Wakacyjny weekend w Ustroniu - co warto zobaczyć?

Wakacyjny weekend w Ustroniu - co warto zobaczyć?

Wakacje w Polsce to nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o podróżowanie. Najczęściej wybieranymi kierunkami podróży są oczywiście morze, jeziora oraz góry. I to właśnie na górach w tym artykule będzie skupiona cała nasza uwaga. Niezwykle wyjątkowy jest Beskid Śląski, w którym to znajduje się Ustroń - miejscowość popularna wśród mieszkańców Śląska, kuracjuszy oraz turystów z całej Polski. Co zobaczyć i które miejsca koniecznie powinniśmy odwiedzić w tym mieście? O tym poniższy artykuł.

Ustroń jest niezwykły i chyba każdy powinien się o tym przekonać, odwiedzając go osobiście. To miasto z klimatem, znane z ostatniej edycji programu “Sanatorium miłości”. Jest wyjątkowe na swój własny sposób - to nie tylko Czantoria i Równica, czyli 2 najpopularniejsze górskie szczyty, ale również rzeka Wisła, uzdrowiska, atrakcje i zabytki oraz miejsca, które koniecznie warto zobaczyć. Nie da się ukryć, że Ustroń jest tym miastem, do którego możemy się wybrać zarówno na weekend, jak i na dłuższy, wakacyjny urlop. Warto również podkreślić, że Ustroń stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania najbliższej okolicy i takich miejscowości, jak: Wisła, Żywiec, Szczyrk, Koniaków, Brenna, czy Cieszyn. Popularnością, co śmiało można stwierdzić, cieszy się przez cały rok, bo i również w sezonie zimowym jest tu co robić. 


Do Ustronia dostaniemy się każdym środkiem lokomocji - kursują tu pociągi, a także dojeżdżają autobusy, dlatego wizyta w tym mieście nie powinna stanowić dla nas problemem. Sam Ustroń robi niezwykłe wrażenie. Przede wszystkim jest czysty i rozciągnięty, przez co przejście przez całe miasto może nam zająć trochę czasu. W opinii wielu turystów, odwiedzających Beskid Śląski, Ustroń uznawany jest za jedno z piękniejszych miast regionu. Warto w związku z tym przekonać się o tym osobiście, wybierając się na przykład na wakacyjny weekend.


Sprawdź pozostałe propozycje noclegów w Beskidach


Jak dojechać do Ustronia?


Nie powinno to stanowić dla nas żadnego problemu, bo możliwości jest naprawdę sporo. Dojedziemy tu zarówno prywatnym samochodem, jak i pociągiem, czy autobusem. Wystarczy, że będziemy się kierować z różnych stron Polski na Katowice lub Bielsko-Białą, skąd już niedaleka droga do Ustronia. Sama droga przebiega przez malownicze miejscowości, dlatego w miarę szybko i sprawnie dotrzemy do naszego celu.


 

Zastanawiasz się, który środek transportu będzie dla Ciebie korzystniejszy? Przeczytaj koniecznie: Czym podróżować na wakacje 2020? Porównanie kosztów transportu 

 


Co warto zobaczyć w Ustroniu?


Można śmiało rzec, że najlepiej wszystko, co się tylko da. Największą atrakcję stanowią tutejsze szlaki górskie. Jednak to nie wszystko, bo w samej miejscowości jest wiele miejsc. Warto to wykorzystać, by w znaczący sposób urozmaicić swój pobyt w tym miejscu.


Główne atuty Ustronia to przede wszystkim:


  • bezpieczne miejsce do wypoczynku

  • doskonała baza wypadowa do zwiedzania regionu Beskidów

  • znajdują się tu liczne atrakcje, przez co na pewno nie będziemy się tu nudzić

  • idealne miejsce, zarówno na krótsze, jak i dłuższe wyjazdy

  • dobra propozycja dla rodzin z dziećmi

  • z powodzeniem odkryjemy tu wyjątkowość gór

  • panuje tu wspaniały klimat, co jest wykorzystywane przez turystów, jak i kuracjuszy przebywających w tutejszych uzdrowiskach

  • bliskość granicy z Czechami - do przejścia granicznego w Cieszynie jest zaledwie kilkanaście kilometrów


Co koniecznie trzeba zobaczyć w Ustroniu?


Ustroń stanowi świetny pomysł dla każdego i jest szczególnie polecany na weekendowy wyjazd, jak i na dłuższy urlop. Warto podkreślić, że nawet podczas jednodniowego pobytu spędzimy miło czas i spokojnie zobaczymy wszystkie tutejsze atrakcje, wejdziemy na tutejsze szczytu i przede wszystkim odpoczniemy. Przygotowaliśmy zestawienie kilku atrakcji i miejsc, które każdy powinien zobaczyć. Co oczywiste, większość z nich związana jest z turystyką górską.

Czantoria i Równica


To 2 szczyty górskie, będące jedną z głównych atrakcji Ustronia. Na Czantorię (995 m n.p.m.) można wjechać kolejką krzesełkową lub wejść którymś z dostępnych tu szlaków górskich. Na samym szczycie,  na turystów czeka tor saneczkowy, wieża widokowa oraz liczne knajpki polskie, jak i czeskie. Na samym szczycie mamy możliwość przekroczenia granicy polsko-czeskiej, co bez wątpienia czyni ten szczyt wyjątkowym. Samo wejście na Czantorię nie jest takie łatwe - pomimo niewielkiej wysokości szczytu, trzeba się nieco namęczyć, czasem nawet bardziej niż na dużo wyższe szczyty górskie.


Równica to kolejny ze szczytów, który jest chętnie wybierany przez wypoczywających tu turystów. Wzniesienie to ma wysokość 883 m n.p.m. i jest jednym z nielicznych szczytów, na który możemy dojechać samochodem, co na pewno ucieszy rodziny z dziećmi. Po osiągnięciu szczytu możemy podziwiać malownicze widoki Ustronia i okolic, a także korzystać z takich atrakcji, jak park linowy, tor saneczkowy, strzelnica dla dzieci, park rozrywki, czy też karczmy. Na Równicy na pewno możemy spędzić miło swój czas.

 

 

 


Wypoczynek nad Wisłą


To jeden z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu, zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Nad przepływającą tu Wisłą, w okresie letnim można spotkać prawdziwe tłumy, szczególnie gdy aura dopisuje. Warto podkreślić, że sama plaża jest trawiasta, jednak po rozłożeniu koca, czy ręczników, na pewno miło spędzimy tu czas. Sama Wisła w tym miejscu jest dość płytka - maksymalnie woda sięga do poziomu kolan. Wyjątkowego charakteru tej rzece nadają bez wątpienia tworzące się tu kaskady. Wisła w Ustroniu to doskonała propozycja na odpoczynek, jak i też spacer, czy przejażdżkę rowerem, bo wzdłuż niej ciągnie się ścieżka spacerowo-rowerowa, z której chętnie korzystają turyści o każdej porze roku.Leśny Park Niespodzianek


Ta propozycja na pewno przypadnie do gustu przede wszystkim dzieciom. Przy ulicy Zdrojowej 16 znajduje się bowiem Leśny Park Niespodzianek, pozwalający spotkać zwierzęta, na co dzień dziko żyjące. Warto podkreślić, że zwierzęta te chodzą tu swobodnie, przez co można je swobodnie karmić. Wielką atrakcją jest też bez wątpienia pokaz ptaków drapieżnych. Ta atrakcja bez wątpienia powinna być dla dzieci prawdziwą frajdą.

 

 

 


Pijalnia Wód i tężnia


Ustroń słynie z klimatu oraz znanej na całą Polskę wody mineralnej. Połączenie tych 2 kwestii jest możliwe w Pijalni Wód i tężni w Ustroniu. Pijalnia znajduje się w przeszklonym budynku, którego wygląd może nieco przypominać nam egipską piramidę. Woda do pijalni czerpana jest ze źródła Zygmunt. To naturalna woda, posiadająca odczyn słabo kwaśny, o twardości ogólnej, wahającej się na pograniczu wody bardzo miękkiej i miękkiej. Woda ta jest zaliczana do wód wodorowęglanowo-wapniowych.


Będąc w tym miejscu warto jest również udać się do pobliskiej tężni-fontanny. To właśnie tu, z kilkunastu dysz tryska solanka o niezwykle cennych właściwościach. Będąc w tym miejscu mamy pewność, że wdychamy powietrze nasycone cennymi minerałami. Pijalnia i tężnia znajdują się tuż obok budynku Uzdrowiska Ustroń.


Zabytki w Ustroniu


Miłośnicy historii i tajemnic, związanych z Ustroniem, również powinni znaleźć tu coś dla siebie. Naszą uwagę powinien przede wszystkim zwrócić kościół św. Klemensa, pochodzący z 1787 roku, wybudowany z kamienia i cegły. 

 

 

 

 

W niedalekiej odległości od niego znajdziemy również kościół ewangelicki Apostoła Jakuba Starszego - jest to największa świątynia w Ustroniu, stojąca pośród wiekowych lip i brzóz.

 

 

 


Serce miasta stanowi tutejszy Rynek, na którym często gromadzą się turyści i na którym to odbywają się liczne imprezy w mieście. 

 

 

 

 

Jest szczególnym miejscem również z tego względu, że stoją tu ciekawe chałupy drewniane, które pozostają w rękach prywatnych, ale są udostępnione do zwiedzania - mieści się tu bowiem muzeum etnograficzne Stara Zagroda

 

 

Ratusz w Ustroniu

Ratusz w Ustroniu

Ustroń, ul. Rynek

Zabytki Ustroń 9.0

 


Będąc na Rynku koniecznie powinniśmy obejrzeć tutejszy Ratusz i amfiteatr, na którym znajduje się historyczne zdjęcie miasta. 

 

 

 

 

Warto również podejść do pobliskiej biblioteki, na budynku której znajduje się mural - trójwymiarowy obraz, który przedstawia wnętrza słynnych bibliotek.

 

 

Muzeum Ustrońskie

Muzeum Ustrońskie

Ustroń, ul. Hutnicza

Muzea Ustroń 9.0

 


Muzeum Ustrońskie


To kolejne z miejsc, które warto zobaczyć. Zlokalizowane jest przy ulicy Hutniczej 3. Warto podkreślić, że to właśnie muzeum znajduje się na śląskim Szlaku Zabytków. Posiada izbę, traktującą o historii hutnictwa w regionie i swego rodzaju skansen. Duże wrażenie robią również obiekty, które zostały wystawione przed wejściem.


Tutaj znajdziesz pozostałe atrakcje Ustronia


Noclegi w Ustroniu


Warto podkreślić, że Ustroń posiada niezwykle dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Największą popularnością wśród turystów cieszą się tu: kwatery i pokoje oraz apartamenty, wybierane głównie przez pary oraz rodziny z dziećmi. Dużą rolę odgrywa w tym przypadku nie tylko cena, ale również lokalizacja obiektu w miejscowości.


Planując urlop w Ustroniu, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę fakt, że właściciele obiektów noclegowych ustalają cennik noclegów indywidualnie, dlatego w sezonie ceny te mogą być nieco wyższe. Średnia cena za nocleg w Ustroniu wynosi 140 zł. Najkorzystniej w ofercie prezentują się jednak kwatery i pokoje, w których cena za nocleg rozpoczyna się już od 30 zł od osoby za dobę. Weekendowe cenniki często są o 24% wyższe w stosunku do cen, które obowiązują w dni powszednie.


Sprawdź koniecznie propozycje noclegów w Ustroniu

 

 

 

 


Co i gdzie zjeść w Ustroniu?


W kwestii kulinarnej, Ustroń prezentuje się również dobrze. Z powodzeniem znajdziemy tu rozmaite dania kuchni polskiej oraz czeskiej. Na niemal każdym kroku powinniśmy dostać pieczonego pstrąga oraz gałuszki - kotlety mięsno-ziemniaczane, będące charakterystycznymi potrawami tego miasta. Na tym nie koniec, bo w wielu karczmach możemy spróbować wielu regionalnych potraw. Dużą popularnością cieszą się również golonka oraz dania z ziemniaków - placki z tarcizny i poleśniki.


Mamy nadzieję, że zaprezentowane informacje, zachęcą Was do przyjazdu właśnie w to miejsce. Wyjazd do Ustronia to gwarancja mile spędzonego czasu i to o każdej porze roku!


Następny artykuł XIII edycja festiwalu...

Komentarze (1)

Kolo

miesiąc temu
Ustroń swoimi atrakcjami,położeniem i potencjałem turystycznym wyprzedza zdecydowanie Wisłę.Szkoda tylko że budowa żelaznej drogi tak się wlecze.

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej