Kalendarz szkolny 2020/21. Kiedy planować wolne?

Kalendarz szkolny 2020/21. Kiedy planować wolne?

Powrót uczniów do szkoły nie oznacza, że zapominamy o wypoczynku. Przeciwnie, coraz więcej osób zaczyna poszukiwanie informacji o terminach ferii zimowych, majówce czy weekendzie czerwcowym. Sprawdziliśmy, jak będzie wyglądał kalendarz szkolny 2020/21.

Rok szkolny 2020/21. Jak będzie wyglądał?


W tym roku rozpoczęcie roku szkolnego wiązało się z wieloma kontrowersjami – począwszy od terminu, kiedy ma zadźwięczeć pierwszy dzwonek. Ważną kwestią jest również system, w jakim będą odbywać się lekcje, oraz procedury bezpieczeństwa dla uczniów i nauczycieli.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało wytyczne, których od 1 września 2020 powinni przestrzegać pracownicy szkół oraz uczniowie. Przede wszystkim do szkoły nie powinni chodzić uczniowie z katarem, kaszlem oraz innymi objawami infekcji dróg oddechowych. W zajęciach stacjonarnych nie można uczestniczyć także wtedy, kiedy któryś z domowników jest w izolacji lub kwarantannie. Szkoły powinny udostępniać płyn do dezynfekcji rąk, a dzieci są zobowiązane do przestrzegania ogólnych zasad higieny.

Tegoroczny rok szkolny przyniósł sporo zmian – nie dotyczą one jednak terminów, kiedy uczniowie mogą odpocząć od nauki!

Dni wolne od szkoły w roku szkolnym 2020/21


 • 11 listopada 2020 – święto odzyskania niepodległości przypada w środę, jest to dzień ustawowo wolny.

 • 23 grudnia 2020 – 1 stycznia 2021 – w tym czasie uczniowie korzystają z przerwy świątecznej. Zaczyna się dzień przed Wigilią, a kończy w Nowy Rok . Zajęcia wznawiane są w poniedziałek 4 stycznia…

 • 6 stycznia 2021 – kolejny wolny dzień od zajęć szkolnych przypada w święto Trzech Króli.

 • 18 stycznia – 28 lutego 2021 – w tym terminie w Polsce przypadają ferie zimowe. Tradycyjnie trwają dwa tygodnie, a ich rozpoczęcie zależy od województwa, w którym mieszkają uczniowie:
  • 18 – 31 stycznia: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • 25 stycznia – 7 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 1 – 14 lutego: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 15 – 28 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

 • 1 – 5 kwietnia 2021 – wiosenna przerwa w nauce, przypadając z okazji Świąt Wielkanocnych.

 • 3 maja 2021 – Święto Konstytucji 3 Maja przypada w poniedziałek, więc jest to jedyny dzień majówki wolny dla uczniów.

 • 3 czerwca 2021 – dniem ustawowo wolnym jest przypadające w czwartek Boże Ciało. Być może niektórym uda się zorganizować przedłużony weekend czerwcowy i w piątek nie pójść do szkoły…

Wakacje 2021, kiedy się rozpoczynają?


Polskich uczniów najbardziej interesuje jednak data rozpoczęcia wakacji. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach będzie miało miejsce 25 czerwca 2021. Letnie wakacje będą więc trwać od 26 czerwca do 31 sierpnia 2021.

Następny artykuł Nieodkryte szlaki w...

Komentarze

Zobacz również