Okolice Bydgoszczy - co warto zobaczyć?

Okolice Bydgoszczy - co warto zobaczyć?

Bydgoszcz jest jedną z prawdziwych turystycznych perełek Kujaw. Obok Torunia oraz Włocławka, jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem i to o każdej porze roku. Wczasowicze wpadają tu zazwyczaj na weekendy, ale zdecydowanie warto zajrzeć tu na dłużej. Dlaczego? Poza interesującymi zabytkami, przyjemnym klimatem oraz ciekawymi atrakcjami w samym mieście warto rozejrzeć się po najbliższej okolicy (oraz tej nieco dalszej) i odwiedzić najciekawsze zakątki. Dlatego jeżeli zaplanowaliście dłuższy pobyt w Bydgoszczy albo doskonale znacie już miasto i szukacie czegoś nowego, koniecznie zobaczcie, co warto zobaczyć w okolicy!

Województwo kujawsko-pomorskie oferuje nam wiele możliwości spędzenia czasu. Świetnie poczują się tu miłośnicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, a także pasjonaci historii. Rówież rodziny podróżujące z dziećmi, nie będą mogły narzekać na nudę. Odkrywanie kolejnych atrakcji uprzyjemni nam możliwość skosztowania wybornej regionalnej kuchni, a także poznawanie lokalnych tradycji i kultury. Piękna i klimatyczna Bydgoszcz będzie stanowiła świetną bazę wypadową do zwiedzania regionu. Dlatego jeżeli będziecie dysponowali nadmiarem wolnego czasu, koniecznie sprawdźcie, co warto zobaczyć w okolicy. Oto kilka najciekawszych pomysłów na udany weekendowy wypad za miasto! 


Najlepsze atrakcje turystyczne w okolicy Bydgoszczy - tutaj koniecznie musisz zajrzeć!


W okolicy Bydgoszczy znajdziemy kilka miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić. To największe zdecydowanie największe atrakcje regionu. Dlatego jeżeli nigdy wcześniej nie byliście w okolicy, w pierwszej kolejności powinniście zajrzeć właśnie tam! 


  • Muzeum Archeologiczne w Biskupinie


Biskupin jest niewielką miejscowością położoną około 53 kilometrów od Bydgoszczy oraz 40 kilometrów od Gniezna. Jest to niezwykle interesujące miejsce, w którym znajdziemy jedno z najpopularniejszych muzeów w Polsce. W Biskupinie czeka na nas niezwykłe stanowisko archeologiczne, będące jednym z największych rezerwatów archeologicznych w całej Europie! Na obszarze 38 hektarów znajdziemy liczne ślady dawnego osadnictwa - rozwijającego się w tym miejscu od czasów kamienia po wczesne średniowiecze! Najważniejszym elementem ekspozycji są pozostałość osady obronnej z przełomu epoki brązu i żelaza! Zobaczymy tu także rekonstrukcje obozowiska łowców i zbieraczy, pierwszej osady rolniczej oraz wioski piastowskiej! Spacer po Muzeum Archeologicznym w Biskupinie pozwoli nam przenieść się do czasów naszych praojców i wyobrazić sobie, jak wyglądało życie w zamierzchłych czasach. Wizyta w Biskupinie będzie świetnym pomysłem nie tylko dla miłośników historii, ale także dla rodzin podróżującymi z dziećmi! 


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 


Noclegi Pod Orzechami

Noclegi Pod Orzechami

Gąsawa, ul. ul. Biskupińska

Apartamenty 10.0
Noclegi

Noclegi

Gąsawa, ul. ul. Huby

Kwatery i pokoje 9.8


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Najciekawsze muzea archeologiczne w Polsce


  • Mysia Wieża w Kruszwicy 


Kolejnym interesującym miejscem na mapie okolicy jest Kruszwica. Pięknie położone miasto znajduje się około 63 kilometrów od Bydgoszczy, w dolinie Noteci, na słynnym jeziorem Gopło.  W miejscu tym będziemy mogli zobaczyć kilka naprawdę interesujących zabytków. Między innymi okazałą kolegiatę św. Piotra i Pawła pochodzącą z początku XII wieku, będącą najlepiej zachowanym zabytkiem sztuki romańskiej w kraju! Świetnym pomysłem będzie także spacer po Starym Mieście, gdzie znajdziemy klimatyczny rynek otoczony zabytkowymi kamienicami. Najważniejszą atrakcją przyciągającą turystów do Kruszwicy jest jednak przede wszystkim jest Misia Wieża - symbol miasta oraz jego najcenniejszy zabytek. Ośmioboczna ceglana gotycka wieża wraz z fragmentami murów obronnych stanowi jedyne pozostałości po znajdującym się tu niegdyś zamku obronnym. Warownia została wzniesiona w XIV wieku, a jej głównym celem było ochrona granicy polsko-krzyżackiej. Zamek z czasem zaczął popadać w ruinę, natomiast został zniszczony przez siły szwedzkie. Dopiero w XIX wieku odnowiono zachowaną wieżę oraz udostępnioną ją dla zwiedzających. Turyści z chęcią wspinają się na szczyt budynku. Z góry roztacza się bowiem piękny widok na panoramę miasta, jezioro Gopło oraz okolicę. Mysia Wieża w Kruszwicy jest jednym z najcenniejszych obiektów okolicy oraz stanowi element Wielkopolskiego Szlaku Piastowskiego. 


Wieża swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim słynnej legendzie o okrutnym Popielu, który zamknięty w wieży został zjedzony przez myszy. 


Atrakcyjne noclegi w Kruszwicy: 


Domki Letniskowe Nadgoplańska

Domki Letniskowe Nadgoplańska

Kruszwica, ul. ul. Nadgoplańska

Domki
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Pałac Kobylniki

Pałac Kobylniki

Kruszwica, ul. Kobylniki

Hotele
Hotel Magdalenka

Hotel Magdalenka

Kruszwica, ul. Ziemowita

Hotele 9.0


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Szlak Piastowski najlepszy na jesienną wycieczkę


  • Bory Tucholskie


Bory Tucholskie są zakątkiem o największej lesistości w Polsce. Przyciągają one turystów bogactwem przyrody, malowniczym krajobrazem oraz niezwykłym klimatem. To idealne miejsce by spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu oraz cieszyć się ciszą i spokojem! Bydgoszcz leży niemal na ich granicy! Dlatego też będąc w stolicy województwa, warto wyruszyć właśnie w Bory Tucholskie. Czekają tam na nas świetne warunki do wypoczynku na łonie natury. Możemy zdecydować się na wyjazd do serca Borów, czyli do Tucholi oddalonej o 60 kilometrów od Bydgoszczy, gdzie czeka na nas ogromny wybór szlaków turystycznych (pieszych, rowerowych i kajakowych). Dobrym pomysłem będzie także wejście na rower już w Bydgoszczy, a następnie wyprawa w kierunku Barów jednym z atrakcyjnych szlaków!


Atrakcyjne noclegi w Borach Tucholskich: Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy Borów Tucholskich


Zobacz także: Bory Tucholskie - 10 najważniejszych atrakcji


Najciekawsze atrakcje w okolicy Bydgoszczy! Te miejsca również warto odwiedzić! 


Przedstawiona powyżej trójka to największe i najbardziej rozpoznawalne atrakcje, jakie czekają na nas w okolicy Bydgoszczy. W pobliżu znajdziemy jednak także kilka mniej znanych miejsc, które również warto odwiedzić! Wszystkie będą stanowiły ciekawe urozmaicenie urlopu lub pomysł na weekendowy wypad. Nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci! Sprawdźcie, co jeszcze warto zobaczyć w okolicy Bydgoszczy! 


  • Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji


Szukając ciekawego miejsca na weekendowy wypad (szczególnie jeżeli podróżujemy z dziećmi), możemy wybrać się do Wenecji! Oczywiście nie chodzi o słynne miasto położone nad Adriatykiem. Niedaleko Bydgoszczy - około 50 kilometrów od stolicy województwa - znajduje się polska Wenecja. Niewielka miejscowość swoją charakterystyczną nazwę zawdzięcza XIV-wiecznemu właścicielowi wsi - Mikołajowi Nałęczowi, który studiował w słynnym włoskim mieście. To także za jego sprawą Wenecja mogła pochwalić się pierwszym prywatnym zamkiem obronnym wzniesionym na ziemiach polskich! Dziś z budynku pozostały niestety jedynie ruiny. To jednak niejedyna atrakcja, czekająca w miejscowości. Do Wenecji warto zajrzeć ze względu na Muzeum Kolei Wąskotorowej. Jest to jeden z największych skansenów kolei wąskotorowe w całej Europie! Podczas zwiedzania będziemy mogli zobaczyć liczna parowozy, wagony oraz pojazdy szynowe, a także elementy infrastruktury kolejowej. Wśród najciekawszych eksponatów warto wymienić między innymi parowóz pochodzący z 1899 roku czy zabytkową poczekalnię z XIX wieku. Uroku skansenowi dodaje malownicze położenie pomiędzy Jeziorem Weneckim a Biskupińskim. Wizytę w Wenecji możemy połączyć z wypadem do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Miejsca te dzielą od siebie jedynie 4 kilometry.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


  • Park Dinozaurów w Rogowie


Kolejnym świetnym miejscem na rodzinny wypad w okolice Bydgoszczy będzie Zaurolndia. Położony pomiędzy Gnieznem a Bydgoszczą oraz niedaleko Biskupina park dinozaurów jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Na powierzchni około 20 hektarów spotkamy około 80 modeli dinozaurów w naturalnej wielkości. Prehistoryczne stworzenia rozstawione są na 2-kilometrowej trasie spacerowej biegnącej wzdłuż brzegu jeziora, co czyni ją jeszcze ciekawszą! Na terenie parku czeka na nas także Muzeum Paleontologiczne z wystawą skamieniałości, obszerny plac zabaw, kolejka elektryczna, park linowy oraz quady i samochodziki elektryczne. Natomiast w upalne dni możemy skorzystać z wodnych atrakcji i popływać w łódeczce, kajakach lub na rowerach wodnych!


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 


Agroturystyka Chwałowo

Agroturystyka Chwałowo

Mogilno, ul. Wieniec

Agroturystyka 9.0
Noclegi

Noclegi

Gąsawa, ul. ul. Huby

Kwatery i pokoje 9.8
Pokoje Gościnne Tess

Pokoje Gościnne Tess

Barcin, ul. ul. Lipowa

Kwatery i pokoje 10.0


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Najciekawsze parki dinozaurów w Polsce


  • Pałac oraz Kolekcja Zabytkowych Fortepianów w Ostromecku


Jeżeli nie mamy wystarczająco dużo czasu na daleki wypad poza miasto, możemy zdecydować się na atrakcję znajdującą się znacznie bliżej. Ciekawą propozycją będzie wizyta w Ostromecku. Miejscowość położona zaledwie 15 kilometrów od centrum Bydgoszczy jest urokliwym zakątkiem. Miejsce to będzie świetnym celem rowerowej wycieczki czy sposobem, aby chociaż na chwilę wyrwać się z miejskiego zgiełku. W Ostromecku będziemy mogli zobaczyć między innymi dwa piękne pałace. Barokowy Pałac Stary wzniesiono około 1730 roku w stylu saskiego rokoka oraz Klasycystyczny Nowy Pałac zbudowany w 1849 roku. Oba pałace natomiast otoczone są rozległym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim, który doskonale sprawdzi się, jako spokojne miejsce na długi spacer - letni lub jesienny. Będąc w Ostromecku koniecznie powinniśmy zajrzeć do barokowego pałacu, tam bowiem znajduje się największa atrakcja miasteczka - kolekcja zabytkowych fortepianów. Jest to prywatna kolekcja dyrektora Filharmonii Pomorskiej Andrzeja Szalbego. W jej skład wchodzą fortepiany skrzydłowe, stołowe oraz pianina, wyprodukowane w różnych miastach europejskich (w tym w Bydgoszczy) oraz jeden fortepiany pochodzący ze Stanów Zjednoczonych.


Atrakcyjne noclegi w okolicy:


Hostel SMS

Hostel SMS

Bydgoszcz, ul. Igrzyskowa

Hostele 10.0
Hotel ELDA 2

Hotel ELDA 2

Bydgoszcz, ul. Fordońska

Hotele 9.6
Hostel Rafcar

Hostel Rafcar

Bydgoszcz, ul. Bydgoska

Pensjonaty 8.6


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Okolicy Bydgoszczy - najciekawsze miejscowości na weekendowy wypad! 


Gdzie możemy wyskoczyć na weekend? W okolicy Bydgoszczy znajdziemy kilka miast, które warto odwiedzić z wielu różnychpowodów. Jakich dokładnie? Sprawdźcie sami! 


