Weekend w Ełku. Co warto zobaczyć?

Weekend w Ełku. Co warto zobaczyć?

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to region, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Znajdziemy tu wiele idealnych miejsc, idealnych do wypoczynku na każdą porę roku. Jednym z nich jest Ełk, w którym z powodzeniem możemy spędzić czas również jesienią. To nie tylko wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych, ale również liczne zabytki i atrakcje, z których możemy korzystać przez cały rok. W tym artykule przedstawimy pomysły na mile spędzony weekend w Ełku. Co warto zobaczyć i co fajnego zrobić w tym mieście? O tym poniższy artykuł.

Nie da się ukryć, że Ełk jest jedną z najpopularniejszych miejscowości mazurskich. Miasto to znajduje się w centrum Zielonych Płuc Polski i każdego lata przyciąga liczne grono miłośników żeglarstwa - zarówno doświadczonych sterników, jak i spragnionych wspaniałego klimatu - turystów. Tę wspaniałą miejscowość możemy z powodzeniem podziwiać z perspektywy lądu, jak i jeziora. Ełk stanowi również idealną propozycję na krótki, weekendowy lub dłuższy urlop. Uzupełnienie magii tego miejsca stanowią liczne atrakcje i zabytki, które sprawią, że będziemy chcieli powracać do tego miasta każdego roku. 


Pierwsze skojarzenie z Ełkiem? Wspaniałe warunki do żeglowania, wypoczywania, niezwykłe jeziora, piękna przyroda i wspaniały klimat tego miejsca. Ełk jest szczególnie doceniany przez te osoby, które poszukują ciszy i spokoju i kontaktu z przyrodą. Niezwykle malowniczo jest tu jesienią, gdy barwy polskiej złotej jesieni nadają niezwykłego charakteru temu miejscu. W Ełku możemy zorganizować swój czas na wiele sposobów. Najlepiej jest to robić aktywnie - zwiedzając, pływając i odkrywając nowe miejsca. Każdy powinien się tu wybrać, jeśli tylko jest taka okazja.


Ełk - podstawowe informacje


To popularna miejscowość, znajdująca się w województwie warmińsko-mazurskim. Ełk położony jest na Pojezierzu Ełckim, nad jeziorem Sunowo, jeziorem Ełckim i rzeką Ełk. W okolicach Ełku, znajdują się również dwa niewielkie jeziora: Selmęt Mały i Szyba. Miasto to jest wyjątkowe pod każdym względem i stanowi idealne miejsce do wypoczynku, niezależnie od pory roku.


Warto zaznaczyć, że Ełk jest dobrym miejscem na krótszy, jak i dłuższy urlop. Uzupełnienie magii tego miejsca stanowią liczne atrakcje i zabytki, które sprawią, że poznamy wszystko, co najważniejsze i najpiękniejsze w regionie Mazur.


Co zrozumiałe, największej liczby turystów, możemy spodziewać się tu w sezonie letnim. Nie oznacza to jednak, że w pozostałych miesiącach wieje tu nudą. Sezon jesienno-zimowy, w który powoli wkraczamy to prawdziwy raj dla wędkarzy i grzybiarzy. Tutejsze jeziora są bowiem bogate w rozmaite gatunki ryb. W lasach z kolei znajdziemy naprawdę dużą ilość grzybów. Te i inne kwestie powodują, że Ełk jest odpowiednim miejscem na każdą porę roku.


Jak dojechać do Ełku?


Ełk jest bardzo dobrze skomunikowany z całą resztą naszego kraju, dlatego nie powinniśmy mieć absolutnie żadnych problemów z dotarciem w to miejsce. Docierają tu autobusy, busy, a także pociągi. Mamy również możliwość dotarcia samolotem, z tym że tylko do Olsztyna, z którego będziemy musieli jeszcze kawałek przejechać. Podróż w to miejsce to spokojna droga i komfortowe warunki jazdy - wszystko, dzięki doskonale rozwiniętej infrastrukturze drogowej i kolejowej.


Co warto zobaczyć w Ełku?


Każda mazurska miejscowość to gwarancja wspaniałych przeżyć, mających związek z wypoczynkiem i zwiedzaniem. Ełk ma naprawdę wiele ciekawych miejsc do zaoferowania. Wystarczy tylko wspomnieć o tutejszych jeziorach, ale nie tylko, bo na tym atrakcje Ełku się nie kończą. Warto odwiedzić również mniej oczywiste miejsca, które stanowią urozmaicenie i uzupełnienie oferty wypoczynku w Ełku.


Jeśli zamierzamy wypoczywać nad jeziorem, to najlepiej będzie się udać na plażę miejską - ogólnodostępną, strzeżoną, z boiskami do siatkówki plażowej i innych sportów. Korzystanie z niej jest bezpłatne.


W przypadku zwiedzania zabytków i atrakcji miasta, warto jest rozpocząć od Zamku Krzyżackiego, który został wybudowany w latach 1398-1406, pod okiem Urlicha von Jungingena. Twierdza ta stanowiła miejsce wsparcia Krzyżaków, chcących brać udział w wyprawach na Litwę. To miejsce, które muszą odwiedzić nie tylko pasjonaci historii.

