Lubelszczyzna i jej turystyczne hity

Lubelszczyzna i jej turystyczne hity

Lubelszczyzna to region z wielkim turystycznym potencjałem. Znajduje się tu wszystko, czego potrzeba, by spędzić udany urlop. Unikalne zabytki, parki narodowe i krajobrazowe, jeziora, a do tego świetnie rozwinięta sieć szlaków rowerowych – w województwie lubelskim nie sposób się nudzić.

Województwo lubelskie ma wszystko, czego można oczekiwać od atrakcyjnego dla turystów regionu. Piękne miasta z unikalnymi zabytkami, unikalne przyrodniczo miejsca – objęte ochroną dwóch parków narodowych – oraz unikalne smaki. Warto więc przyjechać tutaj i sprawdzić, jak smakuje życie na Lubelszczyźnie.

 

Miasta w lubelskim, które musisz zobaczyć

 

Lublin

Lublin to stolica regionu, która może poszczycić się wielowiekową historią. Na wygląd miasta wpływ miały różne kultury i wyznania, co do dzisiaj widać w lubelskich zabytkach. Tajemnice miasta poznasz w tutejszych muzeach i podczas spaceru uliczkami Starego Miasta, które zachowało swój wygląd sprzed lat. Zachęcamy też, by zejść do podziemi. Trasa turystyczna biegnie pod płytą rynku i staromiejskimi kamienicami, a podczas zwiedzania turyści poznają najważniejsze wydarzenia z dziejów Lublina. Miejscem szczególnie wartym odwiedzenia jest Zamek Lubelski, gdzie znajduje się kaplica Trójcy Świętej z przepięknymi unikatowymi freskami bizantyjsko-ruskimi. Na zamkowym dziedzińcu stoi romańska baszta, tzw. donżon. Ważną rolę w historii Lublina odgrywała społeczność żydowska, po której zostało niewiele śladów. Po zajmowanej przez nią dzielnicy została tylko latarnia (znajdziesz ją na placu zamkowym) oraz budynek dawnej Uczelni Mędrców Lublina (Jesziwas Chachmej Lublin). Obecnie znajduje się tam hotel, synagoga i ekspozycja prezentująca historię jesziwy. O tym, by pamięć o żydowskich sąsiadach trwała nadal, dba Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN. Zainteresowanym tematem polecamy to miejsce.

 

Chcesz odwiedzić Lublin? Już teraz sprawdź ofertę noclegów w mieście, wejdź: Noclegi w Lublinie

 

Chełm

Chełm to trzecie pod względem wielkości miasto w regionie. Rozlokowane na wzgórzach kredowych może pozytywnie zaskoczyć turystów, którzy nie spodziewali się zobaczyć tu tylu ciekawych miejsc. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć na Górce Chełmskiej ze strzelistą barokową bazyliką oraz Bramą Uściługską, najstarszym chełmskim zabytkiem. Znajduje się tam również park, przez który biegnie aleja prowadząca do centrum miasta. Szczególnie warte zobaczenia są XIX-wieczne kamieniczki oraz odrestaurowany rynek. Prowadzone podczas przebudowy prace pozwoliły na odsłonięcie pozostałości XV-wiecznego ratusza. Do ważnych zabytków zalicza się się również cerkwie – Świętego Jana Teologa oraz unicką Świętego Mikołaja. Do Chełma warto przyjechać również po to, by zobaczyć Chełmskie Podziemia Kredowe i Zabytkową Kopalnię Kredy, będące unikatem na skalę światową. Prawdziwy podziemny labirynt wyżłobiony jest na pięciu poziomach i ciągnie się przez kilkadziesiąt kilometrów pod centrum. Do jego powstania przyczynili się mieszczanie, traktujący kredę jako budulec. Co ciekawe, kredowe podziemia nadal kryją wiele tajemnic i nie są do końca zbadane…

 

Zamość

Zamość to miasto idealne, perła renesansu wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Według założeń architektów miało być nie tylko funkcjonalnie, ale i pięknie. Tutaj estetyka spotyka się z logiką, Stare Miasto w Zamościu ma bowiem przejrzysty układ urbanistyczny, racjonalnie rozplanowane budynki użyteczności publicznej oraz idealną zabudowę. A dzięki opasaniu fortyfikacjami stanowił naprawdę bezpieczne miejsce zamieszkania. Spacer w obrębie starej części miasta to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Zamościa. Warto obejrzeć ratusz, piękne kamienice, odwiedzić katedrę, arsenał i rotundę. Ukłonem w stronę nowoczesności jest mieniąca się kolorami tęczy fontanna na Rynku Wodnym. W pobliżu Starego Miasta znajduje się kolejna duma Zamościa. Jest to jedyny w tej części Polski ogród zoologiczny, w którym żyje około tysiąca zwierząt, będących przedstawicielami stu osiemdziesięciu gatunków.

 

Zamość to idealne miasto ne weekend. Już teraz zarezerwuj tam nocleg, wejdź: Noclegi w Zamościu

 

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to słynne na całą Polskę miasto artystów, miejsce gdzie można znaleźć inspirację i urzekające zakątki. Kazimierskie krajobrazy są wszystkim doskonale znane – to rynek otoczony przepięknie zdobionymi kamienicami, pośrodku którego ustawiono studnię. Z głównego placu w kilka chwil dotrzesz do kościoła farnego, gdzie latem organizowane są koncerty muzyki organowej. Biegnąca dalej trasa doprowadzi cię do dawnego kazimierzowskiego zamku i stojącej nieopodal baszty. Kilka lat temu przeprowadzono prace konserwatorskie na terenie warowni, podczas których odkryto jej kolejne tajemnice. Efektem jest też znajdująca się w podziemiach ekspozycja. Z zamku, podobnie jak z Góry Trzech Krzyży, możesz cieszyć się wspaniałym widokiem miasta. To również perła renesansu – wiele kamienic i spichlerzy wybudowano w stylu Renesansu Lubelskiego. Podkreślało to zamożność mieszczan i wysoki status miasta, który był ważnym punktem na trasie, którą spławiano zboże w kierunku Morza Bałtyckiego. Kazimierz przyciąga też swoimi festiwalami, takimi jak słynne Dwa Brzegi czy Festiwal Kapel Ludowych i Śpiewaków. Czekamy na nie z niecierpliwością przez cały rok.

 

Roztocze, turystyczny przebój województwa lubelskiego


Roztocze to kraina geograficzna, która łączy Wyżynę Lubelską z Podolem – rozciąga się od Kraśnika aż do Lwowa. To idealne miejsce dla osób, które kochają aktywny wypoczynek. Szczególnie upodobali je sobie rowerzyści i kajakarze, chętnie wybierający rzekę Tanew na swoje spływy. Jeśli cenisz sobie kontakt z naturą, przyjedź w okolice Roztoczańskiego Parku Narodowego. Jedną z najpopularniejszych miejscowości jest tu Zwierzyniec, który zachował jednak cichy, prowincjonalny charakter. Miasteczko słynie z romantycznego kościoła na wodzie oraz stawów Echo. Często można tam też spotkać nieduże stada koników polskich, które żyją w enklawie nad stawami. Kolejnym ciekawym miejscem na Roztoczu są okolice Suśca, ze słynnymi szumami na Tanwi. Są to malownicze kaskady wodne – możesz je zobaczyć wybierając się na przechadzkę wyznaczonym szlakiem turystycznym. Warto pojechać też do Krasnobrodu, roztoczańskiego letniska z bogatą infrastrukturą.

 

Smaki Lubelszczyzny


Poznając region nie można zapomnieć o dziedzictwie niematerialnym, takim jak charakterystyczne smaki. Tylko na Lubelszczyźnie spróbujesz kilku charakterystycznych potraw. Oczywiście najsłynniejszą jest cebularz lubelski, który od 2014 roku jest chroniony w Unii Europejskiej. To okrągły pszenny placuszek z ułożoną na wierzchu warstwą cebuli, wymieszanej z makiem i olejem roślinnym oraz doprawionej solą. Przysmak ten rozpowszechnili w XIX wieku Żydzi ze Starego Miasta i aż do drugiej wojny światowej to właśnie oni zajmowali się ich wypiekiem. Chociaż cebularze oferuje mnóstwo piekarni w regionie, to ten oryginalny o niepowtarzalnym smaku znajdziesz tylko w kilku miejscach. W Lublinie działa też Muzeum Cebularza, gdzie można poznać całą historię tego wypieku.

Kolejnym regionalnym przysmakiem jest pieróg biłgorajski – i nie ma on nic wspólnego z popularnymi pierogami ruskimi. Wyglądem i formą przypomina raczej pasztet, ale danie jest bezmięsne. Wypieka się go z masy, na którą składa się ugotowana kasza gryczana, ziemniaki, jajka i biały ser. Dodaje się do niej również smalec i słoninę oraz świeżą miętę i inne przyprawy. Oczywiście każda gospodyni w regionie ma swój własny przepis na pieróg. Jednak nie zmienia się jedno – najlepiej smakuje ze szklanką zimnego zsiadłego mleka albo maślanki.

 

Czy wiesz że…


W województwie lubelskim, a dokładniej w Hrubieszowie, znajduje się trzynastokopułowa cerkiew w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Na świecie istnieją tylko dwie podobne budowle – druga znajduje się w Finlandii. Również z Hrubieszowa pochodzi Henry Orenstein, sławny pokerzysta, przedsiębiorca i wynalazca. To właśnie jemu świat zawdzięcza popularne transformersy.

W Lublinie znajduje się stół, na którym diabeł wypalił odcisk swojej dłoni. To dowód na prawdziwość legendy o Czarciej Łapie. Czart miał się ująć za ubogą wdową, która niesprawiedliwie przegrała proces sądowy. Nocą pojawił się w Trybunale Koronnym, wydał nowy wyrok i przypieczętował go gorącym odciskiem dłoni. Słynny stół do dzisiaj przechowywany jest w muzeum mieszczącym się na Zamku Lubelskim.

 

Następny artykuł Urlop nad morzem. Wiemy,...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!