Okolice Trójmiasta - co warto zobaczyć?

Okolice Trójmiasta - co warto zobaczyć?

Trójmiasto to jeden z najważniejszych turystycznych ośrodków nad polskim morzem. Składa się ono z trzech ośrodków miejskich, które oferują przyjezdnym wiele atrakcji i ciekawych doświadczeń. Gdańsk zachwyci nas swoim historycznym charakterem, Gdynia nowoczesnym klimatem, a Sopot polską muzyką! Znajdziemy tu przepiękne zabytki, fascynujące atrakcje dla całej rodziny oraz urokliwe zakątki. Po prostu nie sposób się tu nudzić! Co jednak gdy sami jesteśmy z Trójmiasta lub byliśmy tu tak często, że znamy tu każdy zakątek? Może mamy do dyspozycji trochę wolnego czasu lub szukamy nieoczywistego pomysłu, jak go wykorzystać? Oto kilka miejsc, które warto odwiedzić w okolicy Trójmiasta!

W pobliżu słynnego Trójmiasta znajduje się kilka naprawdę interesujących miejsc. Coś dla siebie wypatrzą tu rodziny z dziećmi, jak i zakochane pary. W okolicy możemy spodziewać się dobrej zabawy oraz duże dawki radości. Gdzie warto zajrzeć w okolicy Trójmiasta? Oto kilka naszych typów. 


Okolice Trójmiasta warte zobaczenia!


Wycieczka do Stegny i okolicy


Jeżeli podczas pobytu w Trójmieście zaczęliśmy się czuć nieco przytłoczeni turystycznym zgiełkiem, możemy zdecydować się na ucieczkę na zachód w kierunku Zalewu Wiślanego. Celem naszej wyprawy mogą być urocze miejscowości znajdujące się nad Zatoką Gdańską. Oferują nam one naprawdę przyjemny klimat, piękna widoki oraz kilka naprawdę interesujących atrakcji wartych zobaczenia. Psst… ta okolica świetnie nadaje się również na rowerowe wycieczki. Gdzie dokładnie powinniśmy się zatrzymać i jakie atrakcje zobaczyć? Najbliżej Trójmiasta (zaledwie 24 kilometry od centrum Gdańska) znajduje się Mikoszewo. Tam warto odwiedzić rezerwat przyrody „Mewia Łacha”, będącego miejscem ochrony licznych gatunków ptactwa morskiego. Warto udać się tu na wycieczkę ścieżka edukacyjną. Następnie możemy odwiedzić Jantar. Tutaj poza piaszczystą plażą możemy odwiedzić także Mini Zoo zamieszkałe przez egzotyczne zwierzęta, które będziemy mogli zobaczyć z bliska, a w niektórych przypadkach nawet nakarmić marchewką! 


W Stegnie koniecznie powinniśmy odwiedzić zabytkowy kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa pochodzącego z XVII wieku. Świątynie prezentuje się pięknie już od zewnątrz (wzniesiona jest w przykuwającej wzrok konstrukcji szachulcowej), w środku zobaczymy natomiast imponujących rozmiarów płótno pokrywające strop. Znajduje się na nim piękne malowidło przedstawiające między innymi Sąd Ostateczny oraz sceny z Nowego Testamentu. Nasze spojrzenie równie skutecznie przyciągnie inny element wystroju wnętrza - zawieszony nad główną nawą model statku pochodzący z 1872 roku. W Sztutowie miłośnicy historii powinni zajrzeć do Muzeum Stutthof mieszczącego się na terenie dawnego obozu koncentracyjnego, natomiast w Kątach Rybackich jednym z najciekawszych miejsc jest Muzeum Zalewu Wiślanego, w którym znajdziemy wystawy prezentujące przede wszystkim historię szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym.Sprawdź atrakcyjne noclegi na Mierzei Wiślanej


Zobacz także: 9 pomysłów na weekend nad Zalewem Wiślanym 


Zamek w Malborku


Poszukując ciekawego pomysłu na wycieczkę w okolicy Trójmiasta, koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę Malbork. Tutaj oczywiście należy zobaczyć najpopularniejszy zabytek w mieście. Zamek krzyżacki w Malborku jest zdecydowanie najwspanialszym obiektem wniesionym przez Zakon Krzyżacki na naszych ziemiach. Budowla tej imponującej twierdzy została rozłożona na kilka etapów i trwała od 1280 roku aż do połowy XV wieku. Krzyżacka warownia przez lata pełniła funkcję siedziby wielkiego mistrza, natomiast sam Malbork był stolicą państwa zakonnego. Zamek może pochwalić się nie tylko zachwycającym wyglądem czy imponującym rozmiarem, ale także oszałamiającymi widokami. Jest on bowiem jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy, a także największym w pełni zachowanym zamkiem na całym świecie! Decydując się na zwiedzanie zamku, powinniśmy się koniecznie zdecydować na towarzystwo przewodnika oraz wejście na wieżę zamkową. Z niej bowiem rozciąga się piękny widok na okolicę! Dodatkowo w zamku czeka na nas interesująca wystawa muzealna przedstawiająca między innymi średniowieczne rzeźby, malarstwo z XX wieku, kolekcję bursztynu oraz liczne militaria. 


Atrakcyjne noclegi w Malborku: Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Malborku


Zobacz także: Szlak Zamków Gotyckich - czyli jak ciekawie spędzić czas na północy kraju!


Zajrzyjcie do Elbląga


Ciekawym pomysłem na jednodniową wycieczkę w okolicy Trójmiast będzie także Elbląg. To interesujące miasto o malowniczym położeniu oraz wyjątkowymi historycznym klimacie, w którym znajdziemy kilka naprawdę ciekawych atrakcji. Warto udać się tu na spacer po starym mieście czy odwiedzić katedrę św. Mikołaja będący najstarszym zabytkiem w mieście, a także jednym z najcenniejszych obiektów sakralnych w naszym kraju. Koniecznie powinniśmy zaplanować wizytę w Muzeum Archologiczno-Historycznym. Celem tej placówki jest gromadzenie i ochrona eksponatów związanych z historią miasta i najbliższego regionu. Zobaczymy tu między inny najstarsze znalezione w Europie okulary z XV wieku, jedną z trzech zachowany świecie zabytkowych gitern, elbląskie meble barokowe, cynowe naczynia z XVI-XVIII wieku, pomorskie wyrobi złotnicze oraz kolekcję kartuszy herbowych.  


Atrakcyjne noclegi w okolicy: Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Elbląg i okolice na weekend - co warto zobaczyć? 


Niezwykły kościół w malowniczych Kartuzach


Zdecydowanie jednym z najciekawszych miejsc, jakie można odnaleźć w okolicy Trójmiasta, są Kartuzy. Spokojne, klimatyczne i malownicze miasto nazywane jest stolicą Szwajcarii Kaszubskiej oraz jednym z najpiękniejszych zakątków w tej części kraju! Położone nad czterema malowniczymi jeziorami oferuje turystom niesamowity klimat i warunki idealne do wypoczynku. Od tego urokliwego i sielankowego klimatu odbiega nieco najważniejszy zabytek w Kartuzach. Jeżeli będziemy w mieście, koniecznie powinniśmy odwiedzić Kolegiatę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wzniesioną pod koniec XIV wieku przez zakonników z Pragi. We wnętrzu gotyckiego kościoła będziemy mogli zobaczyć między innymi pozłacany ołtarz pochodzący z XV wieku, bogato zdobione barokowe stelle oraz liczne obrazy, ołtarze oraz nagrobki. Zabytek ten równie łatwo zachwyca, co wywołuje gęsią skórkę. Miejsce to bowiem na wiele sposobów przypomina odwiedzającym o nieuchronności śmierci. Na jednej ze ścian świątyni dostrzeżemy łacińską sekwencję memento morii (“pamiętaj o śmierci), na progu świątyni wiernych wita anioł śmierci dzierżący kosę, natomiast dach kościoła ma kształt wieka trumny.


Zwiedzając Kartuzy, w wolnej chwili możemy zajrzeć także do Muzeum Kaszubskiego. Zobaczymy tam wytwory sztuki ludowej oraz liczne przedmioty codziennego użytku. Na szczególną uwagę zasługują eksponaty prezentujące wyjątkową kaszubską tradycję oraz obrzędowość.Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Kaszuby - atrakcje i ciekawe miejsca


Pomysły na rodzinny weekend w okolicy Trójmiasta! 


