Rząd zapowiada działania antykryzsowe w związku z obostrzeniami

Rząd zapowiada działania antykryzsowe w związku z obostrzeniami

W dniu 4 listopada na konferencji prasowej z udziałem premiera i ministra zdrowia poznaliśmy nowe obostrzenia. Restrykcje zostały nałożone na kolejne sektory – między innymi turystyki i kultury. Od soboty hotele nie mogą przyjmować gości, wyjątek stanowią osoby odbywające podróże służbowe. Mateusz Morawiecki zapowiedział też rządową pomoc dla branż, które kryzys dotknął najmocniej.

Podczas konferencji prasowej dowiedzieliśmy się, że od 7 listopada hotele będą otwarte tylko dla osób w podróżach służbowych. Oprócz tego zostają zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury i ogniska muzyczne, a także sklepy w galeriach handlowych. Wyjątek stanowią między innymi apteki, drogerie sklepy spożywcze oraz budowlane.

Obostrzenia mają obowiązywać do 29 listopada 2020 włącznie.

W trakcie konferencji padły też zapewnienia dotyczące pomocy rządu dla sektorów, w których kryzys jest najbardziej odczuwalny. Wsparcie ma otrzymać hotelarstwo i turystyka, ale także branża fitness. Oprócz tego będą kontynuowane dotychczasowe działania, czyli świadczenia postojowe i zwolnienia ze składek ZUS.

Do słów premiera odniósł się prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który na Twitterze napisał:

W związku z restrykcjami sanitarnymi, wdrożona zostanie Tarcza Antykryzysowa 2.0 – 10 działań celem ochrony miejsc i przedsiębiorstw. Zespół @Grupa_PFR ponownie zrobi wszystko, aby pomóc firmom i pracownikom możliwie bezpiecznie przejść przez kolejną falę pandemii.


Jakie 10 działań antykryzysowych dla firm przewiduje rząd?

  • Rząd chce dofinansować koszty stałe dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami sanitarnymi. Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70 procent niepokrytych przychodami kosztów stałych. Warunkiem jest 30 procentowy spadek przychodów względem analogicznego okresu w roku ubiegłym.
    Planowany termin: do połowy grudnia. Planowany start: styczeń 2021 r.

  • Umorzone zostaną subwencje z Tarczy Finansowej z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi. Warunek to skumulowany spadek przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 procent.
    Planowany termin umorzenia: pierwsza połowa 2021 r.

  • Ma zostać wydłużony program Tarczy Finansowej dla dużych firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty). Zmieniają się zasady liczenia szkody  z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r., zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Dotyczy to dużych firm oraz dużych MŚP ze wszystkich branż.
    Planowany termin: do połowy grudnia.

  • Czwartym działaniem są pożyczki długoterminowe z gwarancją, które będą przysługiwać wszystkim branżom oraz branżom dotkniętym restrykcjami sanitarnymi. Jak czytamy na stronie rządowej „Kontynuacja gwarancji deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami”.

  • Piąty punkt mówi o dofinansowaniu zatrudnienia dla wszystkich branż. Kontynuowane będą dopłaty do miejsc pracyz FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy.

  • Przedłużona zostaje wypłata postojowego w branżach dotkniętych restrykcjami sanitarnymi.

  • W branżach dotkniętych restrykcjami sanitarnymi przedłużane mają być zwolnienia ze składek na ZUS.

  • Rząd zakłada również dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach „Dotacji na biznes”. Wysokość kwoty zwiększa się z z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia. Przewidywane jest nie tylko dofinansowanie nowej działalności, ale również zmian wprowadzonych w zakresie aktualnej. Ósme działanie przewidziane jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

  • Dziewiąte działanie powstało z myślą o przedsiębiorstwach w restrukturyzacji i jest nazywane „polityką drugiej szansy”. ARP ma dofinansować koszty związane z restrukturyzacją.

  • Branża transportowa ma otrzymać dofinansowanie do leasingu. Koszty pokryje ARP.

Dziesięć działań antykryzowych dla firm zostało potwierdzone podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, która odbyła się wczesnym popołudniem w piątek 6 listopada.

Źródło: gov.pl

Następny artykuł Najciekawsze muzea w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!