Weekend w Bielsku-Białej. Co warto zobaczyć?

Weekend w Bielsku-Białej. Co warto zobaczyć?

Każda polska miejscowość kryje w sobie coś niezwykłego. Każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa i przez to przyciąga do siebie liczne rzesze turystów. Obserwując ruch turystyczny w obecnym czasie, z powodzeniem można stwierdzić, że to właśnie teraz dużym zainteresowaniem cieszą się popularne polskie miasta. Jest wśród nich również Bielsko-Biała, w której niezależnie od pory roku, można miło spędzić czas. To również świetna propozycja na weekendowy wyjazd. W tym artykule przedstawimy pomysły i miejsca, które warto zobaczyć podczas wypoczynku w Bielsku-Białej.

Warto podkreślić, że Bielsko-Biała to miasto wyjątkowe pod każdym względem. Jest niezwykle popularną miejscowością na Śląsku, jak i w całej Polsce, stanowiącą przedmieście Beskidu Śląskiego, który jest tak chętnie odwiedzany przez osoby kochające góry. To, co wyróżnia to miejsce, to przede wszystkim wspaniały klimat, bogata historia, liczne zabytki, jak i możliwość zwiedzania całego regionu Śląska i Beskidu Śląskiego, które są naprawde niezwykłe.


Pierwsze skojarzenie z Bielsko-Białą? Mały Wiedeń. To właśnie w ten sposób, to miasto jest określane przez sporą część osób. Dużo w tym prawdy, bo zachwyca lokalizacją, wspaniałym klimatem i niezliczonymi zabytkami. To właśnie tu swój początek ma wiele szlaków, prowadzących w góry, co powoduje, że każdy na pewno znajdzie tu możliwości aktywnego spędzenia czasu. 


Bielsko-Biała - podstawowe informacje


Bielsko-Biała to miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą. Warto również podkreślić, że miasto to pełni funkcję głównego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, handlowo-usługowego, akademickiego, kulturalnego i turystycznego obszaru śląsko-małopolskiego. Stanowi jeden z lepiej rozwiniętych gospodarczo miast Polski, jest też ważnym w skali kraju węzłem drogowym i kolejowym.


Należy podkreślić, że Bielsko-Biała jest dobrym miejscem, zarówno na krótszy, jak i dłuższy urlop. Uzupełnienie magii tego miejsca stanowią liczne atrakcje i zabytki, które spowodują, że będziemy chcieli tu wracać każdego roku. 


Nasz wolny czas w Bielsku-Białej możemy zorganizować na wiele sposobów. Wybrać się w góry, pozwiedzać pobliskie miejscowości, takie jak Ustroń, Żywiec, Szczyrk, czy Wisła. Najlepiej jest właśnie spędzać czas aktywnie, by później niczego nie żałować. Pobyt w Bielsku-Białej dobrze jest rozłożyć sobie na weekend, a nawet na kilka dni. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie zwiedzić tego miasta w jeden dzień. Sezon turystyczny trwa tu praktycznie przez cały rok. Turyści odwiedzają zarówno miejscowe atrakcje, jak też korzystają z możliwości lepszego poznania regionu. Tu naprawdę jest co robić. Blisko stąd również do Czech, przez co spokojnie możemy połączyć zwiedzanie miasta z wycieczką do naszych sąsiadów.


Jak dojechać do Bielska-Białej?


Nie powinno stanowić to dla nas żadnego problemu, bo możliwości jest naprawdę sporo. Dojedziemy tu zarówno prywatnym samochodem, pociągiem, czy autobusem. Wystarczy, że z różnych stron Polski będziemy się kierować na Katowice i następnie w kierunku Bielska-Białej. Sama droga to komfortowe warunki jazdy i malownicze tereny. W miarę szybko i sprawnie powinniśmy dojechać do naszego miejsca docelowego.


Co warto zobaczyć w Bielsku-Białej?


Każda miejscowość, która znajduje się na Śląsku to gwarancja wspaniałych przeżyć, związanych z wypoczynkiem, jak i zwiedzaniem. Bielsko-Biała ma naprawdę wiele do zaoferowania. Warto podczas pobytu w tym mieście zobaczyć również mniej oczywiste miejsca, które z pewnością będą stanowić urozmaicenie i uzupełnienie naszego wypoczynku w tym właśnie miejscu.


Zwiedzanie tego wyjątkowego miasta, warto jest rozpocząć od Muzeum Historycznego, którego siedziba znajduje się w Zamku książąt Sułkowskich. Jego ekspozycja obejmuje XIX-wieczną reprezentacyjną klatkę schodową, salę militariów i sztuki myśliwskiej, wystawę sztuki polskiej i europejskiej od XIV do XVII wieku, Salon Muzyczny, Salon biedermeierowski, galerię malarstwa polskiego i europejskiego od XIX do XX wieku, galerię współczesnej sztuki regionu, wystawę prezentującą dzieje zamku, Bielska-Białej i jej okolic.


Nie da się ukryć, że Bielsko-Biała słynie z popularnych polskich bajek, takich jak Bolek i Lolek, czy Reksio. Gdy tylko mamy okazję być w tym mieście, to koniecznie powinniśmy odwiedzić miejsce, w którym powstały wspomniane bajki. Bielsko-Biała jest bowiem uważana za stolicę polskich kreskówek. Możemy tu odwiedzić Studio Filmów Rysunkowych, by poznać wszelkie tajemnice związane z kreskówkowym światem. Możemy tu podziwiać m.in. kreskówkowe dekoracje, rekwizyty, projekty postaci, czy rysunki animacyjne.


Będąc w Bielsku-Białym, naszym punktem obowiązkowym na pewno będzie Rynek. Warto zaznaczyć, że jego kształt nie uległ zmianie od momentu lokacji miasta w XII wieku. Stanowi miejsce spotkań mieszkańców, turystów i znajdują się tu również liczne punkty gastronomiczne. Rynek jest otoczony przez kamienice z XVII i XVIII wieku. To właśnie tu krzyżują się również wąskie, brukowane uliczki, którymi możemy spacerować, podziwiając uroki miasta.


Bielsko-Biała to nie tylko zabytki, ale również niezwykłe atrakcje przyrodnicze. Wystarczy tu wspomnieć o tym, że w samym mieście znajdziemy 17 różnych szczytów górskich. Warto jest się wybrać m.in. do Doliny Wapienicy, leżącej na peryferiach miasta, w otoczeniu beskidzkich szczytów. Uroki tego miejsca zostały odkryte na początku XIX wieku przez Luizę Sułkowską, która chętnie przyjeżdżała w to miejsce na spacery. Od jej imienia wzięła się potoczna nazwa “Dolina Luizy”. Miejsce to szybko zyskało na popularności i stało się miejscem odpoczynku dla bielszczan i turystów. Dolina Wapienicy to najstarszy park ekologiczny w Polsce.


Tutaj znajdziesz pozostałe atrakcje w Bielsku-Białej


Noclegi w Bielsku-Białej


Warto podkreślić, że Bielsko-Biała posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową, przez co odnalezienie tego najlepszego, nie powinno stanowić dla nikogo żadnego problemu. Najliczniej reprezentowaną kategorią w miejscowości są kwatery i pokoje, pensjonaty oraz ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe - chętnie wybierane przez pary, rodziny z dziećmi i osoby, pragnące lepiej poznać regionu Śląska i Beskidu. Każdy powinien tu znaleźć coś dla siebie za atrakcyjną cenę. Im bliżej najważniejszych atrakcji Bielska-Białej, tym drożej. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od lokalizacji i od tego, jakiego standardu noclegu poszukujemy. Każda kategoria obiektów noclegowych ma swój niepowtarzalny styl, przez co wspaniałe przeżycia i miły wypoczynek - gwarantowane.


Średnia cena za nocleg w Bielsku-Białej wynosi 82 zł. Wszystko jest przede wszystkim uzależnione od kategorii obiektu i jego lokalizacji oraz standardu. Najkorzystniej jest się jednak zatrzymać w kwaterach i pokojach, w których cena noclegu rozpoczyna się od 25 zł od osoby za dobę.


Ceny noclegów są ustalane indywidualnie przez właścicieli obiektów noclegowych, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń portalu Nocowanie.pl, ceny podczas weekendu są wyższe o 25% w stosunku do cen, które obowiązują w dni powszednie.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Bielsku-Białej


Co i gdzie zjeść w Bielsku-Białej?


Śląsk to region, który słynie w Polsce z naprawdę wspaniałych dań. To właśnie tu smakują one najlepiej. Bielsko-Biała daje nam taką możliwość. Jednak na tym menu tutejszych restauracji się nie kończy. Skosztujemy tu również dania orientalne, kuchni śródziemnomorskiej, czy typowy fast-food.


Niezależnie, czy poszukujemy miejsca na spotkanie biznesowe, romantyczną kolację, czy szybki i smaczny obiad, warto jest zrobić odpowiednie rozeznanie, bo w Bielsku-Białej do wyboru mamy naprawdę wiele wspaniałych miejsc.


Najlepiej jest szukać w okolicach Rynku. Tu na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Ceny za obiad wahają się tu od 20 do 40 zł.


Warto wybrać się do Bielska-Białej nie tylko na weekend. Przekonaj się sam, jak piękne jest to miasto i cały Beskid Śląski.


Komentarze

Zobacz również