Najpiękniejsze ogrody w Polsce

Najpiękniejsze ogrody w Polsce

Szukasz zachwycającego zakątka na romantyczny spacer? Czy może wypatrujesz miejsca, w którym spotykają się cisza, piękno przyrody oraz artystyczny kunszt i wyczucie? W Polsce bez problemu znajdziesz takie miejsca! Idealne, by skryć się w nich przed turystycznym zgiełkiem i w pełni się zrelaksować blisko natury. Gdzie to wszystko znajdziemy? Oczywiście w najpiękniejszych ogrodach w Polsce. Oto lista miejsc, w których możemy wypocząć pośród kwiatów i zieleni. Te ogrody trzeba koniecznie odwiedzić!

Gdzie szukać najpiękniejszych ogrodów w Polsce? Oczywiście w Warszawie!Stolica naszego kraju obfituje w wyjątkowe atrakcje. Tutaj interesująca historia spotyka się z nowoczesnością. W tętniącym życiem mieście po prostu nie sposób się nudzić. Jakie zakątki Warszawy znalazłyby się na szczycie najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów? Poza Rynkiem Głównym z Syrenką oraz Krakowskim Przedmieściem pewną pozycję w czołówce zajmują Łazienki Królewskie. Imponujący i klimatyczny kompleks pałacowo-parkowy z zachwycającym letnim Pałacem na Wyspie oraz pomnikiem Chopina stanowi świetne miejsce na długie spacery. Ogród kusi zarówno mieszkańców, jak i turystów zielenią, ciszą oraz przyjemną atmosferą. Dodatkowo znajduje się niemal w samym centrum Warszawy. Wystarczy jeden krok za bramę, a od razu poczujemy się jak w zupełnie innym świecie.


Spacer po Łazienkach uprzyjemniają alejki ocienione wiekowymi drzewami, liczne stawy i mostki oraz wędrujące po ogrodzie kolorowe pawie. Przy odrobinie szczęścia naszą trasę przetnie także  hasająca radoścnie wiewiórka. Na terenie parku znajdują się także cztery ogrody tematyczne: królewski, romantyczny, modernistyczny oraz chiński. Letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego wraz z otaczającym ją parkiem zachwyca odwiedzających o każdej porze roku. W Warszawie warto udać się na spacer również do zachwycającego Ogrodu Saskiego. Piękny zielony teren leżący w centrum miasta, niedaleko Krakowskiego Przedmieścia jest kolejnym chętnie odwiedzanym zakątkiem stolicy. Pierwotnie urządzony był jako ogród francuski, który od 1727 roku został udostępniony wszystkim warszawiakom przez króla Augusta II Mocnego (według niektórych przekazów warunkiem wejścia do parku był odpowiednio elegancki strój). Spacerując po zabytkowym parku, będziemy mogli zobaczyć wiele zachowanych barokowych rzeźb pochodzących z XVIII wieku. Ciekawymi miejscami są także wodozbiór w kształcie świątyni oraz okazała fontanna ogrodowa. Ogród Saski najlepiej odwiedzić latem, gdy czaruje on spacerowiczów pięknymi dywanami kwiatowymi. 

 

Spędzając urlop w Warszawie, koniecznie powinniśmy uwzględnić w planie zwiedzania wizytę w zachwycającym Ogrodzie w Wilanowie. Na końcu Traktu Królewskiego około 6 kilometrów od centrum miasta znajduje się zachwycający barokowy pałac będący jednym z najpiękniejszych takich obiektów w całym kraju. Cieszący się ogromną popularnością wśród turystów oraz nazywany “polskim Wersalem” pałac to absolutne “must-see” Warszawy. Szczególnie że sam budynek otoczony jest przepięknym zabytkowym parkiem. Spacerując po nim, będziemy mogli zobaczyć zrekonstruowany barokowy ogród zachwycający geometrycznym układem roślinności, fontannami oraz kamiennymi posągami. Czeka tu na nas również angielski park krajobrazowy oraz Ogród Różany w stylu neorenesansowym. 


Co jeszcze warto odwiedzić w Warszawie? 


Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego

Warszawa, ul. Grzybowska

Muzea 8.4
Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki

Warszawa, ul. Plac Defilad

Ośrodki kultury 9.6


Sprawdź noclegi w Warszawie i zaplanuj magiczny weekend!


