Święta i dni wolne od pracy na Litwie

Święta i dni wolne od pracy na Litwie

Snujesz plany o wakacyjnym wyjeździe na Litwę? Zastanawiasz się, kiedy wypadają święta i dni ustawowo wolne od pracy na Litwie w 2022 roku? Nie pozwól się zaskoczyć! Sprawdź, w jakim stopniu kalendarz litewski różni się od polskiego i zaplanuj wymarzony pobyt pełen atrakcji!

Litwa, ze względu na dużą część wspólnej historii, ma dla wielu Polaków szczególne znaczenie. Spora część jej mieszkańców ma polskie korzenie, a turyści napływający z Polski na pewno nie będą mieć trudności w porozumiewaniu się, ponieważ język polski jest tam niezwykle popularny.

Nie są to jednak jedyne niespodzianki, które serwuje turystom Litwa. Kraj ten nie zaskoczy cię zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, nie znajdziesz tu wspaniałych plaż i wyjątkowo ciepłego morza. Litwa oferuje coś całkowicie innego. Coś, co przyciąga co roku tysiące turystów. Litwini rozkochują swoich gości różnorodnością, ale i  mieszanką europejskich stylów architektonicznych, które tworzą malownicze panoramy.

Będąc na Litwie, nie możesz przegapić najbardziej znanych miejsc i zabytków. Z pewnością zakochasz się w Wilnie, które urzeka barokowymi kościołami, pięknymi rezydencjami, ale też urokliwymi mieszczańskimi kamienicami. Jeśli jesteś miłośnikiem historii, wybierz się na wycieczkę do zamku w Trokach wznoszącego się na wyspie – jest to miejsce tłoczne, ale wyjątkowo piękne. Druskienniki, położone nad brzegiem Niemna, to najsłynniejsze litewskie uzdrowisko. Musisz je odwiedzić, jeżeli lubisz wypocząć i skorzystać z leczniczych mocy słonych wód mineralnych. Może będzie ci dane doznać ich cudotwórczej magii?

Kiedy przypadają święta i dni wolne od pracy na Litwie?


Na Litwie w ciągu roku obchodzi się święta religijne i państwowe, podczas których Litwinom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Święta te są wyczekiwane tak bardzo, że przygotowania do nich rozpoczynają się dużo wcześniej! Większość obchodzi święta zgodnie z tradycją i wiarą.

Zwyczaje Polaków i Litwinów są bardzo podobne. Boże Narodzenie obchodzimy niemal identycznie. W litewskich domach, podobnie jak u nas, rezygnuje się z żywych drzewek, ale inne tradycje nie ulegają zbyt dużej zmianie. Na litewskim stole również dominują ryby, przygotowuje się też pierożki, które różnią się nieco od naszych. Farszem często są jabłka czy mak. Podawany jest również kompot z suszu, ale największą niespodzianką jest kisiel z żurawiny czy płatków owsianych.

Choć wiele litewskich świąt pokrywa się z polskimi, to przed zaplanowaniem wycieczki na Litwę powinieneś dokładnie zapoznać się z przygotowanym przez nas kalendarium.

Święta i dni wolne od pracy na Litwie w 2022 roku:
 • 1 stycznia - Nowy Rok (Naujieji metai)  
 • 16 lutego - Dzień odbudowy Państwa Litewskiego (Lietuvos valstybės atkūrimo diena)  
 • 11 marca - Dzień  odzyskania  przez  Litwę  niepodległości  (Lietuvos  nepriklausomybės
 • atkūrimo diena)  
 • 17 i 18 kwietnia - Wielkanoc chrześcijańska (Velykos)  
 • 1 maja - Międzynarodowy Dzień Pracy (Tarptautinė darbo diena)  
 • 24 czerwca - Festiwal Środka Lata - Noc Świętojańska (Rasos lub Jonines), Narodzenie Jana
 • Chrzciciela
 • 6  lipca - Dzień Koronacji Króla Litwy Mendoga (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena”)  
 • 15 sierpnia - Wniebowzięcie NMP (Žoline)
 • 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych (Visų Šventųjų diena)  
 • 25-26 grudnia - Boże Narodzenie (Kalėdos)

Następny artykuł Sezon narciarski 2022/22....

Komentarze (1)

Agn

Na Litwie, a nie w Turcji ten 2021 ;)

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej