Miasta śląskie warte odwiedzenia

Miasta śląskie warte odwiedzenia

Śląsk to miejsce wyjątkowe na swój sposób. Znajdziemy tu wspaniałe miasta, jak również Beskidy, które cieszą się nieustającą popularnością przez cały rok. Każdy, kto nie miał okazji być na Śląsku, powinien jak najszybciej nadrobić zaległości. Co szczególnie warto zobaczyć? Jakie miejsca odwiedzić? Podpowiadamy.


1. Katowice


Katowice położone są w centralnej części województwa śląskiego. Kojarzą nam się głównie z kopalniami węgla, przemysłem i smogiem, jednak tylko dlatego, że do tej pory nie zdecydowaliśmy się ich zwiedzić. Przez ostatnich kilkanaście lat Katowice bardzo się zmieniły. W mieście jest wiele wyjątkowych miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Warto pamiętać jednak o tym, że Katowice, podobnie jaka Łódź i Gdynia, należą do grupy miast Polski, których centra nie wywodzą się ze średniowiecznego miasta lokacyjnego. Nie znajdziemy tu architektury gotyckiej, z okresu renesansu czy baroku. Układ urbanistyczny miasta powstał na skutek rozbudowy i połączenia poszczególnych wsi i osiedli robotniczych w czasie gwałtownego rozwoju w XIX i XX wieku.

Najchętniej odwiedzanymi przez turystów miejscami w Katowicach są: Nikiszowiec -
dawne osiedle robotnicze wybudowane dla górników, Muzeum Śląskie i punkt widokowy, Muzeum Historii Katowic czy Dolina Trzech Stawów.

Na terenie Katowic znajdują się m.in. dwa rezerwaty przyrody, zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Źródła Kłodnicy”, użytek ekologiczny „Płone Bagno”, „Stawy Na Tysiącleciu” oraz ponad dziesięć obszarów zielonych mających status parków, z których największym jest Katowicki Park Leśny. Na styku granic miast: Katowice, Chorzów i Siemianowice leży Park Śląski.



2. Cieszyn


To miasto w województwie śląskim, idealne na każdą porę roku. Przepływa tędy rzeka Olza, która to stanowi granicę pomiędzy Polską a Czechami. Cieszyn cieszy się dużym zainteresowaniem pasjonatów historii, jak i turystów wyruszających do Czech.

Najwięcej osób można się tu spodziewać w sezonie letnim, co zrozumiałe. Każdy, kto wypoczywa w Beskidach, na pewno zna to miejsce. Z Wisły, czy Ustronia jest tu zaledwie 20 km. Warto w związku z tym wybrać się tu któregoś dnia i poznać lepiej to miejsce.

Region ten jest popularny również zimą, dlatego ruch turystyczny w Cieszynie, można śmiało rzec – trwa tu przez cały rok. Jeśli uwierzymy legendom, to Cieszyn może być najstarszym miastem w Polsce. Najprawdopodobniej został założony w 810 r. przez 3 synów księcia Leszka III: Bolka, Leszka i Cieszka. Bracia ciesząc się ze swego szczęśliwego spotkania nad źródełkiem, założyli miasto o nazwie Cieszyn.

Z pewnością też mało osób wie, że w Cieszynie znajduje się jedna z popularnych firm, produkujących znane na całą Polskę wafle, jak i browar, należący do dużej grupy piowarskiej z regionu. Warto tu przyjechać!



3. Bielsko-Biała


Każdy, kto był w Beskidach, z pewnością zna tę miejscowość. Zaskakuje wspaniałymi krajobrazami, licznymi zabytkami i jest po prostu jednym z popularnych miast w województwie śląskim. Nie bez powodu nazywana jest Małym Wiedniem. A wszystko to dzięki wspaniałej lokalizacji, w pobliżu popularnych miejscowości regionu takich jak Szczyrk, Żywiec, czy Wisła, wspaniałej architekturze, nawiązującej do stolicy Austrii oraz bliskości gór, którymi może zachwycać się każdy, kto odwiedza Beskidy. To właśnie tu zaczyna się wiele szlaków, prowadzących w góry, znajdzie się tu również wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu. Po co więc jeździmy do Bielska-Białej? Przede wszystkim dla Beskidów, wspaniałych zabytków i by miło spędzić czas.

Bielsko-Biała znajduje się na terenie wyżynnym i górskim. Najniżej położonym punktem są Stawy Komornickie (262 m n.p.n.), natomiast najwyższym szczyt Klimczoka (1117 m n.p.m.). W samym mieście zlokalizowanych jest aż 17 szczytów górskich. Przepływa przez to miasto również rzeka Biała, która niegdyś wyznaczała granicę między Polską a Czechami. Miejscowość ta charakteryzuje się licznymi skokami temperatur. Bez obaw – zarówno zimą, jak i latem jest tu masa turystów. W lipcu średnia wartość temperatur wynosi +19 stopni, natomiast w styczniu -3 stopnie. Niezależnie, czy wybierzemy wiosnę, lato, jesień, czy zimę, powinniśmy cieszyć się wspaniałymi przeżyciami, związanymi z tym miastem.



4. Zabrze


Zabrze jest miastem na prawach powiatu, leżącym w województwie śląskim, w towarzystwie dwóch rzek: Kłodnicy i Bytomki. Zostało ochrzczone mianem miasta turystyki przemysłowej, ponieważ promuje głównie miejsca i wydarzenia związane z tą strefą produkcji. Turyści mogą odkrywać historię działalności przemysłowej w licznych muzeach oraz na terenach danych zakładów. Co więcej, w Zabrzu mamy możliwość, poznać aktualną sytuację gospodarczą danego regionu, a także dowiedzieć się na jakiej działalności gospodarczej mieszkańcy konkretnego miejsca opierali swoje życie od początków rozwoju regionu i miasta. Zabrze jest miastem z bogatą historią, dlatego na jego terenie znajdziemy wiele budynków, które zachowały się w swojej pierwotnej architekturze.



5. Częstochowa


Częstochowa leży w województwie śląskim, nad rzeką Wartą, w trzech mezoregionach fizycznogeograficznych, należących do Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej. Najczęściej odwiedzanym miejscem w mieście jest bazylika jasnogórska oraz klasztor na Jasnej Górze z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Jest to główny polski ośrodek kultu maryjnego i pielgrzymowania.

Oprócz bazyliki i klasztoru, w Częstochowie znajdują się także inne warte zobaczenia miejsca, np. zespół zabytkowych kamienic – Aleja Najświętszej Maryi Panny, Muzeum CzęstochowskieMuzeum Górnictwa Rud Żelaza, Stary Rynek z otaczającymi go kamienicami, Muzeum Produkcji Zapałek, Pałacyk Hantkego – neobarokowa willa, Muzeum Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, Muzeum Haliny Poświatowskiej oraz Dom Władysława Biegańskiego.

Wyprawy do Częstochowy łączone są często ze zwiedzaniem Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W mieście rozpoczynają bieg następujące szlaki turystyczne: Szlak Orlich Gniazd, Szlak Jury Wieluńskiej, Szlak Walk 7 Dywizji Piechoty, Częstochowa – Olsztyn im. Z. Łęskiego czy też Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Poszukaj noclegu w Częstochowie

Następny artykuł Jak aktywnie spędzić zimowy...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!