Najpopularniejsze jeziora na Mazurach

Najpopularniejsze jeziora na Mazurach

Mazury są nazywane Krainą Tysiąca Jezior, choć tak naprawę jest ich zdecydowanie więcej. Skupmy się jednak na najciekawszych akwenach regionu – który z nich warto wybrać jako urlopowy cel? Mamy dla ciebie kilka propozycji.

Wypoczynek na Mazurach to znakomity pomysł, zwłaszcza gdy chcesz odciąć się od codzienności i szukasz kontaktu z naturą. Każdy znajdzie tam zakątek dla siebie – zarówno tętniący życiem kurort, jak też spokojną wieś, ukrytą pośród łąk i lasów. Oczywiście turyści najbardziej cenią sobie lokalizacje nad popularnymi akwenami, zapewniającymi wiele atrakcji, z których mogą korzystać podczas swojego wypoczynku. Jeśli i ty szukasz ciekawych jezior na Mazurach, skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Śniardwy, najpopularniejsze jezioro na Mazurach


Jeśli trzeba wymienić kilka jezior w regionie, Śniardwy zwykle są pierwsze na liście. Nic dziwnego, przecież to największy akwen na Mazurach, który określa się nawet „mazurskim morzem”! Powierzchnia Śniardw wynosi ponad 113 kilometrów kwadratowych, a system wodny jeziora obejmuje także mniejsze Seksy, Warnołty, Kaczerajno i inne. Oprócz tego znajduje się tam osiem wysp, niezwykle atrakcyjnych dla żeglarzy.

Zdecydowanie najciekawszymi wyspami na Śniardwach są Czarci Ostrów oraz Szeroki Ostrów. Szeroki Ostrów to nie tylko największa wyspa awenu, wiąże się z nim kilka interesujących historii. Możesz się tam dostać groblą, znajdującą się w pobliżu miejscowości Zdory i łączącą ją ze stałym lądem . Dlaczego warto zaplanować taką wycieczkę? Działa tam znakomity punkt widokowy, a wprawne oko dostrzeże ślady dawno opuszczonych zabudowań, kiedyś zamieszkiwanych przez miejscową ludność. Z kolei aby dostać się na Czarci Ostrów, trzeba skorzystać z łódki – najlepiej wypłynąć z Niedźwiedziego Rogu. Na wyspie znajdował się fort, a przed setkami lat Galindowie traktowali je jako miejsce swego kultu. Być może właśnie stąd wzięła się legenda o ukrytych tam diabelskich skarbach…?

Jakie inne ciekawostki kryją się nad jeziorem Śniardwy? Polecamy wizytę w miejscowości Popielno, gdzie znajduje się Stanca Badawcza PAN, w której prowadzona jest hodowla konika polskiego. W warunkach zbliżonych do naturalnych żyją także inne zwierzęta, a turyści mogą je podglądać podczas zwiedzania obiektu. Specjalnie dla nich stworzono kilka ścieżek przyrodniczych oraz nieduże muzeum przyrodnicze. Warto również odwiedzić wieś Nowe Guty, która ulokowała się przy wschodnim brzegu jeziora. Z jednej strony otaczają ją wody akwenu, z drugiej lasy Puszczy Piskiej, zachowało się tam również sporo malowniczych domków z polnego kamienia. Miejsce wydaje się więc idealnym letniskiem!


Mamry, wspaniały wypoczynek nad jeziorem


Mamry to kolejne atrakcyjne mazurskie jezioro, cały kompleks tworzy jeszcze kilka innych akwenów, w tym Święcajty, Łabap, Kirsajty, Dargin, Dobskie i Kisajno. Jest to prawdziwy raj dla żeglarzy – zwyczajowo zaczyna się tam popularny Szlak Wielkich Jezior Mazurskim. Zwykle wypływa się z portu w Węgorzewie, by zakończyć rejs w Rucianem-Nidzie. Brzegi jeziora Mamry są interesujące nie tylko dla wodniaków, „zwykłym” turystom także spodoba się ta okolica.

Wartym uwagi miejscem jest miejscowość Mamerki. Znajdziesz tam wieżę widokową, z której rozciąga się panorama Mamr, oraz kompleks bunkrów, będących dawnym Centrum Dowodzenia i Łączności Wehrmachtu. Teraz mieści się tam niewielkie Muzeum II Wojny Światowej – zobaczysz tam nie tylko tajemnicze wnętrza, ale również broń i mundury żołnierzy. Niedaleko Mamerek leży Leśniewo Górne, nieopodal którego zobaczysz monumentalną śluzę na Kanale Mazurskim. Miał on  łączyć jeziora z Morzem Bałtyckim, ale rozpoczętej w 1911 roku budowy nigdy nie ukończono. Według plotek, podczas wojny hitlerowcy transportowali tym kanałem swoje U-Booty. Trudno stwierdzić, ile prawdy jest w tej historii.

