Pomysły na majówkę na Mazurach

Pierwsze skojarzenia związane ze słowem „majówka” to bez wątpienia grill, spotkania ze znajomymi, wypoczynek, chill, piękna pogoda i wyjazdy za miasto. Nie da się ukryć, że ten czas cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Warto jest odpowiednio wykorzystać ten okres, dlatego spieszymy z podpowiedzią, jak spędzić majówkę podczas wypoczynku na Mazurach.

Mazury to region bogaty w liczne atrakcje turystyczne, idealne na każdą porę roku. Okres wiosenno-letni szczególnie sprzyja wypoczynkowi, w związku z tym miejsca, w których można aktywnie spędzić czas, cieszą się największym zainteresowaniem. Warto jest poznać popularne miejscowości z nieco innej strony, tej najbardziej skrytej i tajemniczej, o której większość jeszcze być może nie wie. Obowiązkiem będzie grill, podziwianie mazurskich krajobrazów i żeglowanie po jeziorach. Ale czy to nie za mało? Weekend majowy trzeba wykorzystać jak najlepiej i najpełniej, by wspomnienia z wyjazdu nie wiązały się z nudą i rutyną w przypadku co niektórych.

 

Poszukujesz noclegów na weekend majowy? Sprawdź koniecznie: Oferty specjalne na Weekend majowy 2019

 

Bez wątpienia dużą popularnością będą cieszyć się takie miejscowości, jak Mikołajki, Ruciane-Nida, Mrągowo, Krutyń, Giżycko, Ostróda, czy Ełk. Podpowiadamy, jak miło spędzić czas podczas pobytu w tych miejscowościach.

 

Mikołajki – turystyczny hit Mazur

 

To miasteczko turystyczne, znajdujące się nieopodal Mrągowa i Giżycka, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. To, co najbardziej zachwyca to klimat miejsca. Żaglówki na Jeziorze Mikołajskim, doskonale rozwinięta baza noclegowo-gastronomiczna, wydarzenia kulturalne, piękne widoki – czego chcieć więcej?

Bez wątpienia miłośnicy sportów wodnych znajdą tu coś dla siebie, jednak podkreślić należy, że wodne szaleństwo to nie wszystko. Miejscowość bogata jest w liczne atrakcje, przystosowane do różnych grup wiekowych.

 

Warto odwiedzić takie miejsca, jak:

 

- Aquapark Tropikana – czynny codziennie w godzinach od 8.00 do 21.00 – to wodne szaleństwo dla każdej grupy wiekowej i niezapomniany czas zabaw dla dzieci. W Parku Wodnym znajduje się zarówno basen sportowy o długości 25 metrów, jak i baseny rekreacyjne, baseny z hydromasażami, rwąca rzeka, basen dla dzieci oraz strefa saun. Każdy, kto choć raz był w Mikołajkach z pewnością zna to miejsce.

 

- Wioska Żeglarska – czyli jeden z najpiękniejszych i najnowocześniejszych portów na Mazurach. Położony jest na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i oferuje aż 250 miejsc cumowniczych, stację benzynową dla jachtów, zaplecze sanitarne i gastronomiczne oraz możliwość zrobienia zakupów. A to nie wszystko, bo sam klimat tego miejsca sprawia, że warto tam zacumować swój jacht lub po prostu zobaczyć to miejsce z lądu.

 

- Wypożyczalnia rowerów – doskonały sposób na podziwianie uroków Mikołajek i najbliższego regionu. W samej miejscowości znajduje się kilka wypożyczalni rowerów i quadów, więc korzystanie z tej atrakcji podczas weekendu majowego to jak najbardziej trafiony pomysł. W okolicy znajduje się wiele miejsc, które warto odwiedzić, pokonując trasę na 2 kółkach.

 

- Ulica Michała Kajki – wypoczynku w Mikołajkach nie można byłoby uznać za udany, gdyby nie spacer po najstarszej ulicy w miejscowości. Zgodnie z tym, co mawiają mieszkańcy: „Ulica Kajki to całe Mikołajki!”. I dużo w tym prawdy, bo jest to najdłuższa ulica w mieście, pełna licznych barów, sklepów oraz wypożyczalni sprzętu pływającego, jak i domów pochodzących z początku XX wieku.

 

- Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach – jest to pierwsze w Polsce muzeum związane z historią polskiej reformacji, ze szczególnym naciskiem na region Mazur. Miejsce polecamy szczególnie miłośnikom historii.

 

Ruciane-Nida – miejsce pełne tajemnic

 

Przed nami kolejna popularna miejscowość na Mazurach. Ruciane-Nida, bo o niej mowa, znajduje się w powiecie piskim, jest chętnie odwiedzana przez turystów. Idealny pomysł na mile spędzony czas podczas majówki. Może nie jest tak oblegana, jak Mikołajki, jednak swoim klimatem i atrakcjami każdego roku przyciąga liczne rzesze turystów.

 

Które miejsca warto zobaczyć?

 

- Galindia – Mazurski Eden – to wyjątkowa atrakcja dla każdej grupy wiekowej, szczególnie polecana dla rodzin z dziećmi. To wioska, znajdująca się nad jeziorem Bełdany. Jej nietypowy charakter przyciąga setki urlopowiczów. Miejsce to jest związane z plemieniem Galindów, którzy zamieszkiwali te tereny aż do XIII wieku naszej ery. Osada ta ma na celu przypomnieć historię tamtych czasów. Turyści mają możliwość zobaczenia Bursztynowej Komnaty, skansenu Galindów oraz zbioru narzędzi stosowanych w tamtych czasach. Miejsce jak najbardziej przez nas polecane!

 

- Rejsy statkiem po pięknych mazurskich jeziorach – ta atrakcja to również punkt, który warto wziąć pod uwagę, planując majówkę w Rucianem-Nidzie. Dostępne są 4 różnorodne trasy, którymi rejsy odbywają się po Jeziorze Nidzkim. To gwarancja lepszego poznania regionu, wspaniałe krajobrazy oraz niezapomniane wrażenia.

 

- Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – to miejsce, które każdy musi zobaczyć. Znajduje się w miejscowości Pranie, nieopodal Rucianego. Muzeum przybliża historię życia Gałczyńskiego. Turyści mają możliwość zobaczenia warszawskiego gabinetu poety, jak też pamiątek, listów, zdjęć i rękopisów związanych z życiem autora. W weekend majowy muzeum zaprasza w godzinach od 9.30 do 17.00.

 

- Park Dzikich Zwierząt – znajdujący się w Kadzidłowie, położonego zaledwie 10 km od Rucianego. To wyjątkowe miejsce dla wszystkich, którzy lubią zwierzęta żyjące na wolności. Idealna atrakcja dla małych i dużych.

 

Mrągowo – czyli stolica polskiego country

 

Pierwsze skojarzenie z miejscowością Mrągowo to bez wątpienia muzyka country. Co prawda festiwal tej muzyki odbywa się dopiero w okresie letnim w wakacje, jednak podczas majówki możemy zagwarantować, że jest co robić. Piękne Jezioro Czos, wspaniałe warunki do wypoczynku, atrakcje dla najmłodszych. Mrągowo spełnia wszelkie warunki, by uchodzić za miejsce polecane na majówkę.

 

Co warto szczególnie zobaczyć?

 

- Muzeum Sprzętu Wojskowego – nie lada gratka dla miłośników historii i militariów. Muzeum znajduje się przy ulicy Przemysłowej. Odwiedzający mają możliwość zobaczenia kolekcji 70 sprawnych pojazdów wojskowych oraz sprzętu o charakterze militarnym. Istnieje możliwość zorganizowania przejażdżki pojazdami kołowymi i gąsienicowymi. Można też nabyć tu pamiątki, które każdego dnia będą przypominać o tym miejscu.

 

- Muzeum Ziemi Mrągowskiej – to regionalne muzeum, znajdujące się w samym centrum Mrągowa, w zabytkowym ratuszu. Placówka gromadzi pamiątki związane z historią regionu, powiatu, jak i samego miasta. Turyści mają możliwość zobaczenia wystaw stałych oraz zmiennych.

 

- Fun Park – każdy, kto chce aktywnie spędzić czas, koniecznie powinien odwiedzić to miejsce. To mazurska dawka adrenaliny w postaci quadów, paintballa, segwaya, czy przejażdżki gokartami po specjalnym torze. Niezapomniane wrażenia – gwarantowane!

 

- Mrongoville Family Town – to nic innego, jak odwzorowanie miasteczka z Dzikiego Zachodu, z drugiej połowy XIX wieku. Tylko tu istnieje możliwość, by poczuć się jak kowboj, w klimacie amerykańskich filmów. Tuż obok znajduje się Wioska Indiańska Kraina Winnetou. Atrakcja polecana głównie dla rodzin z dziećmi.

 

Krutyń – wioska pełna historii

 

Każdy, kto chce miło i spokojnie spędzić czas podczas majówki, koniecznie powinien rozważyć propozycję Krutynia – wioski, znajdującej się powiecie mrągowskim, w gminie Piecki. Wieś funkcjonuje od około 1500 roku, powstała jako osada myśliwska przy drewnianym zameczku wielkiego mistrza krzyżackiego. Znajduje się tu wiele zabytkowych, drewnianych chałup z początku XX wieku. W dawnej stodole z końca XIX wieku mieści się z kolei poczta, zaś w samym Krutyniu swoją siedzibę ma Mazurski Park Krajobrazowy oraz małe muzeum przyrodnicze.