  • Weekend w Chełmnie


Chełmno często zwane jest miastem zakochanych. Nie ma się czemu dziwić, bo miasto jest przecież niezwykle klimatyczne, a dodatkowo jego patronem jest nie kto inny, jak sam św. Walenty. Dlatego też jeżeli szukacie miejsca na romantyczny wypad we dwoje w okolicy Bydgoszczy, pomyślcie właśnie o Chełmnie. Oczywiście będzie to także świetny pomysł na weekendowy wypad dla rodziny z dziećmi czy grupy przyjaciół. Każdy bowiem doceni uroki tego klimatycznego miejsca. A co takiego czeka na nas na miejscu? W mieście warto zobaczyć najważniejsze zabytki. Wśród nich należy wymienić między innymi gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wzniesiony w latach 1280-1320, będący jednym z najpiękniejszych obiektów wczesnogotyckich w Polsce! Kolejnym ciekawym zabytkiem jest kościół św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja oraz kościół św., Piotra i Pawła. Punktem obowiązkowym podczas wizyty w mieście będzie spacer po jednym z największych rynków w naszym kraju! Główny plac otoczony jest pięknymi kamieniczkami o pastelowych kolorach oraz czerwonych dachach - tworzącymi tak charakterystyczną część panoramy miasta. W centralnym punkcie znajdziemy piękny ratusz, będący jednym z najcenniejszych obiektów renesansowych w naszym kraju! W jego wnętrzu czeka na nas Muzeum Ziemii Chełmińskiej. 


Zobacz także: Najpiękniejsze renesansowe zabytki w Polsce


Wypad do Chełmna może urozmaicić zwiedzaniem murów obronnych miasta. Zachowane w swoim niemal pełnym obwodzie stanowią chlubę miasta oraz jeden z najlepiej zachowanych murów obronnych w naszym kraju. Do najpopularniejszych fragmentów systemu obronnego należy między innymi Baszta Prochowa, w której znajduje się oddział archeologiczny Muzeum Ziemi Chełmińskiej oraz Baszta Panieńska, będąca siedzibą Zastępu Rycerskiego z Chełmna. Na koniec możemy udać się na spacer po Parku Miniatur Zamków Krzyżackich. Znajdziemy w nim makiety dziewięciu zamków wzniesionych w XIII wieki na terenie Ziemi Chełmińskiej, z czego część przedstawia zamki, które nie przetrwały do dziś. 

 

Atrakcyjne noclegi w Chełmnie i okolicy: 


Hotelik

Hotelik

Chełmno, ul. Podmurna

Hotele 10.0
Zaciszne Miejsce

Zaciszne Miejsce

Świecie, ul. ul. Wiśniowa

Kwatery i pokoje 9.6


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Wakacyjny weekend w Chełmnie - co warto zobaczyć?


  • Weekend w Grudziądzu 


Kolejnym interesującym miastem, jakie możemy obrać za cel podczas weekendowego wypadu w okolice Bydgoszczy, jest Grudziądz. To jedno z ciekawszych miast leżących na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Dzięki malowniczemu położeniu nad prawym brzegiem Wisły oraz historycznemu charakterowi Grudziądz stanowi atrakcyjny turystycznie zakątek. Co ciekawego możemy zobaczyć w mieście? W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać się na spacer po rynku, na którym zobaczymy farę, kościół garnizonowy, ładny ratusz oraz kompleks spichlerzy pochodzący z XIII i XIV wieku! Wizytę w mieście urozmaici nam spacer na wzgórze zamkowe, z którego rozciąga się widok na piękną panoramę miasta. W wolnej chwili warto zajrzeć także Muzeum im. ks. dra Władysława Łęgi mieszczące się w dawnym klasztorze benedyktynek, będącym jednym z najcenniejszych zabytków architektury barokowej na Pomorzu. W muzeum czeka na nas ekspozycja malarstwa pomorskiego oraz wystawy dotyczące kawalerii, jeździectwa oraz sportów konnych. 


Zobacz także: Najpiękniejsze barokowe zabytki w Polsce


Będąc w Grudziądzu, powinniśmy przeznaczyć część naszego czasu wolnego na spacer brzegiem Wisły. Natomiast miłośnicy historii oraz militariów zdecydowanie powinni udać się na wyprawę po pozostałościach Twierdzy Grudziądz, w tym Fortu Wielka Księża Góra. 


Atrakcyjne noclegi w Grudziądzu: 


Noclegi Czepek

Noclegi Czepek

Grudziądz, ul. szosa Toruńska

Kwatery i pokoje 9.2
Starko Sp.z o.o.

Starko Sp.z o.o.

Grudziądz, ul. Józefa Włodka

Kwatery i pokoje 10.0


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Grudziądzu i okolicy


Zobacz także: Grudziądz na weekend - co warto zobaczyć? 


  • Weekend w Inowrocławiu


Szukając ciekawego miejsca na weekendowy wypad w okolicy, możemy wziąć pod uwagę także Inowrocław. Miasto to nazywane jest często miastem soli ze względu na znajdujące się w okolicy ogromne pokłady tego minerału. Inowrocław jest także jednym z najstarszych polskich miast, a także niezwykle atrakcyjnym uzdrowiskiem. Goszcząc w Inowrocławiu, powinniśmy udać się przede wszystkim na spacer w okolicy imponującej tężni solankowej, gdzie poza zdrowotnym mikroklimatem znajdziemy także: minigolfa, kręgle, park linowy, plac zabaw dla dzieci oraz bogato wyposażoną siłownię na świeżym powietrzu. W sezonie letnim warto udać się na spacer po Parku Solankowym, gdzie będziemy mogli cieszyć oczy pięknymi dywanami kwiatowymi. Gdy po tych atrakcjach poprawi się nasze samopoczucie, a baterię w pełni naładują, będziemy mogli odwiedzić także inne lokalne atrakcje.


Wśród najważniejszych miejsc na mapie Inowrocławia należy wymienić romański kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny, będący najstarszym oraz najcenniejszym zabytkiem miasta. Stanowi on również cześć Szlaku Romańskiego. Kolejnym wartym uwagi miejscem jest Muzeum im. Jana Kasprowicza przybliżające postać oraz twórczość znanego inowrocławianina. 


Atrakcyjne noclegi w Inowrocławiu: 


Jesion

Jesion

Inowrocław, ul. Przy Stawku

Pensjonaty 9.0
Uzdrowisko Solanki

Uzdrowisko Solanki

Inowrocław, ul. Zygmunta Wilkońskiego

Kwatery i pokoje
Maciejewska Lucyna Pokoje Gościnne

Maciejewska Lucyna Pokoje Gościnne

Inowrocław, ul. ul. Konopnickiej

Kwatery i pokoje 9.6


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Inowrocławiu oraz okolicy


  • Weekend w Toruniu


Zdecydowanie najciekawszym wyborem na weekendowy wypad w okolicy Bydgoszczy, będzie  Toruń. Piękne miasto malownicze położone nad Wisłą oferuje naprawdę świetny klimat. Zwiedzanie należy rozpocząć od spaceru po wyjątkowej Starówce, będącej częścią zespołu staromiejskiego, wpisanego w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzicwa Kultury. Jest to zdecydowanie jeden z najcenniejszych pod względem architektonicznym zespołów miejskich, jakie znajdziemy w naszym kraju! Dlatego wizyta na Rynku oraz pamiątkowe zdjęcie z Ratuszem, jest w zasadzie punktem obowiązkowym wycieczki! Zwiedzanie Torunia warto urozmaicić podziwianiem pięknych gotyckich kościołów - Katedry św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty czy kościoła św. Jakuba. Kolejnymi ciekawymi zabytkami są pozostałości murów miejskich oraz wchodząca w ich skład Krzywa Wieża, a także Zamek Krzyżacki, będący najwcześniejszym zamkiem krzyżackim na Ziemi Chełmińskiej. 


Zobacz także: Weekend w Toruniu - co warto zobaczyć?


Będąc w Toruniu nie powinniśmy zapomnieć o wizycie w Domu Mikołaja Kopernika - zabytkowej gotyckiej kamienicy, w której mieści się obecnie oddział Muzeum Okręgowego. Jeżeli do Torunia przyjechaliśmy razem z dziećmi (lub sami po prostu uwielbiamy słodycze) powinniśmy odwiedzić Muzeum Toruńskiego Piernika! W byłej XIX-wiecznej fabryce pierników poznamy historię oraz tajniki produkcji słynnych toruńskich słodkości. 


Atrakcyjne noclegi w Toruniu:


Green Hostel 2

Green Hostel 2

Toruń, ul. Szewska

Hostele 8.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Noclegi Złota Rybka

Noclegi Złota Rybka

Toruń, ul. Kameliowa

Pensjonaty 8.8
AS wynajem pokoi

AS wynajem pokoi

Toruń, ul. Olsztyńska

Noclegi pracownicze 8.8


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Toruniu oraz okolicy


Zobacz także: Najciekawsze muzea dla dzieci w Polsce

Następny artykuł Tradycje sylwestrowe i...

Komentarze

Zobacz również