Najzimniejsze miejsca w Polsce

Najzimniejsze miejsca w Polsce

Od kilku dni mamy do czynienia z upalną i dla wielu osób - trudną do zniesienia pogodą. W sobotę w Warszawie, odnotowano najwyższą w tym roku temperaturę, która wyniosła 35,8 stopnia Celsjusza. W takie dni, jak te, chyba każdy marzy o orzeźwieniu i z utęsknieniem wspomina zimę, kiedy to temperatury były dużo niższe. Czy wiesz, że w Polsce znajdziesz miejsca, w których potrafi być naprawdę zimno również podczas upalnych dni?

Takiego końca wiosny i początku lata mało kto się spodziewał. Po stosunkowo chłodnych miesiącach letnich, nasz kraj ogarnęła prawdziwa fala upałów. Warto podkreślić, że z podobną sytuacją mamy do czynienia w praktycznie całej Europie. W takie dni, kiedy słupki rtęci przekraczają 30 stopni Celsjusza, zazwyczaj wybieramy się nad morze, nad jeziora, na basen, czy na spacer do lasu, czy na szlaki górskie, na których przez prawie całą trasę idziemy przez las. Niektórzy decydują się opuścić swoje miejsce zamieszkania dopiero pod wieczór, kiedy słońce zajdzie, a pobyt na powietrzu jest dużo przyjemniejszy i bardziej rześki.

 

 

 

fot. Andrey Popov / Adobe Stock


Z upałem radzimy sobie na wiele możliwych sposobów. Korzystamy z klimatyzacji, wiatraków, wachlujemy się tym, co mamy akurat pod ręką, pijemy zimne napoje z kostkami lodu. Jeśli już musimy gdzieś wyjść, to robimy to szybko i sprawnie. A jeżeli przebywamy nieco dłużej, to poszukujemy miejsc zacienionych. Słońce, co warto podkreślić, jest naszym sprzymierzeńcem i wrogiem. Z jednej strony gwarantuje mile spędzony czas na świeżym powietrzu, a z drugiej strony zbyt długie przebywanie na słońcu może prowadzić do zasłabnięć, poparzeń słonecznych, udaru słonecznego, a nawet raka skóry. Jeśli przebywamy przez długi czas na słońcu, to należy pamiętać, by robić to przede wszystkim z rozsądkiem, nakryciem głowy, kremem z filtrem i odpowiednią ilością schłodzonych napojów, najlepiej wody niegazowanej.


Pomimo temperatur, panujących za oknem, w Polsce znajdziemy kilka niezwykłych miejsc, w których nawet podczas upałów konieczne może być założenie ciepłej kurtki. Niemożliwe? A jednak! Przygotowaliśmy zestawienie kilku propozycji miejsc, w których pobyt zagwarantuje Ci niezwykłe orzeźwienie, gdy żar leje się z nieba. Znajdziemy je m.in. w miejscowościach górskich, czy na Podlasiu. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!


Gdzie się wybrać, gdy za oknem skwar? Poznaj najzimniejsze miejsca w Polsce


Wydawać by się mogło, że podczas sprzyjających warunków pogodowych, mamy do czynienia z jednakowymi warunkami w każdym zakątku Polski. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Dużą rolę odgrywa tu przede wszystkim ukształtowanie terenu, czy wysokość, na którym dane miejsce się znajduje. Nie od dziś wiadomo, że temperatura spada wraz ze wzrostem wysokości. Jeśli wypoczywasz w Górach Izerskich, Karkonoszach, Tatrach, czy innej miejscowości górskiej lub też na Podlasiu, to wiedz, że odrobinę ochłody masz na przysłowiowe wyciągnięcie ręki. Oto najzimniejsze miejsca w Polsce!

 

 

 


  • Śnieżka


Nasz przegląd rozpoczynamy od najwyższego i najpopularniejszego szczytu górskiego, znajdującego się w Karkonoszach. Śnieżka cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, niezależnie od pory roku. Jeśli wypoczywasz na Dolnym Śląsku, w Karkonoszach lub planujesz wyjazd w to miejsce, to wiedz, że zdobycie Śnieżki zagwarantuje Ci powiew rześkiego powietrza i dużo ochłody nawet w upalne dni. Tu nawet podczas upalnej pogody, z którą możemy mieć do czynienia w Karpaczu, potrafi być naprawdę zimno. Doskonale widać to na przykładzie pomiarów temperatury, których dokonywano tutaj w miesiącach letnich. 

