Polańczyk nad bieszczadzkim morzem

Opinie

Bądź pierwszym, który doda opinię o tym obiekcie!

Brak oceny
Dodaj opinię

Opis obiektu

Atrakcje

  • Zalew Soliński - zwany bieszczadzkim morzem to największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce pod względem pojemności. Ma powierzchnię około 21 km2, gromadzi 500 Mn m3 wody. Na potrzeby zbiornika zatopiono aż 11 wsi. Posiada także najwyższą 82 – metrową zaporę w kraju o długości 664 metry. Zapora powstała w latach 1960 – 68 w dolinach rzecznych Solinki i Sanu. Działa przy niej czteroturbinową hydroelektrownia o mocy 120 MW. Jezioro stanowi dużą atrakcję turystyczną – nad jego brzegami powstały liczne ośrodki wypoczynkowe i sportów wodnych. Kursują tu statki spacerowe, uprawiane jest żeglarstwo.
  • Zalew Myczkowski – to kolejny sztuczny zbiornik wodny w dolinie Sanu powstały w wyniku wybudowania w latach 1956-1960 opodal wsi Myczkowce zapory wodnej o długości 460 m i wysokości 17,5 m. Jezioro jest 10-ciokrotnie mniejsze od Solińskiego, podobnie tutejsza hydroelektrownia elektrownia Myczkowce, której moc jest 17 razy mniejsza od elektrowni solińskiej. Są tu doskonałe warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Historia budowy zapór na Sanie sięga 1921 r. Projekt opracowano pod kierunkiem prof. Karola Pomianowskiego z Politechniki Lwowskiej. W następnym roku rozpoczęto budowę zapory w Myczkowcach. Prace nad zaporą w Solinie rozpoczęto w 1937 r., ale przerwała je wojna. Budowę zapór sfinalizowano dopiero na przełomie lat 50 – tych i 60 – tych XX w.
  • Bieszczadzki Park Narodowy – leży na granicy z Republiką Słowacką i Ukrainą tworząc od 1992 r. Międzynarodowy Rezerwat Biosfery "Karpaty Wschodnie" o łącznej powierzchni 213 211 ha. Powstał w 1973 r. dla ochrony typowego krajobrazu Karpat Wschodnich z całym bogactwem osobliwych form, charakterystycznego układ pięter roślinno-klimatycznych, głównych koncentracji rzadkich gatunków oraz zbiorowisk wschodniokarpackich i wysokogórskich, naturalnych biocenoz puszczańskich z fauną dużych drapieżnych ptaków i ssaków. Jest obecnie trzecim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce
  • Murowana cerkiew, obecnie kościół, p.w. św. Paraskewii z cudowną ikoną Matki Boskiej z Łopienki
  • Cmentarz z murowaną kaplicą dworską z 1909 r. fundacji rodziny Cieślińskich

Historia
 
Polańczyk, wieś pierwotnie nazywana Polieszczańskie – od potoku Leszczyńskich, został lokowany na prawie wołoskim w dobrach rodu Kmitów. Jego istnienie poświadczają już dokumenty XVI-wieczne. Obecna nazwa przyjęła się pod koniec XVII wieku, kiedy właścicielami wsi byli Polańscy. Po II wojnie światowej ze wsi wysiedlono Ukraińców. Rozwój wsi nastąpił dopiero w XX w. po powstaniu w tym miejscu w latach 60 – tych Zalewu Solińskiego. Dzięki atrakcyjnemu położeniu, dobrym warunkom klimatycznym i źródłom wód mineralnych Polańczyk zaliczono w 1967 r. do miejscowości wczasowo-wypoczynkowych, w trzy lata później oddano do użytku pierwsze domy wypoczynkowe, a w 1974 r. uzyskał status uzdrowiska. Opodal części zdrojowej powstało z czasem duże osiedle mieszkaniowe.

Obecnie Polańczyk posiada ponad 1200 miejsc dla kuracjuszy. Występują tu wody wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-bromkowe i na razie nie eksploatowane – jodkowe. Leczy się tutaj m.in. choroby układu oddechowego i moczowego oraz choroby kobiece.


Polańczyk to położona nad Zalewem Solińskim miejscowość wypoczynkowa, największy w Bieszczadach zespół sanatoriów i domów wczasowych.

W pobliżu

Polańczyk

Punkt widokowy na Sawinie w Polańczyku

Polańczyk
Odległość: 311 m

Amfiteatr

Zdrojowa, Polańczyk
Odległość: 379 m

Wyciagi w Polańczyku

Polańczyk
Odległość: 662 m

Przystań KOZŹ

Równa 26, Polańczyk
Odległość: 674 m

Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku

Księdza Stopy 3, Polańczyk
Odległość: 789 m

Źródełko w Polańczyku

Polańczyk
Odległość: 851 m

Restauracja Crystal

Bieszczadzka 11, Polańczyk
Odległość: 535 m

Restauracja Korona

Zdrojowa 29, Polańczyk
Odległość: 714 m

Pizzeria la Corona

Zdrojowa 29, Polańczyk
Odległość: 714 m

Karczma Miś

Bieszczadzka 13, Baligród
Odległość: 725 m

Restauracja Na Górce

Osiedle Na Górce 1, Polańczyk
Odległość: 771 m

Karczma pod Batem

Zdrojowa 35, Polańczyk
Odległość: 801 m

Wyciagi w Polańczyku

Polańczyk
Odległość: 662 m

Punkt widokowy na Sawinie w Polańczyku

Polańczyk
Odległość: 311 m

Amfiteatr

Zdrojowa, Polańczyk
Odległość: 379 m

Przystań KOZŹ

Równa 26, Polańczyk
Odległość: 674 m

Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku

Księdza Stopy 3, Polańczyk
Odległość: 789 m

Źródełko w Polańczyku

Polańczyk
Odległość: 851 m

Ścieżka spacerowa w Polańczyku

Spacerowa, Polańczyk
Odległość: 968 m

Noclegi w okolicy

Pensjonat Domiwera

Pensjonat Domiwera

Zdrojowa 11A, Polańczyk
Willa Nova

Willa Nova

Zdrojowa 10e, Polańczyk
Willa Diana

Willa Diana

Zdrojowa 1 A, Polańczyk

Inne informacje o mieście w okolicy

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej