Najciekawsze muzea na Podkarpaciu

Najciekawsze muzea na Podkarpaciu

Województwo podkarpackie słynie przede wszystkim z jednych z najpiękniejszych pasm górskich w naszym kraju. Jednak malownicze i zachwycające Bieszczady to nie wszystko. Podkarpacie oferuje wiele ciekawych zakątków, interesujących atrakcji oraz pomysłów na spędzenie wolnego czasu. Jedną z propozycji urozmaicenia naszego odkrywania okolicy będą wizyty w interesujących muzeach. Które z nich są najciekawsze, najbardziej nietypowe lub oczarują nas bez reszty? Sprawdźcie koniecznie naszą listę!

Co interesującego czeka na nas w podkarpackich muzeach? Przede wszystkim szansa lepszego poznania przeszłości regionu. Jednak to nie wszystko. Przy dobrze zaplanowanym wyjeździe będziemy mogli zobaczyć wystawy prezentujące bardzo konkretną tematykę czy takie przybliżające nam pradzieje człowieka. Znajdziemy tu także wyjątkowe klimatyczne kolekcje oraz poznamy piękne Bieszczady z nieco innej perspektywy! Po prostu wyruszymy w drogę i dajmy się zaskoczyć! Sprawdźcie, gdzie warto zajrzeć podczas urlopu na Podkarpaciu! Oto lista najciekawszych muzeów w regionie! 


Najciekawsze muzea w Bieszczadach 


Na szczycie listy powodów, dla których udajemy się na Podkarpacie, znajdą się oczywiście Bieszczady! Dlatego też zacznijmy od tego oczywistego wyboru. Co tam na nas czeka? Przede wszystkim piękne widoki, niesamowita atmosfera oraz cudowna przyroda. W skrócie: prawdziwa magia. Jednak pomiędzy wyprawami na kolejne szlaki warto zrobić sobie przerwę i lepiej poznać region i góry. W planie naszej podróży warto umieścić kilka muzeów. 


  • Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych


Wśród najlepszych baz wypadowych do zwiedzania Bieszczad należy wymienić Ustrzyki Dolne. Atrakcyjne miasteczko turystyczne poza świetnymi możliwościami do aktywnego wypoczynku oferuje także interesujące atrakcje! Jedną z nich jest zdecydowanie Muzeum Młynarstwa i Wsi. Co ciekawe mieści się ono w budynku starego młyna! Czeka w nim na nas interesująca ekspozycja przybliżająca zwiedzającym historię młynarstwa, a także pozwala zapoznać się z procesem mielenia zboża. Zobaczymy tu między innymi maszyny z XIX wieku czy komplet linii do czyszczenia zboża. Natomiast najcenniejszym eksponatem znajdującym się w muzeum jest jeden z najstarszych gniotników walcowych w Europie! Muzealną ekspozycję uzupełnia wystawa plenerowa wokół budynku. Na świeżym powietrzu będziemy mogli zobaczyć liczne urządzenia i maszyny wykorzystywane w gospodarstwach wiejskich w XIX i XX wieku, a wśród nich między innymi urządzenia do uprawy ziemi, czyszczenia i młócenia zboża oraz mielenia ziarna!


  • Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych 


W Ustrzykach Dolnych będziemy mogli zajrzeć także do Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Tutaj czeka na nas ekspozycja, dzięki której lepiej poznamy przyrodę uwielbianych przez nas Bieszczad. W kolejnych salach zobaczymy wystawy dotyczące historii kształtowania się pasm górskich oraz zlodowacenie Polski, przyjrzymy się szczątkom nosorożca włochatego czy poznamy rodzaje skał budujących Bieszczady. Czeka tu na nas także ekspozycja skupiająca się na lokalnej faunie i florze. 


Atrakcyjne noclegi w Ustrzykach Dolnych: 


Domki że Hej Bieszczady

Domki że Hej Bieszczady

Ustrzyki Dolne, ul. Strwiążyk

Domki Ustrzyki Dolne 10
U Źródeł Strwiąża

U Źródeł Strwiąża

Ustrzyki Dolne, ul. Strwiążyk

Domki Ustrzyki Dolne 9.8


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Ustrzykach Dolnych


  • Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej


Kolejnym interesującym miejscem, które znajdziemy w okolicy, jest Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej (oddalonej zaledwie 16 kilometrów od Ustrzyk Dolnych). W tym niewielkim prywatnym muzeum znajdziemy imponującą kolekcję ponad 2 tysięcy przedmiotów pochodzących przede wszystkim z XIX i XX wieku! Pośród zbiorów dostrzeżemy takie skarby, jak pamiątki z I i II wojny światowej, stare dokumenty, a także przedmioty codziennego użytku, takie jak narzędzia rolnicze czy kowalskie. Znajdziemy tu także zbiory guzików, nieśmiertelników i butelek, a także cerkiewne krzyże i monstrancje oraz topory i bagnety. Prywatna kolekcja z pewnością zrobi na nas wrażenie, a przy okazji pozwoli lepiej poznać historię i kulturę regionu. 


Atrakcyjne noclegi w okolicy:



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


 

  • Muzeum Kultury Bojków w Myczowie 

 


Jedną z głównych atrakcji Bieszczad - poza szlakami i pięknymi widokami - jest Jezioro Solińskie. Jeżeli to właśnie w okolicy popularnego zbiornika zdecydowaliśmy się spędzić nasz urlop, powinniśmy zajrzeć do Myczkowa. W niewielkiej miejscowości niedaleko Polańczyka znajdziemy Muzeum Kultury Bojków. W miejscu tym gromadzone i dokumentowane są pamiątki kultury materialnej i duchowej dawnych mieszkańców okolicy. Zwiedzając muzeum, będziemy mogli zobaczyć przedmioty codziennego użytku, dawne stroje, narzędzia i dokumenty oraz nagrania przybliżające nam jak mogło wyglądać życie w tym regionie.



Sprawdź atrakcyjne noclegi w Myczkowie i okolicy


Zobacz także: Wakacyjny weekend nad Jeziorem Solińskim


Nietypowe i najciekawsze muzea na Podkarpaciu - to dych miejsc naprawdę warto zajrzeć!


Hasło „muzeum” bardzo często może kojarzyć się nam z gablotami pełnymi wyjątkowo cennych zabytków. Wyobrażamy sobie obrazy w złotych ramach, lśniące zbroje lub wykopaliska o zaskakującym wieku pochodzenia!  W miejscach tych możemy z bliska podziwiać historię i dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Jednak nie wszystkie muzea pokrywają się z takim wyobrażeniem. Oto kilka nietypowych i interesujących muzeów, które znajdziemy na Podkarpaciu. 


  • Muzeum Dobranocek w Rzeszowie


Decydując się na okrywanie walorów Podkarpacia, warto zajrzeć do stolicy regionu. W Rzeszowie znajdziemy między innymi Zamek Lubomirskich, interesującą Podziemną Trasę Turystyczną oraz atrakcyjny Ratusz. Będąc w mieście, warto odbyć także małą sentymentalną podróż. W Rzeszowie znajdziemy Muzeum Dobranocek, a w nim liczne eksponaty związane przede wszystkim ze słynnymi dobranockami. Podczas zwiedzania zobaczymy lalki filmowe, projekty, scenariusze odcinków, folie animacyjny oraz liczne przedmioty codziennego użytku ozdobione podobiznami bajkowych postaci: opakowania po słodyczach, artykułach spożywczych czy kosmetykach. Główną atrakcją są oczywiście bohaterowie znani z ekranów. Spotkamy tu między innymi Bolka i Lolka, Misa Uszatka, Małego Pingwina Pik-Poka, Wilka i Zająca, Kota Filemona, Pszczółkę Maję, Gąskę Balbinkę, a także wyjątkowy duet postaci pierwszej polskiej dobranocki. 


Atrakcyjne noclegi w Rzeszowie:


Dom Gościnny Ela

Dom Gościnny Ela

Rzeszów, ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego

Pensjonaty Rzeszów 8
The Center Apartments

The Center Apartments

Rzeszów, ul. Jana III Sobieskiego

Noclegi pracownicze Rzeszów 9.4

 

Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Rzeszowie

 

Zobacz także: Najciekawsze muzea zabawek w Polsce

 


  • Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie


Zwiedzając Podkarpacie, warto zorganizować sobie dłuższy postój w Krośnie. Co ciekawego tu znajdziemy? Możemy udać się na spacer po urokliwym rynku czy udać się na wyprawę do ruin zamku w okolicznym Odrzykoniu. Czas wolny możemy spędzić, zaglądając do muzeów, a tych znajdziemy kilka. Czeka tu na nas Muzeum Rzemiosła, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej czy Muzeum Podkarpackie. Jednak przede wszystkim powinniśmy odwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła! Jest to jedna z najciekawszych atrakcji miasta, która za pomocą nowoczesnej technologii przedstawia historię oraz rozwój techniki szklanego hutnictwa. Podczas wizyty w centrum zobaczymy ekspozycje prezentujące szklaną sztukę oraz tajniki jej produkcji i zdobienia. Poznamy to wszystko podczas pokazów na żywo i warsztaty obróbki szkła. Dodatkową atrakcję stanowi sala „Szkło w fizyce”, gdzie dzięki doświadczeniom odkryjemy właściwości fizyczne szkła. 


Atrakcyjne noclegi w Krośnie: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Krośnie


Zobacz także: Nie tylko Bieszczady, czyli 11 najciekawszych miejsc na Podkarpaciu


 

  • Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu 

 


Przemierzając Podkarpacie, dobrym pomysłem będzie wizyta również w Przemyślu. Piękne historyczne miasto nad Sanem jest najstarszym ośrodkiem na regionie, a także jednym z najstarszych w całym kraju. Dlatego też możemy poczuć tu ducha przeszłości! Warto zwiedzić tu piękny renesansowy Zamek Kazimierzowski znajdujący się na Wzgórzu Zamkowym czy przespacerować się po rynku głównym, gdzie znajdziemy urokliwą fontannę z niedźwiadkiem. Na koniec wizyty w Przemyślu warto zajrzeć do nietypowego oraz jedynego w Polsce Muzeum Dzwonów i Fajek. Mieści się ono w barokowej Wieży Zegarowej w centrum starego miasta. Zwiedzając kolejne piętra wieży - po której wędrujemy krętymi i ciasnymi schodami - znajdziemy kolekcje dzwonów i fajek. Co wspólnego mają oba przedmioty, że otrzymały wspólne muzeum? Są to przedmioty, które już od stuleci powstają w mieście! Sam Przemyśl często nazywany jest miastem dzwonów i fajek. Pośród zbiorów muzeum zobaczymy oryginalne fajki wykonane z drewna, gliny, a także ceramiczne oraz ozdobione kością bądź mosiądzem. Na kolejnych piętrach odnajdziemy liczne dzwony oraz poznam proces ich powstawania. Wizytę w tym dość nietypowym muzeum kończy wejście na taras widokowy, z którego zobaczymy przepiękną panoramę Przemyśla. 


Atrakcyjne noclegi w Przemyślu: 



  • Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce k. Krosna


Na Podkarpaciu znajdziemy kilka ciekawych skansenów. Zdecydowanie najbardziej nietypowym jest ten znajdujący się w Bóbrce koło Krosna. Muzeum Przemysłu Naftowego zostało założone na terenie jednej z pierwszych kopalni naftowych na świecie! Znajdziemy tu zabytkowo i nadal funkcjonujące kopanki z naturalną ropą naftową. Dodatkowo przyjrzymy się z bliska licznym narzędziom wiertniczym, urządzeniom wyciągowym, a także interesującej kolekcji lamp naftowych! Czekają tu także warsztat mechaniczny, drewniana kuźnia oraz kotłownia z XIX wieku, do których będziemy mogli zajrzeć. 


Atrakcyjne noclegi w Bóbrce: 


Noclegi u Bartka i Magdy

Noclegi u Bartka i Magdy

Uherce Mineralne, ul. Bóbrka

Domki Uherce Mineralne 9.6
Zielone Wzgórze

Zielone Wzgórze

Bóbrka, ul. Bóbrka

Domki Bóbrka 9.8


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


  • Muzeum Historyczne i Galeria Zdzisława Beksińskiego w Sanoku 


Zwiedzając Sanok, koniecznie powinniśmy zajrzeć do znajdującego się w mieście Muzeum Historycznego. Mieści się ono w Zamku Królewskim, będącym najważniejszym zabytkiem w Sanoku. Początkowo była to budowla w stylu gotyckim, jednak po gruntownej przebudowie zaczęła reprezentować styl renesansowy. Zabytek cieszy się dużą popularnością wśród turystów szczególnie ze względu na znajdujące się w nim ekspozycje. Pośród wystaw stałych znajdziemy między innymi jedną z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce - czeka tu na nas ponad 1200 eksponatów pochodzących z okresu od XV wieku do XIX wieku. Zobaczymy tu wystawę sztuki sakralnej tworzoną przez eksponaty pochodzące z dawnych kościołów i kapliczek z diecezji przemyskiej oraz imponującą kolekcję malarstwa portretowego z czasów od XVII do XIX wieku. Jedno z ciekawszych miejsc w sanockim muzeum stanowi zbrojownia i schron obserwacyjny, w którym czeka ekspozycja prezentująca kolekcje uzbrojenia od wczesnego średniowiecza po okres II wojny światowej. Głównym elementem wystawy jest oryginalny schron wybudowany w 1940 rok.


