Weekend w Giżycku. Co warto zobaczyć?

Weekend w Giżycku. Co warto zobaczyć?

Mazury to prawdziwy cud natury, który jest niezwykle popularny, niezależnie od pory roku. To prawdziwy raj, zarówno dla żeglarzy, jak i osób lubiących wypoczynek nad wodą. Nie oznacza to, że w sezonie jesienno-zimowym wieje tu nudą. Pełno tu zabytków i atrakcji dla każdych grup wiekowych. To, co wyróżnia tę miejscowość to fakt, że możemy je podziwiać z perspektywy lądu, jak i wody. Giżycko to również świetna propozycja na weekendowy wyjazd. W tym artykule przedstawimy pomysły i miejsca, które warto zobaczyć podczas wypoczynku w Giżycku.

Na wstępie warto podkreślić, że Giżycko to miasto wyjątkowe. To z pewnością najpopularniejsza miejscowość na Mazurach, która każdego lata przyciąga spore grupy turystów, którzy wybierają ten właśnie region na miejsce swojego wypoczynku. To, co wyróżnia to miejsce, to przede wszystkim wspaniały klimat, bogata historia, liczne zabytki, jak i możliwość zwiedzania całego regionu Mazur, które same w sobie są regionem niezwykłym.


Pierwsze skojarzenie z Giżyckiem? Wspaniałe warunki żeglarskie, niezwykłe jeziora, piękna przyroda i sam klimat miejsca. Giżycko jest szczególnie doceniane przez osoby, które poszukują wyciszenia i kontaktu z przyrodą. To, co bez wątpienia zachwyci w tym miejscu w sezonie jesienno-zimowym, to wspaniała i różnorodna paleta barw i niezwykły klimat. Sporo osób przyjeżdża tu przede wszystkim, by odkryć region, dla ciszy i spokoju, dla malowniczych jezior i wspaniałych atrakcji. Naprawdę każdy powinien się tu wybrać, jeśli tylko ma taką okazję.


Giżycko - podstawowe informacje


Giżycko to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, położone pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Miejscowość ta uznawana jest za stolicę żeglarstwa w Polsce. Stanowi również jeden z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich i jeden z polskich ośrodków turystycznych i wypoczynkowych. 


Należy podkreślić, że Giżycko jest dobrym miejscem na krótszy, jak i dłuższy urlop. Uzupełnienie magii tego miejsca stanowią liczne atrakcje i zabytki, które na pewno sprawią, że będziemy chcieli powracać do tego miejsca każdego roku.


W Giżycku jest o tyle dobrze, że swój wolny czas możemy zorganizować na naprawdę wiele sposobów. Najlepiej jednak robić to aktywnie, poprzez zwiedzanie, pływanie i odkrywanie nowych miejsc. Sezon jesienno-zimowy, w który powoli wkraczamy to w tym miejscu prawdziwy raj dla wędkarzy i grzybiarzy. Podkreślić bowiem należy, że Jezioro Kisajno i Niegocin są bogate w rozmaite gatunki ryb, natomiast w okolicznych lasach znajdziemy rozmaite okazy grzybów. Te i inne rzeczy pokazują, że Giżycko jest odpowiednim miejscem na każdą porę roku.


Jak dojechać do Giżycka?


Giżycko jest dobrze skomunikowane z całą resztą naszego kraju, dlatego też nie powinniśmy mieć żadnych problemów z dotarciem w to miejsce. Bez problemu dojedziemy tu busem, autobusem, pociągiem. Jest również możliwe dotarcie samolotem, z tym że będziemy musieli przejechać jeszcze kawałek od lotniska w Olsztynie. Podróż w to miejsce to spokojna droga i komfortowe warunki jazdy - wszystko, dzięki doskonale rozwiniętej infrastrukturze drogowej.


Co warto zobaczyć w Giżycku?


Każda miejscowość, która znajduje się na Mazurach, to wspaniałe przeżycia związane z wypoczynkiem, jak i zwiedzaniem. Giżycko ma naprawdę wiele do zaoferowania. Wystarczy tu wspomnieć m.in. o Jeziorach Niegocin i Kisajno. Na tym jednak atrakcje Giżycka się nie kończą. Warto jest zobaczyć również mniej oczywiste miejsca, które będą stanowić urozmaicenie i uzupełnienie każdego wypoczynku na Mazurach.

 

 

Twierdza Boyen

Twierdza Boyen

Giżycko, ul. Turystyczna

Zabytki 9.2

 


Planując zwiedzanie ciekawych miejsc w Giżycku, warto jest się wybrać do Twierdzy Boyen, zbudowanej w latach 1844-1856. Niegdyś było to ogniwo w łańcuchu umocnień, zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego. Twierdza ta ma kształt gwiazdy i stanowiła ważny obiekt strategiczny i blokujący.


Kolejne miejsce, które warto odwiedzić podczas wypoczynku w Giżycku to most obrotowy, który znajduje się nad Kanałem Łuczańskim. Warto podkreślić, że ten właśnie most został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych Warmii i Mazur.


Jeśli planujemy do Giżycka wyjazd z dziećmi, to bez wątpienia warto się wybrać do parku linowego Wiewióra, który znajduje się w ciekawej dzielnicy Giżycka. Nasze pociechy znajdą tu liczne przeszkody o zróżnicowanym stopniu trudności. To pełna dawka adrenaliny dla każdej grupy wiekowej.


Giżycko słynie również ze wspaniałej architektury i znajdujących się tu zabytków. Naszą uwagę na pewno zwróci tutejsza wieża ciśnień. Swoim wyglądem przypomina latarnię morską. Jest to obecnie najwyższa budowla w miejscowości. Wykorzystywana jest głównie w celach turystycznych - możemy stąd podziwiać wspaniałą panoramę Giżycka. Czynna jest tylko i wyłącznie w sezonie letnim.


Warto również odwiedzić zamek pokrzyżacki w Giżycku, w którym obecnie znajduje się hotel. To wyjątkowa budowla, pełna historii, wybudowana w stylu późnorenesansowym.


Tutaj znajdziesz pozostałe atrakcje w Giżycku


Noclegi w Giżycku


Warto podkreślić, że Giżycko posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową, przez co znalezienie tego najlepszego, nie powinno stanowić dla nikogo żadnego problemu. Najliczniej reprezentowaną kategorią w miejscowości są kwatery i pokoje, domki oraz apartamenty - chętnie wybierane przez pary, rodziny z dziećmi i osoby, pragnące lepiej poznać region Mazur. Każdy znajdzie tu coś dla siebie za atrakcyjną cenę. Im bliżej najważniejszych atrakcji Giżycka, tym drożej. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od lokalizacji i od tego, jakiego standardu noclegu poszukujemy. Każda kategoria obiektów noclegowych ma swój niepowtarzalny styl, przez co wspaniałe przeżycia i miły wypoczynek - gwarantowane.


Średnia cena za nocleg w Giżycku wynosi 203 zł. Wszystko jest przede wszystkim uzależnione od kategorii obiektu i jego lokalizacji oraz standardu. Najkorzystniej jest jednak zatrzymać się w kwaterach i pokojach, w których cena noclegu rozpoczyna się od 50 zł od osoby za dobę.


Ceny noclegów są ustalane indywidualnie przez właścicieli obiektów noclegowych, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń portalu Nocowanie.pl, ceny podczas weekendu są wyższe o 53% w porównaniu z cenami, które obowiązują w dni powszednie.


Tutaj znajdziesz oferty noclegowe w Giżycku


Co i gdzie zjeść w Giżycku?


Mazury, tak jak i wiele polskich regionów, posiada swoje regionalne dania, których każdy przebywający tu turysta musi koniecznie spróbować. Znajdziemy tu również tradycyjne dania kuchni polskiej i międzynarodowej, ale warto przede wszystkim skosztować to, co regionalne.


Wśród lokalnych specjałów, warto tu wspomnieć m.in. o dzyndzałkach, czyli pierogach nadziewanych kaszą gryczaną i skwareczkami, gęsiną lub farszem rybnym. Kolejny warty uwagi specjał to farszynki mazurskie, czyli bardzo delikatne ziemniaczane ciasto z mięsno-jajecznym farszem).


Wspomnianych wyżej dań możemy skosztować w prawie każdej restauracji w Giżycku. Te najpopularniejsze z nich, znajdują się w centralnej części miasta. Ceny obiadów rozpoczynają się tu od 20-30 zł.


Warto odwiedzić Giżycko, jak i całe Mazury. Przekonaj się sam, jak fantastycznie potrafi tu być o każdej porze roku.


Komentarze

Zobacz również