W całym kraju utrzymują się upały. O tym trzeba pamiętać!

W całym kraju utrzymują się upały. O tym trzeba pamiętać!

Od kilku dni w Polsce utrzymują się afrykańskie upały. Słupki rtęci na termometrach przekraczają 30 stopni Celsjusza. W takich warunkach naprawdę trudno jest funkcjonować, dlatego podpowiadamy, co można zrobić, aby przetrwać tę gorącą aurę.

Najwyższe temperatury utrzymują się na zachodzie oraz w centrum kraju. W niektórych miejscach prognozuje się wartości temperatur, dochodzące nawet do 40 stopni Celsjusza! Nieco chłodniej będzie tylko nad samym morzem i na wschodzie Polski

To jeszcze nie wszystko! IMGW informuje jednocześnie o możliwości pojawienia się burz. Z nimi będziemy mieć do czynienia przede wszystkim podczas weekendu - wówczas odrobinę się ochłodzi.


Upały nad Polską. To trzeba wiedzieć!


Tak wysokie temperatury, jakie ostatnio musimy znosić, nie pozostają bez wpływu na nasze samopoczucie. Zwłaszcza osoby starsze i przewlekle chore powinny na siebie uważać, chociaż aktywni młodzi ludzie również nie mogą podchodzić do tej kwestii lekkomyślnie.

Z upałami nie ma żartów. Oczywiście dla osób młodych i zdrowych okres lata to czas relaksu, wakacji, aktywności. Uważać powinny przede wszystkim osoby starsze i przewlekle chore. W trakcie upałów odradzamy im wychodzenie na słońce - zwłaszcza w godzinach południowych. Ta wysoka temperatura nie jest fajna, gdy ktoś ma problemy z sercem czy krążeniem - mówił w rozmowie z PAP prof. Paweł Ptaszyński z Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.fot. Nocowanie.pl

Jak przetrwać upały? Oto rady eksperta:


  • Trzeba pić nawet litr wody więcej niż zwykle. Przy tym należy zrezygnować z gazowanych, słodkich napojów, które nie gaszą pragnienia ani nie nawadniają.

  • Osoby aktywne powinny zaplanować treningi na poranek lub godziny wieczorne. Staramy się nie wychodzić z domu w południe, gdy panuje największy skwar.

  • Gdy przebywamy w pomieszczeniach, powinniśmy korzystać z zasłon i żaluzji, a także dbać o ich odpowiednią wentylację.

Zobacz także:

Nadchodzą upały! Gdzie się wybrać, gdy żar leje się z nieba?
Najzimniejsze miejsca w Polsce

Gorąco? Postaw na bezpieczny wypoczynek nad wodą!


Kiedy panuje upał, polskie jeziora i miejskie plaże są po prostu oblegane. Nie każdy może pozwolić sobie wtedy na dłuższy urlop, jednak wygospodarowanie kilku godzin to już zupełnie inna kwestia. Orzeźwienie w chłodnej wodzie jest więc dostępne dla wszystkich.


Czasami bywa, że plażowicze dają ponieść się chwili i wyłączają myślenie. Wtedy media obiega informacja o kolejnym tragicznym wypadku nad wodą. Przypominamy najważniejsze zasady, które dotyczą wypoczynku na kąpielisku. Warto je stosować zarówno nad morzem, jak i nad miejskim basenem!
fot. Nocowanie.pl

  • Sprawdzamy, czy wybrane przez nas miejsce jest strzeżone przez ratowników. Ich nadzorem objęte są głównie pływalnie miejskie oraz kąpieliska ograniczone bojami, gdzie pływa się tylko na wyznaczonym przez nie terenie.

  • Wchodząc po raz pierwszy do wody, trzeba sondować dno, sprawdzając czy nie ma tam uskoków, podwodnych roślin itp.  

  • Nad wodą nie wolno dawać ponieść się brawurze i odpływać daleko od brzegu! Nie zawsze uda nam się prawidło ocenić swoje siły oraz umiejętności, co może skutkować kłopotami z powrotem do brzegu.

  • Jedna z najważniejszych zasad dotyczy skoków do wody w nieznanym miejscu – nigdy nie można tego robić! Może się zdarzyć, że na dnie będą zatopione przedmioty, głazy czy pnie drzew, a zderzenie z nimi to bardzo realna szansa złamanie kręgosłupa.

  • Do wody nie wchodzi się po dłuższej ekspozycji na słońce. Rozgrzany organizm na nagłą zmianę temperatury może zareagować szokiem termicznym.


Planując wypoczynek nad wodą, warto zapisać w telefonie numer ratunkowy WOPR - 601 100 100.

Źródło: PAP, IMGW

Następny artykuł Wakacyjne pamiątki. Jakie...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej