Kotlina Kłodzka - jakie miejsca i atrakcje czekają na turystów?

Kotlina Kłodzka - jakie miejsca i atrakcje czekają na turystów?

Kotlina Kłodzka to jedno z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym miejsc na Dolnym Śląsku. Zachęca do odwiedzin unikalnymi krajobrazami, górami oraz licznymi atrakcjami turystycznymi, których nie sposób przegapić.

W tym urokliwym zakątku Polski znajdziemy m. in. tajemnicze jaskinie, podziemne trasy, rozwiniętą sieć szlaków pieszych, zabytkowe twierdze, malownicze wodospady, muzea tematyczne oraz wiele innych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. Kotlina Kłodzka, jak i całe Sudety to idealne miejsce na urlop dla wszystkich miłośników natury, pasjonatów górskich wycieczek oraz osób zafascynowanych burzliwą historią naszego kraju.

 

Do regularnego odwiedzania tego regionu zachęca rozbudowana i zróżnicowana baza noclegowa, której dostępność gwarantuje turystom wypoczynek w komfortowych warunkach, możliwość obcowania z miejscową kulturą i tradycją oraz jest świetną bazą wypadową do zwiedzania rozległej okolicy. Wybierając się do Kotliny Kłodzkiej, nie warto bowiem ograniczać się jedynie do jej obszaru geograficznego, lecz zaplanować zwiedzanie całej Ziemi Kłodzkiej, której Kotlina Kłodzka stanowi zaledwie ok. 20% powierzchni. Co więcej, miejsce to można odwiedzić o każdej porze roku! Sprawdźmy, co ciekawego oferuje turystom Kotlina Kłodzka i jej najbliższe okolice!

 


fot. broart / zdjecia.nocowanie.pl

 

Kotlina Kłodzka na mapie Polski


Kotlina Kłodzka jest charakterystycznym zagłębieniem znajdującym się na terenie Sudetów Wschodnich i Środkowych, na Dolnym Śląsku. Otoczona jest pasmami górskimi - okalają ją Góry Bardzkie, Góry Sowie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie i Masyw Śnieżnika. Cały ten obszar historycznie określany jest mianem Ziemia Kłodzka, a jego centralną częścią jest właśnie Kotlina Kłodzka.

 

Kotlina Kłodzka wraz z Rowem Górnej Nysy wspólnie tworzą największą śródgórską kotlinę znajdującą się na terenie Sudetów. Ich łączna powierzchnia przekracza 500 km2, a obszar samej Kotliny Kłodzkiej wynosi ok. 210 km2. Powierzchnia kotliny jest równinna, lekko falista o wysokości 350-430 m n.p.m. Najwyższymi wzniesieniami w Kotlinie Kłodzkiej są wzgórza, których wysokość przekracza 500 m n.p.m. - należą do nich m. in. Wzgórza Ścinawskie, Wzgórza Rogówki i inne.


Rzeki i krajobrazy Kotliny Kłodzkiej


Powierzchnia Kotliny Kłodzkiej jest gdzieniegdzie poprzecinana głębokimi na 30-60 m dolinami rzecznymi. W centralnych punktach znajdują się ujściowe odcinki dolin rzek Nysy Kłodzkiej oraz jej dopływów. Rów Górnej Nysy zajmuje łączną powierzchnię ok. 300 km2 i stanowi zwartą jednostkę krajobrazową położoną na wysokości 35 m n.p.m.


Na terenie Gór Bardzkich, Nysa Kłodzka tworzy piękny, bardzo malowniczy obszar - jest to tzw. Przełom Nysy Kłodzkiej. To przepiękna dolina z meandrującymi brzegami rzeki, która ciągnie się na obszarze ok. 15 km. Najpiękniej prezentuje się podziwiana ze zbocza góry Kalwaria. Oprócz Nysy Kłodzkiej, przez Kotlinę Kłodzką przepływają także inne rzeki - są to m. in. Biała Lądecka, Bystrzyca Dusznicka i Ścinawka.


Krajobraz, jaki dominuje w Kotlinie Kłodzkiej jest rolniczy, raczej nizinny, z rzadko pojawiającymi się kępami lasów. Miasta, miasteczka i wsie znajdują się głównie wzdłuż dolin rzecznych i przepięknie prezentują się zwłaszcza oglądane ze szczytów najwyższych wzniesień okalających Kotlinę Kłodzką. Największym ośrodkiem miejskim w samej Kotlinie Kłodzkiej jest Bystrzyca Kłodzka.


Góry okalające Kotlinę Kłodzką


Kotlina Kłodzka jest bardzo malowniczo położonym obszarem Polski. Otacza ją kilka pasm górskich, które można podziwiać podczas pobytu na terenie kotliny. Na północy można zobaczyć pasmo Gór Stołowych i Gór Bardzkich, na zachodzie widoczne są Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie, na wschodzie Góry Złote, Bialskie oraz Masyw Śnieżnika z najwyższym wzniesieniem tego regionu, Śnieżnikiem, który wznosi się na wysokość 1426 m n.p.m.


Najchętniej odwiedzane przez turystów są Góry Stołowe. Na ich terenie znajdują się ciekawe formacje skalne (m. in. Błędne Skały i Skalne Grzyby) oraz szczyt Szczeliniec Wielki, którego wysokość wynosi 919 m n.p.m. W Górach Stołowych znajduje się także rezerwat przyrody stanowiący część Parku Narodowego Gór Stołowych, który pozwala podziwiać unikalną faunę i florę charakterystyczną dla tego obszaru górskiego.

 

Na Szczeliniec Wielki turyści ruszają w miejscowości Karłów, skąd wiedzie ścieżka i kamienne schody. Do Karłowa można dojechać ciekawą, krętą szosą, która nosi wdzięczne miano Drogi Stu Zakrętów. Miłośnicy ciszy i spokoju upodobali sobie w szczególności Góry Bystrzyckie, Bardzkie i Orlickie, które są rzadziej uczęszczane przez turystów odwiedzających Kotlinę Kłodzką, przez co oferują większą prywatność i ciszę na szlakach.

Bardzo popularnym wzniesieniem na terenie Kotliny Kłodzkiej jest także Czarna Góra. Jest ona uczęszczana głównie w okresie zimowym, gdyż to właśnie na niej znajdują się trasy narciarskie, kolejka krzesełkowa oraz wieża widokowa na samym szczycie, z której można podziwiać wspaniałe widoki roztaczające się na całą okolicę.

 


fot. Nocowanie.pl

 

Kotlina Kłodzka a Ziemia Kłodzka


Kotlina Kłodzka jest bardzo często utożsamiana z Ziemią Kłodzką i traktowana jako jeden i ten sam obszar. Warto jednak wiedzieć, że pod względem geograficznym Kotlina Kłodzka stanowi mały, bo zajmujący zaledwie centralną część fragment jej obszaru. Jest to o tyle istotne, że jedynie niewielka część atrakcji turystycznych oferowanych przez ten region znajduje się na terenie samej Kotliny Kłodzkiej - aby zobaczyć pozostałe, będziemy musieli wyruszyć poza kotlinę i zwiedzić całą Ziemię Kłodzką.


Kotlina Kłodzka jest krainą geograficzną położoną w Sudetach. Jest to kotlina zlokalizowana w Sudetach Środkowych, którą otaczają pasma Gór Stołowych, Bardzkich, Bystrzyckich, Złotych oraz Wzgórza Włodzickie, Ścinawskie i Masyw Śnieżnika. Kotlina Kłodzka stanowi jedynie wewnętrzny obszar tych terenów, bez okalających je wzniesień. Wspólnie z nimi tworzy jednak historyczną krainę o nazwie Ziemia Kłodzka.


Możemy więc powiedzieć, że Ziemia Kłodzka zajmuje obszar Kotliny Kłodzkiej wraz z otaczającymi ją terenami górskimi, które pod względem geograficznym same znajdują się jednak poza obszarem samej kotliny. Głównym ośrodkiem miejskim na Ziemi Kłodzkiej jest miasto Kłodzko. Na Ziemi Kłodzkiej znajdują się także najpopularniejsze na Dolnym Śląsku miejscowości uzdrowiskowe - Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój, Lądek Zdrój, a także Szczeliniec Wielki oraz Góry Stołowe - aby odwiedzić te atrakcje, musimy jednak opuścić Kotlinę Kłodzką i znaleźć się już na terenie Ziemi Kłodzkiej.

 


fot. Jan / AdobeStock

 

Krótka historia Kotliny Kłodzkiej i okalających ją ziem


Dzisiejsze obszary Kotliny Kłodzkiej i Ziemi Kłodzkiej były znane i skolonizowane od tysięcy lat. To właśnie przez nie, w czasach starożytnych miał bowiem przebiegać tzw. Szlak Bursztynowy. O wcześnie wykształconym osadnictwie na tych terenach świadczą także liczne wykopaliska prowadzone na terenach Ziemi Kłodzkiej. W średniowieczu w Kotlinie Kłodzkiej znajdowało się natomiast grodzisko, którego władze kontrolowały okoliczne tereny.

 

Kotlina Kłodzka i Ziemie Kłodzkie mają bardzo ciekawą, ale także dość burzliwą historię. Przez wiele wieków o te tereny spór toczyło kilka państw, ziemie te były więc regularnie najeżdżane przez wrogie wojska, łupione i często zmieniały swoich "panów". Największy rozwój miast ulokowanych na tych terenach nastąpił w XVIII w., kiedy Ziemie Kłodzkie znalazły się pod władaniem Prus.


W XIX w., kiedy tereny te nadal znajdowały się pod jurysdykcją Prus, a później Rzeszy Niemieckiej, odkryte zostały natomiast unikalne właściwości zdrowotne miejscowych wód, co przyciągnęło na ZIemię Kłodzką liczne rzesze turystów. I tak pozostało po dziś dzień - obecnie Kotlina Kłodzka oraz Ziemia Kłodzka znajdują się w granicach Polski i są jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w południowej części naszego kraju. I nie ma się co temu dziwić - region ten oferuje bowiem niesamowite ilości atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

 


fot. broart  / zdjecia.nocowanie.pl

 

Dlaczego warto odwiedzić Kotlinę Kłodzką i Ziemię Kłodzką?


Kotlinę Kłodzką i otaczające ją ziemie możemy odwiedzić właściwie o każdej porze roku. Jest to bowiem teren sprzyjający turystyce, który świetnie sprawdzi się bowiem zarówno na wakacyjny urlop, jak i zimowe ferie. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby Kotlinę Kłodzką odwiedzić także wczesną wiosną lub jesienią - ta opcja z pewnością przypadnie do gustu osobom poszukującym spokoju i odpoczynku na szlakach. Poza sezonem szlaki turystyczne są bowiem raczej puste, a do atrakcji dostaniemy się bez długiego oczekiwania w kolejkach.

 

Kotlinę Kłodzką i całą Ziemię Kłodzka zdecydowanie warto odwiedzić choć raz w życiu, gdyż niewiele jest na terenie naszego kraju miejsc, na których znajdziemy tak wiele starych twierdz, zamków, zabytkowych kościołów, pasm górskich i szczytów oraz rezerwatów dzikiej przyrody, co właśnie na ich terenie. Piękno tych obszarów docenili także artyści - Ziemia Kłodzka oraz jej atrakcje bardzo często pojawiają się we współczesnej literaturze oraz na szklanym ekranie.


W okolicach Nowej Rudy toczy się akcja powieści noblistki Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych", natomiast Andrzej Sapkowski prowadzi bohaterów trylogii husyckiej właśnie przez te tereny. Na obszarze Kotliny Kłodzkiej kręcone były liczne filmy, w tym m. in. serial "Czterej Pancerni i Pies", "Boża Podszewka", "Pokot" czy "Eter". Odwiedzając Kłodzko można wyruszyć szlakiem turystycznym, który oprowadzi nas przez najpopularniejsze filmowe lokalizacje.



Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, fot. Nocowanie.pl

 

Jak zaplanować zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej i Ziemi Kłodzkiej?


Na zwiedzanie Ziemi Kłodzkiej warto wyruszyć własnym autem. Jest to o tyle dobra i wygodna opcja, że atrakcje turystyczne tych ziem są rozsiane po dość rozległym terenie, który najwygodniej i najszybciej pokonuje się, mając do dyspozycji samochód. Kotlinę Kłodzką warto odwiedzić własnym autem tym bardziej, że poszczególne części tego regionu nie są niestety zbyt dobrze ze sobą skomunikowane.


Nie oznacza to jednak, że wyprawa samochodem jest jedyną dostępną opcją - do Kotliny Kłodzkiej możemy dostać się z dowolnego miasta w Polsce koleją do Kłodzka, a stamtąd przesiąść się do regionalnego pociągu, który dowiezie nas do pozostałych ważnych miejscowości na terenie Ziemi Kłodzkiej. Do Kłodzka dojedziemy pociągiem m. in. z Wrocławia, a także autobusem. Największe miasta regionu są dobrze skomunikowane także z Warszawą.


Wybierając się do Kotliny Kłodzkiej w okresie zimowym własnym samochodem, warto zaopatrzyć się w opony zimowe i zachowywać dużą ostrożność podczas pokonywania lokalnych dróg. Wiele z nich jest bowiem na tyle wąskich i posiadających liczne zakręty, że wymagają dużej koncentracji i uwagi podczas przejazdu. Jedną z najciekawszych z nich jest Droga Stu Zakrętów, która nie bez przyczyny otrzymała taką, a nie inną nazwę.


fot. broart / zdjecia.nocowanie.pl

 

Noclegi na Ziemi Kłodzkiej - gdzie zatrzymać się na dłuższy pobyt?


Kotlina Kłodzka i okalająca ją Ziemia Kłodzka oferują bogatą i różnorodną bazę noclegową. Turyści mogą skorzystać z ofert miejscowych gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów, hoteli, a także wynająć na urlop apartament czy domek. Noclegi w Kotlinie Kłodzkiej są dostępne dla turystów o każdej porze roku i ulokowane w miejscowościach, z których z łatwością wyruszymy na zwiedzanie okolicy.

 

Poszukując idealnej bazy wypadowej do odkrywania tajemnic Ziemi Kłodzkiej, warto zatrzymać się na nocleg w Kłodzku. Jest to największe miasto na terenie Ziemi Kłodzkiej, które warto zwiedzić już na samym początku pobytu. Dobrym wyborem będzie także nocleg w Bystrzycy Kłodzkiej - największej miejscowości całej Kotliny Kłodzkiej.

 

Świetnym miejscem na zakwaterowanie podczas pobytu w Kotlinie Kłodzkiej są także miejscowości uzdrowiskowe znajdujące się na Ziemi Kłodzkiej - możemy rezerwować nocleg w Dusznikach Zdroju, wynająć pokój w Lądku Zdroju z widokiem na zabytkowy pręgierz lub skorzystać z wygód, jakie oferuje w pełni wyposażony apartament w Kudowie Zdroju.

Nie możesz się zdecydować? Podrzucamy kilka propozycji:

Apartament Quattro

Apartament Quattro

Duszniki-Zdrój, ul. Juliusza Słowackiego

Apartamenty Duszniki-Zdrój 10
Apartamenty Kudowa

Apartamenty Kudowa

Kudowa-Zdrój, ul. Zdrojowa

Apartamenty Kudowa-Zdrój 7.2

 

Zatrzymując się w jednej z tych miejscowości, będziemy mogli przy okazji odwiedzić popularne parki zdrojowe, napić się miejscowej wody o właściwościach zdrowotnych w pijalni, pooddychać świeżym, górskim powietrzem oraz poznać najważniejsze zabytki tych malowniczych miasteczek. Miejscowości te stanowią także świetną bazę wypadową na całą rozległą okolicę Ziemi Kłodzkiej.

