7 miejsc, w których się zakochasz

7 miejsc, w których się zakochasz

Istnieją takie miejsca w Polsce, które każdy, przynajmniej raz w ciągu życia, powinien odwiedzić. Są też takie, które na dobre utkwiły w naszym sercu i zawsze powracamy do nich z sentymentem. Na szczęście Polska posiada niezliczoną ilość miejsc, w których z pewnością od razu się zakochasz. Poniżej prezentujemy listę siedmiu z nich i jeżeli nie zrobiłeś tego do tej pory, koniecznie musisz je zobaczyć.

Dolina Marzeń w Toruniu

W 1997 roku Toruń został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO i tym samym dołączył do pozostałych miast w Polsce, które są uznawane za wyjątkowe perły kulturowe świata. W Toruniu znajdziemy wiele wspaniałych zakątków godnych zobaczenia. Jednym z nich jest Dolina Marzeń.

Ten niezwykle urokliwy park, zlokalizowany w samym centrum miasta, to idealne miejsce na długie spacery z dala od miejskiego zgiełku. Przez jego środek przepływ Struga Toruńska, nad którą zostały wzniesione małe mostki, a w jego południowej części urządzono przepiękny ogród różany, w którym zasadzono aż 1631 różnobarwnych krzewów.

Nie ważne czy wybierzemy się na spacer Doliną Marzeń latem wśród kwitnących kwiatów, czy jesienią, gdy liście tutejszych drzew przybierają żółto-pomarańczowe barwy, z pewnością na długo zapamiętamy niezwykły klimat tego miejsca.

„Droga miłości” we Wrocławiu

Wrocław to miasto, w którym na każdym kroku możemy poczuć magię. To właśnie tutaj znajduje się miejsce, które należy do jednych z najbardziej romantycznych w Polsce. Przepiękny most łączący ze sobą Ostrów Tumski i Wyspę Piasek przez lata zyskał nieoficjalne miano „drogi miłości”. Będąc w tym miejscu, można poczuć lekką aurę tajemniczości i nic tym dziwnego, ponieważ Most Tumski skrywa w sobie niejedno miłosne wyznanie. Od wieków jest bardzo popularny wśród zakochanych par. Podobno właśnie na tym moście odbyły się zaręczyny pierwszego władcy Polski Mieszka I z czeską księżniczką Dobrawą.

Stara wrocławska legenda głosi, że osoby samotne powinny pogłaskać głowę kamiennego lwa, znajdującego się przed katedrą, a następnie przespacerować się mostem, co da im gwarancję odnalezienie miłości.

Dodatkowo postać latarnika ubranego w tradycyjne szaty i zapalającego codziennie wszystkie latarnie oświetlające Ostrów Tumski, dodaje temu miejscu niezwykłego uroku. Bez wątpienia jest to miejsce, w którym się zakochasz!

Mazury

Kto raz odwiedził słynną Krainę Tysiąca Jezior, z pewnością wie, że jest to zakątek, do którego powraca się z sentymentem. Mazury od lat zajmują szczególne miejsce w sercach większości Polaków. I nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ wszechobecna zieleń, spektakularne wschody i zachody słońca oraz uczucie ciszy i wytchnienia, są w stanie poruszyć każdego.

Będąc na Mazurach latem, warto udać się do miejscowości Marcinkowo, leżącej nieopodal Mrągowa, żeby zobaczyć Pokazowe Ogrody i Motylarnię. Egzotyczne rośliny z całego świata i różnobarwne motyle, sprawiają, że w ogrodach panuje baśniowy klimat. Mazury to miejsce, które każdy z nas nieustannie odkrywa na nowo i oczywiście na nowo się w nim zakochuje.

Zamek w Mosznej


Mała wieś na Dolnym Śląsku skrywa prawdziwą perłę. Większość osób odwiedzających to miejsce, na długo pozostaje pod ogromnym wrażeniem znajdującego się tutaj zamku. Barokowa budowla, zlokalizowana w Mosznej, wzorowana na bawarskim Neuschwanstein, posiada aż 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek, a okalający ją park sprawia, że całość przypomina kadr wyjęty prosto z opowieści Disneya.

Nieopodal wejścia na dziedziniec zamkowy znajduje się jeziorko, po którym pływają łabędzie. Czy może być jeszcze bardziej bajkowo? Oczywiście! Kiedy już znajdziemy się w parku, najpierw czeka nas spacer lipową aleją, a następnie naszym oczom ukazuje się ogromna fontanna i przepiękne schody prowadzące wprost do głównego wejścia.

Warto również wykupić bilet, umożliwiający zwiedzanie wnętrz zamkowych razem z przewodnikiem, oraz poznać historię samej budowli.

Park w Arkadii

Niedaleko Łowicza leży wieś, której pierwotną nazwę – Łupia – zmieniono na Arkadię. Tutaj w roku 1778 Helena Radziwiłłowa zaczęła tworzyć swój niezwykły ogród wypełniony romantyzmem. Spacerując pośród świątyń oraz ruin możemy odnieść wrażenie, jakbyśmy na chwilę przenieśli się do świata baśni.

Świątynia Diany, o klasycznych proporcjach, mieszcząca się w ogrodzie, skrywa w swoim wnętrzu kilka sal, a w największej z nich wspaniałe malowidło Jana Piotra Norblina.

Idąc dalej, natkniemy się na rekonstrukcję monumentalnego akweduktu, pierwotnie pochodzącego z 1784 roku. Dalej wznosi się mur Hermami, w który zostały wkomponowane oryginalne rzeźby i detale z różnych epok. Natomiast w południowej części ogrodu natkniemy się na resztki cyrku oryginalnie wzorowanego na rzymskich budowlach, niestety do dziś zachowały się jedynie jego fragmenty.

Gdynia – Orłowo

Leżące na granicy Sopotu i Gdyni Orłowo uważane jest za jedną z najpiękniejszych nadmorskich dzielnic. Na jego zabudowę składają się głównie przedwojenne wille, co sprawia, że na chwilę możemy przenieść się w czasie.

Plaża w Orłowie jest bardzo dobrze utrzymana i mniej zatłoczona niż pozostałe znajdujące się w Trójmieście. Spacerując wzdłuż promenady, z której rozciąga się widok na Zatokę Gdańską, dotrzemy do okazałego molo, które pierwotnie powstało tutaj w 1934 roku. Obecnie, po przejściu gruntownego remontu, zostało wyposażone w stylowe lampy i ławeczki, na których warto przysiąść, żeby móc podziwiać nadmorski zachód słońca.

Opole – polska Wenecja nad Młynówką

Jakie miasto najbardziej kojarzy się Europejczykom z miłością? Oczywiście Wenecja! Zakochane pary marzą, żeby spędzić romantyczne chwile w gondoli czy spacerując wśród wąskich uliczek.

Nie musimy jednak od razu wybierać się na wycieczkę do Włoch, żeby poczuć ten klimat. Mamy swoją własną namiastkę Wenecji właśnie w Opolu. Znajdujące się tutaj prakoryto Odry, zwane Młynówką, z piętrzącymi się u jego brzegu dawnymi kamienicami i spichlerzami, do złudzenia przypomina włoskie miasto miłości.

W 2007 roku Opolska Wenecja została podświetlona, co nadaje jej magicznego uroku. Kolorowe iluminacje podkreślają zdobienia kamienic i sprawiają, że wieczorny spacer staje się jeszcze przyjemniejszy.

Następny artykuł Mazurskie akweny. Poznaj...

Komentarze

Zobacz również