Nowy Krzywy Las? Jest plan rewitalizacji!

Nowy Krzywy Las? Jest plan rewitalizacji!

Jeśli kiedykolwiek miałeś okazję przebywać w najpopularniejszym Krzywym Lesie, znajdującym się nad polskim morzem, w okolicach Gryfina, to doskonale zdajesz sobie spraw z faktu, jak wyjątkowe jest to miejsce. To atrakcja, która przyciąga nawet turystów z zagranicy. Okazało się, że charakterystyczne drzewa powoli zaczynają obumierać. Nadleśnictwo Gryfino ma jednak plan na pełną rewitalizację tego niezwykłego miejsca.

Na samym wstępie, warto podkreślić, czym tak naprawdę jest opisywana przez nas atrakcja i gdzie dokładnie się znajduje. To wyjątkowa atrakcja przyrodnicza, chętnie odwiedzana przez turystów. Początkowo nic nie wydaje się tu dziwne i śmieszne. Jednak jeśli udamy się kawałek dalej, to zobaczymy skupisko kilkuset sosen, których pnie są wygięte w tym samym kierunku - na północ. Po zatoczeniu łuku nad ziemią, drzewa znów rosną w górę. Wiele na to wskazuje, że swój kształt zawdzięczają deformacji człowieka, gdy jeszcze były małe.


Są to na pewno wiekowe drzewa. Jak wiadomo, upływ czasu potrafi zrobić swoje. Widoczne jest to również w Krzywym Lesie - ta atrakcja przyrodnicza zaczyna się “starzeć”, a drzewa obumierają. Warto podkreślić, że w latach 70. było ich około 400, natomiast obecnie pozostało zaledwie 100. Krzywy Las został uznany za polski pomnik przyrody i podlegają ochronie.


Zobacz również: Najśmieszniejsze i najdziwniejsze miejsca w Polsce


Jest plan rewitalizacji Krzywego Lasu!


W związku z tym, że istnieje groźba tego, że w przyszłości Krzywy Las może całkowicie zniknąć z mapy Polski lub też jego powierzchnia zdecydowanie się zmniejszy, Nadleśnictwo Gryfino podjęło działania, mające na celu rewitalizację najbardziej zagrożonych terenówfot. Kalasancjusz / pixabay.com, CC0

Plan zakłada utworzenie aż dwóch powierzchni. Na jednej zostaną posadzone sadzonki, otrzymane z nasion drzew, które tworzą Krzywy Las. Druga powierzchnia będzie obejmować sadzonki sosen, które będą mechanicznie deformowane. W przypadku pierwszego zjawiska, będzie można zaobserwować, czy drzewa mają tendencję do samoistnego “wykrzywiania się”. Bo nie od dziś wiadomo, to właśnie w tym tkwi cały urok Krzywego Lasu. 


Poznaj: 5 pomysłów na jednodniowe wycieczki po Pomorzu Zachodnim


Na czym będzie polegać mechaniczna deformacja drzewek?


Nadleśnictwo Gryfino ma już ściśle określony plan na temat tego, jak w przyszłości będzie przebiegać mechaniczna deformacja drzewek, które zostaną posadzone na drugim obszarze. 


Proces gięcia rozpocznie się za kilka lat, gdy drzewka się przyjmą i zaczną rosnąć. W planach jest wykorzystanie aż trzech rodzajów technik. Powoli będzie usuwany główny przewodnik i pozostawiona zostanie jedna, najsilniejsza gałąź, która zostanie wygięta.


Efekt prac leśników będziemy mogli poznać za dobre kilkadziesiąt lat. Miejmy nadzieję, że Krzywy Las, pomimo naturalnych sił przyrody, pozostanie z nami na zawsze i będzie cieszył turystów z Polski i ze świata.Apartamenty Sedinum

Apartamenty Sedinum

Szczecin, ul. Śląska

Apartamenty 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
LM Apartamenty

LM Apartamenty

Szczecin, ul. aleja Powstańców Wielkopolskich

Apartamenty 9.6


Sprawdź oferty noclegów w Gryfinie


To nie jedyny krzywy las w Polsce!


Okazuje się, że Krzywy Las koło Gryfina jest najbardziej znaną tego typu atrakcją w Polsce. Warto jednak podkreślić, że w Polsce, a dokładniej na Dolnym Śląsku, znajdziemy bardzo podobnie, jednak zdecydowanie mniej popularne tego typu miejsce.fot. ivabalk / pixabay.com, CC0

Krzywy Las znajduje się również w Borach Dolnośląskich, w okolicach Pieńska, w głębi lasu. Okazuje się, że mało kto o nim słyszał, a jest równie wyjątkowy i piękny, jak dobrze znany las, znajdujący się na Pomorzu Zachodnim. 


Przeczytaj koniecznie: Jesienny wypoczynek i aktywności w lesie w Polsce


Są różne teorie na temat tego, jak powstał krzywy las na Dolnym Śląsku. Prawdopodobnie drzewa powyginali żołnierze stacjonujący tu 70 lat temu. Według innej teorii niemieccy jeszcze leśnicy celowo powyginali te sosny by uzyskać materiał np. na gięte meble.


Niezależnie od tego, jaka była geneza powstania tego wyjątkowego obszaru leśnego, warto zaznaczyć, że Krzywy Las na Dolnym Śląsku może okazać się naprawdę wyjątkową atrakcją turystyczną. Podobnie jak cały region i najbliższa okolica, które stanowią idealne miejsce na urlop o każdej porze roku.Willa Ambasada - Dobre Spanie

Willa Ambasada - Dobre Spanie

Nowogrodziec, ul. Lipowa

Pensjonaty 9.7
Noclegi Mirenka

Noclegi Mirenka

Nowogrodziec, ul. Czerna

Kwatery i pokoje 9.7


Tutaj znajdziesz oferty noclegów w okolicach Pieńska


Niezależnie od tego, na którą opcję Krzywego Lasu się zdecydujesz, wiedz, że to atrakcje przyrodnicze, które warto zobaczyć w Polsce!
Następny artykuł Zimowy wypoczynek w...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej