Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Węgorzewo

Węgorzewo opinie

Jeden z najpopularniejszych mazurskich kurortów, który w sezonie przyciąga wielu turystów. Są to zarówno żeglarze, jak też turyści zwiedzający najciekawsze miejsca w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich – tych z pewnością w Węgorzewie nie brakuje. Miasto leży nad jeziorem Mamry, drugim co do wielkości zbiornikiem wodnym w Polsce, liczącym ponad 2500 ha powierzchni! Na wczasowiczów czekają tam plaże, przystanie i porty, w których latem rozbrzmiewają szanty, a zapachy dochodzące z lokalnych tawern kuszą, by wstąpić na małe co nieco.

Węgorzewo – na weekend czy na dłuższy pobyt?

W Węgorzewie można zaplanować zarówno weekendowy wypoczynek, jak też dłuższy pobyt, jest tam bowiem tyle atrakcji, że nikt nie powinien się nudzić. Otoczone jeziorami miasto to świetne miejsce dla amatorów sportów wodnych – szczególnie dla żeglarzy czy kajakarzy. Okolicę Węgorzewa można zwiedzać na rowerze, wytyczono tam bowiem kilka lokalnych tras, ciekawą propozycję stanowi także wyprawa szlakiem Green Velo, który dociera do dalszych zakątków regionu. W samym mieście również jest kilka interesujących miejsc, jak dawny zamek krzyżacki czy muzea poświęcone lokalnym tradycjom.

Co warto zobaczyć w Węgorzewie?

Gdy pod koniec drugiej wojny światowej do miasta dotarli sowieci, postarali się, by z dawnej zabudowy miasteczka niewiele zostało. Mimo wszystko nadal można tam zobaczyć kilka ciekawych miejsc, jak na przykład zamek krzyżacki. Jego początki sięgają XIV wieku, choć może trudno w to uwierzyć, gdyż zniszczenia i ponowne odbudowy zatarły już oryginalne rysy. Od wielu lat zamek stanowi prywatną własność, niedostępną dla zwiedzających. Swobodny dostęp jest za to kościoła św. św. Piotra i Pawła, późnogotyckiej świątyni wybudowanej w 1611 r. Ponad sto lat później do nawy głównej dobudowano nawy boczne i absydę, nadając kościołowi kształt, który ma obecnie. Wewnątrz warto obejrzeć bogato zdobiony XVII-wieczny ołtarz oraz najstarsze w regionie organy (powstały w latach 1647-48), które nadal zachwycają swoim barokowym brzmieniem.


Zainteresowani tradycją regionu powinni odwiedzić Muzeum Kultury Ludowej, zlokalizowane w XVIII-wiecznym zabytkowym budynku, oraz Park Etnograficzny nad Węgorapą. W muzeum zgromadzono pamiątki po mieszkańcach Mazur i Warmii, jak też ludności napływowej, która przybyła w te strony po drugiej wojnie światowej. W parku eksponowane są natomiast zabytkowe budynki z mazurskich wsi – drewniane chaty, remiza czy kuźnia, w których obecnie działają pracownie rękodzielnicze.


Ciekawym punktem jest także molo na jeziorze Mamry, pełniące również funkcje falochronu. Dla turystów to świetny punkt widokowy na akwen! Można tam dojść pieszo lub dojechać rowerem ruszając spod zamku krzyżackiego, dalej wzdłuż rzeki Węgorapy i Kanału Węgorzewskiego. Widok na jezioro także jedna z cenniejszych wartości Węgorzewa – Mamy w całości s stanowią obszar chronionego krajobrazu Wielkich Jezior Mazurskich.


Mając więcej czasu warto wybrać się na zwiedzanie bunkrów w Mamerkach. Miejscowość leży tylko 10 kilometrów od Węgorzewa, blisko brzegu jeziora. Ze znajdującej się tam wieży widokowej roztacza się wspaniały widok na wodę. Natomiast niżej, pośród gęstego lasu, kryją się bunkry – w dawnym Centrum Dowodzenia i Łączności Wehrmachtu zlokalizowano Muzeum II Wojny Światowej. W okolicy znajduje się inna ciekawa konstrukcja, śluza na Kanale Mazurskim, który zaczęto budować po to, by mazurskie jeziora zyskały połączenie z Morzem Bałtyckim. Przedsięwzięcia nigdy nie udało się ukończyć.

Węgorzewo – co robić w wolnym czasie?

Wolny czas w Węgorzewie warto poświęcić na aktywności na świeżym powietrzu. Osoby, które lubią sporty wodne, na pewno nie oprą się pokusie wyczarterowania jachtu. Na wodach jeziora Mamy, w węgorzewskim porcie, zaczyna się jedna a najpopularniejszych tras na Mazurach – Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Liczy on ponad 120 kilometrów i prowadzi przez najważniejsze mazurskie akweny, np. Kirsajty, Dargin, Dobskie, Niegocin, Tałty, Mikołajskie i Nidzkie, gdzie znajduje się punkt docelowy, czyli Ruciane-Nida.


Turyści, którzy lepiej czują się jako pasażerowie, mogą skorzystać z oferty rejsów Żeglugi Mazurskiej. Statki wypływają z przystani znajdującej się na Węgorapie, obok ekomariny. Aby dostać się na wody jeziora, trzeba pokonać Kanał Węgorzewski oraz rzekę. W ofercie Żeglugi Mazurskiej jest pętla wokół Wyspy Upałty oraz rejs do Giżycka.


W Węgorzewie można także jeździć na rowerze – miasto, jak i cała gmina, określane są jako „przyjazne rowerzystom”. Na cyklistów czeka 50 kilometrów ścieżek rowerowych, 100 kilometrów opisanych szlaków oraz Green Velo, do tego często organizowane są wycieczki rowerowe w towarzystwie przewodnika. Rzadko które miasto oferuje podobne atrakcje odwiedzającym je turystom.

Co zjeść w Węgorzewie?

Podczas urlopu w Węgorzewie warto wyjść poza utarte schematy i spróbować miejscowej regionalnej kuchni. Wśród sztandarowych potraw znajdują się ryby z mazurskich jezior – świeżo złowiony okaz nie potrzebuje wielu starań, by wybornie smakować. Inne regionalne dania opierają się na ziemniakach, najbardziej znane to farszynki, czyli ziemniaczane ciasto z mięsno-jajecznym farszem, babka ziemniaczana z sosem grzybowym czy plińce z pomoćką – proste placki ziemniaczane polane sosem twarogowym. Wśród regionalnych potraw wymienia się także dzyndzałki, rodzaj pierogów, których nadzienie najczęściej stanowi kasza gryczana ze skwarkami, choć spotyka się również gęsinę czy ryby. Cena obiadu w Węgorzewie to koszt od 20-30 zł za jedną osobę.

Noclegi w Węgorzewie

W bazie noclegowej Węgorzewa dominują obiekty z kategorii kwatery i pokoje, które są najchętniej wynajmowane przez pary oraz rodziny z małymi dziećmi. Oferta obejmuje nocleg w pokoju z łazienką oraz możliwość korzystania z części wspólnych, jak kuchnia, pokój dzienny, czy teren wokół domu. Często znajduje się tam plac zabaw dla dzieci, wydzielone miejsce na grilla oraz parking. Wiele domów oferujących pokoje gościnne zapewnia dostęp do jeziora, co także stanowi dużą atrakcję.


Węgorzewska baza noclegowa obejmuje także obiekty z kategorii domki, cieszą się one popularnością wśród większych grup i rodzin chcących mieć do dyspozycji większą przestrzeń. Inne oferty dotyczą agroturystyki – miejsca tego typu umożliwiają m.in. kontakt ze zwierzętami – pensjonatów, apartamentów, ośrodków szkoleniowych i wypoczynkowych, hoteli, willi oraz hosteli.

Ceny noclegów w Węgorzewie

Średnia cena noclegu w Węgorzewie wynosi 184 zł, wpływa na nią kilka czynników, w tym kategoria wybranego obiektu, jego standard, oferowane udogodnienia oraz lokalizacja. Większe ceny mogą ustalać właściciele domów, które znajdują się blisko jeziora, zapewniają dostęp do pomostu oraz łodzi. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie kwatery i pokoje, wtedy koszt noclegu może wynieść od 40 zł.


Właściciele obiektów często uzależniają ceny noclegu od popytu. W sezonie czy podczas weekendu mogą oczekiwać większych należności niż na przykład zimą czy w dzień powszedni. Weekendowe ceny noclegów w Węgorzewie mogą być nawet kilkadziesiąt procent wyższe niż na co dzień.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Węgorzewie

Turyści planujący wyjazdy do Węgorzewa szukają takich obiektów, w których do dyspozycji będą mieć prywatną łazienkę. Oprócz tego liczy się dla nich możliwość zaparkowania samochodu przy miejscu noclegowym. Inne udogodnienia, jakich oczekują, to dostęp do telewizji w pokoju, internetu i kuchni. Wiele osób liczy również na wyżywienie oferowane przez obiekt noclegowy – może być za dodatkową opłatą. Istotną kwestią jest lokalizacja, a w Węgorzewie największą popularnością cieszą się miejsca z dostępem do jeziora.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Węgorzewie

Ile kosztuje nocleg w Węgorzewie?
Cena za nocleg w Węgorzewie zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii agroturystyka Węgorzewo, wtedy koszt noclegu może wynieść od 40 zł. Średnia cena noclegu w Węgorzewie wynosi 255 zł.
Czy ceny noclegów w Węgorzewie w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 61% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Węgorzewie?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Węgorzewo”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Węgorzewie zaczynają się od kwoty 40.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Węgorzewie?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: domki, kwatery i pokoje. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Węgorzewie mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Węgorzewo opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Węgorzewie to: Noclegi nad wodą, Kwatera Prywatna Wczasowa, Dom nad Mamrami.
Które noclegi w Węgorzewie są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Węgorzewie poleca Apartamenty Słowiański Płomień i Mazurskie Fale, Dom nad Mamrami, Kwatera Prywatna.
Które noclegi w Węgorzewie są polecane dla par?
Te noclegi są wysoko cenione przez pary: Kwatera Prywatna, Pokoje na Letniej, Dom nad Mamrami.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!