Jeżeli podróżujecie całą rodziną i poszukujecie w okolicy atrakcyjnych miejsc, także znajdziecie coś dla siebie. Chociaż samo Trójmiasto oferuje wiele atrakcyjny rozrywek, warto wyruszyć na wycieczki po okolicy. W ten sposób z całą pewnością damy się zaskoczyć oraz urozmaicimy swój rodzinny weekend. 


Lemur Park w Rumi


Zaledwie 12 kilometrów od centrum Gdyni znajdziemy Rumię. Miejscowość współtworząca tzw. Mały Trójką Kaszubski stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania całego Pomorza. Jednak, zamiast wyjeżdżać z Rumi na podbój okoliczny popularnych kurortów, możemy zajrzeć tu, aby dobrze się bawić całą rodziną! Lemur Park w Rumi to park rozrywki pełny atrakcji. Jego głównym lokatorami są sympatyczne lemury, które całkiem zdominowały to miejsce. Dzieciom z całą pewnością najbardziej przypadnie do gustu interaktywne zoo pozwalające na bliskie spotkania z zamieszkującymi je egzotycznymi zwierzętami. Poza lemurami zobaczymy tu z bliska również surykatki, węże, miniaturowe świnki i króliki. Dodatkowo całą rodziną będziemy mogli zajrzeć do Osady Rycerskiej, w której poznamy tajniki walki mieczem i strzelania z łuku lub obejrzeć wystawę eksponatów pochodzący z prehistorycznej przeszłości naszej planety. Jeżeli nasze pociech nadal będzie rozpierała energia, będą mogły dalej szaleć w strefie lego, na polu do mini golfa, w labiryncie Minotaura czy placu zabaw z licznymi atrakcjami.

 

Atrakcyjne noclegi w Rumi:Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Kukurydziany Labirynt w Swarzewie


W poszukiwaniu kolejnych atrakcji dla całej rodziny możemy udać się nieco dalej na północ i dotrzeć do Swarzewa. Znajduje się ono około 35 kilometrów od Gdyni tuż obok Władysławowa. Co ciekawego tam znajdziemy? W malowniczej miejscowości leżącej nad samą Zatoką Pucką możemy poszaleć między innymi w Labiryncie w Polu Kukurydzy! Jest to jedne z nielicznych rodzinnych parków rozrywki w Polsce, które oferuj a turystom taki rodzaj zabawy. Na gości czeka tu ogromny 2,5 hektarowy labirynt stworzony z kukurydzy (która osiąga wysokość nawet 3 metrów!). Pomiędzy roślinami przebiegają ponad 3 kilometry ścieżek pozwalających się nam zgubić i świetnie przy tym bawić! Podczas wędrówki przed labirynt powinniśmy się dobrze rozglądać, gdyż na naszej drodze natrafimy na intrygujące obiekty - takie jak ogromny statek kosmiczny, helikopter czy dwupłatowiec o imieniu Antek. Poza tym w parku rozrywki czeka na nas pajęczy labirynt oraz przejażdżka rowerem skręcającym w przeciwnym kierunku. Młodszym dzieciom spodoba się natomiast zabawa na dmuchanej zjeżdżalni oraz autobus stojący do góry kołami! Sprawdź atrakcyjne noclegi w Swarzewie


Kaszubski Park Miniatur


Kolejnym ciekawym pomysłem na urozmaicenie naszego pobytu w Trójmieście może być wizyta w Kaszubskim Parku Miniatur. Znajdziemy go w Stryszej Budzie koło Mirachowa (około 16 kilometrów od Kartuz, które warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na charakterystyczny kościół). Podczas zwiedzania parku miniatur będziemy mogli zobaczyć liczne modele przedstawiające architekturę kaszubską, a także słynne zabytki z Polski i ze świata. Znajdziemy tu między innymi Statuę Wolności, londyńskiego Big Bena, Krzywą Wieżę z Pizy, a także liczne polskie latarnie morskie oraz charakterystyczny gdański Żuraw. Najważniejszym elementem parku są jednak atrakcje znajdujące się na Kaszubach, a wśród nich między innymi Kolegiata z Kartuz, Zamek Krzyżacki z Bytowa czy kościół z Sianowa. Poza podziwianiem pięknie wykonanych modeli na najmłodszych czekają także atrakcyjne strefy rozrywki. Całe rodziny mogą odwiedzić między innymi Gabinet Śmiechu z licznymi krzywymi zwierciadłami, zamek strachu, bajkową krainę, w której możemy spotkać między innymi Jasia i Małgosię, Królewnę Śnieżkę i Shreka oraz mini zoo zamieszkałe przez urocze zwierzęta czekające na przybycie małych turystów! Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Najciekawsze parki miniatur w Polsce


Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku


Całkiem niedaleko, bo w Szymbarku oddalonym zaledwie o 20 kilometrów od Kartuz, czeka na nas kolejne interesująca atrakcje. Znajdziemy tu Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Położony na terenie pięknej Szwajcarii Kaszubskiej skansen ma na celu przede wszystkim promocję kultury oraz historii Kaszub, a jednocześnie dostarcza sporo rozrywki całej rodzinie! W miejscu tym znajdziemy wiele niezwykłych atrakcji. Między innymi Dom Sybiraka z Irkucka - chatę liczącą sobie ponad 240 lat, którą zamieszkiwali polscy zesłańcy w XVIII wieku, model łagru otoczonego drutem kolczastym, pomnik niedźwiedzia Wojtka, repliki dworu szlacheckiego oraz drewnianego kościoła, a także wiele innych atrakcyjnych obiektów, jak chociażby najdłuższą deskę oraz największy fortepian! Jednym z najciekawszych oraz cieszących się największą popularnością obiektów w parku jest jednak Dom do góry nogami! Do budynku stojącego na własnym dachu w chodzi się przez okno szczytowe, natomiast całe wyposażenie przymocowana jest do sufitu. Wizyta w takim miejscu z pewnością dostarczy dzieciom mnóstwo dobrej zabawy, należy jednak pamiętać, że możemy mieć tu problemy z utrzymaniem równowagi, a nasze zmysły mogą nieco szaleć. Przedmioty i meble, jakie znajdziemy w środku, pochodzą z czasów PRL-u, co jest symbolicznym zabiegiem mającym pokazać, że świat w tamtych czasach stanął na głowie. 


Atrakcyjne noclegi w okolicy: Sprawdź inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Świat Labiryntów w Blizynach 


Ciekawym miejscem, w którym spędzimy przyjemny czas na świeżym powietrzu, jest Świat Labiryntów w Bliznach. W miejscowości położonej jedynie 40 kilometrów od Trójmiasta znajdziemy pierwszy taki park rozrywki w Polsce. Czekają tu na nas różnego rodzaju labirynty, które zagwarantują dobrą zabawę nie tylko najmłodszym, ale także dorosłym gościom! W czasie wolnym będziemy mogli szaleć tu po labiryncie w polu kukurydzy, labiryntach panelowych i drewnianych, a także takich wymagających wyobraźni, kreatywności oraz logicznego myślenia. Czekają tu na nas łamigłówki, puzzle oraz inne gry logiczne. Wizyta w takim parku będzie testem nie tylko dla naszej kondycji, ale także rozbudzi nasz umysł. Poza dostarczeniem dobrej zabawy głównym celem Świata Labiryntów jest także rozwój świadomości ekologicznej oraz propagowanie zdrowego trybu życia.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: Fokarium w Helu 


Szukając ciekawego pomysłu na urozmaicenie weekend w okolicy Trójmiasta, koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę wyprawę na Półwysep Helski. Przemierzając ten zakątek kraju, zobaczymy piękne plaże, urokliwe deptaki i zachwycające widoki z mola. Czekają tu latarnie morskie, pomniki przyrody, ciekawe muzeum oraz legenda o Juracie. Jeżeli jednak podróżujemy całą rodziną, najciekawszą atrakcję znajdziemy na samym końcu półwyspu. W Helu znajduje się Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego prowadząca działalność naukową oraz edukacyjną. Nie brzmi to zbyt intrygująco? Popularność placówce przyniosło jednak pierwsze w Polsce fokarium, w którym będziemy mogli zobaczyć pływające w basenach foki szare - niegdyś niezwykle powszechne w wodach Bałtyku, dziś zagrożona wyginięciem. Chociaż fokarium w Helu nie jest ogrodem zoologicznym i nie pełni funkcji rozrywkowej, daje turystom niepowtarzalną okazję zobaczenie z bliska tych uroczych zwierząt oraz poszerzenia swojej wiedzy na temat ich historia, zwyczajów oraz ochrony.


Co jeszcze warto zobaczyć w mieście: Sprawdź atrakcyjne noclegi w Helu 

Następny artykuł Jak dobrze zaplanować...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej