ABC bezpiecznych zimowych wypraw w góry

ABC bezpiecznych zimowych wypraw w góry

Wychodząc na ośnieżone szlaki, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa dla turystów. Przypominamy, co zabrać w góry i jak się przygotować do zimowej wyprawy.

Chociaż w górskich miastach takich jak Zakopane, śniegu na ulicach nie widać, to zalega on na szlakach i zboczach gór, stwarzając realne zagrożenie dla turystów. Oprócz tego, zmieniające się jak w kalejdoskopie warunki pogodowe, mogą, nawet podczas najpiękniejszego dnia, przynieść śnieżycę czy silny wiatr. Podpowiadamy więc o czym trzeba pamiętać, wybierając się w góry zimą.

Zaplanuj pobyt w Zakopanem! Już teraz sprawdź oferty obiektów noclegowych o różnych kategoriach, wejdź:
Apartamenty w Zakopanem
Domki w Zakopanem
Hotele w Zakopanem
Kwatery i pokoje w Zakopanem
Pensjonaty w Zakopanem
Wille w Zakopanem

Przygotowanie do wyjścia w góry trzeba zacząć już w miejscu swojego zakwaterowania od zjedzenia pożywnego i kalorycznego śniadania. Kolejnym krokiem jest odpowiednie ubranie, które powinno być ciepłe i wygodne. Świetnie sprawdzi się termoaktywna odzież, bardzo dobrze trzymająca ciepłotę ciała, pozwalająca jednocześnie skórze oddychać. W góry ubieramy się „na cebulkę”, by w razie potrzeby móc szybko założyć lub zdjąć jedną z warstw. Konieczne jest założenie rękawiczek, czapki i szalika, szczególną uwagę zwracamy także na buty - zimą muszą być nieprzemakalne z podeszwą zapewniającą dobrą przyczepność do podłoża.

Planujesz wypoczynek w górach? Sprawdź oferty z różnych regionów, wejdź:
Noclegi w Bieszczadach
Noclegi w Górach Sowich
Noclegi w Górach Świętokrzyskich
Noclegi w Sudetach
Noclegi w Pieninach
Noclegi w Tatrach

Zastanawiając się, co zabrać w góry trzeba pamiętać o zawartości plecaka. Powinna się w nim znaleźć kaloryczna przekąska, szybko dostarczająca energii (np. czekolada) oraz ciepły napój na rozgrzewkę. Oprócz tego, podstawowym wyposażeniem jest latarka, telefon oraz mapa. Warto także zaopatrzyć się w zestaw lawinowy, na który składa się detektor (ułatwiający zlokalizowanie osoby zasypanej przez zwały śniegu), sonda oraz łopata - można go kupić lub wypożyczyć. Koszt wypożyczenia to ok. 30-40 zł, taką możliwość oferują najczęściej wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Warto wydać tę kwotę, bo posiadanie tego zestawu może uratować życie!

Wybierając się w góry, koniecznie trzeba wcześniej zaplanować trasę, uwzględniając przy tym warunki pogodowe. Zimą zmrok zapada wcześniej, więc wyprawa nie powinna być długa i forsowna. Najlepiej zdecydować się na szlaki położone w niższych partiach gór, ponieważ w razie nagłej zmiany pogody będzie można szybciej znaleźć schronienie. Poza tym są one lepiej utrzymane i łatwiej dostępne dla mniej doświadczonych turystów. Wybierając się w wyższe partie gór, konieczne jest zabranie profesjonalnego sprzętu, takiego jak czekany czy raki, oraz sprawdzenia stopnia zagrożenia lawinowego. Zawsze aktualne informacje udostępnia TOPR lub GOPR na swoich stronach internetowych.

Przed wyjściem, koniecznie trzeba zostawić u gospodarza lub w recepcji hotelu informacje o tym, gdzie się wybieramy, jaką trasą będziemy iść i o której zamierzamy wrócić. Trzeba też pamiętać, by poinformować o swoim powrocie z gór, co pozwoli uniknąć niepotrzebnego alarmowania służb ratowniczych. Warto także zgłosić wyjście w góry w GOPR - można to zrobić w bardzo łatwy sposób, korzystając z formularza dostępnego na stronie www.gopr.pl.

Absolutną koniecznością jest także zapisanie numeru ratunkowego: +48 601 100 300, z którego należy korzystać tylko w wypadku uzasadnionej konieczności.

Następny artykuł Na Styku Kultur - XX Targi...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!