Piękne polskie ogrody? Koniecznie zajrzyj do Łańcuta


Piękny, spokojny i klimatyczny Łańcut może pochwalić się jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w całej Polsce. Zabytkowy pałac znany jest nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą, a swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim pięknemu wystrojowi wnętrz oraz cennej kolekcji pojazdów konnych. Na wyjątkowy kompleks pałacowo-parkowy składa się muzeum w zamku, oranżeria, neobarokowy zameczek, synagoga oraz klasycystyczna ujeżdżalnia. Miłośników przyrody najbardziej jednak zainteresuje sam park. Udając się na spacer po ogrodzie, będziemy mogli cieszyć oko wyrafinowaną kompozycją oraz bogatym składem gatunkowym drzew i krzewów. Czekają tu na nas oryginalne i egzotyczne rośliny takie jak magnolia japońska, choina kanadyjska, lipa krymska czy tulipanowiec amerykański. Park o powierzchni około 36 hektarów skład się między innymi z ogrodu włoskiego, różnego oraz bylinowego. Najlepiej udać się tu z wizytą wiosną lub jesienią – wtedy bowiem kolekcja roślin zachwyci nas niezwykłą paletą kolorów. Połączenie pięknego parku z imponującymi zabytkowymi obiektami robi niesamowite wrażenie. 


Muzeum - Zamek w Łańcucie

Muzeum - Zamek w Łańcucie

Łańcut, ul. Zamkowa

Muzea 2.0


Znajdź nocleg w okolicy i udaj się na spacer do zachwycającego parku!


Gdzie znajdziemy najpiękniejsze ogrody w Polsce? Sprawdźmy w Pszczynie! Na poszukiwanie najpiękniejszych polskich ogrodów możemy wyruszyć także na Górny Śląsk. Chociaż region ten może kojarzyć się głównie z przemysłem ciężkim oraz dymiącymi kominami fabryk wystarczy odwiedzić Pszczynę, by szybko zmienić zdanie. Ciche, klimatyczne i położone pośród lasów miast ostanowi turystyczną perełkę Górnego Śląska. Znajdziemy tu między innymi przepiękny neobarokowy pałac będący jednym z najcenniejszych obiektów swojego typu nie tylko na terenie Polski, ale także Europy. Jest on bowiem jedną z niewielu europejskich rezydencji, które w nienaruszonym stanie przetrwały czasy wojny.


Jak na przepiękny pałac przystało, zamek w Pszczynie także otoczony jest zachwycającym zabytkowym parkiem. W jego skład wchodzą Park Zamkowy, Dworcowy oraz Dzikiej Promenady. W jego obrębie czekają na nas także wyjątkowe atrakcje, takie jak, chociażby Pokazowa Zagroda Żubrów czy klimatyczna Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Uroku parkowej okolicy dodają pomniki przyrody, mała architektura oraz stawy, na których z całą pewnością spotkamy kaczki. Miejsce poza piękną przyrodą zachwyci nas również pawilonem herbacianym, wieżą widokową oraz ozdobnymi bramami m.in. w stylu chińskim. Piękna sceneria gwarantuje nam świetną okazję do długiego relaksującego spaceru.


Znajdź nocleg w okolicy i odkrywaj wyjątkowy Górny Śląsk


Wyjątkowe polskie ogrody? Park w Arkadii to zdecydowana czołówka!


W niewielkiej Arkadii leżącej niedaleko Nieborowa i Łowicza znajdziemy zdecydowanie jeden z najpiękniejszych i wyjątkowych ogrodów w naszym kraju. Romantyczny Park został założony pod koniec XVIII wieku przez Helenę Radziwiłłównę będącą wówczas właścicielką pałacu w Nieborowie. To księżna przedstawiła koncepcję parku, nadzorowała prace architektów oraz wybierała dzieła sztuki, które go ozdobią. Dziś słynny park cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, a wszystko za sprawą wyjątkowej atmosfery. Spacerowicze mogą całymi godzinami wędrować malowniczymi ścieżkami wijącymi się pomiędzy stawami, strumieniami oraz wodospadami, odwiedzić sztuczne groty czy zatrzymać się w świątyniach dumania. Nasz wzrok z całą pewnością przykują także pozostałości pięknego akweduktu, grecki łuk kamienny czy świątynia Diany. Zabytkowe ruiny otoczone zielonymi drzewami lub pokryte wijącą się roślinnością tworzą bajkowe widoki. Trudno wymarzyć sobie lepsze miejsce na długi romantyczny spacer. 


Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy? Sprawdź noclegi w okolicy i zajrzyj do cudownego romantycznego ogrodu!


Piękne i wyjątkowe ogrody nad morzem? Musicie zajrzeć do Dobrzycy! 


Spędzając wakacje w okolicy Kołobrzegu lub Mielna koniecznie powinniśmy poświęcić cześć wolnego czasu na wizytę w Ogrodach Tematycznych w Dobrzycy! Niezwykły kompleks ogrodów jest uważana za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów nad polskim morzem. Cieszy się on także ogromną popularnością wśród turystów – szczególnie tych najmłodszych. Na powierzchni około 5 hektarów znajdziemy 28 ogrodów tematycznych połączonych w kolorową i zachwycającą całość. Zwiedzając kompleks, wczasowicze mogą podziwiać kompozycje inspirowane naturalnym krajobrazem (m.in. ogród skalny, leśny czy wodny) oraz kulturą różnych narodów (m.in. ogród japoński, śródziemnomorski, francuski czy angielski). Dzięki położeniu w charakterystycznej strefie klimatycznej w miejscu tym będziemy mieli szanse zobaczyć okazy roślin rzadko występujących na terenie naszego kraju. 


Dodatkową atrakcją Ogrodów Tematycznych jest imponujący zielony labirynt o powierzchni 1 hektara oraz stojąca w samym jego sercu wieża widokowa o wysokości ponad 19 metrów. 


Co jeszcze możemy odwiedzić w okolicy? Znajdź nocleg w okolicy i udaj się do zachwycających ogrodów! 


Gdzie szukać piękny ogrodów? Może w Puławach?


Puławy są jednym z ciekawszych zakątków na mapie Lubelszczyzny. Kuszą turystów swoim malowniczym położeniem oraz historycznym klimatem. Jeżeli już zdecydujemy się na dłuższy pobyt w mieście, w naszym planie konieczne powinniśmy uwzględnić wizytę w Pałacu Książąt Czartoryskich. Poza zwiedzaniem muzeum czeka tu na nas także piękny i klimatyczny park romantyczny w stylu angielskim, który swój obecny charakter zawdzięcza staraniom Izabeli Czartoryskiej. Spacerując po parku, będziemy mogli okryć wiele zabytkowych obiektów – jednym z najpopularniejszych i najpiękniejszych jest niewątpliwie świątynia Sybilli, w której mieści się pierwsze Muzeum Narodowe w Polsce. Innymi ciekawymi zabytkami, jakie znajdziemy w okolicy, są między innymi Domek Gotycki z początku XIX wieku, kopia rzeźby Tankred i Kolrynda, Pałac Marynki, Brama Rzymska, Altana Chińska oraz Domek Żółty, w którym przebywał car Aleksander II.


Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy? Noclegi w Puławach czekają na Ciebie!


Najpiękniejsze ogrody w Polsce (i nie tylko)? Odwiedźcie zachwycający Park Mużakowski


 

Jakie miejsce powinniśmy koniecznie odwiedzić, spędzając dłuższy urlop na Ziemi Lubuskiej? W wakacyjnym planie bezapelacyjnie należy uwzględnić spacer po Parku Mużakowskim. Jest on największym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim, jaki znajdziemy w naszym kraju. Zajmuje on powierzchnię ponad 700 hektarów i znajduje się po oby stronach Nysy Łużyckiej. Większa część kompleksu parkowo-pałacowego leży na terenie naszego kraju, jednak niewątpliwie największą okoliczną perełkę znajdziemy po drugiej stronie rzeki na terenie Niemiec. Chodzi tu oczywiście o przepiękny Zamek Bad Muskau. Odwiedzając park, możemy jednak bez problemu przemieszczać się po całym jego terenie, dzięki czemu żaden zakątek nie jest dla nas niedostępny. Imponujący XIX-wieczny zespół parkowo-pałacowy w 2004 roku został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Stanowi on jedną z największych atrakcji Ziemi Lubuskiej oraz niezwykły przykład współpracy dwóch państw na rzecz ochrony tego typu krajobrazu. Spacer po rozległym parku z całą pewnością będzie niezwykle przyjemnym doświadczeniem. 


Znajdź noclegi w okolicy i okrywaj piękno Ziemi Lubuskiej!

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również