Nieodkryte szlaki w Górach Bardzkich. Gdzie warto się wybrać?

Nieodkryte szlaki w Górach Bardzkich. Gdzie warto się wybrać?

Wyprawy górskie niemal już na stałe wpisały się w podróże Polaków. Podróżuje każdy - rodziny z dziećmi, pary, osoby starsze, czy też osoby samotne, które kochają góry. Szczególnie teraz, gdy zaczyna się jesień, góry zachwycają wszystkim, co najpiękniejsze. To nie tylko wspaniała paleta barw i malownicze widoki, ale bardzo często również sprzyjająca aura. W tym artykule przedstawimy region, który jest sam w sobie nieodkryty. Każdy, kto poszukuje ciszy i spokoju i wszystkiego, co najpiękniejsze w górach, powinien wyruszyć w Góry Bardzkie. Które szlaki wybrać na wspaniałą wędrówkę? O tym poniższy artykuł.

O popularności miejscowości i regionów górskich, można się przekonać każdego roku. Jednak to właśnie podczas dopiero co zakończonych wakacji i kolejnych słonecznych weekendów, mogliśmy się przekonać jak bardzo Polacy kochają góry. Miało to przede wszystkim bezpośredni związek z trwającą pandemią koronawirusa. Przeglądając relacje w popularnych serwisach, mogliśmy natrafić na zdjęcia długich kolejek osób, które oczekiwały na wejście na szczyty w Tatrach, Karkonoszach, czy Bieszczadach. Polacy, wybierają kierunku polskie, w dużym stopniu przyczynili się do uratowania polskiej turystyki. Obiekty i atrakcje przetrwały te trudne czasy i w dalszym ciągu zachwycają wypoczywających tu turystów. Każdy, kto poszukiwał miejsca i noclegu, przy swoim wyborze w dużym stopniu kierował się tym, by było to ustronne miejsce i z dala od ludzi. Każdy, kto chce w pełni delektować się ciszą i spokojem, powinien wyruszyć w mniej znane miejsca. Takie są m.in. Góry Bardzkie, w których znajdziemy wszystko, co najpiękniejsze w górach, a także to, co najważniejsze, czyli ciszę i spokój.


Góry Bardzkie - podstawowe informacje


To kolejne z pasm górskich w Sudetach i najdalej wysunięte na wschód w Sudetach Środkowych. Jego długość wynosi 20 km, a szerokość od 6 do 10 km. Góry Bardzkie rozciągają się od Przełęczy Srebrnej na północnym zachodzie po Przełęcz Kłodzką na południowym wschodzie. Na północnym wschodzie z kolei opadają wyraźnym uskokiem brzeżnym ku Przedgórzu Sudeckiemu, a na południowym zachodzie przechodzą łagodnie w obniżenie Kotliny Kłodzkiej. Graniczą z Górami Sowimi i Górami Złotymi, co umożliwi nam spokojne zwiedzanie kilku pasm górskich, jeśli planujemy wypoczynek w Górach Bardzkich. 


Warto również podkreślić, że Góry Bardzkie nie są to góry zbyt wysokie - najwyższym szczytem jest Szeroka Góra, mierząca 765 m n.p.m. W tym miejscu nikt nie powinien się nudzić. Oprócz najwyższego szczytu, warto jest się tu wybrać również na inne szlaki, gwarantujące wspaniałe górskie przeżycia. 


Śmiało można rzec, że Góry Bardzkie są idealnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej i narciarstwa biegowego. Góry Bardzkie umożliwiają również lepsze poznanie magicznego regionu Dolnego Śląska, który jest pełen niezwykłych i wspaniałych zabytków. Góry te szczególnie zachwycają jesienią - dominuje tu bogactwo kolorów oraz w miarę puste szlaki. Możemy mieć pewność, że spotkamy tu zdecydowanie mniej turystów niż w bardziej popularnych regionach górskich. Gdzie w związku z tym warto się wybrać, by przemierzać szlaki w ciszy i spokoju? Przygotowaliśmy kilka propozycji.


Jeśli uwielbiasz wędrówki po nieodkrytych szlakach, to koniecznie musisz sprawdzić propozycje innych szlaków w pozostałych regionach górskich. Przeczytaj koniecznie:


Nieodkryte szlaki w Górach Wałbrzyskich

Nieodkryte szlaki w Górach Bystrzyckich

Nieodkryte szlaki w Górach Opawskich

Nieodkryte szlaki w Górach Sowich

Nieodkryte szlaki w Górach Stołowych

Nieodkryte szlaki w Górach Złotych i Bialskich

Nieodkryte szlaki w Karkonoszach

Nieodkryte szlaki w Górach Orlickich


Dlaczego warto wyjechać w Góry Bardzkie w sezonie letnim i jesiennym?


Każdy wyjazd w góry gwarantuje wspaniałe przeżycia, związane z wypoczynkiem w wybranej przez nas miejscowości. Na pewno zachwyca nas klimat, malownicze widoki, niezwykły klimat i wszechobecna cisza i spokój. Góry Bardzkie, co warto podkreślić, nie są górami wysoki, dlatego każdy powinien czerpać przyjemność z ich zdobywania. To, że nie są wysokie, wcale nie oznacza, że nie są wymagające i że pokonamy je zwykłym spacerkiem. Podejścia bywają strome i wymagające, ale bez obaw - każdy powinien dać sobie radę. A gdy już osiągniemy dany szczyt, możemy podziwiać wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze w górach. Każdy krok na tutejszym szlaku przybliża nas w stronę realizacji upragnionego celu. By było pięknie, warto jest się tu wybrać przede wszystkim jesienią, kiedy to dominuje wspaniała paleta barw, a aura przez dłuższy czas w pełni gwarantuje nam polską, złotą jesień. Podczas wędrówki w takim klimacie, na pewno będziemy się delektować klimatem, widokami i wspaniałymi warunkami do uprawiania turystyki górskiej. Pobyt w tym regionie, pozwoli również na pełną regenerację i “naładowanie akumulatorów”, jak i zapomnienie o problemach dnia codziennego. Niezwykłym atutem będzie na pewno bliskość granicy z Czechami, do których możemy z powodzeniem wybrać się na jednodniowe wycieczki - bliżej lub dalej, np. do Pragi. 


Góry Bardzkie mogą stanowić również idealną propozycję dla osób, które uwielbiają trekking. Przeczytaj koniecznie: Najpiękniejsze jesienne trasy trekkingowe w Polsce


Wyjazd w Góry Bardzkie to przede wszystkim:


 • wiele wspaniałych przeżyć, związanych z turystyką górską

 • malownicze widoki górskie

 • wspaniała baza wypadowa do zwiedzania pozostałych pasm górskich Sudetów, jak i całego Dolnego Śląska

 • możliwość urozmaicenia pobytu poprzez organizację wycieczek do Czech

 • bogactwo atrakcji i zabytków

 • magia regionu, która powinna pozytywnie wpłynąć na każdego turystę, który tu wypoczywa

 • możliwość oderwania się od obowiązków i szarej codzienności


Na które szlaki w Górach Bardzkich warto się wybrać, by uniknąć tłumów?


Warto podkreślić, że w Górach Bardzkich do wyboru mamy kilka naprawdę wspaniałych szlaków górskich, które zagwarantują nam udany wypoczynek w tym regionie. Na pewno znajdziemy tu ciszę i spokój - oczekiwaną przez tak wiele osób, które pragną odpocząć od zgiełku, odkrywając zupełnie nowe miejsca. Każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie, co na pewno uszczęśliwi podczas pobytu w górach. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi ułatwią Ci podjęcie decyzji, jeśli chodzi o wędrówki po Górach Bardzkich. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Sprawdźmy!


 • Z Jaszkówki na Szyndzielnię


Każdy, kto wypoczywa w regionie Gór Bardzkich, koniecznie powinien zobaczyć to miejsce. Wspaniała wędrówka po malowniczych terenach będzie doskonałą okazją do zebrania myśli i oddechu od codziennych obowiązków. Cel wędrówki w tym przypadku stanowi wieża widokowa na Szyndzielni. Ze szczytu możemy podziwiać niezwykłą panoramę Ziemi Kłodzkiej. Wędrówkę warto rozpocząć z parkingu w Jaszkówce, obok Zajazdu Kukułka. Trasa prowadzi początkowo drogą asfaltową, przez łąki i w końcu przez las. Samo podejście pod Szyndzielnię jest już nieco bardziej wymagające. Wędrówka jednak na pewno będzie przyjemnością dla każdego.


 • Szlak na Kłodzką Górę


Przed nami najwyższy szczyt w Górach Bardzkich. Nie jest on zbytnio wymagający, wobec czego jego zdobycie nie powinno stanowić większego problemu. Wydaje się, że najprostszy szlak prowadzi z Przełęczy Kłodzkiej. Do przejścia w tym przypadku mamy 3,5 km, a pokonanie tej trasy powinno nam zająć około półtorej godziny. Warto podkreślić, że Kłodzka Góra jest najwyższym szczytem w Górach Bardzkich o wysokości 765 m n.p.m. Jest ona również zaliczana do Korony Gór Polski. By zdobyć szczyt, musimy się kierować początkowo szlakiem niebieskim, a następnie żółtym. Trasa prawie przez cały czas prowadzi przez las. Sam szczyt również jest zalesiony, jednak mamy możliwość podziwiania niezwykłej panoramy z Masywem Śnieżnika na czele.


 • Z Ząbkowic Śląskich na Przełęcz Srebrną


To kolejna z propozycji tras, w której odnajdziemy ciszę i spokój. Celem wyprawy jest Przełęcz Srebrna, będąca wąskim siodłem, które oddziela Góry Sowie od Bardzkich. To doskonała propozycja dla każdego. Odwiedzając forty srebrnogórskie, warto również odbyć krótki, ok. 4-kilometrowy spacer pętelką wokół Ostroga, umożliwiający obejrzenie śladów dawnej kolei.


 • Pętla Złoty Stok


Ostatnia propozycja na pewno przypadnie do gustu każdemu, kto uwielbia górskie wędrówki. Pętla swój początek ma przy Urzędzie Miasta w Złotym Stoku, brama wjazdowa zlokalizowana jest przy ulicy Staszica. Przecina ona Skalisko i Kopalnię Złota i następnie trasa biegnie wzdłuż potoku i dociera do ujęć wody pitnej na zboczach. Na Przełęczy pod Trzeboniem trasa kieruje się w stronę południowo-wschodnią, mija górę Ciecierzę i następnie biegnie wzdłuż hałd kopalnianych i dociera do budynku ujęć wody pitnej i następnie w kierunku miasta. Kończymy w punkcie wyjścia.


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Bardzie, Ząbkowicach Śląskich, Kamieńcu Ząbkowickim, Srebrnej Górze i Kłodzku.


Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi zagwarantują udane wędrówki w Górach Bardzkich. Cisza i spokój powinna Wam towarzyszyć na każdym kroku, podobnie jak niezwykłe przeżycia. Warto odkryć wszystko, co najpiękniejsze w Górach Bardzkich.


Komentarze

Zobacz również