Zamek w Melsztynie
Leaflet | © OpenStreetMap contributors
10 /10

Ocena na podstawie 1 opinii

Jw
Piękne widoki , tereny spacerowe oraz na rower i grzybobranie
Dodaj opinię

Przydatne informacje

Opinie (1)

10 Rewelacyjny
Dodaj opinię
  • 10
    Jw

    Piękne widoki , tereny spacerowe oraz na rower i grzybobranie

Ocena10

Dodaj opinię

Opis obiektu

Melsztyn to niezwykle malownicza miejscowość Małopolski, nad Dunajcem, niedaleko Zakliczyna. Znajdują się tu ruiny zamku rycerskiego, pochodzącego z XIV wieku. Obiekt charakteryzuje się bogatą historią i obecnie stanowi jedną z ważnych atrakcji regionu.

 

Budowę zamku rozpoczęto w 1347 roku - rozpoczął ją kasztelan krakowski Spycmir. W 1362 roku kaplica została erygrowana przez biskupa krakowskiego Jana Bodzenta. 

 

Okres pomiędzy XIV a XVI wieku stanowił rezydencję potężnego rodu Leliwitów Melsztyńskich. W okresie ich rezydowania powstał tutaj gotycki donżon, z którego po dzień dzisiejszy zachowały się 2 ściany.

 

W XVI wieku zamek został przebudowany na styl renesansowy - powstał wówczas m.in. renesansowy mur ze strzelnicami. W późniejszych latach zamek przechodził z rąk do rąk - do momentu zniszczenia podczas konfederacji barskiej, keidy to uległ spaleniu przez wojska rosyjskie. Od tamtego czasu budowla znajduje się w ruinie. 

 

Dziś pozostały już tylko trzy ściany średniowiecznej wieży, fundamenty budynku mieszkalnego oraz zbiornika na wodę. Od strony Dunajca są jeszcze resztki muru obronnego. Obecnie zamek stał się własnością gminy Zakliczyn i rozpoczęta została procedura zabezpieczania pozostałości po zamku.


Współrzędne zamku: 49°52’09.5″N 20°46’18.4″E

Dojazd: z Tarnowa przez Wojnicz, Sukmanie i Roztokę. W Melsztynie należy skręcić w prawo na Dębno i po 200 m skręcić w lewo za znakiem prowadzącym do zamku.

Legenda:
Podobno pod zamkiem i pod rzeką Dunajec znajdują się podziemne tunele, które prowadzą aż do klasztoru w Zakliczynie oddalonego o 3 kilometry. Stajnie podziemne miały chronić ludność przed nieprzyjacielem. Mówią, że znajdują się w nich piękne skarby. Mało tego, jeśli od parkingu będziemy iść w stronę zamku, to być może usłyszymy odgłosy galopujących koni i zobaczymy rycerza w pięknej zbroi. Nie przestraszcie się, to duch Spytka III. Inne legendy głoszą, że kamienie, które zostały użyte podczas budowy zamku, były przetransportowane przez diabły aż z Gór Sowich.

Atrakcje Melsztyn

Zamki

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!