Beskid Żywiecki - 5 najciekawszych tras

Beskid Żywiecki - 5 najciekawszych tras

Beskid Żywiecki obfituje w malownicze trasy turystyczne, piękne widoki i niezwykle klimatyczne miejsca. Gdzie warto się wybrać spędzając urlop w tym regionie Polski? Przygotowaliśmy zestawienie pięciu najciekawszych, naszym zdaniem, szlaków pieszych w Beskidzie Żywieckim. Zobaczcie sami!

Beskid Żywiecki to drugie co do wysokości, zaraz po Tatrach, pasmo górskie w Polsce. Należy do Zewnętrznych Karpat Zachodnich, a w ich obrębie do Beskidów Zachodnich. Przebiega przez niego Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.

Na terenie Beskidu Żywieckiego utworzono Babiogórski Park Narodowy i Żywiecki Park Krajobrazowy, a w jego obrębie kilkanaście rezerwatów przyrody. Jest też wiele pięknych tras turystycznych – pieszych i rowerowych. A oprócz tego oczywiście wspaniałe widoki. To wymarzone miejsce na rodzinny odpoczynek i górskie wędrówki, w zasadzie przez cały rok.

Beskid Żywiecki to oprócz Beskidu Śląskiego, Tatr i Pienin najchętniej odwiedzane pasmo górskie w Karpatach. Jednak nie ma się czemu dziwić, ponieważ to właśnie tam znajduje się najwyższy szczyt całych Beskidów, czyli przepiękna Babia Góra. Jest jeszcze Rysianka będąca jedną z głównych atrakcji Beskidu Żywieckiego oraz Pilskie – szczyt graniczny ze Słowacją, słynący ze wspaniałych widoków na Tatry.

W Beskidzie Żywieckim mocno rozwinięta jest także turystyka zimowa, gdyż śnieg utrzymuje się tam stosunkowo długo, nawet do początku maja, co związane jest z panującym tutaj specyficznym mikroklimatem. Najwyższą narciarską górą w Beskidach jest Pilsko (1557 m), na które prowadzą liczne wyciągi z Korbielowa. Miejscowość ta staje się coraz częściej alternatywą dla zatłoczonego Szczyrku, znajdującego się w sąsiednim Beskidzie Śląskim. Działa tutaj duży Ośrodek Narciarski Pilsko w Korbielowie. W regionie istnieją też znakowane szlaki turystyki narciarskiej.


Beskid Żywiecki – pięć najciekawszych tras


Ciekawych szlaków górskich w Beskidzie Żywieckim jest naprawdę wiele. Dłuższe, krótsze, o różnych stopniu trudności, mniej i bardziej widokowe. Każdy miłośnik górskich wędrówek znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie. Na samą Rysiankę można dotrzeć z niemal każdej strony różnymi szlakami. Podobnie jest z innymi szczytami. My wybraliśmy pięć tras, naszych zdaniem najbardziej ciekawych. Wasze opinie mogą być oczywiście odmienne. A może nie? Przekonajmy się. Oto nasza lista...


Numer 1: Z Przełęczy Krowiarki na Babią Górę


Babia Góra nazywana „Królową Beskidów” czy też „Kapryśnicą” jest najwyższym poza tatrzańskim szczytem w Polsce. Zaś szlak, który wiedzie na górę jest jednym z najbardziej widokowych w Beskidzie Żywieckim. Nie można więc pominąć Babiej Góry planując wycieczki piesze po Beskidach. Pamiętajmy jednak, że idąc na Babią Górę, znajdujemy się na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego, musimy więc przestrzegać zasad panujących na terenie parku.

Przejście szlaku z Przełęczy Krowiarki zajmuje mniej więcej trzy godziny, chociaż do przejścia jest tylko pięć kilometrów w jedną stronę. Na trasie występuje też sporo podejść, jednak przy dobrych warunkach pogodowych nawet osoby ze słabszą kondycją powinny sobie poradzić. Gdy już dotrzemy na Sokolicę, na szlaku rozpoczynają się widoki, które towarzyszą nam przez dłuższy czas.

Szlak na Babią Górę oznaczony jest kolorem czerwonym. Ze szczytu można wrócić tą samą drogą lub zejść przez schronisko na Markowych Szczawinach.

Numer 2: Z Glinki na Krawców Wierch


Krawców Wierch znajduje się w grzbiecie pomiędzy przełęczami Glinka i Bory Orawskie, a dokładniej pomiędzy szczytami Jaworzyna i Gruba Buczyna. Grzbietem tym przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Krawców Wierch znajduje się w Grupie Pilska, na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego.

Szlak z Glinki wiodący na Krawców Wierch jest oznaczony kolorem żółtym. To bardzo przyjemna i łatwa trasa, której zwieńczeniem jest wizyta w bacówce, gdzie możemy odpocząć i się posilić.

Do przejścia w jedną stronę potrzebujemy mniej więcej 1,5 godziny a droga prowadzi nas głównie przez las. Piękne, górskie widoki możemy zobaczyć już po kilkunastu minutach marszu, kiedy  wyjdziemy ponad granicę lasu. Prawdziwie wspaniałe krajobrazy czekają na nas w okolicy bacówki, gdzie znajduje się Hala Krawcula. Od schroniska musimy wrócić tym samym szlakiem na parking.


Numer 3: Z Soblówki na Wielką Rycerzową


Wielka Rycerzowa to szczyt należący do Grupy Wielkiej Raczy, przebiega przez niego Wielki Europejski Dział Wodny oraz granica polsko-słowacka. Góra ta znajduje się w głównej grani, pomiędzy Majcherową a Świtkową, od której oddzielona jest przełęczą Przysłop. Jest zwornikiem dla bocznego północno-wschodniego, krętego grzbietu, który poprzez Małą Rycerzową, Wiertalówkę, Kotarz i Muńcuł ciągnie się aż do doliny Soły w Ujsołach. Grzbiet ten w całości położony jest na terenie Polski. Pomiędzy Wielką Rycerzową a Małą Rycerzową znajduje się trawiasta Przełęcz Halna. Są trzy grzbiety, są więc i trzy doliny między nimi. Spływają nimi trzy potoki: Cicha, Dziobaki i Majovsky potok.

Wielka Rycerzowa to miejsce, bardzo lubiane przez turystów. Najbardziej polecany jest szlak z Soblówki, ponieważ idąc właśnie tą trasą, można zrobić pętlę. Jeśli rozpoczniemy naszą wycieczkę o poranku, zastaniemy bardzo malownicze pejzaże.

Nieco niżej, zanim dotrzemy na szczyt, możemy odwiedzić Bacówkę na Rycerzowej, gdzie możemy odpocząć, coś zjeść czy nawet przenocować. Sam szczyt Wielkiej Rycerzowej znajduje się nieco wyżej, a prowadzi do niego szlak przez polanę widokową. W drodze powrotnej z Wielkiej Rycerzowej trzeba iść wzdłuż granicy do Przełęczy Przysłop, a następnie odbić do Soblówki.


Numer 4: Z Korbielowa na Pilsko


Pilsko znajduje się w Grupie Pilska. Często nazwą Pilsko obejmuje się nie tylko jego główną kulminację (1557 m), w całości leżącą po stronie słowackiej, ale również cały masyw. Pilsko jest drugim po Babiej Górze, co do wysokości szczytem w Beskidzie Żywieckim i niezwykle popularnym miejscem widokowym, z szeroką panoramą na Beskidy Zachodnie, Tatry, góry Słowacji, a przy doskonałej widoczności także na wschodnie szczyty Sudetów. Północne stoki masywu Pilska są popularne zimą wśród narciarzy.

Na Pilsko prowadzi bardzo wiele szlaków, my jednak polecamy żółty z Korbielowa. Dlaczego? Prawdopodobnie jest najłatwiejszy. Aby dojść na szczyt, musimy poświęcić trzy godziny, jednak podczas tego przejścia czeka nas przerwa w schronisku na Hali Miziowej. Stamtąd bardzo dobrze widać sąsiednią Babią Górę. Jeśli zdecydujemy się na wycieczkę zimą, musimy uważać, ponieważ  działa tam wyciąg narciarski, a szlak poprowadzony jest wzdłuż stoku. Z Pilska warto wrócić przez Halę Malorka i Przełęcz Przysłopy, ponieważ można zrobić pętlę.


Numer 5: Ze Złatnej na Rysiankę


Rysianka jest szczytem w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim i zwornikiem dla trzech grzbietów. Grzbietem południowo-wschodnim, poprzez nienazwaną przełęcz łączy się z Trzema Kopcami w Grupie Pilska, w północnym kierunku poprzez przełęcz Pawlusia odbiega od niej grzbiet Romanki, a w południowo-zachodnim biegnie grzbiet do Redykalnego Wierchu. Mająca trzy grzbiety Rysianka wznosi się więc nad trzema dolinami.

Hala Rysianka jest jednym z punktów obowiązkowych podczas wizyty w Beskidzie Żywieckim. Jednym ze szlaków, którym można dojść na miejsce, jest trasa z miejscowości Złatna przez Przełęcz Bory Orawskie. Początkowo wędrujemy przez las, jednak z każdym kolejnym krokiem naszym oczom ukazują się widoki a prawdziwie piękne krajobrazy rozpoczynają się dopiero po wyjściu na Halę Rysiankę, bo stamtąd doskonale widać Babią Górę, Pilsko, Tatry i Małą Fatrę. Znajduje się tam także bardzo popularne schronisko. Wycieczkę możemy kontynuować przez kolejne schronisko, na Hali Lipowskiej. Jest ono równie urokliwe jak to na Rysiance.

Następny artykuł Gdzie na wakacje we...

Komentarze

Zobacz również