolne, ul. Fabryczna

Muzea Ustrzyki Dolne 9.4


Historie regionu będziemy mogli poznać, udając się z wizytą do Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górze. W niewielkim, choć imponującym prywatnym muzeum zobaczymy ponad 2 tys. przedmiotów pochodzących głównie z XIX i XX wieku – chociaż na okazy z innych okresów także możemy liczyć. Wśród zbiorów znajdziemy między innymi pamiątki wojskowe z I i II wojny światowej, stare dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku, takie jak narzędzia rolnicze czy kowalskie. Ekspozycje uzupełniają zbiory guzików, nieśmiertelników czy butelek, a także cerkiewne krzyże i monstrancje oraz topory i bagnety. 


Zwiedzając okolice jeziora Solińskiego, warto zajrzeć do małej miejscowość Myczków. Tam znajdziemy bowiem Muzeum Kultury Bojków. W miejscu tym gromadzone i dokumentowane są pamiątki kultury materialnej i duchowej dawnych mieszkańców gminy Solina. Pośród zebranych eksponatów będziemy mogli zobaczyć między innymi przedmioty codziennego użytku, stroje, narzędzia, dokumenty oraz nagrania, przybliżające nam jak mogło wyglądać dawne życie w tym regonie. 



Sprawdź noclegi w Bieszczadach i lepiej poznaj ich historię! 


Atrakcje w Bieszczadach na niepogodę? Zwiedzanie zapory na Solinie! 


Bieszczady, chociaż kusza turystów przede wszystkim wyjątkowym klimatem oraz ciekawą historią, oferują także całkiem nowoczesne atrakcje. Jeżeli podczas naszego urlopu zacznie padać deszcz, możemy poszukać schronienia w zaporze wodnej Solina. Przy okazji oczywiście możemy ją także zwiedzić. Imponująca konstrukcja liczy sobie około 650 metrów długości i 80 metrów wysokości oraz jest jedną z największych atrakcji okolicy. Z jej szczytu rozciąga się piękny widok na miejscowości oraz położony niżej zalew. Podczas ulewnego deszczu najlepszym pomysłem będzie jednak wycieczka z przewodnikiem, który oprowadzi nas po wnętrzu elektrowni wodnej i przybliży nam jej działanie – należy jednak pamiętać, że zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem i odbywają się w kilkunastoosobowych grupach, więc czasem będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. 



Znajdź miejsce noclegowe w Solinie i zbadaj wnętrze hydroelektrowni!


Brzydka pogoda w Bieszczadach? Odpocznij w kultowej Siekierezadzie! 


Jeżeli podczas wypoczynku w Bieszczadach zaskoczyła nas brzydka pogoda, możemy zdecydować się na wizytę w lokalnej knajpie. Będzie to świetna okazja, aby skosztować regionalnych przysmaków. Czas możemy spędzić na rozmowach z rodziną, przyjaciółmi lub drugą połówką i przez chwilę naprawdę przestaniemy się śpieszyć. Dodatkowo możemy wybrać klimatyczny lokal, który sam w sobie będzie świetną atrakcją. Takim miejscem niewątpliwie jest “Siekierazada” znajdująca się w Cisnej. Kultowy bar zwany również biesowską knajpą cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Lokal swoją nazwą nawiązuje do kultowej powieści Edwarda Stachury, jednak to nie charakterystyczne miano sprawia, że “Siekierezada” na długo zapada w pamięć. Jej wnętrze zdobią liczne siekiery i poroża wiszące na ścianach oraz wyrzeźbione w drewnie diabły i biesy zerkające na klientów z niemal każdego zakamarka. Klimatycznym wystrojem możemy cieszyć się, sącząc wyrabiane na miejscu wino lub popijając piwo lane prosto z “pipy”. 


Znajdź nocleg w Cisnej i koniecznie zajrzyj do lokalu pełnego diabłów i biesów!  


Bieszczady na niepogodę? Zwiedzanie lokalnego browaru! 


