Byliśmy z mężem przez kilka dni w Krakowie, bardzo zadowoleni z noclegu w Tara Hostel. Lokalizacja super - z naszego okna można było...
Jura Krakowsko-Częstochowska - noclegi
(1096 noclegów w Polsce)Hotel Pracowniczy
Pokój przypomina czasy PRL-u,ale jest ok. Łazienka schludna, czysta, przyjemnie się z niej korzysta. W czteroosobowym pokoju nie ma...
Hostel Premium
To była przyjemność. Przebywał w pokoju dla 4 osób. Podobała mi się kuchnia, pokój, lokalizacja.
Pokoje Gościnne u Marka
Witam; Bardzo przepraszam za dodanie opinii, która nie dotyczyła Państwa Ośrodka. Zarazem proszę o usunięcie tej nieprawidłowej i...
Przystanek Wawel Noclegi
Bardzo dobra lokalizacja - wszędzie jest bardzo blisko.Obsługa bardzo dobra.Czysto i schludnie.Jedyny mankament to słaby sygnał...
Trzy Kafki Hostel Privates
bardzo dobra lokalizacja , wszędzie blisko , współpraca z pobliskim parkingiem na plus
Goscinne Avocado Noclegi Pracownicze...
Nocleg Spoko Kwatery pracownicze
Idealne miejsce dla pracowników budowlanych cisza i niska cena NIska cena telewizor w pokoju Polecam wszystkim ekipom pracowniczym
Apartaments & Hostel Kos
Super apartament dla pary,wszędzie blisko,jedyny minus to ciemno w łazience.
NOCLEGI KONIECPOL
jesteśmy tam od paru lat przejazdem z grupą na rowerach. Wszystko na wysokim poziomie.Czyjemy się jak w hotelu ***** . Polecamy wszystkim...
Noclegi dla pracowników
Noclegi Kamex
Naprawdę polecam. Bardzo mili właściciele. Domek czysty i fajny , w bardzo dobrej lokalizacji. Wszędzie blisko ale spokojnie i cicho.
Gospodarstwo Agroturystyczne We Młynie
Domek w różach
Korzystaliśmy z domku. Super! Bardzo dużo miejsca,cisza,spokój,w dole plac zabaw w dole,miejsce do grilowania.Idealna baza wypadowa.
Pokoje Pod Klasztorem
Generalnie dla osób niewymagających. Dla rodzin z dziećmi absolutnie nie- brak miejsca do zabawy i biegania. Dla seniorów utrudnieniem...
Tanie Noclegi, Kwatery Częstochowa
Wioska Jasia i Małgosi
Z całą pewnością mogę polecić ten obiekt. Bardzo czyste i zadbane miejsce . Widać że gospodarz włożył w to miejsce dużo serca. Domek jest...
Pokoje Hotelowe Pod Kolumnami
Do dyspozycji gości pokój dzienny, sypialnia i łazienka. Bardzo czysto i schludnie. Wygodne łóżka. Hotel położony przy parku w cichym i...
Noclegi na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - mapa
Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska jest niezwykłą krainą geograficzną zachwycającą turystów charakterystycznym ukształtowaniem krajobrazu, licznymi atrakcjami oraz różnorodnymi możliwościami spędzania wolnego czasu. Na miłośników historii czekają tutaj zamki z Systemu Orlich Gniazd, a pasjonaci dzieł natury będą zachwyceni labiryntami ostańców. Każdy turysta natomiast doceni wyjątkowy krajobraz, w którym średniowieczne zabytki łączą się z nietypowymi formami skalnymi. Rozciągająca się od Częstochowy przez Ogrodzieniec, aż po Kraków kraina stanowi wyjątkowe miejsce pod wieloma względami, a przybywający tu turyści z pewnością nie oprą się urokowi tego miejsca oraz wszystkim jego walorom.
Co robić Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w czasie wolnym?
Wybierając Jurę Krakowsko-Częstochowską na miejsce swojego urlopu staniemy przed nie lada wyzwaniem. Możliwości na spędzanie czasu w okolicy jest naprawdę wiele. Możemy zdecydować się na zwiedzanie okolicznych zabytków, podziwianie niezwykłych dzieł natury, wizyty w poszukiwaniu atrakcji w okolicznych miejscowościach. Wybór jest naprawdę ogromny i skorzystanie ze wszystkich walorów okolicy będzie wymagało dobrego planowania oraz dużej ilości czasu wolnego.
