Pogoda na październik 2020

Pogoda na październik 2020

Październik to ten miesiąc, który każdego roku jest nieprzewidywalny. Potrafi być wyjątkowo ciepły lub zimny i deszczowy. Spora część turystów wykorzystuje go na planowanie podróży, głównie w góry. Z jaką aurą będziemy mieć do czynienia w tym roku? Na podstawie przewidywań synoptyków, przygotowaliśmy długoterminową prognozę pogody na październik 2020.

“W krótkie dzionki października, wszystko z pola, sadu znika” - to przysłowie idealnie charakteryzuje miesiąc październik. To właśnie wtedy prowadzone są zbiory owoców i warzyw. Oprócz tego, warto podkreślić, że turyści również i w październiku podróżują bardzo chętnie, korzystając z ostatnich ciepłych dni. Niektórzy z kolei spędzają czas w swoim domowym zaciszu. Wynika to przede wszystkim z tego, że dni stają się coraz krótsze, a za oknem bardzo często dominuje deszcz i jesienna szaruga. Warto w związku z tym wykorzystać ten czas na nadrabianie zaległości, związanych z ulubionymi książkami, filmami i serialami oraz spotkaniami ze znajomymi. 


Według pierwszych prognoz na październik, sytuację pogodową w tym miesiącu, z powodzeniem możemy podzielić na 2 części. Będziemy mieć do czynienia ze słonecznymi dniami i temperaturami przekraczającymi 15 stopni, jak i z deszczem i wartościami temperatur, spadającymi poniżej 10 stopni Celsjusza. Niewykluczone również pierwsze przymrozki i opady przelotnego śniegu. Sprawdźmy pogodowe szczegóły dla poszczególnych regionów Polski.


Pogoda na październik 2020 nad morzem


Czasy parawaningu i plażowania dobiegły końca. Pobyt w październiku nad morzem można z powodzeniem wykorzystać w zupełnie inny sposób, m.in. spacerując i korzystając z tutejszego klimatu. Warto w związku z tym to wykorzystać i wybrać się na spacer w gronie rodziny lub znajomych. Przesycone jodem powietrze to doskonałe warunki do relaksu i odpoczynku. Pierwsza połowa października zapowiada się stosunkowo ciepło i słonecznie. Mogą jednak miejscami pojawiać się przelotne burze i opady deszczu. Temperatury będą osiągać wartości od 12 do 17 stopni Celsjusza. Zdecydowanie chłodniej zrobi się w drugiej połowie miesiąca - wtedy też zauważalna będzie przewaga opadów deszczu. Wartości temperatur dużo niższe, bo w przedziale od 8 do 12 stopni Celsjusza. Mogą pojawić się również jesienne sztormy na morzu.


Planujesz wyjazd nad morze w październiku? Już dziś zarezerwuj swój nocleg:


Noclegi we Władysławowie

Noclegi w Sopocie

Noclegi w Kołobrzegu

Noclegi w Pobierowie


Pogoda na październik 2020 na Mazurach


Sytuacja pogodowa na Mazurach bardzo podobna do tej, z jaką będziemy mieć do czynienia nad morzem. Pozwoli nam to w pełni podziwiać ten wspaniały region w żółto-czerwonych barwach. Piękna złota jesień prognozowana jest głównie na pierwszą połowę października, kiedy to dominować będzie słońce, a na termometrach zobaczymy od 11 do 18 stopni Celsjusza. Druga połowa miesiąca nie zapowiada się już tak kolorowo. Będziemy mieć do czynienia z pogorszeniem pogody i ze zdecydowaną przewagą opadów deszczu. Temperatury również dużo niższe, bo od 7 do 11 stopni Celsjusza.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg na Mazurach. Sprawdź nasze propozycje:


Noclegi w Pasymiu

Noclegi w Giżycku

Noclegi w Węgorzewie

Noclegi w Kruklankach


Pogoda na październik 2020 w Polsce centralnej


Osoby mieszkające lub przebywające w Polsce centralnej, mają niepowtarzalną okazję, by zwiedzać muzea, odwiedzać parki, które w tym miesiącu wydają się być najpiękniejsze. Aura pozwoli nam w pełni cieszyć się urokami jesieni. W pierwszej połowie października przewaga słońca, opady tylko przelotne i symboliczne. Zadowalająca powinna być również temperatura - prognozuje się wartości od 12 do 18 stopni Celsjusza. W drugiej połowie miesiąca sytuacja nieco gorsza - przede wszystkim zrobi się chłodniej i deszczowo. Słupki rtęci pokażą wartości od 8 do 12 stopni Celsjusza.


Jeśli planujesz wyjazd do miejscowości Polski centralnej i poszukujesz noclegu, to już dziś zarezerwuj swój nocleg:


Noclegi w Warszawie

Noclegi w Łodzi

Noclegi w Poznaniu

Noclegi w Bydgoszczy


Pogoda na październik 2020 w górach


W regionach górskich w październiku można zauważyć znacznie mniejszą liczbę turystów. Dla miłośników gór pora roku, czy miesiąc nie stanowią jednak żadnego problemu, dlatego też można spotkać turystów, którzy dzielnie zdobywają kolejne szczyty górskie. Podkreślić jednak należy, że październik jest tym miesiącem, w którym dni są krótkie, wraz ze wzrostem wysokości robi się zdecydowanie chłodniej, a i na samych szlakach miejscami może być ślisko. Warto więc zachować szczególną ostrożność i wybierać bezpieczne szlaki.


W październiku aura będzie sprzyjać wyprawom górskim w pierwszej jego połowie. Dominować będzie słońce. Nie oznacza to jednak, że o ciepłych ubraniach możemy zapomnieć. Wręcz przeciwnie. Pogorszenia aury, podobnie jak w całej Polsce, musimy się spodziewać w drugiej połowie października. Temperatury spadną poniżej 10 stopni, pojawią się opady deszczu, a w wyższych partiach gór również śniegu. Sprawdźmy pogodowe szczegóły dla poszczególnych regionów górskich.


Pogoda na październik 2020 w Tatrach


Tatry to region popularny niezależnie od pory roku. Również i w październiku możemy spotkać tu turystów, przemierzających popularne szlaki górskie. Niektórzy już powoli zaczynają rozmyślać o Sylwestrze w górach. Póki co warto jednak cieszyć się piękną jesienią, z którą szczególnie powinniśmy mieć do czynienia w pierwszej połowie października. Przede wszystkim dominować będzie słońce i wartości temperatur od 10 do 17 stopni Celsjusza. Niewykluczone również przelotne opady deszczu, które mogą okazać się przeszkodą, gdy planujemy zdobywać górskie szczyty. Pogorszenie pogody, podobnie jak w przypadku całego kraju, przewidywane jest na drugą połowę miesiąca. Zrobi się chłodniej i bardziej deszczowo, niewykluczone również pierwsze opady śniegu. Na termometrach od 7 do 11 stopni Celsjusza. Druga połowa października to typowa jesienna szaruga.


Jesień w Tatrach? Zaplanuj swój pobyt i wybierz nocleg!


Noclegi w Zakopanem

Noclegi w Kościelisku

Noclegi w Bukowinie Tatrzańskiej

Noclegi w Zębie


Pogoda na październik 2020 w Pieninach


Bardzo dobre warunki pogodowe prognozuje się dla regionu Pienin, szczególnie w pierwszej połowie października. Temperatury optymalne, dużo słońca i mało deszczu. Warto w związku z tym wykorzystać te warunki i podziwiać wszystko, co najwspanialsze w tym regionie w jesiennych barwach. Wartości temperatur w pierwszej połowie miesiąca będą się wahać pomiędzy 12 a 19 stopniami Celsjusza. Nieco gorzej w kolejnych dniach. Główną rolę przejmą opady deszczu, zrobi się też chłodniej, bo zaledwie od 9 do 13 stopni Celsjusza. Pomimo tego, warto jest wybrać się w Pieniny.


Marzy Ci się wyjazd w Pieniny? Zrealizuj swój plan i sprawdź propozycje noclegów!


Noclegi w Szczawnicy

Noclegi w Czorsztynie

Noclegi w Krościenku nad Dunajcem

Noclegi w Sromowcach Niżnych


Pogoda na październik 2020 w Bieszczadach


Hasło “rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady” jest aktualne również jesienną porą, także w październiku. O wyjątkowości Bieszczad nie trzeba nikogo przekonywać. Mają w sobie to, coś, co przyciąga turystów o każdej porze roku. Do wyjazdów na pewno powinna zachęcić pierwsza połowa października, gdzie będziemy mieć do czynienia z dużą ilością słońca. Temperatury przyjemne - prognozuje się od 10 do 17 stopni Celsjusza. Podobnie, jak w pozostałych regionach górskich, również i tu musimy się liczyć z pogorszeniem warunków pogodowych w drugiej połowie miesiąca. Przede wszystkim zrobi się zdecydowanie chłodniej i bardziej deszczowo. Na termometrach od 6 do 10 stopni Celsjusza. Pojawią się również opady śniegu z deszczem.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Bieszczadach!


Noclegi w Polańczyku

Noclegi w Ustrzykach Dolnych

Noclegi w Smereku

Noclegi w Baligrodzie


Pogoda na październik 2019 w Karkonoszach


Region górski, który zazwyczaj jest tym najchłodniejszym, w przypadku października nie wypada tak najgorzej. Na pewno turyści będą mogli się nacieszyć piękną, złotą jesienią, która w Karkonoszach robi naprawdę niesamowite wrażenie. Pierwsza połowa miesiąca z dużą ilością słońca i temperaturami od 9 do 16 stopni Celsjusza. Przelotne opady deszczu możliwe 5, 8 oraz 12 i 13 października. Na pogorszenie aury, przede wszystkim pod względem wartości temperatur, musimy być przygotowani w drugiej połowie miesiąca. W dalszym ciągu dużo słonecznych dni, ale temperatury to zaledwie 7-10 stopni Celsjusza.


Jesienny wyjazd w Karkonosze to bardzo trafiony pomysł! Wybierz się i Ty!


Noclegi w Karpaczu

Noclegi w Szklarskiej Porębie

Noclegi w Jeleniej Górze

Noclegi w Kowarach


Pogoda na październik 2019 w Beskidach


Beskidy to region górski, który przypadnie do gustu każdemu. Szlaki dostosowane zarówno dla początkujących, jak i wykwalifikowanych miłośników gór, to niezwykła przyjemność obcowania z tym regionem górskim. Podobnie, jak w całym kraju, również i tu pogodę w październiku można podzielić na dwie części. Pierwsza z optymalnymi wartościami temperatur, ale deszczowa. Słupki rtęci pokażą od 12 do 16 stopni Celsjusza. Druga część października to nieco więcej słońca, ale niższe temperatury. Na termometrach od 7 do 12 stopni Celsjusza. Niewykluczone również opady śniegu z deszczem.


Planujesz wyjazd w Beskidy? Wybierz swój nocleg!


Noclegi w Wiśle

Noclegi w Muszynie

Noclegi w Węgierskiej Górce

Noclegi w Rymanowie-Zdroju


Jesień wkracza do Polski na dobre. W październiku pokaże się ze swojej dobrej i tej gorszej strony. Pomimo tego, warto miło spędzić czas i rozpocząć odliczanie do lata – to już w sumie nie tak długo.


Źródło informacji pogodowych: accuweather.com


Następny artykuł Weekend z dzieckiem w...

Komentarze

Zobacz również