Góry Wałbrzyskie - przyjemny region na rodzinny wypoczynek

Góry Wałbrzyskie - przyjemny region na rodzinny wypoczynek

Tak się składa, że w przypadku wypoczynku w górach, zawsze istotną rolę odgrywa klimat danego miejsca, jak i możliwość korzystania z form aktywnego wypoczynku. Niezależnie od tego, czy szczyty są wyższe lub nieco niższe, to każdy powinien znaleźć dla siebie coś naprawdę wyjątkowego. I tak też jest w przypadku Gór Wałbrzyskich, w które zabierzemy Was właśnie w tym artykule.

Planując swoje noclegi w górach, większość z nas dokłada wszelkich starań, by był to możliwie najlepiej spędzony czas, niezależnie od tego, czy wypoczywamy latem, czy zimą. Wiele wyjątkowego możemy znaleźć, jeśli zdecydujemy się na Dolny Śląsk. Oprócz tytułowego regionu górskiego, znajdują się tu również Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Stołowe oraz przepiękna Kotlina Kłodzka. Uzupełnieniem wyjątkowości tego regionu jest fakt, że znajdziemy tu wiele klimatycznych miast i miasteczek z niezwykle cennymi zabytkami. A jeśli poszukujecie ciszy i spokoju oraz stosunkowo niskich szczytów, to Góry Wałbrzyskie na Dolnym Śląsku, powinny być dla Was tym najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego?

 

Poznaj: 5 powodów, dla których warto odwiedzić Dolny Śląsk

 

Góry Wałbrzyskie - najważniejsze informacje

 

Decydując się na domki w górach, dobrze jest zaczerpnąć garść przydatnych informacji, związanych z danym regionem. Na samym wstępie, warto podkreślić, że Góry Wałbrzyskie to pasmo górskie, których lokalizacją są Sudety. Znajdują się w Sudetach Środkowych i zachwycają stosunkowo niskimi szczytami, bo najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich to Borowa, której wysokość to 853 m n.p.m. Należy on jednocześnie do Korony Gór Polski. Jeśli Twoim celem jest zdobycie wszystkich szczytów, które należą do tej kategorii, to Góry Wałbrzyskie, wraz z najwyższym szczytem, również powinny znaleźć się na Twojej liście. Jest to pasmo górskie, które w pełni znajduje się na obszarze Polski.

 

 

fot. dolek56 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Nie są w związku z tym wysokie góry, ale warto zaznaczyć, że zdobycie niektórych szczytów może okazać się niezwykle wyczerpujące. Każda, nawet najmniejsza góra, wymaga odpowiedniego poświęcenia i sił, pozwalających na wejście. Góry Wałbrzyskie przebiegają na długości 35 km z północnego zachodu na południowy wschód, od doliny Bobru do doliny Bystrzycy.

 

W tym miejscu nikt nie powinien się nudzić. Na uwagę na pewno zasługuje położenie Gór Wałbrzyskich. Od południa, przez dolinę Leska i Kotlinę Wałbrzyską graniczą z Górami Kamiennymi i Kotliną Kamiennogórską, a od zachodu z Górami Lisimi, będącymi grzbietem regionu, jakim są Rudawy Janowickie. Na północnym zachodzie docierają aż do Gór Kaczawskich. Na północy przechodzą płynnie w Pogórze Wałbrzyskie, a na wschodzie w dolinie Bystrzycy, na południowym wschodzie łączą się z Górami Sowimi.

 

Oprócz najwyższego szczytu, jakim jest Borowa, warto jest się tu wybrać m.in. na Chełmiec oraz Trójgarb, które przez co najmniej kilkadziesiąt dni w roku są widoczne i łatwo rozpoznawalne z odległości 60 km w linii prostej od Wrocławia. Góry Wałbrzyskie stanowią również doskonałą bazę wypadową do zwiedzania pozostałych pasm górskich regionu, takich jak np. Góry Sowie.

 

Śmiało można również stwierdzić, że Góry Wałbrzyskie są idealnym miejscem, jeśli chodzi o uprawianie turystyki pieszej, rowerowej, konnej i narciarstwa biegowego. Góry Wałbrzyskie pozwalają również zwiedzić cały magiczny Dolny Śląsk, który jest pełen miejsc niezwykłych oraz wspaniałych zabytków. Góry te szczególnie zachwycają jesienią - dominuje tu bogactwo kolorów oraz w miarę puste szlaki. Możemy mieć pewność, że spotkamy tu zdecydowanie mniej turystów niż w bardziej popularnych regionach górskich.

 

Pamiętaj, że do górskich wypraw, należy się odpowiednio przygotować. Przeczytaj koniecznie: Co zabrać ze sobą w góry?

 

To, co jest pewnego rodzaju ciekawostką w przypadku tego regionu to fakt, że teren Gór Wałbrzyskich należy w całości do dorzecza Odry. Oprócz drugiej z popularnych polskich rzek, znajdziemy tu również wiele innych rzek, które tworzą piękne potoki i wodospady. To właśnie one w dużej mierze przyczyniają się do tego, że w tym regionie górski panuje tak niezwykły klimat. Na obszarze tego pasma górskiego, możemy znaleźć wiele ciekawych miejsc, a jednych z nich jest bez wątpienia Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, do którego warto wybrać się na spacer, ale również jest idealną bazą dla narciarzy i snowboardzistów. Wcześniej wspomniana Borowa (853 m n.p.m.), przyciąga wszystkich miłośników sportów zimowych.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Jeśli szukamy najpopularniejszych miejscowości w tym regionie, to na pewno należy wymienić tutaj popularny Wałbrzych, w którym koniecznie trzeba zwiedzić Zamek Książ, a także Riese, nigdy niedokończony obiekt górniczy. Jest on głównym miastem tego regionu. Inne popularne miasto to Szczawno-Zdrój wraz ze Wzgórzem Gedymina, które wyróżnia się licznymi szlakami turystycznymi i leczniczymi wodami źródlanymi, a także miasteczko uzdrowiskowe Jedlina-Zdrój. W Jedlinie Zdroju znajdziemy również wiele ciekawych atrakcji turystycznych.

 

Celem ochrony tutejszej przyrody, utworzono tu m.in. rezerwaty przyrody (Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha), czy parki krajobrazowe - Góry Wałbrzyskie znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Środkowych.

 

Inna nazwa, której używa się w przypadku Gór Wałbrzyskich to Sudety Wałbrzyskie. Góry te można z powodzeniem polecić na urlop z dziećmi.

 

Geologia Gór Wałbrzyskich

 

Skoro charakteryzujemy Góry Wałbrzyskie od A do Z, to warto w tym miejscu również wspomnieć o geologii tego pasma górskiego. Na pewno, warte podkreślenia jest to, że tworzą je głównie skały osadowe, w tym piaskowce, łupki, zlepieńce, czy skały wulkaniczne. Skały te powstały w karbonie i permie. W górnym karbonie powstały złoża węgla kamiennego, a w mezozoiku – żyłowe złoża barytu. Powierzchnie wysoczyzn pokrywają plejstoceńskie lessy, natomiast zbocza gór plejstoceńskie i holoceńskie rumosze skalne i gliny zboczowe.

 

Góry Wałbrzyskie leżą na obszarze zewnętrznej, północnej części niecki śródsudeckiej, w której warstwy skalne zapadają ku środkowi (a dokładniej ku południu).

 

Dlaczego warto wyjechać w Góry Wałbrzyskie w sezonie letnim i jesiennym?

 

Każda górska wyprawa gwarantuje niesamowite wrażenia, związane z wypoczynkiem w popularnych miejscowościach i przemierzaniem ulubionych szlaków. To, co zachwyca każdego, to niezwykły klimat i wszechobecna cisza i przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki. Góry Wałbrzyskie, co warto podkreślić, nie są górami wysokimi, dlatego też powinniśmy czerpać tylko i wyłącznie przyjemność z ich zdobywania. Swoją wyjątkowość zawdzięczają również temu, że nie są zbyt oblegane, przez co możemy tu podziwiać wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze w górach. Każdy krok podczas wędrówek tym właśnie pasmem górskim, przybliża nas w stronę realizacji upragnionego celu, jakim jest bez wątpienia zdobycie danego szczytu. By było jak najlepiej, warto jest się tu wybrać przede wszystkim jesienią, kiedy to dominują złote i ciepłe kolory, a aura przez dłuższy czas w pełni gwarantuje nam piękną, złotą jesień. Wędrując w takich warunkach, na pewno będziemy delektować się klimatem, widokami i wspaniałymi warunkami do uprawiania turystyki górskiej. Pobyt w górach pozwala również w pełni się zregenerować i “naładować nasze akumulatory”, jak i zapomnieć o trapiących nas problemach. Niezwykłym atutem jest również bez wątpienia bliskość granicy z Czechami, co pozwoli podróżować również do naszych sąsiadów, a tam zawsze jest co robić i zwiedzać.

 

 

fot. dolek56 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Góry Wałbrzyskie oferują wspaniałe trasy na wędrówki. Poznaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

Góry Wałbrzyskie z powodzeniem mogą być idealną propozycją dla osób, które uwielbiają trekking.

 

Przeczytaj koniecznie: Najpiękniejsze jesienne trasy trekkingowe w Polsce

 

Wyjazd w Góry Wałbrzyskie to przede wszystkim:

 

 

• wspaniałe przeżycia i malownicze widoki górskie

• doskonała propozycja na wyjazd o każdej porze roku

wspaniała baza wypadowa do zwiedzania pozostałych pasm górskich Sudetów, jak i całego Dolnego Śląska

• możliwość urozmaicenia wypoczynku poprzez organizację wycieczek do Czech

bogactwo atrakcji i zabytków

magia regionu, która powinna pozytywnie wpłynąć na każdego turystę, który tu wypoczywa

• możliwość oderwania się od obowiązków i szarej codzienności.

 

 

Szlaki w Górach Wałbrzyskich - na które z nich warto się wybrać?

 

Warto zaznaczyć, że w Górach Wałbrzyskich do wyboru mamy kilka wspaniałych szlaków górskich, gwarantujących udany wypoczynek. Cisza i spokój w tym regionie są gwarantowane, praktycznie na każdym kroku. Nie ma tu tłumów, co powinno być szczególnie dobrą informacją dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku, odkrywając zupełnie nowe miejsca. Każdy z pewnością znajdzie tu dla siebie to, co niezbędne do pełni szczęścia podczas wypoczynku w górach. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi ułatwią Ci podjęcie decyzji, jeśli chodzi o wędrówki po Górach Wałbrzyskich. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Sprawdźmy!

 

 

fot. Strumyk / AdobeStock, CC0

 

Szlak ze Starych Bogaczowic na Trójgarb

 

Przegląd szlaków w tym paśmie górskim, rozpoczynamy od jednego z najbardziej popularnych szczytów w Górach Wałbrzyskich. Trasa, prowadząca ze Starych Bogaczowic na Trójgarb liczy około 7 km, a jej pokonanie powinno nam zająć nieco ponad 2 godziny. Ze Starych Bogaczowic wyruszamy szlakiem czerwonym, żółtym i czarnym. Z Przełęczy pod Morawicą kontynuujemy wędrówkę już szlakiem czerwonym. Można tu również zrobić sobie chwilę przerwy. Trasa w miarę przyjemna, prowadząca głównie przez lasy. Gdy już zdobędziemy szczyt, naszym oczom ukaże się wieża. Z tej wieży widokowej możemy podziwiać wspaniałe widoki górskie w każdym kierunku. To miejsce warte zdobycia podczas wypoczynku w Górach Wałbrzyskich.

 

Poznaj: TOP 10 miejscowości w polskich górach. Gdzie się wybrać?

 

Z Jedliny-Zdroju na Borową

 

Przed nami szczyt, który jest najwyższy w Górach Wałbrzyskich i mierzy 853 m n.p.m - Borowa. Najlepiej jest wybrać szlak, prowadzący z Jedliny-Zdroju. Do pokonania mamy trasę o długości 3 km, której przejście powinno nam zająć nieco ponad godzinę. Wędrówka rozpoczyna się szlakiem żółtym, lekko pod górę. Trasa jest spokojna, po drodze zdobywamy m.in. Kątną i Tarnicą. Dalsza ścieżka prowadzi przez malowniczy las, który szczególnie jesienią powinien zrobić wrażenie. Po pewnym czasie docieramy do Przełęczy pod Borową. Warto wybrać szlak czerwony i ruszyć pod szczyt. Samo podejście jest dość strome i wymagające, jednak dla chcącego nic trudnego. Na Borowej również znajduje się wieża widokowa, z której możemy podziwiać wspaniałe panoramy widokowe.

 

Zaplanuj swój pobyt i sprawdź domki w Jedlinie Zdroju:

 

 

Domek Chmielnik

Domek Chmielnik

Pieszyce, ul. Kamionki

Domki Pieszyce 9.6
Jaworowy Stok

Jaworowy Stok

57-430, Jugów, ul. gen W.Sikorskiego

Domki 57-430, Jugów 9.1

 

 

Ze Szczawna-Zdroju na Chełmiec

 

Kolejna z propozycji tras jest równie wspaniała, co te 2 wcześniej wymienione. Chełmiec to kolejny z najbardziej znanych i popularnych szczytów w tym paśmie górskim. Do pokonania mamy dystans o długości 4,6 km, a pokonanie tej trasy powinno nam zająć około 2 godzin. Na szczyt Chełmiec warto wyruszyć szlakiem niebieskim, spod Hotelu Maria Helena. 

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Chełmiec to drugi, co do wysokości szczyt pasma. Samo wejście nie powinno sprawić większych trudności. Trasa jest malownicza i prowadzi głównie przez las. Samo podejście pod szczyt jest już nieco bardziej wymagające, ale spokojnie każdy powinien dać sobie radę. Również i tu na samym szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać wspaniałe widoki górskie. Warto wyruszyć na wędrówkę tym szlakiem.

 

Z Wałbrzycha na Górę Zamkową

 

Wypoczywając w Wałbrzychu, warto również wyruszyć szlakiem na Górę Zamkową o wysokości 618 m n.p.m. Warto podkreślić, że ten szczyt znajduje się w granicach Wałbrzycha. To, co ją wyróżnia to przede wszystkim zalesienie i niezwykłe ruiny zamku, które się tu znajdują. Według źródeł, jego historia sięga XIV wieku. Wejście z dworca PKP w Wałbrzychu na Górę Zamkową powinno zająć około godziny.

 

Atrakcje turystyczne w Górach Wałbrzyskich

 

Warto podkreślić, że Góry Wałbrzyskie to nie tylko piękne szlaki i wspaniałe szczyty, ale również wyjątkowe atrakcje dla turystów, które są pewnego rodzaju wyróżnikiem popularnych miast z tego regionu.

 

Gdy weźmiemy pod uwagę atrakcje turystyczne w Wałbrzychu, to na pewno obowiązkowa będzie wizyta w Zamku Książ. Niedaleko zamku, na trasie z Wałbrzycha do Wrocławia, znajduje się palmiarnia. Na terenie zajmującym aż 1900 m2, możemy podziwiać ponad 80 gatunków wyjątkowych roślin z całego świata. Polecamy również wizytę na rynku z kamienicami, który jest centralnym punktem tego miasta.

 

Dobrze jest zwrócić uwagę na miejscowości zdrojowe. Dla przykładu, w Szczawnie Zdroju najlepiej jest spędzić swój wolny czas na spacerach. A najlepiej jest zrobić to w znajdujących się tu parkach. Obowiązkowy będzie Park Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego, który został zbudowany w 1812 roku, a w latach 30. XX wieku rozpoczęto jego rozbudowę. Na jego terenie możemy zobaczyć kilka interesujących obiektów oraz różnorodne okazy drzew. Spacer po parku najlepiej odbyć wkraczając na ścieżkę dydaktyczną. Inne ciekawe miejsce to Park Szwedzki, który powstał na początku XX wieku. Park świetnie nadaje się na miejsce aktywnego wypoczynku dla rowerzystów, biegaczy i zwolenników Nordic Walking.

 

Tutaj znajdziesz atrakcje turystyczne w Szczawnie Zdroju:

 

 

 

 

Niezwykle ciekawa powinna być również wizyta w Jedlinie Zdroju. Są tu piękne szlaki, uzdrowisko, atrakcje oraz zabytki. Warto zapoznać się z bogatą historią miasta, która sięga XIII wieku. Nazwa pochodzi od rosnących w tamtych czasach lasach jodłowych. Była to wtedy osada drwali, która należała do Bolka I – księcia świdnicko-jaworskiego. W XVI wieku odkryto pierwsze źródła wody mineralnej, a w XVIII wieku uznano je za lecznicze i zaczęto korzystać na większą skalę.

 

Po dziś dzień zachowały się wspaniałe miejsca i zabytki, mające związek z bogatą historia, które możemy odwiedzić niezależnie od pory roku. Są to m.in.: Kościół z widokiem na Góry Wałbrzyskie, zabytkowy kościół przy ul. Jana Pawła II, Dom Zdrojowy i Pijalnia Wód Mineralnych, Zespół Pałacowo-Hotelowy „Jedlinka”, Browar „Jedlinka”, unikatowy most kolejowy przy ulicy Świdnickiej, pomnik Józefa Piłsudskiego przy ul. Akacjowej, parki linowe, wieża wspinaczkowa, tor pontonowy, hulajnoga i deskorolka górska w Parku Aktywności, tor saneczkowy przy ul. Poznańskiej, zabytkowe aleje w Parku Północnym przy ul. Warszawskiej, kamieniołom i źródełko przy ul. Wałbrzyskiej.

 

Noclegi w Górach Wałbrzyskich

 

Oprócz pięknych szczytów górskich, w tym regionie niezwykła jest również dostępna baza noclegowa. My, jako portal Nocowanie.pl oferujemy przytulne pokoje w różnorodnych kategoriach noclegowych. Do dyspozycji gości są zarówno apartamenty Wałbrzych, czy kwatery i pokoje Szczawno Zdrój.

 

Jeśli chodzi o apartament, to na jego wyposażeniu, znajduje się m.in.: aneks kuchenny. Apartamenty przeznaczone dla kilku osób, oferują komfortowe sypialnie. Są też pokoje z łazienkami, a często praktykowanym rozwiązaniem wśród kwater i pokoi jest kuchnia ogólnodostępna, w której można przygotować swój ulubiony posiłek.

 

W przypadku udogodnień dla turystów, warto podkreślić, że większość obiektów akceptuje tu bon turystyczny, posiada bezpłatny parking, telewizor, radio, Wi-Fi, czy miejsce do grillowania. Nocleg w tym regionie jest niezwykle przyjemny i dostępny w bardzo przystępnej cenie.

 

A skoro o cenie pobytu mowa, to warto podkreślić, że ceny rozpoczynają się od 50 zł od osoby za dobę, niezależnie od sezonu.

 

Sprawdź noclegi w Wałbrzychu i Jedlinie Zdroju:

 

 

Cztery Kąty w Rynku

Cztery Kąty w Rynku

Wałbrzych, ul. Stanisława Moniuszki

Apartamenty Wałbrzych
Apartament Na Dworcu

Apartament Na Dworcu

Jedlina-Zdrój, ul. Dworcowa

Apartamenty Jedlina-Zdrój 8.6
Willa Kwiaty Polskie

Willa Kwiaty Polskie

Jedlina-Zdrój, ul. ul. Sienkiewicza

Wille Jedlina-Zdrój 9.9

 

 

Mamy nadzieję, że wyprawa w Góry Wałbrzyskie dostarczy samych pozytywnych wrażeń i że cisza i spokój i wypoczynek od zgiełku, będą Wam towarzyszyć na każdym możliwym kroku. Odkryjcie wszystko, co najpiękniejsze w Górach Wałbrzyskich.

 

 

Następny artykuł European Best Destination....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!