 

Ziemia Kłodzka i Kotlina Kłodzka atrakcje turystyczne


Pobyt w Kotlinie Kłodzkiej i na całej Ziemi Kłodzkiej z pewnością dostarczy każdemu niezapomnianych atrakcji i wielu wrażeń. Aby obejrzeć wszystkie największe atrakcje kotliny kłodzkiej należy poświęcić sporo czasu - zwiedzanie tego regionu warto więc zaplanować na co najmniej tydzień lub więcej. Nie oznacza to jednak że w Kotlinie Kłodzkiej nie możemy pojawić się na weekend - będzie się to jednak wiązało z koniecznością selekcji atrakcji oraz ograniczeniem się do odwiedzenia tylko tych najbardziej interesujących. A naprawdę mamy z czego wybierać!

 

Kotlina Kłodzka to istny raj dla turystów spragnionych górskich wycieczek, przepięknych krajobrazów oraz aktywnego wypoczynku. Świetnie nadaje się jako metą podróży dla rodzin z dziećmi, a także osób poszukujących odpoczynku od zgiełku wielkiego miasta, spragnionych obcowania z przyrodą i naturą. Ziemia Kłodzka to także świetny wybór dla osób z różnego rodzaju próbami zdrowotnymi, które będą mogły skorzystać z oferty miejscowych uzdrowisk i sanatoriów. Oto najpopularniejsze, liczne atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej i Ziemi Kłodzkiej, które zdecydowanie warto zobaczyć: Kotlina Kłodzka atrakcje.

 

Złoty Stok i Kopalnia Złota


Nie każdy wie, że w dawnych czasach Śląsk był jednym z najbardziej znanych w Europie obszarów wydobywczych złota. Zapiski o eksploracjach tego cennego kruszcu pochodzą już z pierwszych wieków naszej ery, a podobno ich odkrywcami miały być plemiona celtyckie, które licznie przybywały na te tereny, w poszukiwaniu złóż metali szlachetnych. Na terenie Ziemi Kłodzkiej pierwszą rudę złota i arsenu odkryto podobno już w VII w., a pierwsze hisotryczne zapiski o pracach wydobywczych pochodzą z XIII w.


W Kotlinie Kłodzkiej działa najstarsza kopalnia złota znajdująca się w Złotym Stoku. Kopalnia Złota działała aż do 1962 r., kiedy została zamknięta wskutek polityki prowadzonej przez ówczesny rząd. Posiada ponad 700-letnią historię, a według oficjalnych danych, w wyniku jej pracy udało się pozyskać łącznie ok. 16 ton czystego złota, co jest naprawdę imponującym wynikiem jak na Europę.

 

Kopalnia Złota w Złotym Stoku trudniła się nie tylko wydobyciem złota, lecz także arsenu, którego bogate złoża również występowały na tych terenach. W XVIII i XIX w. był on pierwiastkiem, którego wydobywno najwięcej. Dostęp do dużych ilości arsenu zaowocował odkryciem jednych z najbardziej znanych trucizn - arszeniku, którego dokonał Hans Scharffenberg.



fot. Nocowanie.pl

 

Zwiedzanie dawnej Kopalni Złota w Złotym Stoku


W dzisiejszych czasach Kopalnia Złota jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na terenie Ziemi Kłodzkiej. Jest dostępna dla zwiedzających, którzy są oprowadzani przez przewodnika po szybach nieczynnej kopalni. Niewątpliwą jej atrakcją jest zjeżdżalnia, którą pokonuje się jeden z fragmentów przejścia pod ziemią.

 

W Sztolni Czarna Góra znajduje się natomiast XVII-wieczny szyb, który biegnie aż 23 metry pod ziemię. W tym miejscu na odwiedzających czeka jeszcze jedna atrakcja - podziemny wodospad, którego widok stanowi niezapomniane przeżycie. Po drodze można podziwiać wagoniki służące do transportu kamieni, narzędzia wydobywcze oraz liczne eksponaty, które świetnie obrazują, w jak trudnych i wymagających warunkach prowadzone były prace górnicze przez wiekami. Na miejscu można kupić także liczne pamiątki, w tym minerały.

 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie


Mieszcząca się w Kletnie Jaskinia Niedźwiedzia to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Jest to także najdłuższa z jaskiń znajdujących się na terenie Sudetów i jedna z najgłębszych w naszym kraju. Poznana długość sal i korytarzy wynosi ponad 5 km, a głębokość jaskini sięga do ponad 100 m. Jaskinia Niedźwiedzia jest rozwinięta horyzontalnie i rozpościera się na trzech poziomach.


Pierwszy z nich (górny) jest zachowany jedynie szczątkowo, natomiast na drugim (środkowym) znajduje się podziemna trasa turystyczna z niepowtarzalną szatą naciekową jaskini. Oprócz niesamowitej konstrukcji jaskini, na jej terenie można podziwiać kości zwierząt z epoki lodowcowej. Dolny poziom jaskini jest natomiast niedostępny do zwiedzania.

 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest otwarta dla turystów przez cały rok, oprócz poniedziałków i czwartków. Czas jej zwiedzania wynosi ok. 45 min., podczas których pod ziemią pokonamy łączny dystans ok. 700 m.

 


fot. matowski / zdjecia.nocowanie.pl

 

Fauna Jaskini Niedźwiedziej


W jaskini możemy oglądać szczątki zwierząt, które przed tysiącami lat bytowały na tych terenach - najwięcej zachowanych kości należy do niedźwiedzia jaskiniowego, od którego nazwę wzięło to miejsce, aczkolwiek dostępne są także szczątki lwów jaskiniowych, hien jaskiniowych, wilków, żubrów, kun, nietoperzy, saren, dzików, lisów oraz małych gryzoni, na które polowały większe zwierzęta.

 

Podczas wędrówki po jaskini natknąć się można także na żywe zwierzęta - Jaskinia Niedźwiedzia jest bowiem domem dla nietoperzy, które zamieszkują ją w licznych stadach. Według danych, najwięcej tych ssaków na Dolnym Śląsku występuje właśnie w tym miejscu. Wśród nietoperzy występuje także ich bardzo rzadki gatunek - nocek orzęsiony.


Twierdza Srebrna Góra


Twierdza Srebrna Góra to największa, niezdobyta przez nikogo twierdza górska w Europie, znajdująca się na granicy Gór Sowich i Bardzkich. Jest to niezwykle ciekawe miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, goszcząc w Kotlinie Kłodzkiej. Podczas zwiedzania poznamy jej ciekawą historię, będziemy mogli podziwiać niesamowite widoki, a także doświadczymy interesujących atrakcji dla całej rodziny.

 

Twierdza Srebrna Góra powstała w latach 1765-1777 i była jedną z najnowocześniejszych fortyfikacji wojskowych w ówczesnej Europie. Została wybudowana podczas wojen śląskich i świetnie wywiązała się ze swojego zadania - nie została zdobyta ani w trakcie ich trwania, ani później. W XIX w. Twierdza Srebrna Góra przestała pełnić funkcję stricte militarną, lecz zaczęła być udostępniana turystom do zwiedzania.


Tak pozostało po dziś dzień - obecnie jest to jedna z najciekawszych oraz najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji w tym regionie. Dostępne na miejscu fortyfikacje można zwiedzać codziennie w godzinach od 10 do 18. Bilety kosztują 17 zł (normalny) i 14 zł (ulgowy).

 


fot. Tomasz / AdobeStock

 

Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra


Obecnie Twierdza Srebrna Góra przypomina żywe muzeum, w którym nie sposób się nudzić. Trasa udostępniona dla odwiedzających prowadzi przez wnętrza budowli, prezentowane są sekrety obrony fortecy, a także tajniki użycia artylerii i broni czarnoprochowej.

Odwiedzając izbę żołnierską, kuchnię oraz studnię o głębokości 60 m możemy poznać codzienność żołnierzy pełniących służbę w twierdzy. Cała fortyfikacja tworzy podziemne miasto, które było samowystarczalne oraz pozwalało obrońcom przez długi czas stawiać opór wrogowi.

 

Po twierdzy turyści są oprowadzani przez przewodnika, który opowiada historię i przeznaczenie mijanych kolejno miejsc oraz cieszy oczy, zwłaszcza najmłodszych gości - jest bowiem ubrany w mundur żołnierza garnizonu Twierdzy Srebrna Góra.

 

Zwieńczeniem zwiedzania tego unikalnego obiektu jest natomiast wystrzał z pistoletu lub działa, którymi Twierdza Srebrna Góra "żegna się" z gośćmi. Obiekt jest dostępny dla turystów przez cały rok, zarówno za dnia, jak i w nocy (nocne zwiedzanie twierdzy odbywa się w każdą sobotę).

 

Twierdza Kłodzko


Twierdza Kłodzko to jedna z najciekawszych atrakcji Kłodzka i całego Dolnego Śląska. Zlokalizowana jest w Kotlinie Kłodzkiej, ok. 90 km od Wrocławia. Jest to świetna propozycja spędzenia wolnego czasu dla miłośników historii i militariów, którym wizyta w Twierdzy Srebrna Góra pozostawiła pewien niedosyt wrażeń. Podczas zwiedzania można skorzystać z usług przewodnika lub obejść cały obiekt na własną rękę.

 

Twierdza Kłodzko to obecnie jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zabytków Dolnego Śląska. Początki jej istnienia sięgają już X w., jednak nowoczesny system fortyfikacyjny powstał miedzy XVII a XVIII w. W skład całego kompleksu wchodzi Twierdza Główna oraz fort pomocniczy Owcza Góra. Twierdza Główna znajduje się na Górze Fortecznej w centrum miasta i zajmuje łączną powierzchnię ponad 30 ha. Z wyższych jej partii można podziwiać piękną panoramę Kłodzka i okolicznych gór.



fot. 89275 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Zwiedzanie Twierdzy Kłodzko


Główna trasa turystyczna zaczyna się na Dziedzińcu Tumskim, gdzie w średniowieczu znajdowały się zabudowania zakonu augustianów. Po drodze obejrzeć można Bastion Alarmowy, Bastiony Wysokie, Lazaret, Bastion Wieżowy z punktem widokowym oraz Wielkie Kleszcze - największą kazamatę całej twierdzy. W tym miejscu przebywało na raz ok. 200 żołnierzy, który w czasie oblężenia fortecy spali na drewnianych pryczach i jedli przy długiej wspólnej ławie.

 

Na zwiedzane całej twierdzy należy poświęcić ok. godziny. Poza sezonem obiekt otwarty jest dla zwiedzających w godzinach 10-15, a w sezonie można go odwiedzić między 9 a 18. Wstęp jest płatny. Dodatkową opłatę należy uiścić przy wejściu na podziemną trasą turystyczną. Podziemne labirynty mogą być zwiedzane wyłącznie z przewodnikiem. Jako ciekawostkę warto podać, że to właśnie na terenie Twierdzy Kłodzko kręcony był jeden z odcinków kultowego serialu "Czterej Pancerni i Pies".

 

Wodospad Wilczki


Wodospad Wilczki to największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika oraz drugi co do wielkości wodospad w Sudetach. Jest to swoisty cud natury, który trzeba koniecznie zobaczyć na własne oczy, podczas zwiedzania Kotliny Kłodzkiej i okolic.

 

To niezwykle urokliwe miejsce znajduje się we wsi Międzygórze, w miejscu, w którym Wilczy Potok (Wilczka) spada wąską kaskadą z wysokiego progu do tzw. kotła eworsyjnego, ze wszystkich stron otoczonego wysokimi formacjami skalnymi. Dalej Wilczy Potok płynie 20-metrowym kanionem, który również prezentuje się bardzo ciekawie. Zarówno Wodospad Wilczki, jak i okoliczne tereny znajdują się pod ścisłą ochroną, tworząc wspólnie rezerwat przyrody o takiej samej nazwie.


Cały ten obszar jest świetnie przygotowany do zwiedzania - na jego terenie są wytyczone ścieżki spacerowe, tarasy widokowe, schody oraz barierki. Nad samym wodospadem znajduje się natomiast historyczny mostek stworzony na zlecenie księżnej Marianny Orańskiej. Wodospad Wilczki szczególnie pięknie prezentuje się po zmroku, a dostępne w pobliżu latarnie pozwalają na spacery także w nocy. W to miejsce można wybrać się o praktycznie każdej porze roku - Wodospad Wilczki przepięknie wygląda zarówno w lecie, jak i w zimie.



fot. Danuta Ludwiczak / zdjecia.nocowanie.pl

 

Most gotycki na Młynówce w Kłodzku


Podczas pobytu w Kłodzku trzeba koniecznie zobaczyć jeden z najpiękniejszych jego zabytków - most gotycki na Młynówce. Jest to kamienny mostek, który nazywany jest także Mostem św. Jana, a wśród miejscowych, Mostem Wita Stwosza. Jest to jedna z najbardziej urokliwych i charakterystycznych budowli, na jakie można się natknąć, zwiedzając Kłodzko.

 

Początki tej ciekawej konstrukcji sięgają II połowy XIII w. Podobno wcześniej, dokładnie w tym samym miejscu znajdował się drewniany mostek, który prowadził z murów miasta na zewnątrz. W dawnych czasach na obydwu krańcach mostu stały dwie bramy mostowe. Nie zachowały się jednak do dzisiejszych czasów. W kolejnych wiekach most był wielokrotnie przebudowywany i udoskonalany. Od 1949 r. znajduje się na liście zabytków.


Co jej niezwykłego w gotyckim moście?


Most gotycki jest najstarszą konstrukcją tego typu dostępną w regionie. Posiada długość ok. 52 m i szerokość 4 m. Ograniczony jest masywnymi balustradami wykonanymi z kamienia, z bogatymi rzeźbieniami przestawiającymi świętych i krzyże. Gotycki most dzieli się na trzy filary. Najciekawszy jest ten środkowy, na którym znajduje się płaski pomost - to właśnie na nim miała stanąć kapliczka, która jednak ostatecznie nie powstała.


Most gotycki nosi taką nazwę nie bez powodu - posiada bowiem cechy budowli gotyckiej. Łączy ze sobą Wyspę Piasek i staromiejską część Kłodzka znajdującą się na Fortecznej Górze. Jest to obecnie jedna z głównych dróg komunikacyjnych zlokalizowanych w tej części miasta. Co ważne, mostem gotyckim poruszać się można jedynie pieszo - jest on bowiem zamknięty dla samochodów.



fot. z_sabat / zdjecia.nocowanie.pl

 

Kaplica Czaszek w Kudowej Czermnej


Kolejną atrakcją w Kotlinie Kłodzkiej jest Kaplica Czaszek. Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech podobnych na terenie Europy. Znajduje się w Czermnej, niewielkiej miejscowości położonej w pobliżu popularnego uzdrowiska Kudowa Zdrój. Samo w sobie miejsce to stanowi nietypową i w niektórych budzącą nieco grozy atrakcję turystyczną.

 

Kaplica Czaszek to bowiem ogromny, zbiorowy grobowiec pochodzący z XVIII w. Jego autorem i pomysłodawcą był czeski ksiądz Wacław Tomaszek. Ponoć, pewnego dnia duchowny miał natknąć się na ludzkie kości na jednej z okolicznych skarp. Po dokładnym obejrzeniu całego miejsca okazało się, że jest to zbiorowa mogiła stworzona podczas wojny lub epidemii przetaczającej się przez te tereny.

 

Jak powstała Kaplica Czaszek?


Duchowny postanowił zapewnić wszystkim zmarłym godziwy pochówek i poświęcił resztę swojego życia na wydobycie ich szczątków, oczyszczenie ich oraz przygotowanie do pochówku. W celu ich złożenia stworzona została Kaplica Czaszek. Kości było jednak tak wiele (ok. 20-30 tys.) , że zdecydowano się wyłożyć nimi ściany i sufity kapliczki, tworząc w ten sposób unikalną budowlę w regionie. Reszta kości, które nie zmieściły się w kaplicy, została natomiast złożona w jej podziemiach.


Kaplica Czaszek jest wyjątkowym miejscem w całej Kotlinie Kłodzkiej, w którym da się poczuć ducha kruchości ludzkiej egzystencji oraz nieuchronnej przemijalności czasu. Raz w roku w miejscu tym odprawiana jest msza święta w intencji zbawienia dusz wszystkich zmarłych, których kości spoczywają w tym miejscu.



fot. Marcin / AdobeStock

 

Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku


Park Miniatur Minieuroland jest bardzo ciekawym miejscem, które warto odwiedzić zwłaszcza z dziećmi. Jego uroki docenią bowiem ludzie w praktycznie każdym wieku. Jak sama nazwa wskazuje, park miniatur oferuje zwiedzającym możliwość podziwiania najwspanialszych budowli i zabytków z Europy, Polski i całego świata w miniaturowym wydaniu. Wszystkie eksponaty są stworzone z tak niebywałą precyzją i dbałością o każdy detal, że wzbudzają zachwyt we wszystkich odwiedzających.

 

Na terenie parku można podziwiać nie tylko miniaturowe zabytki, ale także zatrzymać się na chwile odpoczynku w malowniczym arboretum, popatrzyć na dzieci bawiące się na wewnętrznym placu zabaw oraz skorzystać z oferty gastronomicznej obiektu. W arboretum można podziwiać unikalne drzewa, krzewy i trawy ozdobne - jest to więc świetna atrakcja turystyczna dla miłośników przyrody, którzy pragną zobaczyć coś zupełnie nowego.

 

Na odwiedzających Park Miniatur Minieuroland czeka blisko 40 makiet, w tym także miniatury najciekawszych zabytków Kłodzka i Dolnego Śląska. Każdej budowli towarzyszą tabliczki z opisami i ciekawostkami na ich temat. Na chętnych czeka także gra terenowa orz specjalna aplikacja mobilna, która pozwala sprawnie poruszać się po zasobach parku.

 


fot. nastogadka / Pixabay.com

 

Muzeum Zabawek w Krynicy Zdroju


Najmłodszych turystów goszczących w Kotlinie Kłodzkiej i okolicach z pewnością zainteresuje Muzeum Zabawek. Mieści się ono w Krynicy Zdroju i oferuje odwiedzającym kolekcję blisko 3 tysięcy zabawek z różnych epok. W jego zbiorach znajdują się m. in. zabawki pochodzące sprzed II wojny światowej, eksponaty z czasów PRL, a także unikalne egzemplarze stworzone w drugiej połowie XIX wieku i na początku wieku XX.


Na najmłodszych i ich rodziców czeka bogata kolekcja najsłynniejszych klocków Lego, lalki i domki dla nich, pacynki, misie, teatrzyki domowe, zabawki blaszane, samochodziki i wiele innych eksponatów, które przeniosą nas w czasy beztroskiego dzieciństwa. Muzeum Zabawek to świetna atrakcja turystyczna dla całej rodziny.

 


fot. Nocowanie.pl


Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej


Znajdujące się w Bystrzycy Kłodzkiej Muzeum Filumenistyczne jest jedynym tego typem muzeum w Polsce i czwartym, po Anglii, Czechach i Szwecji, na świecie. Głównym tematem jego zainteresowania są różnego rodzaju eksponaty dotyczące ognia i historii jego wykorzystywania przez człowieka. Muzeum Filumenistyczne jest dostępne do zwiedzania przez cały rok, a z jego tajnikami i zbiorami chętnie zapoznają się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

 

Z pewnością warto odwiedzić to miejsce, jeśli poszukujemy nowych wrażeń i chcemy zobaczyć coś, czego do tej pory nie doświadczyliśmy. W Muzeum Filumenistycznym można obejrzeć takie ciekawe eksponaty, jak m. in. zapałki różnego typu, krzesiwa, opakowania zapałczane z całego świata i wiele innych ciekawych przedmiotów związanych ze sztuką wzniecania ognia.

 

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju


Duszniki Zdrój to nie tylko znana na całym świecie miejscowość uzdrowiskowa, która co roku organizuje i gości Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Oprócz tego, na terenie tej przepięknej, malowniczo położonej na Ziemi Kłodzkiej miejscowości znajduje się także słynne Muzeum Papiernictwa.

 

Muzeum jest zlokalizowane nad Bystrzycą Dusznicką, na południowych obrzeżach miasta. Mieści się w XVII-wiecznym młynie papierniczym należącym do miejscowej papierni, która była bardzo ceniona na całym Śląsku, a w papier zaopatrywała także wrocławskie urzędy.

 

Co ciekawe, stara papiernia nie została bynajmniej zamknięta, lecz działa po dziś dzień, wytwarzając wysokiej jakości papier czerpany, papier ze znakiem wodnym oraz papiery artystyczne. Jej historię oraz tajniki produkcji papieru można natomiast poznać w czasie wizyty w największej atrakcji historyczno-technicznej na Ziemi Kłodzkiej, czyli Muzeum Papiernictwa.

 

Uzdrowiska na terenie Ziemi Kłodzkiej


Korzystanie z uroków Kotliny Kłodzkiej i okolic to nie tylko zwiedzanie miejscowych atrakcji turystycznych. Bardzo ważnym zasobem tego regionu są bowiem uzdrowiska, których domem jest Ziemia Kłodzka. Mieszczące się w tych malowniczych okolicach miejscowości uzdrowiskowe to jedne z najpopularniejszych tego typu lokalizacji w całej Polsce. Dzięki pobytowi i kuracjom, jakie oferują m. in. Lądek Zdrój, Kudowa Zdrój czy Duszniki Zdrój, goście mogą liczyć na regenerację organizmu oraz odzyskanie sił witalnych.

 

Miejscowości uzdrowiskowe warto odwiedzić także, jeśli nie mamy istotnych problemów zdrowotnych, które wymagałyby skorzystania z nowoczesnych metod leczenia uzdrowiskowego - każdy turysta może bowiem skorzystać z miejskich pijalni wód, odwiedzić lokalny park zdrojowy, a także podziwiać liczne zabytki architektury, których nie brakuje w kłodzkich miasteczkach. Uroki tych zakątków doceniają kuracjusze nie tylko z Polski, lecz także z całej Europy, którzy chętnie odwiedzają miejscowe uzdrowiska.

 

Zobacz również: Wakacje w dobrym klimacie. 5 najlepszych uzdrowisk w górach

 

Kudowa Zdrój


Uzdrowisko Kudowa Zdrój leży na wysokości 390-400 m n.p.m. i charakteryzuje się łagodnym podgórskim klimatem sprzyjającym relaksowi i regeneracji organizmu. Największym bogactem tej miejscowości są szczawy wodorowęglanowi-sodowo-wapniowe, żelaziste i borowe, które są pozyskiwane z lokalnych źródeł. Szczawy są wykorzystywane do kuracji pitnej, kąpieli mineralnych i suchych kąpieli. Borowina, która również jest pozyskiwana lokalnie, świetnie sprawdza się natomiast jako dodatek do kąpieli i okładów.

 

Uzdrowisko Kudowa Zdrój, jako jedyne w Polsce, specjalizuje się w leczeniu otyłości i nadwagi u dzieci i młodzieży. Z jego oferty chętnie korzystają także osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, krwionośnego, reumatologiczne, endokrynologiczne i inne. Do odwiedzin i spędzenia urlopu leczniczego skłania bogata oferta zabiegów. Na turystów w Kudowie Zdroju czeka także park zdrojowy założony w XVIII w.



fot. stepmar / AdobeStock

Czytaj także: Sanatoria w Polsce. 7 miejsc, które warto odwiedzić

 

Lądek Zdrój


Kolejne, bardzo popularne w regionie uzdrowisko, mieści się w Lądku Zdroju. Jest to bardzo urokliwa, niewielka i spokojna miejscowość zlokalizowana w południowo-zachodniej części Kotliny Kłodzkiej. Uzdrowisko istnieje tu od wielu lat, a w XIX w. było jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanym przez elity ówczesnej Europy. Miejscowość oferuje łagodny, górski limit, czyste, rześkie powietrze oraz piękno naturalnych krajobrazów. Jej największym bogactwem są lecznicze źródła termalne, które mają unikalne właściwości zdrowotne.

 

W Lądku Zdroju znajduje się aż siedem źródeł wody słabo zmineralizowanej, które świetnie łagodzą dolegliwości bólowe, przyspieszają zrosty kości oraz stabilizują poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Wody termalne świetnie sprawdzają się także do kąpieli - posiadają bowiem działanie odmładzające, wygładzające skórę oraz poprawiające jej wygląd. Picie wód ze źródeł w Lądek Zdroju poprawia ogóle samopoczucie oraz pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu.


fot. Luk_Wro / Pixabay.com

 

Duszniki Zdrój


Trzecim, wartym odwiedzenia uzdrowiskiem w powiecie kłodzkim są Duszniki Zdrój. Miejscowość ta znajduje się na dawnym szlaku handlowym prowadzącym z Pragi do Wrocławia. Z jednej strony otaczają ją Góry Bystrzyckie, a z drugiej Góry Orlickie. Duszniki Zdrój to idealne miejsce na wypoczynek dla wszystkich miłośników pieszych wędrówek, aktywnego relaksu oraz osób poszukujących szerokiej i zróżnicowanej oferty zabiegów leczniczych.


Największym skarbem uzdrowiska są wody mineralne, które tryskają z pięciu podziemnych źródeł. Świetnie sprawdzają się do leczenia chorób układu krążenia, pokarmowego i oddechowego. W Dusznikach Zdroju kuracjusze mogą skorzystać z zabiegów przyrodoleczniczych, w tym kąpieli mineralnych i igliwiowych, zabiegów borowinowych, inhalacji solankowych, masaży oraz gimnastyki leczniczej. Bardzo ważnym elementem każdej terapii jest picie lokalnej wody mineralnej, która posiada szeroki zakres właściwości zdrowotnych.

 


fot. Nocowanie.pl

Następny artykuł Długi weekend czerwcowy...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!