 

Efekt? Każdego roku, średnie wartości temperatur w miesiącach letnich, czyli w lipcu i sierpniu wynoszą średnio poniżej 9 stopni Celsjusza. Przy silnym wietrze, odczuwalna temperatura może być dużo niższa. W związku z tym, jeśli planujesz zdobycie Śnieżki, to zabierz ze sobą kurtkę lub bluzę do plecaka, nawet gdy temperatura w Karpaczu przekracza 30 stopni Celsjusza.



Apartament New York

Apartament New York

Karpacz, ul. Nadrzeczna

Apartamenty Karpacz 9.9
Pokoje Premium

Pokoje Premium

Karpacz, ul. Staszica

Kwatery i pokoje Karpacz 9.7




Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Karpaczu


  • Hala Izerska 


Pozostajemy na Dolnym Śląsku i w klimacie górskim. Tu, w przeciwieństwie do Śnieżki w Karkonoszach, najzimniej jest nie na szczycie, a w dolinie. Hala Izerska, to górska łąka w dolinie rzeki Izery na wysokości ponad 850 metrów, położona w zachodniej części Sudetów w Górach Izerskich

 

 

fot. kdzwonek (pixabay.com, CC0)

 

Jest to na pewno najzimniejsze miejsce na Dolnym Śląsku i jedno z najzimniejszych miejsc w kraju. Dlatego też właśnie to miejsce określa się mianem “polskiej Syberii”. Warto podkreślić, że zdarzały się sytuacje, że w środku lata temperatura nie była w stanie przekroczyć tutaj -6 stopni Celsjusza. Dlaczego jest tu tak zimno? Wszystkim spadkom temperatury sprzyja ukształtowanie terenu, bo Hala Izerska, co warto zaznaczyć, jest otoczona ze wszystkich stron przez góry.






Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Świeradowie-Zdroju


  • Suwałki


Dla równowagi, przenosimy się na północny-wschód, by wybrać się do Suwałk, znajdujących się na Podlasiu, które uznawane są za “polski biegun zimna”. Może nie są to takie warunki, jak w przypadku wcześniej wspomnianych miejsc w górach, ale upalna aura na pewno nie jest tak bardzo odczuwalna, jak w pozostałej części Polski. Z jakimi temperaturami mamy tu do czynienia w sezonie letnim?

 

 

fot. Curioso.Photography / Adobe Stock


Średnie wartości temperatur w okolicach Suwałk i Olecka, kształtują się na poziomie 18-20 stopni Celsjusza. Z przyjemnością możemy w związku z tym odkrywać niezwykłe miejsca Suwalszczyzny i Podlasia. Warto zaplanować urlop w tym regionie, jeśli masz dość żaru, który leje się z nieba.



Wigierska Buchta

Wigierska Buchta

Suwałki, ul. Czerwony Folwark

Agroturystyka Suwałki 9.2




A może Suwałki? Tu znajdziesz swój wymarzony nocleg


  • Wybierz się do jaskini


Nasza ostatnia propozycja miejsca jest nieco bardziej złożona. Jeśli wypoczywamy w Tatrach, Kotlinie Kłodzkiej, czy w Górach Świętokrzyskich, to dużą dawkę ochłody zagwarantuje nam wizyta w którejś z popularnych jaskiń. Dlaczego?

 

 

 


Jeśli wędrujemy głęboko w jaskiniach, to temperatura w przybliżeniu jest stała i równa się średniej rocznej okolicy, w której jaskinia się znajduje, np. w Tatrach jest to około 4 stopni Celsjusza. Tu konieczne będzie również nałożenie kurtki lub bluzy.


Poznaj: 6 najpiękniejszych polskich jaskiń


Mamy nadzieję, że wizyta we wspomnianych wyżej miejscach pozwoli Wam przetrwać te upalne dni. Warto je odwiedzić nie tylko ze względu na temperaturę. Pamiętaj, że nasz kraj oferuje wiele wspaniałych miejsc, dlatego nadchodzące wakacje warto jest zaplanować w Polsce - #wypoczywamwpolsce.



Następny artykuł Rodzinny wypoczynek w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!