 

W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o atrakcji, jaką bez wątpienia są spływy kajakowe rzeką Krutynią, uznawanej za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych Europy. Jeśli tylko pogoda dopisze, warto jest skorzystać z tej propozycji. Długość szlaku wynosi 102 km, z czego 60 km stanowi woda stojąca. Podczas spływu można podziwiać teren Mazurskiego Parku Krajobrazowego – 11 rezerwatów przyrody, w tym 850 gatunków roślin. Odnaleźć można tu również dzikie zwierzęta oraz ponad 200 gatunków ptaków. Jako ciekawostkę, należy przytoczyć fakt, że w latach 50-70 XX wieku, szlakiem tym pływał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

 

Giżycko, Ostróda i Ełk – prawdziwy top na majówkowy wypoczynek

 

Warto również wspomnieć o miejscowościach, które każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Bezapelacyjnie są to Ełk, Ostróda i Giżycko. Piękno jezior, wspaniały klimat miejsc pozwala miło spędzić czas, nie tylko podczas majówki, ale i przez cały rok.

 

W przypadku Ostródy warto wspomnieć o konieczności odwiedzania takich miejsc, jak zamek krzyżacki, stare kościoły, Wieża Bismarcka, czy unikatowe urządzenia Kanału Elbląskiego. W Ostródzie każdy znajdzie coś dla siebie, ze względy na to, że przez miejscowość i okolice wiodą szlaki piesze i trasy rowerowe. Miasto stale się rozwija i jest bardzo atrakcyjne i przyjazne dla turystów.

 

Giżycko uważane jest za letnią stolicę Warmii i Mazur. Dlaczego by więc nie rozpocząć sezonu letniego w tak wspaniały miejscu? Poza uciechami wodnymi, warto jest wspomnieć o takich atrakcjach, jak chociażby Twierdza Boyen, most obrotowy (jedyna tego typu konstrukcja obsługiwana ręcznie).

 

Ełk to piękne miasto i największy ośrodek na Mazurach. Zlokalizowane nad Jeziorem Ełckim każdego roku jest chętnie odwiedzane przez turystów. Wśród najważniejszych atrakcji i zabytków w Ełku należy wyróżnić przede wszystkim:

 

- Zamek w Ełku – są to ruiny zamku gotyckiego, znajdujące się na wyspie Jeziora Ełckiego

- Katedra św. Wojciecha – neogotycki kościół z 1893 roku

- Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – największy i najstarszy kościół w Ełku

- Ełcka Kolej Wąskotorowa – niezwykła atrakcja, pozwalająca lepiej poznać region

- Jezioro Ełckie – piękne mazurskie jezioro, po którym można popływać kajakami, rowerami wodnymi; znajduje się tu również wypożyczalnia sprzętu wodnego, kąpielisko i zaplecze gastronomiczne

- Promenada w Ełku – słynny, ełcki deptak ciągnący się wzdłuż Jeziora Ełckiego

 

Jak widać, pomysłów na majówkę na Mazurach jest bardzo dużo. Warto odpowiednio zaplanować czas i lepiej poznać region. Wiosna sprzyja wypoczynkowi i aktywności na świeżym powietrzu, a Mazury jako jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce kryje niezwykłe miejsca, które tylko czekają na przyjazd turystów.

 

fot. DariuszSankowski (pixabay.com, CC0)

Komentarze (2)

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

17 dni temu
Ja i mój mąż kochamy Mazury, dlatego w tym roku w weekend majowy wybierzemy się z dziećmi by im pokazać te wspaniałe okolice. Wybraliśmy niezwykły Hotel Zamek Ryn, który jest przesycony historią, którą tak uwielbiamy. Zarezerwowaliśmy piękny apartament. Tam jest tyle atrakcji, że nie wiem czy nam starczy czasu. Oby :)
20 dni temu
Mazury mam już zaliczone, dlatego postanowiłam tegoroczną majówkę spędzić w Ustce, bo nigdy tam jeszcze nie byłam a slyszałam, że jest piękna :) Zarezerwowałam nocleg w Hotelu Lubicz, który skusił mnie do siebie swoją ofertą, w której jest wellness&spa, medical resort, aquapark itd. Na pewno nie będe się nudzić chociaż mam nadzieję, że pogoda się uda i będę mogła troszkę pospacerować nad morzem bo z tego co wiem to z hotelu mam całkiem blisko na plażę;)

Zobacz również