Jeżeli wizyta w Siekierezadzie rozbudziła wasze kubki smakowe i zaczęliście się zastanawiać, jak przebiega proces tworzenia piwa, odpowiedź możecie znaleźć całkiem niedaleko. Wystarczy, że udacie się do Uherców Mineralnych, gdzie znajduje się Bieszczadzka Wytwórnia Piwa Ursa Maior. Co czeka na nas na miejscu? Będziemy mogli wejść do zamkniętej części wytwórni, by z bliska przyjrzeć się procesowi tworzenie regionalnego piwa rzemieślniczego. Podczas spotkania dowiemy się, jakie surowce wykorzystywane są podczas warzenia, jak przebiega fermentacja, leżakowanie oraz rozlewanie do butelek. Na koniec czeka nas film przedstawiający sam browar. W tym czasie możemy skosztować piwa lub kupić na pamiątkę butelkę bądź dwie.


Zajrzyj do oferty okolicznych noclegów i wybierz coś dla siebie!


Pomysł na deszczowe dni w Bieszczadach? Podróż szlakiem zabytkowych cerki


Wiele pięknych i wyjątkowych zakątków Bieszczad możemy odkrywać niezależnie od pogody. Z całą pewnością nalezą do nich liczne zabytkowe cerkwie. Drewniane obiekty rozsiane po okolicy należą do jednych z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych symboli regionu. Posiadają swój niepowtarzalny klimat oraz niejednokrotnie zachwycają swoim pięknem. Dlatego też w razie niepogody nie powinniśmy się wahać nawet przez chwilę. Wskakujmy w samochód i odkrywajmy kolejne skarby Bieszczad. Które z nich najlepiej odwiedzić? Lista musiałaby być naprawdę długa! W Hoszowie znajdziemy cerkiew św. Mikołaja, wzniesioną w połowi XX wieku, we wsi Rabe stoi cerkiew z pochodząca w 1852 roku, natomiast w Bystrem zobaczymy piękną cerkiew greckokatolicką pod wezwaniem św. Michała Archanioła zbudowaną w pierwszych latach XX wieku. Zabytkowe drewniane świątynie znajdziemy także w Czarnej, Hoszowczyku, Jałowe, Krościenku, Moczarach, Polanie, Radoszycach czy Równi.



Jak spędzić czas w Bieszczadach gdy pada? Ulepić garnki! 


Brzydka pogoda w Bieszczadach sprawia, że aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu musimy przełożyć na później. Jednak deszczowe dni mogą stanowić świetną okazję do rozruszania naszej kreatywności i artystycznych instynktów. Ciekawym pomysłem na urozmaicenie urlopu będzie wizyta w pracowni ceramicznej w Jankowcach koło Leska. Tam będziemy mogli zasiąść za kołem garncarskim i sprawdzić się w procesie tworzenia glinianych dzieł sztuki. Podczas indywidualnych zajęć uzdolniony artysta przeprowadzi nas przez cały proces, a stworzone przez nas przedmioty odpowiednio przygotuje i wyśle, gdy już będą gotowe do podziwiania. 


Sprawdź noclegi w Lesku i stwórz swoje własne małe dzieło sztuki!


Ciekawy pomysł na niepogodę w Bieszczadach? Podróż Bieszczadzką Kolejką Leśną! 


Niepogoda zepsuła wam plany, ale bardzo chcecie podziwiać bieszczadzkie krajobrazy? Nic was nie powstrzyma? W zasadzie da się to bez problemu zrobić. I wcale nie musicie przy tym moknąć. Wystarczy, że przebywając w okolicach Cisnej, udamy się na stację Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Ponad stuletnia trasa wąskotorowa stanowi jedną z największych turystycznych atrakcji miasteczka, która zadowoli podróżujących w każdym wieku. Czekają tu na nas tutaj dwie trasy: widokowa i dzika. Pierwsza z nich pozwoli nam podziwiać okoliczne szczyty, druga natomiast licznymi zakrętami zabierze nas do miejsc, do których nie dojechalibyśmy samochodem. Dodatkowo na stacji w Majdanie możemy odwiedzić muzeum, gdzie zobaczymy między innymi stare bilety, elementy infrastruktury klejowej oraz ubiory dawanych maszynistów. 

 


Znajdź nocleg w Cisnej – tam czeka udany urlop niezależnie od pogody! 

Następny artykuł Oszuści nas nie zaskoczą,...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!