Muzeum historyczne w Sanoku przyciąga turystów z jednego szczególnego powodu. Będąc w mieście i decydując się na wizytę w Zamku, koniecznie powinniśmy zajrzeć do Galerii Zdzisława Beksińskiego. Jest to największa na świecie ekspozycja prezentująca bogatą i różnorodną twórczość jednego z najbardziej intrygujących współczesnych artystów. Znajdziemy tutaj około 600 eksponatów, a wśród nich wczesne prace, unikatowe obrazy malowane na szkle czy rzeźby. Znajdziemy tu także wiernie odtworzoną pracownię artysty. Głównym elementem wystawy jest ekspozycja najważniejszych dzieł artysty, w tym ostatni obraz ukończony w dniu śmierci artysty. Zwiedzanie wystawy urozmaicają pokazy multimedialne przedstawiające sylwetkę twórcy oraz rozbrzmiewająca w tle muzyka ulubionych kompozytorów Beksińskiego. 


Atrakcyjne noclegi w Sanoku:


Villa Dom Julii

Villa Dom Julii

Sanok, ul. Słowackiego

Hotele Sanok 9.2


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Sanoku


Najciekawsze skanseny na Podkarpaciu - odkrywaj historię na świeżym powietrzu! 


  • Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku


Zwiedzając Podkarpacie, warto odwiedzić kilaka klimatycznych i niezwykle interesujących skansenów. W samym Sanoku znajdziemy ciekawe Muzeum Budownictwa Ludowego będącego najprawdopodobniej jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Spacerując po parku, będziemy mogli odwiedzić siedem różnych stref. Pięć z nich poświęconych jest okolicznym grupom etnograficznym. Znajdziemy tu przykłady budownictwa Łemków i Bojków, Pogórzan Zachodnich i Wschodnich oraz Dolinian. Natomiast dwie ostatnie strefy zajmuje rynek Galicyjski oraz Sektor Naftowy. Wśród najważniejszych obiektów zgromadzonych w parku warto wymienić między innymi piękny drewniany kościół św. Mikołaja Cudotwórcy (1667 r.), greckokatolicką cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy (1731 r.) oraz cerkiew z miejscowości Ropek (1801 r.). Natomiast spacer po Rynku Galicyjskim pozwoli nam odbyć zachwycającą podróż w przeszłość! 


  • Park Etnograficzny Kultury Ludowej w Kolbuszowej


Kolejny ciekawy skansen znajdziemy około 30 kilometrów od Rzeszowa, w spokojnej Kolbuszowej. W Parku Etnograficznym Kultury Ludowej znajdziemy obiekty przedstawiające budownictwo oraz kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków. Zobaczymy tu między innymi budynki mieszkalne, inwentarskie, przemysłowe oraz użyteczności publicznej. Natomiast zaglądając do ich wnętrz, będziemy mogli zobaczyć interesujące wystawy przedstawiające przedmioty codziennego użytku, narzędzia, a nawet całe warsztaty, takie jak, chociażby pracownię tkacza czy szewca. Na szczególną uwagę w skansenie zasługują między innymi imponujący spichlerz pochodzący z 1784 roku, młyn wodny z 1897 roku oraz remizę strażacką z 1877 roku. 


  • Karpacka Troja w Trzcinicy 


Jednym z najciekawszych muzeów na Podkarpaciu jest Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” znajdujący się w Trzcinicy (zaledwie 6 kilometrów od centrum Jasła). Duża popularność parku wynika przede wszystkim z faktu, że powstał on na jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w naszym kraju. Podczas trwających tu prac wykopaliskowych udało się odkryć ponad 160 tys. zabytków, a wśród nich liczne narzędzia, naczynia czy wyroby z ceramiki, krzemienia, kości, brązu u żelaza. Znalezione pozostałości były częścią jednej z pierwszych ufortyfikowanych osad znajdujących się na terenie Polski - powstała ona ponad 4 tys. lat temu w epoce brązu! Co ciekawego zobaczymy w skansenie w Trzcinicy? Czeka tu na nas odtworzone grodzisko z wałami obronnymi, dwiema bramami oraz sześcioma chatami, a także park archeologiczny ze zrekonstruowaną wioską otomańską z początków epok brązu oraz słowiańską z wczesnego średniowiecza.


Zobacz także: 12 najciekawszych skansenów w Polsce 



Następny artykuł Śląskie dla zakochanych -...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!