5 pomysłów na udaną majówkę

5 pomysłów na udaną majówkę

Pomimo że za oknem na próżno wypatrywać pierwszych oznak wiosny, doświadczeni podróżnicy dobrze wiedzą, że już czas, aby wybrać miejsce na majówkowy weekend. Jeśli chcemy uniknąć wysokich cen i rezerwowania miejsc noclegowych na ostatnią chwilę, musimy zacząć planować już teraz. Nie masz pomysłu na spędzenie długiego weekendu majówkowego? Sprawdź nasze propozycje i daj się zainspirować.

Wybrzeże na rowerze


Orzeźwiająca morska bryza, dużo zdrowego ruchu oraz niezapomniane widoki. Dla tych, którzy majówkę chcą spędzić aktywnie, proponujemy rowerową wyprawę szlakiem R10, biegnącym wzdłuż polskiego wybrzeża. Warto zwiedzić ten rejon właśnie w maju, gdy jeszcze nie napotkamy tam rzeszy wakacyjnych turystów podbijających nadmorskie miejscowości. Międzynarodowy okrężny szlak R10 na polskim odcinku ma długość ok. 588 km i częściowo pokrywa się z tzw. “Szlakiem Latarni Morskich”. Szlak jest interesujący dla turystyki rowerowej. Na trasie spotkamy piękne krajobrazy, pojedziemy zróżnicowanymi trasami - od dróg polnych i leśnych, po asfaltowe, błotniste, aż do tych blisko linii brzegowej, gdzie doskonale słychać szum fal i widać piękne zachody słońca. Ciekawym urozmaiceniem jazdy, może być zwiedzanie każdej morskiej latarnii, którą zobaczymy na trasie. Oznakowanie szlaku w niektórych miejscach nie należy do idealnych, dlatego dobrze mieć ze sobą mapę. Aby zregenerować siły i odpocząć w komfortowych warunkach, noclegu szukaj w nadmorskich miejscowościach.

 

Odkryjmy Kaszuby


Malownicze krajobrazy, jeziora, lasy, folklor i urocze miejscowości - takie właśnie są Kaszuby. W majówkowy urlop oddalamy się od morskiego klimatu i jedziemy w głąb Kaszub Wschodnich i Południowych. Zacznijmy od zdobycia najwyższego szczytu Kaszub i Pomorza jakim jest Wieżyca. Prowadzą na nią szlaki przez 150-letni bukowy las. Z wieży stojącej na górze, można podziwiać piękny krajobraz rejonu zwanego Szwajcarią Kaszubską.


Zatrzymajmy się w sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, w miejscowości Szymbark. Ta przepiękna kraina morenowych wzgórz i lasów leży u podnóża Wieżycy. Jeśli chcemy poznać historię i kulturę Kaszub, koniecznie musimy odwiedzić jedyne w swoim rodzaju Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Znajdziemy tam najpopularniejszą atrakcję przyprawiającą turystów o zawrót głowy - Dom do Góry Nogami. Zachwycić może też Największy Fortepian Świata, Muzeum Tabaki czy lokalny browar. Dla najmłodszych przygotowano park linowy, mini zoo oraz plac zabaw. Chętni mogą wziąć udział w warsztatach pieczenia chleba i łowienia ryb lub odpocząć przy ognisku.


Dalej podróżujemy do Wdzydz, gdzie znajduje się kompleks pięciu jezior położonych w Borach Tucholskich. Wdzydze zwane Kaszubskim Morzem, możemy podziwiać żeglując lub wędrując 6-kilometrowym szlakiem. Od aktywnej formy spędzania czasu odpoczniemy, zwiedzając najstarszy w Polsce skansen - Kaszubski Park Etnograficzny.

 

Górska majówka


Zmiana kierunku- jedziemy w góry. Mniej zatłoczone niż Tatry, a tak samo piękne i urokliwe. Mowa o Górach Sowich, położonych w południowo-zachodniej Polsce. Bogata fauna i flora przyciąga tu miłośników przyrody. Przez malownicze sudeckie pasma, przebiega popularny szlak czerwony, który prowadzi od Przełęczy Sokolej na Wielką Sowę, dalej przez Przełęcz Jungowską, Kalenicę do Przełęczy Woliborskiej i Srebrnej. Jeśli trasy krajobrazowe wolisz pokonywać na dwóch kółkach, to dobrze trafiłeś. Znajdziesz tu wiele ciekawych tras rowerowych, o różnej długości i stopniu trudności. Chwilę odpoczynku od marszu i pedałowania, wykorzystaj na zwiedzanie jednej z największych atrakcji Dolnego Śląska - górskiej twierdzy Srebrna Góra. To idealny punkt widokowy, z którego roztacza się piękna panorama gór Sowich i Bardzkich. Oprócz zwiedzania fortyfikacji można wziąć udział w strzelaniu z muszkietów, a nawet armaty. Fanom historii polecamy także odwiedzenie podziemnych sztolni hitlerowskich w Walimiu i Głuszycy, które należały do Kompleksu Riese. Niemiecki projekt zakładał stworzenie podziemnego miasta w Górach Sowich dla oficerów III Rzeszy.

 

Śladem małopolskich parków narodowych


Przyrodnicze skarby małopolski poznasz, kiedy odwiedzisz parki utworzone w tym województwie. Znajdziemy tu aż 2189 pomników przyrody, 6 parków narodowych, 11 krajobrazowych oraz 84 rezerwaty. Wybraliśmy 3 parki, które idealnie oddają urok wyżynnego charakteru tego rejonu.

Ojcowski Park Narodowy położony jest kilkanaście kilometrów od Krakowa. Mimo, że to najmniejszy z parków narodowych, jego tereny należą do unikatowych w skali kraju. Na uwagę zasługują dwie najdłuższe jaskinie - Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna. Możliwe, że uda Wam się dostrzec żyjące w nich nietoperze, to właśnie ten mały ssak widnieje na logo parku. Po eksploracji Doliny Prądnika i dokładnym obejrzeniu Maczugi Herkulesa, warto poświęcić chwile na zabytkową część parku. Duże wrażenie robią zamki w Pieskowej Skale i Ojcowie.

Najbardziej popularnym, cennym przyrodniczo i krajobrazowo jest Pieniński Park Narodowy. Znajdziemy tam 35 km szlaków oraz największą atrakcję, jaką jest spływ tratwami Przełomem Dunajca. Warte uwagi są także dwie warownie znajdujące się na terenie Parku - Ruiny Zamku Czorsztyn i Zamek w Niedzicy.

Bardzo dobrze zachowane walory przyrodnicze znajdziemy w Tatrzańskim Parku Narodowym. Nazwy, jak Rysy, Morskie Oko, Wielka Siklawa czy Dolina Chochołowska wszystkim są dobrze znane. To jednak nie wszystko co ma dla nas do zaoferowania Tatrzański Park. Na terenie parku znajduje się około 650 jaskiń, z czego największą jest Wielka Śnieżka. Ci, którzy chcą zobaczyć wnętrze jaskiń, powinni się udać do Jaskini Mroźnej, Raptawickiej lub Smoczej Jamy.

 

Roztocze w maju


Następny kierunek - Roztocze, tu zawsze warto przyjechać. Piękna górzysta kraina porośnięta lasami jest szczególnie atrakcyjna dla aktywnych podróżników. Liczne szlaki piesze i rowerowe biegnące przez cenne przyrodniczo tereny, korzystny mikroklimat i duża liczba zabytków, to wszystko znajdziemy na Roztoczu. Obowiązkowym punktem na wycieczkowej mapie Roztocza powinny być Szumy - małe wodospady znajdujące się w okolicach Suśca, Górecka Kościelnego, a także w rezerwacie pod Hamernią. Niezapomnianą przygodę przeżyjemy korzystając z kajakowych spływów rzeką Tanwią.


Miejscem, którego nie możemy pominąć, są Stawy Echo w Zwierzyńcu. Jeśli dopisze nam szczęście będziemy mogli zobaczyć konika polskiego, który uznawany jest za symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego. Podróżując z dziećmi warto odwiedzić niedaleki Bałtów. Podopieczni będą zachwyceni wizytą w Bałtowskim kompleksie turystycznym. Oprócz Parku Dinozaurów, na najmłodszych czeka bogato wyposażony park rozrywki, Zwierzyniec Bałtowski, Prehistoryczne Oceanarium, Wioska Czarownic czy zwiedzanie Polski w Miniaturze. Roztocze nie pozwoli Wam się nudzić.

 

fot. rawpixel.com (Unsplash.com CC0)

Następny artykuł Spała, odkryj tajemnice...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!