Pogoda na listopad 2018

Listopadowa aura bywa szara i ponura, jednak potrafi zaskoczyć również bardziej słonecznymi dniami. Sprawdźmy, jak dokładnie przedstawia się prognoza pogody na listopad.

W listopadzie zima zwykle zaczyna pukać do naszych drzwi. Nikogo nie zaskakują podmuchy zimnego wiatru oraz pierwsze przelotne opady śniegu. Warto już teraz przygotować się na zaskakującą listopadową aurę, w czym pomagają nam długoterminowe prognozy pogody. Uprzedzamy, by nie traktować ich jak wyrocznię, a jedynie sugestię – w końcu pogoda potrafi zmienić się w ciągu kilku chwil.

 

Pogoda na listopad nad morzem


W listopadzie pogoda nad morzem nie powinna odbiegać od wieloletniej normy. Termometry wskażą wartości poniżej 10 stopni Celsjusza – im bliżej końca miesiąca, tym będzie chłodniej. Do tego należy dodać jeszcze opady deszczu, które mają występować właściwie każdego tygodnia. Poza tym w drugiej połowie listopada pojawią się przelotne opady śniegu, które mają wystąpić przede wszystkim we wschodniej części wybrzeża.

Warto jeszcze wspomnieć o pierwszych dniach listopada, gdy przypada dzień Wszystkich Świętych. Jako że spędzamy go poza domem, niezwykle istotna jest prognoza pogody. Według najnowszych ustaleń synoptyków pomiędzy 1 a 3 listopada nie powinno padać, a temperatury, jakie odczujemy w tym czasie, mają plasować się w okolicach 11 stopni Celsjusza.

 

Pogoda na listopad na Mazurach


Pogoda na Mazurach w listopadzie raczej nie będzie przyjemna. Według znanych prognoz, nad region napłynie chłodne powietrze. Pod koniec miesiąca na termometrach zobaczymy 0 stopni Celsjusza! Wcześniej też nie będzie lepiej, gdyż średnie temperatury mają wynieść od 2 do 7 stopni. Trzeba również przygotować się na przelotne opady śniegu, które mogą wystąpić już w drugim tygodniu listopada. Poza śniegiem, należy liczyć się również z częstymi opadami deszczu.

Podobnie jak nad morzem pierwsze dni listopada (1-5.11.) oszczędzą nam opadów. Będzie jednak pochmurno, a słupki rtęci wskażą maksymalnie 9 kresek.

 

Pogoda na listopad w górach


W listopadzie w górach śnieg właściwie jest normą. Podczas wyjścia w wyższe partie należy również przygotować się na gwałtowne zmiany pogody.

 

Pogoda w Beskidach

Listopadowa pogoda w Beskidach może trochę zaskoczyć – szczególnie na początku miesiąca. Pomiędzy 1 a 5 listopada w tej części polskich gór termometry pokażą od 9 do 12 stopni Celsjusza. Synoptycy nie przewidują też opadów, które jednak nadejdą nad region, ale dopiero 6 listopada. Deszcz pozostanie tylko przez kilka dni, później spodziewane są rozpogodzenia. Temperatura ma oscylować pomiędzy 9 a 4 stopniami, najbardziej ochłodzi się w ostatnim tygodniu listopada. Słupki rtęci spadną w okolice 0, wtedy też mogą pojawić się okresowe opady śniegu.

 

Jeśli szukasz noclegów w Beskidach, zobacz oferty w tych miejscowościach, wejdź:

Noclegi w Brennej
Noclegi w Szczyrku
Noclegi w Wiśle

 

Pogoda w Bieszczadach

W Bieszczadach długoterminowe prognozy pokazują wyraźne rozgraniczenie na cieplejszą pierwszą i zdecydowanie zimną drugą połowę listopada. Pierwsze dni miesiąca, w tym Wszystkich Świętych, będą pochmurne, jednak obędzie się bez opadów. Termometry wskażą od 6 do 11 stopni Celsjusza. Deszcz pojawi się we wtorek 6 listopada i zostanie do soboty – wtedy też może lekko poprószyć śnieg.

Ochłodzenie da się zauważyć już 10 listopada, jednak utrwali się ono w kolejnych dniach, słupki rtęci wskażą od 2 do 7 stopni. Pomiędzy 11 a 22 listopada będzie można odpocząć od deszczu. Niestety pogoda na koniec listopada nie będzie łaskawa i w Bieszczadach poczujemy zimę. Pojawią  się lekkie opady śniegu, a temperatura spadnie 1 stopnień poniżej 0.

 

Pogoda w Karkonoszach

W Karkonoszach bezdeszczowe będą dni od 1 do 3 listopada, później przez cały kolejny tydzień należy spodziewać się opadów – głównie deszczu, choć w okolicach Szklarskiej Poręby może być zmieszany ze śniegiem. Po 11 listopada pojawi się trochę słońca, ale po trzech dniach niebo znów zasnują deszczowe chmur. Temperatura w listopadzie będzie się wahać od 0 do 8 stopni Celsjusza.

 

Pogoda w Pieninach

Biorąc pod uwagę prognozy dla innych górskich regionów, Pieniny będą zdecydowanie najcieplejsze – 1 listopada termometry wskażą około 15 stopni Celsjusza. Jednak i tu nie zabraknie deszczu, który pojawi się we wtorek 6 listopada i pozostanie aż do soboty. Nieduża poprawa nastąpi w Święto Niepodległości, na ten dzień zapowiadane są rozpogodzenia.

 

Planujesz spędzić listopadowy weekend w pienińskiej scenerii? Wejdź i zobacz:
Noclegi w Czorsztynie
Noclegi w Sromowcach Niżnych

Noclegi w Szczawnicy

 

Kilkunastostopniowe temperatury, o których wspominaliśmy wcześniej, nie utrzymają się długo. Przez większą część miesiąca mają oscylować pomiędzy 5 a 9 stopniami Celsjusza. Najzimniej będzie w ostatnim tygodniu listopada, gdy pojawi się śnieg a słupki rtęci spadną w okolice 1-2 kresek.

 

Pogoda w Tatrach

Bardzo podobnie przedstawia się prognoza pogody dla Tatr. Mimo że na 1 listopada zapowiadany jest słaby deszcz, kolejne dni będą wolne od opadów. Te pojawią się w poniedziałek 5 listopada i utrzymają się do soboty. W niedzielę zza chmur wyjrzy słońce i chociaż pojawi się kilka dni z deszczem, to nie będzie on dominował. W ostatnim tygodniu listopada można spodziewać się śniegu i temperatury poniżej 0. Jednak średnie jej wartości w ciągu całego miesiąca będą wyże – słupki rtęci wskażą od 3 do 8 stopni Celsjusza.

Informacje pogodowe – accuweather.com

 

Zdjęcie główne: fot. 3938030 / Pixabay.com CC0

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również