Telesforówka
10 /10

Ocena na podstawie 3 opinii

Piotr
Dodaj opinię

Przydatne informacje

Opinie

Byłeś w tym miejscu? Podziel się swoimi wrażeniami.

Ocena10

Dodaj opinię

Opis obiektu

Telesforówka

 

Telesforówka w Beskidzie Śląskim nie ma oficjalnego statusu schroniska górskiego, ale oferuje wszystko to, co w prawdziwym schronisku być powinno.

 

Kultowa chatka noclegowa oraz lokal gastronomiczny znajdują się na terenie gminy Brenna, na samej grani pasma Trzy Kopce Wiślańskie. Wizytówką tego miejsca jest uroczy, wiekowy Volkswagen Garbus, w którym umieszczono ławeczkę i stolik.

 

Przybywają tam turyści z różnych stron i szlaków - spragnieni odpoczynku, wspaniałych widoków i dobrego jedzenia. Właściciele obiektu bardzo starają się o to, aby każdy, kto tam zawita był i czuł się zaopiekowany.

 

Atuty Telesforówki

 

Największym atutem tego miejsca jest bez wątpienia położenie. Przytulisko Telesforówka Brenna, przy ulicy Pilarzy 64 - usytuowane jest w pobliżu wielu ciekawych szlaków turystycznych na niewielkiej, ale pięknej górze Trzy Kopce Wiślańskie - 810 m n.p.m. Stąd do centrum Wisły jest mniej więcej 5 km, a do Ustronia Dobki, czy Brennej Leśnicy zaledwie 3,5 km.

 

Widoki z Telefesforówki - Trzy Kopce Wiślańskie

 

W pobliżu budynku znajduje się rozległa widokowa polana, zapewniająca dużo miejsca do wypoczynku. Beskidy zachwycają o każdej porze roku - warto, więc zrobić tam dłuższą przerwę i mieć czas na odpoczynek i podziwianie widoków.

 

Ze schroniska rozciągają się fantastyczne widoki, które wraz z czerwonym Volkswagenem Garbusem zachęcają do odpoczynku i fotografowania. A jest na co popatrzeć!

 

Krajobraz górski w tym klimatycznym miejscu obejmuje: najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Baranią Górę, Kotarz, Grabową, Klimczok, Błatnią, Orłową, Równicę, Czantorię, Szyndzielnię, Zaporę Goczałkowicką, a czasem widoczna jest również majestatyczna Babia Góra.

 

Schronisko znajduje się w niezwykle malowniczej lokalizacji i warto je odwiedzić choćby dla fajnych widoków, pysznej kawy i domowego ciasta.

 

Trzy Kopce Wiślańskie - skąd nazwa?

 

Nazwa góry ma związek z jej położeniem. Szczyt Trzy Kopce Wiślańskie znajduje się na styku trzech granicznych miejscowości - kopców: Wisły, Ustronia i Brennej.

 

W czasach rozwoju osadnictwa na tych pięknych terenach, każda jednostka osadnicza oznaczała swoje granice zakrzosami, czyli nacięciami na korach drzew lub charakterystycznymi kopcami z kamieni.

 

Określenie "Wiślańskie" dodano do nazwy, aby wyróżnić tę górę od innych Trzech Kopców (np. Trzy Kopce na granicy Wapienicy, Brennej i Szczyrku, czy też Trzy Kopce w Beskidzie Żywieckim).

 

Jak dojść na Telesforówkę i Trzy Kopce Wiślańskie?

 

Opcji dotarcia do budynku schroniska i na Kopce Wiślańskie jest naprawdę wiele. Główne z nich prowadzą z Brennej, Wisły i Ustronia.

 

W masywie jest mnóstwo różnych ścieżek - oznakowanych i nieoznakowanych. Dzięki temu możecie przebierać w rozmaitych wariantach wycieczek i wybrać najlepszą dla was opcje.

 

Krótkie i szybkie do pokonania szlaki prowadzące do Telesforówki:

  • żółty szlak z Wisły Centrum (1 godzina 30 minut);

  • szlak czarny i niebieski z Ustronia Dobki (1 godzina);

  • szlak żółty z Przełęczy Salmopolskiej - Białego Krzyża (1 godzina 30 minut);

  • szlak zielony z Brennej Leśnicy (1 godzina 30 minut).


Jeśli macie ochotę na nieco dłuższą wycieczkę, polecamy spacer:

  • czarnym szlakiem z Wisły Gościejowa przez Wierch Gościejów, potem żółtym szlakiem do schroniska (2 godziny);

  • szlakiem żółtym i zielonym z Wisły Malinki - spod skoczni narciarskiej im. Adama Małysza (2 godziny 20 minut);

  • szlakiem zielonym z Brennej Centrum przez Stary Groń (3 godziny 40 minut);

  • szlakiem zielonym i niebieskim z Ustronia Polany przez Orłową, Świniorkę (3 godziny 15 minut);

  • niebieskim szlakiem z Równicy przez Orłową i Świniorkę (3 godziny);

  • szlakiem czerwonym i niebieskim z Ustronia Zdroju, przez Równicę, Orłową i Świniorkę (4 godziny 30 minut).


Żółty szlak z Wisły do Telesforówki

 

Jeśli startujecie z Wisły i zależy wam na szybkim dotarciu na szczyt wybierzcie się na wycieczkę żółtym szlakiem, który rozpoczyna się przy stacji PKP Wisła Uzdrowisko i prowadzi do Przełęczy Salmopolskiej.

 

Z centrum miasteczka, należy dojść do ulicy 11 Listopada i po kilku stromych podejściach wejść w las. Następnie trasa znów prowadzi drogą asfaltową i kieruje się w stronę obszaru leśnego. Z tego miejsca już za kilka chwil znajdziecie się na szczycie Kamiennego, a w zaledwie 15 minut dojdziecie na Trzy Kopce Wiślańskie i zlokalizowane w pobliżu schronisko Telesforówka. Jeśli macie ochotę pójść dalej, czeka na was Smerekowiec, Przełęcz Salmopolska i Szczyrk.

 

Dłuższa wycieczka z tego miasteczka prowadzi z Wisły Gościejowa (czarny szlak), przez Wierch Gościejów. Obierając później żółte szlakówki, w dwie godziny dotrzecie do przytuliska.

 

Wisła to świetna baza wypadowa. Zobacz: 4 najlepsze szlaki turystyczne w Wiśle. Gdzie się wybrać?

 

Szlakiem niebieskim na Telesforówkę i Trzy Kopce Wiślańskie - opis szlaku

 

Wybierając szlak niebieski, trzeba się przygotować na nieco dłuższą wyprawę - czas przejścia z Równicy na Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) wynosi prawie trzy godziny, a trzeba jeszcze wrócić.

 

Początek trasy znajduje się z prawej strony schroniska PTTK na Równicy. Kiedy dotrzecie do zbójnickiej chaty, szlak poprowadzi was leśną ścieżką i po godzinnym spacerze dojdziecie na szczyt Beskidka. Następnie należy zejść do Przełęczy Beskidka aby zmierzyć się z najtrudniejszym podejściem na szlaku. Chodzi o fragment prowadzący na halę pod Orłową i jej szczyt. Po drodze mijamy zamknięte prywatne schronisko - Chata na Orłowej i po niemałej przeprawie zdobywamy kolejny szczyt - Świniorkę.

 

Po pokonaniu przełęczy rozpoczynamy podejście na Kopce Wiślańskie 810 m n.p.m. Na terenie osiedla Zakrzoska skręcamy w prawo na czarny szlak prowadzący w dzielnicę Ustronia o nazwie Dobki. Szlak kończy się w momencie zdobycia Kopców Wiślańskich i schroniska – Telesforówka.

 

Zielony szlak z Brennej na Trzy Kopce Wiślańskie x 2

 

Rozpoczynając wędrówkę w Brennej Leśnicy przygotujcie się na dwugodzinną wycieczkę. Aby dojść do Telesforówki, należy podążać ulicą Pilarzy za zielonymi znakami szlaku pieszego. Na pierwszym rozwidleniu skręćcie w lewo, potem lekko wznoszącą się trasą dojdziecie do polany w pobliżu Gronika. Spacerując za znakami zdobędziecie malowniczy szczyt Trzech Kopców Wiślańskich i bez problemu odnajdziecie schronisko Telesforówka. Szlak ten jest spokojny i możemy go polecić również dla rodzin z dziećmi, z tym, że nie wjedziecie tam wózkiem - w przypadku najmniejszych brzdąców sprawdzą się nosidła bądź chusty.

 

W miejscowości Brenna jest też drugi szlak zielony - znacznie dłuższy i zajmujący ponad 3,5 godziny. Trasa rozpoczyna się w Brennej Centrum. Wędrując szlakiem zielonym z tego miejsca, miniecie Park Turystyki i wyciąg narciarski, a przez Horzelicę dotrzecie na malowniczy Stary Groń. Tam czeka na was wieża widokowa, z której można podziwiać wyjątkowe krajobrazy na Dolinę Hołcyny i Brennicy, pasmo Błotnego, Skrzyczne, Orłową, Równicę, pasmo Stożka i Czantorii oraz szczyty Beskidu Śląsko-Morawskiego z wyróżniającą się Łysą Górą.

 

Gdy już nacieszycie oczy rozległą panoramą ruszcie do doliny Leśnicy, a następnie w górę w stronę szczytu Gronik. Kolejne oznaczenia doprowadzą was na Trzy Kopce Wiślańskie. Schronisko młodzieżowe Telesforówka znajduje się zaledwie 200 metrów od szczytu.

 

Dlaczego warto odwiedzić Telesforówkę?

 

Prywatne schronisko zostało założone w 1994 roku i od tamtego czasu rodzinnie i serdecznie przyjmuje strudzonych wędrowców oferując im dach nad głową, wyśmienite specjały i piękne widoki na Beskid Śląski.

 

Budynek przytuliska z murowaną werandą, wyposażony jest w drewniane meble i tradycyjne sprzęty. Dzięki temu jest swojsko i przytulnie. W obiekcie znajduje się 25 miejsc noclegowych o schroniskowym standardzie.

 

Kultowa drewniana chałupa z tradycyjnym góralskim piecem daje możliwość skosztowania pysznej, domowej kuchni i tradycyjnych wypieków. Możecie też rozpalić ognisko i upiec kiełbaski albo inne przysmaki z zamówionych wcześniej potraw.

 

Dla smakoszów polecamy: Wakacje kulinarne po Polsce - dania regionalne, gdzie i co zjeść?

 

Kiedy odwiedzić Telesforówkę?

 

W okresie letnim Telesforówka otwarta jest 7 dni w tygodniu i stwarza doskonałą okazję do odpoczynku w górskim klimacie, wśród zachwycających krajobrazów.

 

Jeśli wybieracie się w jej okolice w innym terminie, miejcie na uwadze, że od marca do czerwca obiekt jest dostępny tylko w weekendy i dni wolne od pracy (długi weekend majowy, Boże Ciało). Wtedy godziny otwarcia w soboty i niedziele to: 10.00-17.00. W pozostałe dni tygodnia obiekt otwierany jest dla umówionych wcześniej grup.

 

W trosce o leśne ścieżki właściciele obiektu proszą, aby nie przyjeżdżać do przytuliska samochodami bądź innymi pojazdami, które mogą naruszyć naturalne poszycie góry.

 

Rezerwując noclegi w Wiśle, Ustroniu bądź Brennie możecie bez obawy o zakwaterowanie i bez względu na porę roku wejść na Kopce Wiślańskie oraz inne ciekawe szczyty (Smerkowiec, Równicę czy Kamienny). Dla osób, które liczą na nieco więcej prywatności polecamy, np. domki w Wiśle.

 

W Beskidzie Śląskim jest wiele ciekawych atrakcji, przyjemnych szlaków i miejsc do odkrycia. Schronisko Telesforówka znajdujące się na styku granic trzech miejscowości należy do nich bez dwóch zdań.

W pobliżu

Pilarzy 64, Brenna

Wyciąg narciarski w Brennej Dolina Leśnicy

Leśnica 153, Brenna
Odległość: 1.71 km

OffRoad Pod Piramidą

Kamienna 19, Wisła
Odległość: 1.75 km

Wyciąg narciarski Kamienny Pod Lasem

Kamienny, Wisła
Odległość: 2.01 km

Wyciąg narciarski w Brennej Malinka

Malinka 5, Brenna
Odległość: 2.32 km

Wyciąg narciarski Partecznik

Partecznik, Wisła
Odległość: 2.76 km

Wyciąg narciarski BESKID

Wypoczynkowa, Wisła
Odległość: 3.28 km

Bar Pod Piramidą

Kamienna 19, Wisła
Odległość: 1.75 km

Restauracja Leśna

Leśnica 153, Brenna
Odległość: 2.27 km

Borowy Cafe

Wyzwolenia 72, Wisła
Odległość: 3.26 km

Restauracja Beatris

Konponickiej 27a, Wisła
Odległość: 3.36 km

Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki

Al. J. Bursche 33, Wisła
Odległość: 3.57 km

Restauracja Sofa

1 Maja 43, Wisła
Odległość: 3.58 km

Wyciąg narciarski w Brennej Dolina Leśnicy

Leśnica 153, Brenna
Odległość: 1.71 km

Wyciąg narciarski Kamienny Pod Lasem

Kamienny, Wisła
Odległość: 2.01 km

Wyciąg narciarski w Brennej Malinka

Malinka 5, Brenna
Odległość: 2.32 km

Wyciąg narciarski Partecznik

Partecznik, Wisła
Odległość: 2.76 km

Wyciąg narciarski BESKID

Wypoczynkowa, Wisła
Odległość: 3.28 km

Wyciąg narciarski Nowa Osada

Partyzantów 24, Wisła
Odległość: 3.51 km

OffRoad Pod Piramidą

Kamienna 19, Wisła
Odległość: 1.75 km

Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza

1 Maja 48A, Wisła
Odległość: 3.44 km

Ośrodek SportowoRekreacyjny Jonidło

Wyzwolenia 67, Wisła
Odległość: 3.45 km

Boisko wielofunkcyjne Orlik

park im. Kopczyńskiego, Wisła
Odległość: 3.48 km

Park Kopczyńskiego

1 Maja, Wisła
Odległość: 3.55 km

Noclegi w okolicy

Agroturystyka U Doroty

Agroturystyka U Doroty

Malinka 4, Brenna
Domki Brenna Leśnica

Domki Brenna Leśnica

Leśnica 163, Brenna
Domek - Agroturystyka pod Lipą

Domek - Agroturystyka pod Lipą

Osiedle Jarzębata 18, Wisła

Punkty widokowe

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!