Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Wysowa-Zdrój

Wysowa-Zdrój to niewielka miejscowość leżąca pośród lasów i wzgórz Beskidu Niskiego. Chociaż jest jednym z najmniejszych ośrodków turystyczno-uzdrowiskowych jest niezwykle ceniona wśród turystów. Przyjezdni mają okazję skosztować tu wód wypływających aż z czternastu ujęć oraz cieszyć się ich zróżnicowanymi właściwościami leczniczymi. Uzdrowisko, chociaż niewielkie cieszyło się popularnością jeszcze przed I wojną światową, a jego naturalne złoża porównywano do słynnego włoskiego uzdrowiska w Merano. Wysowa-Zdrój kusi wczasowiczów również pięknem okolicznej przyrody, ciszą i spokojem oraz świeżym powietrzem, które pozwoli w pełni cieszyć się wypoczynkiem i regeneracją.

Co robić Wysowej-Zdroju w czasie wolnym?

Czas wolny w Wysowej-Zdroju najlepiej spędzić na aktywnym wypoczynku. Klimat oraz piękne krajobrazy Beskidu Niskiego zachęcają przede wszystkim do długich spacerów. Wszelkie wyprawy po okolicy najlepiej zacząć w centrum miasta – w okolicach cerkwi znajduje się początek wielu tras oraz mapa ułatwiająca wybór i planowanie. Z miasteczka będziemy mogli wyruszyć spokojną i prostą trasą do miejscowości Hańczowa. Tam natomiast możemy wejść na Główny Szlak Beskidu i wyruszyć dalej na Kozie Żebro (847 m n.p.m.) oraz Rotundę (771 m n.p.m.). Z Wysowej-Zdroju możemy wybrać się także na Górę Jawor, zdobyć dwa najwyższe szczyty Beskidu Niskiego – Ostry Wierch i Lackową czy spędzić ponad trzy godziny spacerując po spokojnym cichym lesie. Poza pięknymi widokami i relaksującą atmosferą na trasach czeka na nas również wiele ciekawych miejsc – jak, chociażby zabytkowe obiekty kultury łemkowskiej. W Wysowej-Zdroju coś dla siebie znajdą również miłośnicy rowerowych wycieczek – czekają na nich tu liczne długie trasy o różnym poziomie trudności.


Czas wolny w Wysowej-Zdroju można spędzić, spacerując po Parku Zdrojowym. Znajdujący się w centrum miasteczka park pozwoli nam w ciszy i spokoju wędrować zielonymi zacienionymi alejkami oraz cieszyć się lokalnym mikroklimatem. Na jego terenie znajdziemy amfiteatr, plac zabaw dla dzieci oraz zrekonstruowaną w 2005 roku Pijalnie Wód Mineralnych – w niej będziemy mogli skosztować lokalnych wód mineralnych ze zdrojów Franciszek, Henryk oraz Józef II.


Kolejnym sposobem na spędzanie wolnego czasu w uzdrowisku może być wizyta w lokalnej stadninie koni. Pod czujnym okiem instruktorów będziemy mogli nauczyć się podstaw jazdy lub wyruszyć na konną wycieczkę po okolicznym szlaku.


W czasie sezonu zimowego również z łatwością znajdziemy coś dla siebie. W miasteczku czekają na nas przygotowane trasy do narciarstwa biegowego – od długości 1,4 oraz 5,8 kilometrów. W miasteczku będziemy mogli także spędzić czas na lodowisku, a jeżeli zatęsknimy za szaleństwem na stoku, możemy udać się do ośrodka narciarskiego w okolicznym Smerekowcu. Czeka tam na nas trasa zjazdowa o długości 650 m oraz możliwość nauki jazdy z pomocą instruktora.

Wysowa-Zdrój – co warto zobaczyć?

Podczas urlopu w Wysowej-Zdroju będziemy mieli okazję zobaczyć kilka wyjątkowych zabytków. Głównym punktem zwiedzania miasteczka powinna być zabytkowa drewniana cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Świątynia została wzniesiona w 1779 roku, na miejscu poprzedniej – spalonej podczas walk konfederatów barskich z wojskami rosyjskimi. Wnętrze cerkwi zdobi piękna polichromia wykonana w latach 1912-13. W środku zobaczymy także barokowy ołtarz boczny z ikoną Matki Boskiej oraz cenny późnobarokowy ikonostas z zachowanym kompletem ikon.