Pomocne w odkrywaniu okolicy z całą pewnością będą liczne szlaki turystyczne. Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą mieli w czym wybierać. Wyruszenie na pieszą wędrówkę lub podróż rowerem jest najlepszym sposobem na zobaczenie jak największej liczby wyjątkowych miejsc. Wśród najciekawszych tras czekających na aktywnych turystów z pewnością należy wymienić oznakowany na czerwono Szlak Orlich Gniazd. Jest to najważniejszy i zdecydowanie cieszący się największą popularnością szlak turystyczny w Jurze. Trasa o długości ponad 163 kilometrów prowadzi z Częstochowy do Krakowa i gwarantuje turystom niezwykłe malownicze krajobrazy. Oczywiście głównym elementem szlaku są ruiny zamków wchodzących w skład systemu tzw. Orlich Gniazd.
Kolejną interesującą trasą jest niebieski Szlak Warowni Jurajskich. Trasa o długości 154 kilometrów w pewnych momentach pokrywa się ze Szlakiem Orlich Gniazd, jednak zdecydowana większość trasy przebiega oddzielnie, oferując turystom możliwość poznania różnych zakątków Jury. Ciekawymi propozycjami są także dwie oznakowane na żółto trasy: Szlak Dolinek Jurajskich oraz Szlak Zamonitu.
Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu wcale nie musi ograniczać się do pieszych wędrówek. Miłośnicy wypraw rowerowych także znajdą na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej liczne trasy dla siebie. Jedną z najważniejszych będzie czerwony Szlak Rowerowy Orlich Gniazd. Trasa o długości ponad 188 kilometrów powstała na podstawie pieszej wersji szlaku. Na rowerzystów czekają tutaj leśne ścieżki, drogi gruntowe oraz asfaltowe, a także niezliczone wspaniałe widoki.
Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej można podziwiać, także jeżdżąc wierzchem. W przypadku jazdy konnej najlepszym pomysłem będzie oznaczona na pomarańczowo trasa Transjurajskiego Szlaku Konnego. Łączy ona stajnie i ośrodki jeździeckie na terenie Jury oraz pozwala poznać piękne jurajskie krajobrazy w zupełnie nowy sposób.
Poza zwiedzaniem i podziwianiem naturalnych walorów okolicy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej można z nich również po prostu korzystać. Wyjątkowe formy skalne, jakimi są ostańce, sprawiają, że okolica jest prawdziwym rajem dla pasjonatów wspinaczki skałkowej. Dlatego też przebywając w okolicy, warto pomyśleć o urozmaiceniu urlopowego planu o sprawdzenie swoich sił w tak emocjonującej formie aktywności.
Przebywając na południu Jury Krakowsko-Częstochowskiej dobrym pomysłem będzie wyprawa do Ojcowskiego Parku Narodowego. Malowniczy park może i jest najmniejszym z naszych parków narodowych, jednak bez problemu przyciąga wielu turystów. Jego główną zaletą jest fakt, że na niewielkiej przestrzeni znajdziemy wszystko to, co świadczy o niepowtarzalnym charakterze całej Jury - interesujące ostańce, ruiny zamku, jaskinie oraz zabytki architektury drewnianej. Wszystko natomiast otoczone jest piękną przyrodą doliny Prądnika.
W przypadku podróżowania z dziećmi warto uwzględnić w planie wizytę w Parku Ogrodzieniec. Znajdujący się w okolicy popularnego zamku kompleks rozrywkowy zapewni gościom wachlarz zabaw i atrakcji. Najmłodsi odwiedzający mogą sprawdzić swoją sprawność w mini parku linowym z licznymi przeszkodami, a następnie poszaleć na karuzelach, huśtawkach oraz w dmuchanym zamku. W znajdującym się na terenie kompleksu Parku Doświadczeń Fizycznych turyści w każdym wieku połączą naukę z dobrą zabawą - czekają tam bowiem liczne urządzenia prezentujące działania praw fizyki. Kolejnymi atrakcjami w parku są także tor saneczkowy, Dom Legend i Strachów z postaciami z lokalnych legend oraz Park Miniatur, gdzie znajdują się makiety przedstawiające wszystkie zamki wchodzące w skład systemu Orlich Gniazd.
Jura Krakowsko-Częstochowska - co warto zobaczyć?
Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu Jury Krakowsko-Częstochowskiej są bez wątpienia liczne warownie. Większość z nich została wybudowana w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego, a ich głównym celem była obrona obszarów przygranicznych. Obecnie pozostały po nich ruiny lub zaledwie fragmenty dawnych zabudowań. Planując wizytę na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej po prostu nie sposób nie uwzględnić ich w urlopowym planie.
Bez wątpienia najpopularniejszym z zamków w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej są pozostałości XIV-wiecznego zamku znajdującego się we wsi Podzamcze w pobliżu Ogrodzieńca. Imponująca warownia została wybudowana na Górze Janowskiego - najwyższym wzniesieniu Jury - a także stanowi najbardziej rozpoznawalny i cieszących się największą popularnością obiekt systemu Orlich Gniazd. Pomimo upływu lat ruiny zamku zachowały się w dobrym stanie, a niemal każdy fragment budowli jest udostępniony do zwiedzania. Wizytę w Podzamczu najlepiej planować na sezon letni, wtedy też w okolicy odbywa się Turniej Rycerski, podczas którego zobaczymy między innymi turnieje łucznicze i kusznicze oraz konkurs dawnych tańców. Głównym punktem imprezy jest natomiast bitwa o zamek z udziałem rycerzy konnych, piechurów oraz łuczników. Zamek w Podzamczu swoim wyjątkowym klimatem ujął także amerykańskich producentów - na jego terenie były bowiem kręcone zdjęcia do netfliksowego serialu “Wiedźmin”.
Oczywiście pozostałe zamki wchodzące w skład Orlich Gniazd wcale nie są mniej interesujące. Kolejną ciekawą warownią z całą pewnością jest Zamek w Bobolicach. Średniowieczna budowla została kilkanaście lat temu odbudowana dzięki senatorskiej rodzinie Laseckich. Szczegółowo został tu odtworzony zarówno zamek górny, jak i zamek dolny z dziedzińcem, bramą wjazdową oraz murami obwodowymi. Zamek w Bobolicach stanowi interesujący punkt na planie okolicy z kilku powodów. Podniósł się z ruiny, w które popadł, turyści mogą zwiedzać jego wnętrze - co jest rzadkością na Szlaku Orlich Gniazd - a także posiada własnego ducha. Według lokalnej legendy zdradzony mężczyzna pod wpływem gniewu zabił swojego brata oraz ukochaną, a ta pod postacią Białej Damy do dziś ma krążyć po murach warowni. Zamek ten również miał swoje serialowe “5 minut”. Budowla w Bobolinie wcielała się w rolę Wawelu w polskiej produkcji “Korona królów”.
W sąsiednim Mirowie znajdują się kolejne ruiny XIV-wiecznej budowli będącej bratnim zamkiem warowni w Bobolicach. Obiekt również należy do rodziny Laseckich, która rozpoczęła pracę mające na celu odbudowę zamku.
Przebywając w okolicach Częstochowy, powinniśmy odwiedzić malownicze ruiny potężnego niegdyś zamku wzniesionego w niewielkiej wsi Olsztyn. Został on wybudowany w drugiej połowie XIII wieku i stanowił pierwotnie własność biskupów krakowskich, a później Kazimierza Wielkiego, który znacznie go rozbudował. Warownia w czasach swej świetności składała się z dwóch podzamczy oraz zamku górnego, środkowego i dolnego. W przeciwieństwie do wielu innych okolicznych zamków upadek olsztyńskiej warowni rozpoczął się jeszcze przed najazdem szwedzkim.
Przemierzając Szlak Orlich Gniazd, będziemy mogli zobaczyć w okolicy także ruiny Zamku Bąkowiec w Morsku dostępne jedynie do zwiedzania zewnętrznego, odrestaurowany zamek w Korzkwi, Zamek Smoleń z 16-metrową wieżą oraz znajdujący się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego zamek w Ojcowie.
Odkrywając urokliwe zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej nie możemy zapomnieć o drugim kluczowym elemencie okolicznego krajobrazu. Charakterystyczne skały wapienne zwane ostańcami. Na terenie Jury odnajdziemy w wielu miejscach pojedyncze skałki lub całe ich grupy tworzące unikatowe labirynty. Cieszą się one dużym zainteresowaniem turystów nie tylko ze względu na swój robiący wrażenie wygląd. Stanowią one także idealne miejsca do uprawiania wspinaczki skałkowej. Wśród najpopularniejszych ostańców znajdujących się na terenie Jury należy wymienić przede wszystkim Okiennik Wielki w Skarżycach imponujący ostaniec przypominający otwór okienny czy niezwykle popularną Maczugę Herkulesa stanowiącą wizytówkę Ojcowskiego Parku Narodowego.