Do atrakcji kompleksu Mamr należy zaliczyć również Sztynort, którego najcenniejszym zabytkiem jest XVI-wieczny pałac Lehndorffów. Choć obecnie miejsce popadło w ruinę, to jednak nadal jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jak mogło wyglądać za czasów swej świetności. Poza okazałą rezydencją właściciele i ich goście mieli do dyspozycji park pałacowy, pawilony, neogotycką kaplicę i renesansowe rzeźby. Prawdziwą wisienką na torcie była lokalizacja budynków – wzniesiono je na półwyspie pomiędzy trzema jeziorami: Mamrami, Kirsajtami i Dargin. Szukając malowniczych widoków warto odwiedzić wieś Srokowo, gdzie znajduje się XV-wieczny kościół farny z gotycką figurką Pięknej Madonny (zobaczysz ją w ołtarzu głównym). Spacerując po miejscowości warto obejrzeć ratusz, spichlerz oraz XIX-wieczne domki stojące przy rynku i przyległych do niego uliczkach. Wycieczkę po Srokowie najlepiej zakończyć na Diablej Górze – znajdują się tam ruiny wieży Bismarcka, jest to również świetny punkt widokowy.

fot. ©Peter Brewer / AdobeStock

Jeziorak, rekordowe mazurskie jezioro


Jeziorak może poszczycić się kilkoma rekordami: jest to najdłuższe jezioro w Polsce (ma prawie 30 kilometrów długości), znajduje się na szóstymi miejscu pod względem powierzchni, a dzięki połączeniu z Kanałem Elbląskim, można nim dopłynąć do samego Bałtyku. Składa się z dwóch części – Dużego i Małego Jezioraka – a jego brzegi otaczają zabudowania Iławy. Jeśli szukasz noclegów w okolicy jeziora, warto pomyśleć właśnie o tym mieście. Wśród jego atrakcji na pewno trzeba wymienić gotycki kościół, dawniej stanowiący część murów obronnych, oryginalny ratusz z początku XX wieku oraz oryginalne barokowe rzeźby, które ustawione są przy ulicy Niepodległości naprzeciwko wejścia do parku.

Na Jezioraku znajduje się kilkanaście wysp, a do najciekawszych zalicza się Wielka Żuława. Podczas badań archeologicznych odkryto na niej relikty krzyżackiego gródka obronnego. W 1974 roku kręcono tam film „Gniazdo”, w którym wystąpili między innymi Krzysztof Kowalewski, Franciszek Pieczka i Leonard Pietraszak. Jest to dramat historyczny opowiadający o początkach państwa polskiego. Jeśli chcesz dostać się na Wielką Żuławę, możesz skorzystać z promu, który wypływa z portu w Iławie.

Warto jeszcze wspomnieć o ciekawostce związanej z Jeziorakiem. Jeśli z sentymentem wspominasz przygody Pana Samochodzika, powinieneś wiedzieć, że właśnie tym jeziorze poszukiwał skarbów, które zostały zatopione podczas drugiej wojny światowej. Jeziorak był bliski twórcy powieści o przygodach muzealnika-detektywa – Zbigniew Nienacki przez wiele lat żył nad jego brzegiem, miał swój dom w miejscowości Jerzwałd.

fot. ©blesz / AdobeStock

Bełdany, świetne wczasy nad jeziorem


Wśród najpopularniejszych jezior na Mazurach warto wymienić Bełdany. Turystów przyciąga tam przede wszystkim malownicze położenie pośród lasów Puszczy Piskiej. Akwen ma kształt długiej niecki, od której odchodzą większe i mniejsze zatoczki, gdzie można zatrzymać się na odpoczynek podczas rejsu. Nad jeziorem zawsze sporo się dzieje, co jest zasługą popularnych kurortów – Rucianego-Nidy i Mikołajek. Poza tym Bełdany, wraz z innymi jeziorami, stanowią część „mazurskiej jachtostrady”, którą często pływają motorówki i większe łodzie z silnikami spalinowymi.

Zastanawiasz się, z jakich atrakcji będziesz mógł korzystać, jeśli zaplanujesz wypoczynek nad jeziorem Bełdany? Na pewno warto odwiedzić Ruciane-Nidę, kurort leżący bezpośrednio nad jego brzegiem. Znajdziesz tam bogatą bazę noclegową i gastronomiczna, port a także kąpieliska. Jeżeli natomiast będziesz mieć ochotę na przygodę, polecamy wycieczkę do Iznoty i znajdującej się tam Galindii – Mazurskiego Edenu. Miejsce wzorowane jest na osiedlu bałtyjskiego plemienia Galindów, które pomiędzy V w. p.n.e. a XIII w. n.e. zamieszkiwało zachodnią część Pojezierza Mazurskiego. Do ochrony swych siedzib wykorzystywali naturalne warunki terenu, osady wznosili więc na terenach podmokły, często na palisadach pośród bagien. Współczesna Galindia jest przedsięwzięciem pasjonatów, którzy odtworzyli życie i zwyczaje starożytnego plemienia. Możesz tam zarezerwować nocleg oraz wziąć udział w tajemniczych obrzędach. Klimatyczny ośrodek zlokalizowany jest na półwyspie u ujścia Krutyni.

Okolice jeziora Bełdany to znakomite miejsce dla rowerzystów. W Rucianem-Nidzie rozpoczyna się 40-kilometrowa pętla, która okrąża cały akwen. Na trasie przejazdu znajduje się między innymi zabytkowa śluza Guzianka, łącząca Bełdany z jeziorem Guzianka Mała, wspomniana już Galindia, wieś Wejsuny z mazurskimi chatami z przełomu XIX i XX wieku oraz Onufryjewo. Miejscowość tę założyli w XVII wieku prześladowani w carskiej Rosji staroobrzędowcy. Odrzucili oni reformy prawosławia, narzucone przez cara, i zerwali z oficjalną Cerkwią. Pamiątką po nich są dawne cmentarze i świątynie. Najciekawszą możesz zobaczyć w Wojnowie.

fot. ©surfmedia / AdobeStock

Następny artykuł Kazimierz Dolny na weekend....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!