Pogoda w górach w listopadzie 2018

Początek jesieni był ciepły i przyjemny, jednakże nadchodzące dni będą coraz chłodniejsze. Czy pogoda w górach w listopadzie będzie nas rozpieszczać, czy zaskoczy nas nagłą zmianą na gorsze? Czy jest szansa, że w listopadzie doczekamy się śniegu, czy będziemy mogli się cieszyć możliwością jesiennych, górskich wędrówek? Na podstawie przewidywań synoptyków, przygotowaliśmy prognozę dla regionów górskich na listopad 2018.

Zima zbliża się nieubłaganie, to trzeba podkreślić. Z zasady listopad cechuje się zmienną aurą pogodową - potrafi zarówno zaskoczyć pozytywnym ciepłem, jak i mrozem i opadami śniegu. Z perspektywy całego miesiąca, można śmiało stwierdzić, że będzie on charakteryzował się średnią temperaturą na poziomie 3-4 stopni Celsjusza, przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, jak też i samego śniegu. W nocy temperatura zacznie spadać dużo poniżej zera - prognozowana jest temperatura nawet do -7 stopni Celsjusza, zaś w wyższych partiach gór odczucie zimna będzie znacząco wzrastać. Planując wędrówkę po górach, przygotujmy odpowiednio ciepłe ubrania, jak i profesjonalne obuwie, gdyż szlaki miejscami mogą być bardzo śliskie. Wędrówki amatorów nie są raczej wskazane, ze względu na zmieniającą się aurę, jak i wymagające warunki na trasach górskich, nawet tych z pozoru najłatwiejszych.

 

Pogoda na listopad w Tatrach

 

Tatry, jako najpopularniejszy region górski w Polsce, raczej nie będą idealnym miejscem na wypoczynek w listopadzie. Po stosunkowo ciepłym początku miesiąca i temperaturą rzędu nawet 9-12 stopni, nastąpi diametralne ochłodzenie. Wartości temperatur osiągną maksymalnie 2-3 stopnie Celsjusza. Słonecznej i ciepłej pogody możemy się spodziewać jedynie w pierwszych dniach listopada - padać nie powinno, a do 6 listopada powinniśmy cieszyć się temperaturą w okolicach 10 stopni i brakiem deszczu. Deszcz pojawi się dopiero w drugim tygodniu miesiąca. Będzie to miało również przeniesienie w osiąganych temperaturach - z każdym kolejnym dniem temperatura będzie ulegać obniżeniu, by we wtorek 13 listopada osiągnąć wartość zaledwie 2 stopni. Około połowy miesiąca spodziewane są również przelotne opady śniegu, deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu. Możemy zapomnieć o chwilach ze słońcem, gdyż w kolejnych dniach temperatura osiągnie wartość maksymalnie 4 stopni, pojawią się również opady deszczu, jak i przelotne opady śniegu. Koniec miesiąca przywita nas ujemnymi wartościami temperatur do -2 stopni Celsjusza.

 

Jak będzie kształtować się temperatura w najpopularniejszych tatrzańskich miejscowościach?

 

- Zakopane - początek miesiąca bardzo ciepły, z wartościami tempertatur osiągającymi wartość nawet 12 stopni Celsjusza; kolejne dni to stopniowy spadek temperatury, pojawiąjące się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu; średnia temperatura w drugiej połowie miesiąca wyniesie 3-4 stopnie Celsjusza; pod koniec miesiąca możliwe pierwsze mroźne dni z wartością temperatury osiągającą -2 stopnie; przez cały miesiąc spodziewajmy się mało chwil ze słońcem, dużo opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, jak też i samego śniegu; cały listopad raczej nie zachęci do wypoczynku w Zakopanem;

 

- Kościelisko - sytuacja pogodowa w Kościelisku będzie bardzo podobna do tej, występującej w Zakopanem; początek miesiąca obiecujący z kilkoma dniami ze słońcem i temperaturą osiągającą wartość około 10 stopni Celsjusza; kolejne dni będą się charakteryzować spadkiem temperatury i pojawiającymi się opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, jak i samego śniegu; na poprawę aury nie ma co liczyć, gdyż kolejne dni będą jeszcze chłodniejsze, z temperaturą osiągającą średnią wartość 3-4 stopni Celsjusza. Pod koniec miesiąca (od 25 do 27 litopada) mogą pojawić się chwile ze słońcem, jednak temperatura nie będzie zadowalająca, gdyż osiągnie zaledwie wartość 0 stopni Celsjusza. Po tym okresie możemy spodziewać się opadów śniegu, jak i marznącego deszczu. Temperatura w dzień będzie osiągać wartości ujemne, zatem uważajmy na drogach.

 

- Nowy Targ - w Nowym Targu, podobnie jak w najbliższej okolicy - listopad również z bardzo kapryśną pogodą; w pierwszej połowie miesiąca średnia temperatura osiągnie wartości 7-8 stopni Celsjusza; mało chwil ze słońcem, będą się pojawiać opady deszczu; druga połowa miesiąca to stopniowy spadek temperatury - do średnich wartości rzędu 3-4 stopni Celsjusza; na chwile ze słońcem raczej nie mamy co liczyć - będą pojawiać się opady deszczu, deszczu ze śniegiem, jak i samego śniegu; koniec listopada jeszcze bardziej chłodniejszy - wartości temperatur osiągną nawet -2 stopnie Celsjusza w dzień, będą pojawiać się opady śniegu i marznącego deszczu.

 

Pogoda na listopad w Karkonoszach

 

Listopad w Karkonoszach to równie kapryśna pogoda, co w pozostałych regionach górskich. Możemy się spodziewać kilku słonecznych i ciepłych dni, jednakże niemal przez cały miesiąc będą dominować chwile z deszczem, przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem i temperaturami na poziomie od 3 do 5 stopni Celsjusza. Przygotujmy zatem ciepły ubiór, wygodne buty, rozpalmy drewno w kominku, przygotujmy grzane wino lub herbatę i dobrą książkę i rozkoszujmy się chwilą wypoczynku w Karkonoszach. Wyprawy górskie raczej wskazane dla śmiałków i wykwalifikowanych wspinaczy, gdyż szlaki w tym okresie będą bardzo wymagające i miejscami bardzo śliskie. W listopadzie w Karkonoszach pojawią się również opady śniegu, jednakże nie będzie go na tyle wystarczająco, by móc rozpocząć sezon narciarski. Jednakże warto podkreślić, że druga połowa miesiąca będzie sprzyjać uruchomieniu armatek śnieżnych. W związku z tym, czy jest szansa, że sezon narciarski rozpocznie się już w listopadzie? Wszystko uzależnione od osób odpowiedzialnych za poszczególne stacje narciarskie. 

Karkonosze charakteryzują się dużą ilością miejsc, które warto odwiedzić, wypoczywając w tym regionie, szczególnie w okresie niepogody. Warto to rozważyć, w szczególności gdy zimno i deszczowo za oknem.

 

Jak zatem będzie kształtować się pogoda w najpopularniejszych karkonoskich miejscowościach?

 

- Karpacz - początek listopada w Karpaczu to dużo chwil ze słońcem i temperaturami rzędu 6-8 stopni Celsjusza; taka sytuacja utrzyma się niemal do połowy miesiąca, w międzyczasie możliwe przelotne opady deszczu; sytuacja pogodowa pogorszy się w drugiej połowie listopada - wartości tempeatur będą osiągać tylko 2-3 stopnie Celsjusza, pojawią się równiez opady śniegu, deszczu ze śniegiem - na drogach może być bardzo ślisko; koniec miesiąca to kilka chwil ze słońcem i temperatury w granicach 0 stopni Celsjusza.

 

- Szklarska Poręba - sytuacja pogodowa w Szklarskiej Porębie, równie kapryśna jak w Karpaczu - pierwsza połowa miesiąca to dużo chwil ze słońcem i słabym deszczem i średnią temperaturą osiągającą wartość 5-7 stopni Celsjusza; pogorszenie pogody nastąpi w drugiej połowie listopada, albowiem pojawią się opady deszczu, jak i śniegu, zaś temperatura osiągnie wartość zaledwie 1-2 stopni. Czy zrobi się biało na dłużej? Wiele na to wskazuje, gdyż temperatura w dzień zacznie spadać poniżej 0 - przygotujmy zatem zimowe kurtki, czapki i szaliki.

 

- Jelenia Góra - osoby wypoczywające w Jeleniej Górze, muszą się liczyć z równie zmienną pogodą, co w pozostałych karkonoskich miejscowościach; początek miesiąca ciepły, z dużą ilością słońca i temperaturami osiągającymi nawet 10 stopni Celsjusza, w międzyczasie możliwe przelotne opady deszczu; aura zacznie ulegać zmianie dopiero w drugiej połowie miesiąca, kiedy to synoptycy prognozują spadek temperatur do zaledwie kilku kresek powyżej zera, opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Pod koniec miesiąca możemy jeszcze liczyć na przejaśnienia, jednkaże temperatura nie będzie należeć do najwyższych, bo maksymalnie do 3 stopni Celsjusza.

 

Jeśli wybierasz się w Karkonosze, koniecznie zapoznaj się z ofertą noclegową w pozostałych karkonoskich miejscowościach:

 

Noclegi w Kowarach

Noclegi w Piechowicach

Noclegi w Świeradowie-Zdroju

 

 

Pogoda na listopad w Bieszczadach

 

Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Może niekoniecznie w listopadzie, chociaż tak naprawdę miejsce to zachwyca na każdym kroku i to niezależnie od pory roku. Jednakże listopad nie pozwoli na pełne podziwiane uroku tego regionu. Dni coraz chłodniejsze, krótsze i do tego z deszczem przechodzącym w śnieg. Początek miesiąca to jeszcze dosłownie kilka dni ze słońcem i wartościami dochodzącymi do 10 stopni Celsjusza. Aura pogorszy się w drugiej połowie miesiaca kiedy to temperatury będą osiągać wartości 1-3 stopni Celsjusza, pojawią się również opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na poprawę pogody nie ma co liczyć, gdyż z każdym dniem będzie coraz chłodniej - od 23 listopada temperatura zacznie spadać poniżej 0 w dzień. Jak zatem przetrwać ten okres pogodowy w Bieszczadach? Jest wiele miejsc, w których można wyjątkowo spędzić czas, zarówno aktywnie, jak i oddając się błogiemu lenistwu. Dobrze poznać jest historię i kulturę Łemków, jak też i ich kuchnię - w bieszczadkich miejscowościach jest wiele fajnych miejsc, w których możemy skosztować specjałów kuchni łemkowskiej. Warto korzystać również z dóbr kultury, których w Bieszczadach niezliczona ilość - zabytkowe cerkwie, liczne muzea - warto wybrać się w te miejsca, by lepiej poznać historię regionu.

 

- Ustrzyki Dolne - Planujesz powędrować po górach? Wykorzystaj kilka dni na początku miesiąca, gdyż kolejne dni to bardzo zmienna i kapryśna aura, sprzyjająca zaledwie wypoczynkowi w wynajmowanym apartamencie. Pierwsze dni listopada upłyną nam pod znakiem temperatur rzędu 10-11 stopni Celsjusza, będą też chwile ze słońcem, warto wykorzystać te dni na podziwianie uroków gór. Sytuacja ulegnie pogorszeniu w drugiej połowie miesiąca - do stopniowego spadku temperatury, dojdą również opady deszczu, jak i deszczu ze śniegiem; pod koniec miesiąca możliwe również opady samego śniegu - wówczas też temperatury zaczną spadać poniżej 0.

 

- Cisna - w Cisnej, podobnie jak w Ustrzykach - początek miesiąca ciepły i słoneczny, zaś druga połowa listopada to okres ze stopniowym spadkiem temperatury i pojawiającymi się opadami deszczu i śniegu - odradzamy zatem wyjścia w góry, ze względu na bezpieczeństwo; średnia temperatura w pierwszej połowie miesiąca to 6-7 stopni Celsjusza, zaś w drugiej połowie to już wartości na poziomie 3-4 stoni Celsjusza.

 

- Solina - Jezioro Solińskie w jesienno-zimowych barwach? Będzie ku temu okazja, albowiem po kilku listopadowych ciepłych i słonecznych dniach, nastąpią chwile z deszczem i śniegiem. Prognozowane wartości tempeatur dla Soliny będą się wahać od około 10 stopni Celsjusza na początku miesiąca do zaledwie 2-3 stopni w drugiej połowie miesiąca - wartości temperatur mogą wówczas spadać nawet poniżej zera.

 

Pogodna na listopad w Beskidach

 

Co przyniesie nam listopad w Beskidach? Z pewnością nie będzie to okres, kiedy będziemy mogli spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Aura łudząco podobna do tej, jak w pozostałych regionach górskich. Początek miesiąca - ciepły i słoneczny, środek - chłodny i deszczowy, a koniec miesiąca - zimny i z możliwymi opadami śniegu. Nie da się ukryć, że zima zbliża się do nas wielkimi krokami - doskonale widać to w pogodzie, która to "małymi kroczkami" przyzwyczaja nas do zmieniającej się aury. Wielu z nas z pewnością odczuwa senność i zmęczenie - to normalne. Na szczęście w Beskidach nie powinniśmy narzekać na nudę, gdyż region sam w sobie zachwyca na każdym kroku. Piękno gór, wspaniała przyroda, doskonały klimat, wyjątkowe warunki do uprawiania sportu, bogata oferta kulturalno-rozrywkowa to wystarczające powody, by wybrać ten region na wypoczynek, nawet w listopadzie. 

 

Czy pogoda w najpopularnieszych miejscowościach w Beskidach zaskoczy nas pozytywnie, czy negatywnie?

 

- Żywiec - listopad będzie charakteryzował się bardzo zmienną aurą - po jego ciepłym początku, temperatura stopniowo zacznie spadać, by pod koniec miesiąca osiągnąć wartości w okolicach 0 stopni. Do tego musimy przygotować się na opady deszczu, deszczu ze śniegiem, jak i też samego śniegu. Słoneczne dni w miesiącu możemy policzyć na palcach jednej ręki - będzie ich zdecydowanie za mało. Początek miesiąca to temperatury rzędu 8-10 stopni, środek listopada to z kolei wartości na poziomie 5-6 stopni, zaś koniec miesiąca to już zaledwie 1-2 stopnie.

 

- Wisła - również tu pogoda w listopadzie nie będzie należeć do tej z kategorii najpiękniejszych - przygotujmy się na deszczowe, posępne dni ze stopniowo obniżającą się temperaturą; koniec miesiąca to opady śniegu - weekend w śnieżnej Wiśle? Dlaczego nie!? 

 

- Szczyrk - listopad w Szczyrku to równie zmienna aura, jak w pozostałych miejscowościach - niemal przez cały miesiąc będziemy mieć do czynienia z opadami deszczu i stosunkowo niską temperaturą; pogoda typowo barowa, zatem piesze wędrówki tylko dla odważnych i wytrwałych. Początek miesiąca to temperatura na poziomie 9-10 stopni Celsjusza, środek listopada to temperatury rzędu 5-7 stopni Celsjusza, zaś koniec to spadek wartośći temperatur do zaledwie 1-2 stopni. Jednakże Szczyrk jest w stanie wynagrodzić niepodogę - to miejsce jest fantastyczne pod każdym względem o każdej porze roku, dlatego warto się o tym przekonać osobiście.

 

Podsumowując listopadową aurę, warto podkreślić, że to nie będzie najpiękniejszy pogodowo czas. Będzie kilka chwil ze słońcem, dominował będzie deszcz, pojawi się również śnieg. Nie musimy się jednak martwić, gdyż nasze piękne góry są wyjątkowym miejscem do wypoczynku i to niezależnie od pory roku. Warto wykorzystać ten czas pod każdym względem jak najlepiej. Zobaczyć góry w dwóch porach roku? To możliwe właśnie w listopadzie! Jesienne szaty mogą zostać prędko zastąpione zimowym okryciem.

 

 

Informacje pogodowe: accuweather.com

 

fot. eberhard grossgasteiger (Pexels.com CC0)

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również