Noc Muzeów 2022. Które miejsca warto odwiedzić?

Noc Muzeów 2022. Które miejsca warto odwiedzić?

W najbliższy weekend, z soboty na niedzielę (14-15 maja 2022) w wielu miastach w Polsce będziemy mieć możliwość absolutnie całkowitego darmowego zwiedzania wyjątkowych polskich muzeów. Będą otwarte niemal przez całą noc, a wiele z nich w związku z Europejską Nocą Muzeów, przygotowało wiele wydarzeń towarzyszących, które pozwolą nieco lepiej poznać historię danego miejsca. Które atrakcje warto odwiedzić podczas Nocy Muzeów 2022?

Na samym wstępie, warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest to niezwykłe wydarzenie, które jest określane mianem Nocy Muzeów. To wyjątkowy moment w przeciągu całego roku, kiedy to turyści z całej Europy mogą całkowicie bezpłatnie lub za symboliczną opłatą, odwiedzać popularne muzea. W Polsce, takie wydarzenie organizowane jest od 20 lat. W ramach Nocy Muzeów możemy zwiedzać przede wszystkim muzea, kościoły, kina, czy teatry. Warto podkreślić, że Noc Muzeów organizowana jest zarówno w dużych, popularnych polskich miastach, jak i mniej znanych miejscowościach. Każde z nich cieszy się dużym zainteresowaniem turystów z Polski, a zdarza się, że również z Europy.


Pierwszą edycję Nocy Muzeów zorganizowano w roku 2003 w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W kolejnych latach dołączyły Kraków i Warszawa i wiele innych polskich miast - obecnie jest to wydarzenie organizowane w kilkudziesięciu polskich miastach. Tegoroczna edycja Nocy Muzeów będzie o tyle wyjątkowa z tego względu, że powraca ona po 2-letniej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa.


Zobacz koniecznie: Wakacje dla miłośników historii - co zwiedzać?


Noc Muzeów 2022 - jak wygląda program tegorocznej edycji?


Można śmiało rzec, że tegoroczna edycja zapowiada się naprawdę wyjątkowo. Decydując się na nocleg w Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, czy Krakowie, możemy liczyć na wiele wyjątkowych możliwości zwiedzania najpopularniejszych polskich muzeów pod osłoną nocy.


Noc Muzeów w Lublinie


Rozpoczynamy od stolicy Lubelszczyzny, w której w najbliższy weekend będziemy mogli zobaczyć wiele wyjątkowych miejsc "od kuchni". W nocy z 14 na 15 maja 2022 będziemy mogli odwiedzić m.in. Muzeum Narodowe na Zamku w Lublinie - dostępne będzie tu m.in. zwiedzanie z przewodnikami, warsztaty dla dzieci i młodzieży, pokazy filmów, czy liczne wykłady.Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej

Lublin, ul. al. Warszawska

Skanseny 9.4
Państwowe Muzeum na Majdanku

Państwowe Muzeum na Majdanku

Lublin, ul. Droga Męczenników Majdanka

Muzea 9.6
Muzeum Narodowe w Lublinie

Muzeum Narodowe w Lublinie

Lublin, ul. Zamkowa

Muzea 9.2


Z innych, wartych uwagi muzeów, warto jest również zainteresować się wizytą w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Muzeum Historii Miasta Lublina, Muzeum Józefa Czechowicza, Muzeum Martyrologii “Pod Zegarem”, a także Państwowe Muzeum na Majdanku.


Miłośnicy przyrody będą mogli wziąć udział w spacerze z przewodnikiem pt. "O drzewach w wierzeniach i zwyczajach ludowych", który odbędzie się 14 maja o godzinie 18.00 w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie.


Sprawdź: Lublin, jakiego nie znacie. 5 pomysłów na weekendowy wyjazd


Jeśli chcesz odkryć tajemnice i historię lubelskiej wsi, to koniecznie zajrzyj do Muzeum Wsi Lubelskiej, w którym od godziny 18.00 będzie możliwość zwiedzania wybranych ekspozycji w grupach z przewodnikiem.


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Lublinie:Nadstawna 8

Nadstawna 8

Lublin, ul. Nadstawna

Apartamenty 9.9
VisitLublin Apartments

VisitLublin Apartments

Lublin, ul. Piłsudskiego

Apartamenty 9.9
Apartamenty Browar Perła

Apartamenty Browar Perła

Lublin, ul. Bernardyńska

Apartamenty 10.0Co w Warszawie?


Jak na stolicę Polski przystało, Warszawa przygotowała wiele wyjątkowych propozycji dla turystów i mieszkańców. Darmowe, nocne zwiedzanie będzie możliwe w niemal wszystkich najpopularniejszych muzeach w Warszawie.Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie

Warszawa, ul. Agrykoli

Muzea 10.0
Ogród Saski

Ogród Saski

Warszawa, ul. Plac Józefa Piłsudskiego, Królewska

Parki miejskie 9.6


Dostępne będą m.in. komnaty i apartamenty na Zamku Królewskim w Warszawie, można będzie zajrzeć do Muzeum Jazzu, Muzeum Farmacji i Muzeum Drukarstwa. Oprócz tego na chętnych czekają wydarzenia plenerowe. Na placu Teatralnym będziemy mogli poczuć klimat powstańczej Warszawy.


Poznaj: Warszawa, jakiej nie znacie. Co robić i gdzie się wybrać?


Jeśli chcesz poznać tajemnice, związane z historią polskiej kolei, to koniecznie zajrzyj do Stacji Muzeum, w której zaplanowano Kolejową Noc Muzeów. Naprawdę warto!


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Warszawie:SILVER.

SILVER.

Warszawa, ul. Pańska

Apartamenty 9.9
Wygodne Pokoje

Wygodne Pokoje

Warszawa, ul. Powstańców Śląskich

Kwatery i pokoje 9.2
Apartament, pokoje gościnne Warszawa Stare Bielany

Apartament, pokoje gościnne Warszawa Stare Bielany

Warszawa, ul. Stanisława Przybyszewskiego

Kwatery i pokoje 9.6Noc Muzeów w Krakowie


Tegoroczna Noc Muzeów w Krakowie rozpocznie się dzień wcześniej, bo już 13 maja. Turyści i mieszkańcy będą mogli skorzystać z wielu możliwości zwiedzania najpiękniejszych zakątków tego wspaniałego miasta. Tegoroczne hasło przewodnie to “Moc Muzeów - dla Ukrainy”.


Przeczytaj: Weekend w Krakowie. Zobacz mniej znane krakowskie zabytki

W Noc Muzeów czynne będą m.in. Muzeum Kraków czy Fotografii, a także Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Narodowe, Muzeum Krakowa, Muzeum Inżynierii i Techniki, Międzynarodowe Centrum Kultury, czy Zamek Królewski na Wawelu.


Oto popularne oferty noclegów w Krakowie:Apartamenty SPLASH

Apartamenty SPLASH

Kraków, ul. Rajska

Apartamenty 9.9
Avanti Home

Avanti Home

Kraków, ul. Karmelicka

Apartamenty 9.5
Zakliki Aparthotel

Zakliki Aparthotel

Kraków, ul. Zygmunta Starego

Apartamenty 9.5Wrocław - program Nocy Muzeów dla mieszkańców i turystów


Stolica Dolnego Śląska to miasto wyjątkowe z wielu powodów. Zachwyca swoim niezwykłymi klimatem, pięknymi zabytkami i możliwościami spędzania wolnego czasu. Pewne jest to, że tu nikt nie powinien się nudzić, również podczas tegorocznej Nocy Muzeów. W obecnej edycji udział weźmie aż 80 wrocławskich instytucji. Zaplanowano liczne wydarzenia, wernisaże, warsztaty, czy koncerty.Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza

Wrocław, ul. Rynek

Muzea
Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe

Wrocław , ul. pl. Powstańców Warszawy

Muzea 6.0
Muzeum Miejskie Wrocławia - Muzeum Historyczne

Muzeum Miejskie Wrocławia - Muzeum Historyczne

Wrocław, ul. Kazimierza Wielkiego

Muzea 8.0


Poznaj: Magiczne miasto w Polsce. Dlaczego warto odwiedzić Wrocław?


Do niektórych instytucji obowiązują wcześniejsze zapisy. Pewne jest, że mieszkańcom i turystom udostępnione zostaną m.in. Archiwum Państwowe, Ogród Botaniczny, Odra Centrum, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Browar Mieszczański, Muzeum Współczesne, czy Sky Tower - taras widokowy.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg we Wrocławiu:Apartament Bema 38

Apartament Bema 38

Wrocław, ul. Bema

Apartamenty 10.0
Five Stars Bed&Breakfast

Five Stars Bed&Breakfast

Wrocław, ul. Ruska

Hotele 9.3Co podczas Nocy Muzeów w Trójmieście?


Jeśli podczas najbliższego weekendu zarezerwowałeś nocleg nad morzem, to warto jest skorzystać z oferty Nocy Muzeów, z której można będzie skorzystać w miejscowościach Trójmiasta. Zarówno Gdańsk, Sopot i Gdynia przygotowały coś niezwykłego, co zaciekawi, zarówno starszych i młodszych.Okręt-Muzeum ORP Błyskawica

Okręt-Muzeum ORP Błyskawica

Gdynia, ul. Aleja Jana Pawła II

Muzea 9.8
Państwowa Galeria Sztuki

Państwowa Galeria Sztuki

Sopot, ul. Plac Zdrojowy

Galerie 10.0


Sprawdź: Pomysły na polskie wakacje. Trójmiasto, jakiego nie znasz


W Gdańsku dostępnych będzie 19 instytucji kultury, takich jak m.in. Europejskie Centrum Solidarności, oddziały Gdańskiej Galerii Miejskiej, Muzeum Gdańska, Muzeum Morskie, czy CSW Łaźnia.


Gdynia zaprasza z kolei do Konsulatu Kultury, Muzeum Marynarki Wojennej, czy do planetarium Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.


Wyjątkowe propozycje dla mieszkańców i turystów przygotował również Sopot. Zwiedzanie i udział w przygotowanych wydarzeniach będzie możliwe od godziny 19 do późnych godzin nocnych. Zapraszają m.in. Muzeum Sopotu, Goyki 3 Art Inkubator, Państwowa Galeria Sztuki i Grodzisko.


Oto popularne oferty noclegów w Trójmieście:Aparatment Sobieskiego

Aparatment Sobieskiego

Sopot, ul. Jana Sobieskiego

Apartamenty 9.7
Przystanek Wyspa

Przystanek Wyspa

Gdańsk, ul. Żonkilowa

Domki 10.0
Willa Przy Plaży Gdynia Kamienna Góra

Willa Przy Plaży Gdynia Kamienna Góra

Gdynia, ul. Henryka Sienkiewicza

Kwatery i pokoje 9.1Wszystko wskazuje na to, że Noc Muzeów 2022 będzie wyjątkowym przeżyciem, nie tylko dla miłośników historii i sztuki. Zaplanuj swój czas tak, by zobaczyć możliwie, jak najwięcej!Następny artykuł Wakacje 2022 w Polsce. Jak...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej