Sudety - gdzie się wybrać i co warto zobaczyć?

Sudety - gdzie się wybrać i co warto zobaczyć?

Góry w Polsce to nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o nasze podróżowanie. Zima, wiosna, lato, a może jesień? Każda pora roku jest odpowiednia, by podziwiać najpiękniejsze górskie panoramy, które są prawdziwą ucztą dla naszych oczu w przypadku każdego pasma górskiego w Polsce. Do popularnego i chętnie odwiedzanego regionu górskiego w Polsce, z powodzeniem można zaliczyć Sudety. Każdy, kto w najbliższym czasie planuje swój wyjazd w góry, powinien wziąć pod uwagę właśnie tę część naszego kraju.

Sudety to wiele możliwości, zarówno dla turystów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z górami, dla tych, którzy chcą zdobywać wysokie szczyty górskie i dla osób, które chciałyby skorzystać z wyjątkowych atrakcji w górach.


Sudety to pasmo górskie, znajdujące się w południowo-zachodniej Polsce, w północnej części Czech oraz we fragmencie Niemiec. Najwyższy szczyt Sudetów to popularna Śnieżka, znajdująca się w Karkonoszach. Wypoczynek w Sudetach możemy zaplanować na naprawdę wiele sposobów. Z myślą o osobach, które w najbliższym czasie planując urlop w tym paśmie górskim, przygotowaliśmy najważniejsze informacje, opis szlaków i atrakcji, związanych z Sudetami.


Sudety - najważniejsze informacje


Sudety to łańcuch górski o długości 300 km, rozciągający się na obszarze południowo-zachodniej Polski, na północy Czech. Stosunkowo niewielki skrawek znajduje się na terenie Niemiec. Najwyższy szczyt Sudetów to Śnieżka (1603 m n.p.m.) - popularny szczyt w Karkonoskim Parku Narodowym, zdobywany o każdej porze roku.



fot. Alexnewworld / pixabay.com, CC0


Sudety graniczą z Płytą Północnoczeską, Podgórzem Rudawskim i Górami Połabskimi na południowym zachodzie, z Przedgórzem Północnozachodniołużyckim na północnym zachodzie, z Brama Morawską, Kotliną Ostrawską i Płaskowyżem Głubczyckim na wschodzie. Od północnego wschodu obcięte są wyraźnym uskokiem – uskokiem sudeckim brzeżnym od Przedgórza Sudeckiego. Północna granica z Niziną Śląsko-Łużycką na linii Zgorzelec – Bolesławiec – Złotoryja jest umowna. Również południowa granica na obszarze Czech i Moraw jest dość zawikłana.


Sudety można z powodzeniem zaliczyć do jednego z chętniej odwiedzanego pasma górskiego w Polsce. Odwiedzamy je o każdej porze roku i czerpiemy radość z wędrówek po malowniczych szlakach górskich, z podziwiania niezwykłych panoram i z korzystania z licznych możliwości i atrakcji, które są dostępne w popularnych miejscowościach w Sudetach.


Podział Sudetów przedstawia się następująco:

 

  • najwyższe Sudety Zachodnie (Wysokie Sudety) - ze Śnieżką - najwyższym szczytem Sudetów; w skład Sudetów Zachodnich wchodzą Góry Izerskie, Karkonosze, Rudawy Janowickie;

  • Sudety Środkowe - najwyższy szczyt w tym przypadku to Wielka Desztna (1115 m n.p.m.) w Górach Orlickich i po polskiej stronie - Orlica (1084 m n.p.m.), która również znajduje się w Górach Orlickich; w skład Sudetów Środkowych wchodzą Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie;

  • Sudety Wschodnie - z Pradziadem (1492 m n.p.m.) w Jesionikach, jako najwyższym szczytem oraz po polskiej stronie - Śnieżnik (1426 m n.p.m.), znajdujący się w Masywie Śnieżnika; w ich skład wchodzą Góry Złote, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika, Góry Opawskie, Wysoki Jesionik, Niski Jesionik

  • Przedgórze Sudeckie - jest ono zaliczne do części Sudetów, jako osobna jednostka lub jako część Sudetów Środkowych.


Warto podkreślić, że w Sudetach znajdują się dwa parki narodowe - Karkonoski Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych. Oprócz tego, możemy odwiedzać 7 pięknych parków krajobrazowych, do których należy zaliczyć: Rudawski Park Krajobrazowy, Ślężański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Doliny Bobru, Park Krajobrazowy Chełmy, Park Krajobrazowy Gór Sowich, Śnieżnicki Park Krajobrazowy, a także Park Krajobrazowy Góry Opawskie.

Sudety są jednocześnie najwyższymi górami Czech.


Każdy wyjazd w góry wiąże się z zapakowaniem najważniejszych rzeczy. Sprawdź: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Skąd się wzięła nazwa Sudety?


Prezentując najważniejsze informacje, które są związane z łańcuchem Sudetów, warto również zwrócić uwagę na genezę nazwy Sudety. Dlaczego akurat tak je nazywamy?


Należy zwrócić uwagę na fakt, że nazwa Sudety ma naprawdę długą i bogatą historię. Po raz pierwszy użyto jej już w II wieku n.e. w Grecji - w ten sposób określono góry, znajdujące się na mapie Germanii Wielkiej i Sarmacji. Wraz z biegiem lat, określenie to się zmieniało - później tę nazwę używano m.in. w odniesieniu do Gór Czeskich.



fot. aszak / pixabay.com, CC0


Sama nazwa wzbudza pewne wątpliwości wśród naukowców - nie potwierdzono jednoznacznie, skąd dokładnie wzięła się nazwa Sudety. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma ona swoje korzenie w języku celtyckim. Wyraz „Sudéta” posiada rdzeń „sud”, który oznacza dzika oraz „-éta”, co oznacza las. Pierwotne znaczenie mogło więc brzmieć jako las dzików lub las dzikich świń.


Niektóre opracowania naukowe sugerują, że Sudety mogą mieć również literackie pochodzenie nazwy - tej nazwy użyto w niektórych opracowaniach w 150 (lub w 130) roku naszej ery.


Najwyższe szczyty Sudetów i najpopularniejsze góry


Nie ulega żadnej wątpliwości, że podczas noclegu w Sudetach, chcemy możliwie jak najwięcej skorzystać z możliwości wędrówek po górach i korzystania z licznych atrakcji, które są tutaj dostępne w popularnych miejscowościach w Polsce i Czechach.


Jeśli Twoim celem jest zdobywanie najwyższych szczytów górskich, to wiedz, że najwyższe szczyty Sudetów to:


  • Śnieżka - 1603 m n.p.m. - szczyt w Karkonoszach;

  • Łączna Góra - 1555 m n.p.m. - popularny szczyt, znajdujący się w czeskiej części Karkonoszy;

  • Studzienna Góra - 1554 m n.p.m. - znajduje się we wschodniej części Czeskiego Grzbietu, na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego;

  • Wielki Szyszak - 1509 m n.p.m. - szczyt zlokalizowany w zachodniej części karkonoskiego Śląskiego Grzbietu;

  • Pradziad - 1491 m n.p.m. - w północno-wschodnich Czechach, najwyższy szczyt pasma Wielkiego Jesionika;

  • Smogornia - 1491 m n.p.m. - znajduje się we wschodniej części Śląskiego Grzbietu;

  • Łabski Szczyt - 1471 m n.p.m. - szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy;

  • Vysoka hole - 1465 m n.p.m. - szczyt w paśmie Wysokiego Jesionika w Sudetach Wschodnich;

  • Petrovy kameny - 1446 m n.p.m. - grupa skalna w paśmie górskim Wysokiego Jesionika;

  • Mały Szyszak - 1439 m n.p.m. - szczyt zaliczany do Śląskiego Grzbietu;

  • Kocioł - 1435 m n.p.m. - szczyt w północnych Czechach, w paśmie Karkonoszy;

  • Śnieżnik - 1425 m n.p.m. - najwyższy, graniczny szczyt po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich i w Masywie Śnieżnika.


Wspominając o najwyższych szczytach w Sudetach, warto podkreślić, że są one zbudowane z różnorodnych skał (magmowe, metamorficzne i osadowe) różnego wieku, od prekambru do kenozoiku. Skały te budują niewielkie jednostki tektoniczne, pooddzielane uskokami, tworzące tzw. mozaikową budowę geologiczną. Obecnie są to typowe góry zrębowe – poszczególne jednostki są pooddzielane od siebie uskokami, co można zaobserwować gołym okiem podczas wędrówek po Sudetach. Obszar Przedgórza Sudeckiego należy z kolei do bloku przedsudeckiego.


Lubisz wędrówki po górach? Poznaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

Sudety - na krótszy, czy na dłuższy urlop?


To oczywiste, że Sudety można z powodzeniem zaliczyć do kategorii jednego z najchętniej odwiedzanego regionu górskiego w Polsce. Chętnie przyjeżdżamy tu o każdej porze roku, głównie ze względu na:


  • doskonale rozwiniętą bazę noclegową - turyści decydują się na nocleg w Karpaczu i Szklarskiej Porębie, urlop w Kudowie-Zdrój, czy czas spędzony w Górach Stołowych;

  • doskonale rozwiniętą infrastrukturę narciarską - wyciągi narciarskie w Karkonoszach i Górach Izerskich, uznawane są za jedne z najlepiej przygotowanych stoków narciarskich w Polsce;

  • liczne atrakcje turystyczne - znajdziemy tu piękne zabytki, atrakcje przyrodnicze oraz możliwości, z których mogą korzystać najmłodsi turyści;

  • doskonałe warunki do aktywnego spędzania czasu - liczne szlaki turystyczne (piesze i rowerowe), trasy do narciarstwa biegowego i uprawiania nordic-walking;

  • bliskość granicy z Czechami - podczas noclegu w Sudetach, śmiało możemy rozszerzyć nasze plany wyjazdowe, wybierając się na wycieczki jednodniowe do Czech;

  • liczne wydarzenia - imprezy o charakterze sportowym oraz kulturalno-rozrywkowym, organizowane są tu zarówno w sezonie letnim oraz zimowym.


To i o wiele więcej, przyciąga liczne rzesz turystów, zarówno z Polski, jak i innych państw Europy. Najczęściej decydujemy się tu na dłuższy urlop - ta forma wypoczynku dominuje przede wszystkim wśród osób z miejscowości znacznie oddalonych od tego łańcucha górskiego. Mieszkańcy Śląska, Dolnego Śląska i innych pobliskich regionów w Polsce, chętnie przyjeżdżają tu również na krótki, weekendowy wypoczynek. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o narciarzy, którzy korzystają z możliwości białego szaleństwa na doskonale przygotowanych stokach narciarskich.


Poszukujesz ustronnego miejsca na wyjątkowy nocleg w Sudetach? Sprawdź nasze propozycje:



Wioska Kapka - Góry Stołowe

Wioska Kapka - Góry Stołowe

Lewin Kłodzki, ul. Dańczów

Domki Lewin Kłodzki 10
 Kolorowe Pola Boutique

Kolorowe Pola Boutique

Polanica-Zdrój, ul. Chopina

Pensjonaty Polanica-Zdrój 9.9
WILLA LENA

WILLA LENA

Szklarska Poręba , ul. Odrodzenia

Wille Szklarska Poręba 9.8



Co warto zobaczyć w Sudetach?


Sudety stanowią region atrakcyjny turystycznie, zarówno dla miłośników gór, jak i dla takich osób, które chcą nieco bardziej zagłębić się w historię lub po prostu miło spędzić czas. Mówiąc krótko, każdy powinien znaleźć tu dla siebie coś naprawdę wyjątkowego.

 

Cały region Dolnego Śląska jest jedną wielką atrakcją. W związku z tym, możemy śmiało połączyć wypoczynek w Sudetach, z odkrywaniem niezwykłych miejsc i atrakcji Dolnego Śląska.



fot. Makalu / pixabay.com, CC0


Do najpopularniejszych atrakcji i zabytków w Sudetach należy zaliczyć przede wszystkim:


  • atrakcje w Karpaczu: Świątynia Wang, Muzeum Zabawek, Muzeum Sportu i Turystyki, miejsce anomalii grawitacyjnej, wyciągi narciarskie w Karpaczu, Młynek Miłości oraz Skwer Zdobywców;

  • atrakcje w Szklarskiej Porębie: Trollandia, Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Szklarki, Chybotek, czy też Rodzinny Park Rozrywki Esplanada;

  • atrakcje w Kudowie-Zdrój: Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, Leśny Lud, Muzeum Zabawek, aquapark, pomnik Trzech Kultur, ruchoma szopka w Czermnej, Kaplica Czaszek;

  • sztolnie kompleksu Riese;

  • Kopalnię Złota w Złotym Stoku;

  • Twierdzę Srebrna Góra;
  • Jaskinię Niedźwiedzia w Kletnie;

  • atrakcje w Dusznikach-Zdrój: Dworek Chopina, rynek, kolorowa fontanna, Park Zdrojowy i Muzeum Papiernictwa;

  • podziemną trasę turystyczną - Kowarskie kopalnie uranu.


Okazuje się, że w Sudetach możemy również znaleźć innego typu atrakcje, do których śmiało można zaliczyć np. przyrodę i wszystko to, co jest tu dostępne na przysłowiowe wyciągnięcie ręki.



fot. pokojemalwa / pixabay.com, CC0


Do przyrodniczych atrakcji Sudetów na pewno można zaliczyć:



Tutaj znajdziesz wszystkie najważniejsze atrakcje w Sudetach



Fontanna Polanica-Zdrój

Fontanna Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój, ul. Park Zdrojowy

Fontanny Polanica-Zdrój 9.4
Zamek Książ

Zamek Książ

Wałbrzych, ul. Piastów Śląskich

Zamki Wałbrzych 9.4



Ruszamy w góry - popularne szlaki turystyczne w Sudetach


Skoro Sudety kryją w sobie wiele pięknego, jeśli chodzi o turystykę górską, to grzechem byłoby nie skorzystać z możliwości wędrówki po malowniczych szlakach górskich. Warto podkreślić, że mamy tu z czego wybierać, gdyż Sudety stanowią naprawdę rozległy łańcuch górski, przez co nasz urlop nie ogranicza się tu tylko i wyłącznie do jednego regionu i miejscowości, ale przynajmniej kilku. Każdy, kto chce odkryć piękno Sudetów, koniecznie powinien wybrać się na popularne szlaki turystyczne, które cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem turystów.



fot. razmich / pixabay.com, CC0


Do najpopularniejszych szlaków turystycznych w Sudetach należy zaliczyć:


  • Szlak niebieski na Śnieżkę - rozpoczyna się tuż przy Świątyni Wang w Karpaczu i prowadzi przez Schronisko Samotnia, Strzechę Akademicką, Dom Śląski aż na Śnieżkę - do pokonania w tym przypadku mamy 9 km w jedną stronę, czas przejścia w dwie strony to około 6 godzin;

  • Szlak czerwony na Śnieżkę - trasa o długości 6,5 km, będąca częścią Głównego Szlaku Sudeckiego, rozpoczynająca się w Karpaczu-Orlinku; szlak wymagający - mamy tu aż 816 m przewyższenia w drugiej części trasy;

  • Szlak czerwony na Szrenicę - warto również wyruszyć na popularny szczyt w Szklarskiej Porębie - Szrenicę; trasa prowadzi tuż obok jednej z wyjątkowej atrakcji Sudetów - Wodospadu Kamieńczyka; z samej Szrenicy możemy wyruszyć na wycieczkę do Śnieżnych Kotłów;

  • Szlak z Michałowic na Złoty Widok - wybór tej trasy pozwoli nam podziwiać piękne Karkonosze, a wszystko to we wszechobecnej ciszy i spokoju; trasa jest w miarę prosta i przyjemna;

  • Szlak w Górach Stołowych - trasa do Skały Puchacza i na Białe Skały z Lisiej Przełęczy - do pokonania mamy tu 6,8 km, co powinno nam zająć nieco ponad 2 godziny w jedną stronę; wędrówka niebieskim szlakiem pozwoli odkryć piękno Gór Stołowych w nieco innym wymiarze;

  • Wędrówka Głównym Szlakiem Sudeckim z Sokołowska do Rzeczki - propozycja wędrówki w Górach Kamiennych, w szczególności dla osób, które lubią nieco dłuższe dystanse; w tym przypadku do przejścia mamy 24 km, co powinno nam zająć około 8 godzin;

  • Poznaj Góry Izerskie - propozycja szlaku dla osób wypoczywających na pograniczu Polski i Czech; chcąc odkryć piękno tego regionu górskiego, warto jest zdecydować się na trasę do Frýdlantské Cimbuří - cała wędrówka zajmie nam około 5 godzin;

  • Góry Kaczawskie - z Łysej Góry na Skopiec - dystans o długości 17 km, na którym odkryjemy tajemnicę Krainy Wygasłych Wulkanów;

  • Szlak z Kletna na Górę Stroma - trasa chętnie wybierana przez turystów, którzy wypoczywają w Masywie Śnieżnika; szlak ma długość 3 km, a wędrówka nim pozwoli delektować się pięknem Sudetów i wszechobecną ciszą i spokojem.



Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich - wyjątkowe miejsce w Sudetach


Opisując wyjątkowe miejsca i możliwości, z których można korzystać w Sudetach, nie sposób nie wspomnieć tu o Kolorowych Jeziorkach, które znajdują się w Rudawach Janowickich i stanowią chętnie odwiedzane miejsce przez turystów, którzy zdecydowali się na nocleg na Dolnym Śląsku.



fot. tomek / zdjecia.nocowanie.pl


Kolorowe Jeziorka są niezwykłą atrakcją przyrodniczą, znajdująca się w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice. Stanowią ewenement na skalę światową i prawdziwy skarb Ziemi Kamiennogórskiej. To, co na pewno zwróci naszą uwagę, to kolory jezior. Każde z nich jest inne i na swój sposób wyjątkowe. Znajdują się w niezwykłym otoczeniu przyrody, wśród malowniczych pozostałości skalnych. Uwagę zwraca również klimat, jaki tu panuje. Znajdziemy tu 4 jeziora o kolorze żółtym, purpurowym, błękitnym i czarnym. Czym to jest spowodowane? Ma to przede wszystkim związek ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Niegdyś istniała tu bowiem kopalnia pirytu. Gdy zakończyła ona swą działalność, do głosu doszła natura. Woda wypełniła tutejsze wyrobiska, tworząc zjawiskowe jeziorka. Nad Kolorowymi Jeziorkami znajdziemy wiele pięknych tras spacerowych, które pozwolą nam odkryć w pełni piękno tego miejsca.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Kolorowe jeziorka w Polsce. Gdzie ich szukać?

 

Sudety - najpopularniejsze miejscowości


Planując swój wymarzony urlop w Sudetach, najczęściej decydujemy się na dobrze znane miejsca i takie miejscowości, w których możemy korzystać z rozmaitych atrakcji. W związku z tym, że Sudety są rozległym łańcuchem górskim, to znajdziemy tu wiele popularnych miejscowości.


Poznaj: TOP 10 miejscowości w polskich górach. Gdzie się wybrać?

 

Do najchętniej odwiedzanych miejscowości w Sudetach, należy zaliczyć przede wszystkim:


  • Karpacz w Karkonoszach

  • Szklarska Poręba, znajdująca się pomiędzy Karkonoszami a Górami Izerskimi

  • Jelenia Góra i cała Kotlina Jeleniogórska

  • Kłodzko oraz cała Kotlina Kłodzka

  • Świeradów-Zdrój w Górach Izerskich

  • Duszniki-Zdrój - uzdrowiskowe miasto nieopodal granicy polsko-czeskiej

  • Kudowa-Zdrój

  • Polanica-Zdrój - kolejna wyjątkowa miejscowość uzdrowiskowa na Dolnym Śląsku.


Planujesz nocleg w Sudetach? Poznaj popularne oferty noclegów w Karpaczu, Kłodzku i Kudowie-Zdroju: 



Willa Izbica

Willa Izbica

Karpacz, ul. Kościuszki

Pensjonaty Karpacz 9.8
Villa Pigmalion

Villa Pigmalion

Kudowa Zdrój, ul. Spacerowa

Kwatery i pokoje Kudowa Zdrój 9.4



Noclegi w Sudetach


Jeżeli planujesz swój wymarzony wypoczynek w Sudetach, to wiedz, że praktycznie każda miejscowość może pochwalić się wspaniałymi warunkami, jeśli chodzi o nocleg. Znajdziemy to rozmaite kategorie noclegów, które są dostępne absolutnie na każdą kieszeń.


Domki w Sudetach są przede wszystkim nastawione na przyjmowanie rodzin z dziećmi, natomiast apartamenty w Sudetach to dobra opcja dla par, czy osób starszych.


Turyści najczęściej decydują się na apartamenty w Karpaczu i Szklarskiej Porębie, a także na kwatery i pokoje w Świeradowie-Zdroju.


Średnia cena za nocleg w Sudetach kształtuje się na poziomie 207 zł. Najkorzystniej jest się zatrzymać w internatach i schroniskach w Sudetach, w których koszt noclegu rozpoczyna się nawet od 20 zł.


W przypadku noclegów w Sudetach, w większości miejscowości obowiązuje tzw. opłata klimatyczna, która w większości miejscowości kształtuje się na poziomie 2,50 zł od osoby za każdą dobę pobytu.


Następny artykuł Odkryj Pomorze. Znajdź dla...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!