Jura Krakowsko-Częstochowska poza średniowiecznymi warowniami oraz imponującymi formami skalnymi oferuje turystom także możliwość zwiedzania licznych jaskiń. Do najpopularniejszych z nich należą Grota Łokietka położona na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, Jaskinia Ciemna, którą zwiedza się ze świeczkami, a także Jaskinia Głęboka w Podlesicach oraz Nietoperzowa w Jerzmanowicach, gdzie kręcono sceny do filmu “Ogniem i mieczem”. Należy jednak pamiętać, że część z jaskiń otwarta jest jedynie w czasie sezonu letniego.
Wypad do Jury Krakowsko-Częstochowskiej to świetny pomysł o każdej porze roku
Głównymi formami spędzania urlopu w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest zwiedzanie systemu zabytków oraz podziwianie okolicznej przyrody. Większość wolnego czasu poświęcimy zapewne na wizyty w zamkach, a także spacerowanie po labiryntach ostańców. Obie te rzeczy bez problemu można robić o każdej porze roku. Co prawda latem do listy atrakcji dopiszemy zwiedzanie okolicznych jaskiń, jednak zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej będzie uwodził nas niesamowitymi widokami.
Sezon zimowy to także nowe możliwości. W okolicy znajduje się kilka ośrodków narciarskich, w których przyjemnie czas spędzą miłośnicy białego szaleństwa. Na aktywnych turystów czekają także trasy do narciarstwa biegowego. Jedna z nich biegnie wokół Zamku Ogrodzieniec, zapewniając niesamowite warunki do aktywnego wypoczynku.
Noclegi w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Najbardziej reprezentatywną kategorią noclegów w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej są kwatery i pokoje. Poza tym na wczasowiczów w okolicy czekają także obiekty w kategoriach agroturystyka, apartamenty oraz hostele. Poszukując miejsca noclegowego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, warto pamiętać, że ceny uzależnione są od lokalizacji oraz poziomu świadczonych usług. Bogaty wybór dostępnych ofert sprawia, że każdy bez problemu znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce w zadowalającej cenie.
Na wyposażeniu obiektów znajduje się dostęp do prywatnej łazienki, darmowego miejsca parkingowego, telewizora oraz możliwość korzystania z internetu, a także dobrze wyposażonej kuchni. Właściciele niektórych miejsc noclegowych oferują swoim gościom dodatkowe udogodnienia. Wśród nich najczęściej możemy liczyć na dostęp do ogrodów z miejscami na grilla oraz placami zabaw dla dzieci. W niektórych przypadkach oferowany jest dostęp do pokojów zabaw ze stołami do gry czy konsolami. Istnieje także możliwość wypożyczenia roweru.
Najczęściej wybierane udogodnienia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Wczasowicze poszukujący obiektów noclegowych w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej liczą przede wszystkim na dostęp do prywatnej łazienki oraz miejsca parkingowego. Oczekują także możliwości korzystania z internetu, telewizora oraz dobrze wyposażonej kuchni lub wyżywienia na miejscu. Istotnymi kwestiami podczas wyboru miejsca noclegowego były także: spokojna lokalizacja z dala od turystycznego zgiełku oraz dostęp do sali rekreacyjnej dla większej grupy osób.
Ceny noclegów w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Średnia cena za nocleg w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wynosi zaledwie 103 złote. Cena za usługę uzależniona jest przede wszystkim od lokalizacji oraz oferowanego standardu. Najkorzystniejsze oferty uda nam się znaleźć w kategorii apartamenty. Cena za usługę wniesie tam zaledwie 25 złotych. Poszukując noclegu, należy pamiętać, że cenniki niektórych obiektów mogą ulegać zmianie w czasie trwania weekendu. Ceny weekendowe w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej mogą być niemal o połowę wyższe niż w dzień powszedni. Planując urlop, warto zwrócić uwagę na oferty specjalne przygotowane przez niektórych właścicieli. Dotyczą one najczęściej sezonu letniego, ferii zimowych oraz długich weekendów w maju i czerwcu.
Wszystko 0K.