 

 

Muzeum Kropli Wody

Muzeum Kropli Wody

Ełk, ul. 11 Listopada

Muzea

 


Kolejny punkt, który warto zobaczyć to Muzeum Kropli Wody. Bez problemu każdy je znajdzie, bo to najwyższy budynek w mieście. To wieża ciśnień, która niegdyś stanowiła niezwykle ważny element, zaopatrujący mieszkańców w wodę. Dziś pełni tylko i wyłącznie funkcję estetyczną. Dla turystów przygotowano tu muzeum, w którym mają możliwość zobaczenia starych maszyn, wykorzystywanych właśnie w wieży ciśnień.


Najpopularniejszym miejscem wśród turystów wypoczywających w Ełku jest bez wątpienia promenada, stanowiąca miejsce spędzania wolnego czasu wśród mieszkańców i turystów. Znajdziemy tu restauracje, kawiarnie, czy puby. To właśnie stąd, warto wyruszyć na piękny, stary most, który poprowadzi nas do ruin zamku krzyżackiego.


W Ełku znajdziemy również wspaniałe i okazałe budowle sakralne. Jedną z nich jest bez wątpienia katedra św. Wojciecha, która została wybudowana w 1893 roku w stylu neogotyckim. O jej wyjątkowości świadczy bez wątpienia to, że przetrwała ona dwie wojny światowe i w żadnym stopniu nie uległa zniszczeniu. Wnętrze to z kolei stare, gotyckie przedmioty sakralne. Warto zajrzeć tu choć na chwilę. Najstarszym kościołem w mieście jest jednak Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, który pochodzi z okresu 1847-1850.

Jeśli macie w planach wyjazd z dziećmi, to koniecznie powinniście skorzystać z oferty tutejszej Ełckiej Kolei Wąskotorowej, wybudowanej w latach 1910-1917, przebiegającej przez najpiękniejsze tereny tego regionu. Trasa wiedzie aż do miejscowości Sypitki. Tabor kolei jest odrestaurowanym kawałkiem historii.


Miłośnicy pszczelarstwa i nie tylko, powinni z kolei wybrać się do skansenu pszczelarskiego, w którym znajdują się liczne, unikalne eksponaty, dotyczące pracy pszczelarza. Są tu m.in. stare ule, jak i narzędzia pracy pszczelarzy.


Tutaj znajdziesz pozostałe atrakcje w Ełku


Noclegi w Ełku


Warto podkreślić, że Ełk posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową, przez co znalezienie tego najlepszego, nie powinno stanowić dla nikogo żadnego problemu. Najliczniej reprezentowaną kategorią w miejscowości są apartamenty, kwatery i pokoje oraz ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe - chętnie wybierane przez pary, rodziny z dziećmi i osoby, które chcą lepiej poznać region Warmii i Mazur. Każdy znajdzie tu coś dla siebie za atrakcyjną cenę. Im bliżej najważniejszych atrakcji Ełku, tym drożej. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od lokalizacji i od tego, jakiego standardu noclegu poszukujemy. Każda kategoria obiektów noclegowych ma swój niepowtarzalny styl, przez co wspaniałe przeżycia i udany wypoczynek - gwarantowane.


Średnia cena za nocleg w Ełku wynosi 164 zł. Wszystko jest przede wszystkim uzależnione od kategorii obiektu i jego lokalizacji oraz standardu. Najkorzystniej jest się jednak zatrzymać w kwaterach i pokojach, w których cena za nocleg rozpoczyna się od 50 zł od osoby za dobę.


Ceny noclegów są ustalane indywidualnie przez właścicieli obiektów noclegowych, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń portalu Nocowanie.pl, ceny podczas weekendu są wyższe o 14% w stosunku do cen, które obowiązują w dni powszednie.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Ełku


Co i gdzie zjeść w Ełku?


Mazury, podobnie jak niektóre polskie regiony, również mają swoje regionalne dania, których każdy powinien tu spróbować. W sercu Mazur i żeglarskim zagłębiu, możemy znaleźć dania kuchni polskiej, ale nie tylko.


Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się miejscowa kuchnia. Wśród lokalnych specjałów, warto spróbować pierogów, które są niezwykłe. Nie są to zwykłe pierogi. Zostały przygotowane według specjalnej, mazurskiej receptury, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. To danie powinno przypaść do gustu turystom z różnych stron Polski.


Przysmakiem z pewnością będzie ryba z okolicznych jezior, jak i lokalne, nieoczywiste dania. 


Te i inne dania znajdziemy w niemal każdej restauracji w Ełku. Te najpopularniejsze znajdują się na promenadzie, jak i w ścisłym centrum. Ceny obiadów wahają się od 20 do 30 zł.


Warto odwiedzić Ełk, jak i całe Mazury. Przekonaj się sam, jak fantastycznie jest tu podczas weekendu i dłuższego urlopu.


Następny artykuł Puławy na weekend - co...

Komentarze

Zobacz również