Kolejnym interesującym zabytkiem znajdującym się w Wysowej-Zdroju jest kościół parafialny Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. Wzniesiony został w latach 1936-38 nawiązując do tradycyjnego dawnego budownictwa regionu – opracowany został jako kościół drewniany. Wnętrze świątyni zdobi ołtarz główny pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku – zobaczymy na nim obraz Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny namalowany przez Mieczysława Wyrobka. Na wieży znajduje się dzwon z 1927 roku odlany w Wiedniu, a ufundowany przez emigrantów.


Zarówno miejscowa cerkiew, jak i kościół stanowią część Szlaku Architektury Drewnianej – projektu mającego ocalić przed zapomnieniem drewniane zabytki znajdujące się początkowo w Małopolsce, a z czasem również w innych częściach kraju. Dwie powyższe świątynie nie są jednak jedynymi tego typu obiektami w okolicy. Udając się na spacer do niedalekiej miejscowości Hańczowa, zobaczymy cerkiew greckokatolicką pw. Opieki Bogurodzicy. Wzniesiona została ona w pierwszej połowie XIX wieku. Wnętrze świątyni ozdabia polichromia figuralna i ornamentalna przedstawiająca m.in. Przemienienie Pańskie, Matkę Boską z Dzieciątkiem, wypędzenie kupców ze świątyni oraz postaci świętych: Cyryla i Metodego, Włodzimierza i Olgi oraz Heleny i Konstantyna. W środku będziemy mieli okazję zobaczyć oryginalne wyposażenie z XVIII i XIX wieku – w tym XVIII-wieczny ikonostas, barokowy ołtarz główny oraz dwa ołtarze boczne.


Przebywając na spacerze bądź rowerowej wycieczce w Hańczowej możemy udać się dalej do wsi Skwirtne i Kwiatoń. W obu miejscowościach zobaczymy kolejne drewniane zabytki. W Skwirtnem znajduje się cerkiew greckokatolicka św. Kosmy i Damiana z 1837 roku z pozostałościami ikonostasu z przełomu XVIII i XIX wieku. Natomiast w Kwiatoniu znajduje się cerkiew pw. Św. Paraskewia z drugiej połowy XVII wieku. Wnętrze świątyni zdobi polichromia z 1811 roku oraz zachowane kompletne wyposażenie. Budowla w 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uznawana jest za jedną z najpiękniejszych cerkwi w Polsce.

Wysowa-Zdrój – walory uzdrowiskowe

Wysowa-Zdrój jako uzdrowisko oferuje liczne zabiegi oraz porady specjalistów – nie tylko dla seniorów, ale dla kuracjuszy w każdym wieku. Główną zaletą okolicy są złoża wód mineralnych wypływających z czternastu różnych źródeł – oferujące przy tym różnorodne działanie. Uzdrowiska w Wysowej-Zdroju oferują przede wszystkim zabiegi balneoterapii, hydroterapii, światłolecznictwa oraz termoterapii. Uzdrowiska specjalizują się przede wszystkim w leczeniu chorób dróg oddechowych, laryngologicznych, narządów ruchu, układu pokarmowego, a także schorzeń reumatycznych, urologicznych oraz związanych z przemianą materii.

Noclegi w Wysowej-Zdroju

Na turystów przybywających do Wysowej-Zdroju czekają obiekty w kategoriach domki, kwatery i pokoje, apartamenty i agroturystyka. Najkorzystniej szukać ofert pośród kwater i pokoi. Ceny za usługę mogą tam wynieść 50 złotych. Na wyposażeniu obiektów znajduje się dostęp do prywatnej łazienki, darmowe miejsca parkingowe, telewizory oraz możliwość korzystania z internetu i dobrze wyposażonej kuchni.


Niektórzy z właścicieli oferują turystom dodatkowe udogodnienia takie jak dostęp do ogrodów z miejscem na grill lub ognisko oraz placami zabaw dla dzieci. Wczasowicze mogą liczyć także na znalezienie obiektów oferujących możliwość korzystania z sauny fińskiej.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Wysowej-Zdroju

Wczasowicze poszukujący noclegu w Wysowej-Zdroju liczą przede wszystkim na możliwość korzystania z prywatnej łazienki oraz dobrze wyposażonej kuchni. Zależy im również na miejscach parkingowych, a także na dostępie do internetu oraz telewizora. Istotną kwestią podczas wyboru obiektu noclegowego była odległość od parku zdrojowego oraz cicha i spokojna lokalizacja.

Ceny noclegów w Wysowej-Zdroju

Średnia cena noclegów w Wysowej-Zdroju wynosi 156 złotych. Najkorzystniejsze oferty znajdziemy w kategorii kwatery i pokoje. Cena za usługę może wynieść tam 50 złotych. Cenniki niektórych obiektów mogą ulegać zmianie w czasie weekendu. Ceny weekendowe w mieście mogą być nawet o połowę wyższe w stosunku do dnia powszedniego. Planując urlop w Wysowej-Zdroju warto zwrócić uwagę na oferty specjalne przygotowane przez niektórych właścicieli obiektów. Dotyczą one najczęściej sezonu letniego, długich weekendów w maju lub czerwcu, a także rodzin podróżujących z małymi dziećmi.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Wysowej-Zdroju

Ile kosztuje nocleg w Wysowej-Zdroju?
Cena za nocleg w Wysowej-Zdroju zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii domki Wysowa-Zdrój, wtedy koszt noclegu może wynieść od 70 zł. Średnia cena noclegu w Wysowej-Zdroju wynosi 260 zł.
Czy ceny noclegów w Wysowej-Zdroju w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 33% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Wysowej-Zdroju?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Wysowa-Zdrój”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Wysowej-Zdroju zaczynają się od kwoty 70.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Wysowej-Zdroju?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: domki, kwatery i pokoje. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Wysowej-Zdroju mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Wysowa-Zdrój opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Wysowej-Zdroju to: Babuśkowe Domki - Klimkówka, DOMKI NA WZGÓRZU, Domki Całoroczne u Henia.
Które noclegi w Wysowej-Zdroju są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Wysowej-Zdroju poleca Babuśkowe Domki - Klimkówka, Domki Całoroczne u Henia, Malowane Chaty.
Które noclegi w Wysowej-Zdroju są polecane dla par?
Te noclegi są wysoko cenione przez pary: Zielone Wzgórze, Babuśkowe Domki - Klimkówka, Malowane Chaty.
Gdzie znajduje się Wysowa-Zdrój?
Wysowa-Zdrój to niewielkie uzdrowisko, które leży na terenie województwa małopolskiego, około 20 kilometrów od Krynicy Górskiej, tuż przy granicy z Czechami. Miejscowość otaczają lasy i wzgórza Beskidu Niskiego.
Co warto zobaczyć w Wysowej-Zdroju?
Podczas zwiedzania Wysowej-Zdroju warto obejrzeć XVIII-wieczną cerkiew św. Michała Archanioła oraz kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. Oba zabytki leżą na Szlaku Architektury Drewnianej.
Jakie są atrakcje Wysowej-Zdroju?
Do atrakcji Wysowej-Zdroju należy część uzdrowiskowa tej miejscowości. Warty uwagi jest centralnie położony Park Zdrojowy, w którym na turystów czekają zacienione alejki oraz Pijalnia Wód Mineralnych. Spróbujesz tam wód z trzech zdrojów: Franciszek, Henryk oraz Józef II.
Jakie są walory uzdrowiskowe Wysowej-Zdroju?
Do walorów uzdrowiskowych Wysowej-Zdroju należą wody mineralne. Czerpie się je z czternastu różnych źródeł, wykazują więc zróżnicowane działanie i można je stosować w leczeniu wielu schorzeń.
Co leczą sanatoria w Wysowej-Zdroju?
Sanatoria w Wysowej-Zdroju specjalizują się w leczeniu chorób dróg oddechowych, laryngologicznych, narządów ruchu, układu pokarmowego, a także schorzeń reumatycznych, urologicznych oraz związanych z przemianą materii.
Co najlepiej zjeść w Wysowej-Zdroju?
W restauracjach Wysowej-Zdroju najlepiej spróbować kilku regionalnych dań. Należą do nich między innymi prozioki, hauski oraz pstrąg z górskiego potoku.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!