Wyjazd w góry. Co zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia na szlaku?

Wyjazd w góry. Co zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia na szlaku?

Każdy wyjazd w góry, niezależnie od regionu gwarantuje wspaniałe przeżycia. W przypadku wielu osób jest to przede wszystkim radość z wędrówek, podziwianie malowniczych krajobrazów, możliwość wyciszenia się, ale mogą się zdarzyć w tym przypadku sytuacje nieprzewidziane. Niektóre regiony górskie są zamieszkiwane przez niedźwiedzie, które lubią bardzo często przemieszczać się w tereny popularne i uczęszczane przez turystów. Co zrobić, jeśli na szlaku górskim spotkamy niedźwiedzia? O tym poniższy artykuł.

Na wstępie warto podkreślić, że góry stanowią popularne miejsce podróży, niezależnie od pory roku. Zarówno Tatry, Bieszczady, czy Karkonosze są chętnie odwiedzane przez setki turystów. Planując wyjazd w góry musimy się liczyć z tym, że jesteśmy tu tylko gośćmi. Tutejsze lasy zamieszkuje bardzo duża liczba dzikiej zwierzyny, która przy kontakcie z człowiekiem może zachować się naprawdę nieprzewidywalnie. 

 

Podczas wędrówek górskimi szlakami niejednokrotnie może dojść do spotkania największego drapieżnika europejskiego, jakim jest niedźwiedź brunatny. Warto podkreślić, że wiele z tych spotkań powinno przebiec spokojnie i niedźwiedź spokojnie pójdziew swoją stronę. Wszystko w dużej mierze jest również uzależnione od nas samych i od tego, jak się zachowamy, gdy na naszej drodze pojawi się niedźwiedź. Należy pamiętać, że większość niedźwiedzi woli unikać kontaktu z ludźmi, a każdy niedźwiedź, którego spotkamy jest w takim samym stopniu przerażony, jak każdy turysta, który wędruje po szlaku. W tym artykule podpowiemy, jak zachować się, gdy już dojdzie do naszego spotkania z niedźwiedziem.


W których regionach górskich występują niedźwiedzie brunatne?


Warto zaznaczyć, że niedźwiedzia brunatnego spotkamy tylko w niektórych regionach górskich w Polsce. Niedźwiedzie brunatne, które żyją w Polsce, stanowią niewielki fragment populacji karpackiej, która swym zasięgiem obejmuje Czechy, Polskę, Słowację, Ukrainę, Rumunię i Serbię. Liczebność w tych przypadkach szacowana jest na ponad 8000 osobników. Niedźwiedzie zasiedlają całe Karpaty, jednak zasięg reprodukcyjnych samic nie jest ciągły.


W Polsce niedźwiedzia brunatnego możemy spotkać przede wszystkich w Tatrach, Beskidzie Żywieckim i w Bieszczadach, w których według szacunków jest go najwięcej. W ubiegłym roku pojawiły się również informacje, że niedźwiedzia brunatnego można było zaobserwować w Pieninach przy szlaku prowadzącym na Sokolicę. Warto zaznaczyć, że jest to nieliczny przypadek, gdyż w Pieninach niedźwiedzie brunatne na co dzień nie występują. Aktualne rozmieszczenie niedźwiedzi brunatnych jest prowadzone na podstawie własnych badań i obserwacji prowadzonych głównie w Tatrach i Bieszczadach i wszelkich informacji, które zostały uzyskane od nadleśnictw i parków narodowych, znajdujących się na terenie Karpat. Warto również podkreślić, że cała polska populacja niedźwiedzi brunatnych ma charakter transgraniczny.






Planujesz wyjazd w góry? Sprawdź propozycje noclegów w Tatrach, Beskidach, Bieszczadach i Pieninach


Jak zachować się, gdy spotkamy niedźwiedzia na swej drodze?


Nie da się ukryć, że większość z nas wolałaby uniknąć tego typu spotkania, jednak czasem wydaje się to być nieuniknione. To normalne, że boimy się niedźwiedzia, a szczególnie samicy z młodymi, która to może stanąć w ich obronie i być naprawdę niebezpieczna. Według szacunków, większość spotkań z niedźwiedziem brunatnym bardzo rzadko prowadzi do agresywnych zachowań, a ataki na turystów są niezwykle rzadkie


Bezpieczeństwo w górach jest niezwykle ważne. Sprawdź koniecznie: Bezpieczeństwo w górach. Na co trzeba uważać?


Najlepszym sposobem, by uniknąć spotkania z niedźwiedziem jest wybieranie w miarę bezpiecznych miejsc i często wybieranych przez wielu turystów na wędrówki górskie. Każdy niedźwiedź brunatny lubi gęste zarośla, ale również często korzystają ze szlaków turystycznych zwłaszcza nocą. Zdarzają się również sytuacje, że nocą potrafią się zakradać w pobliże gospodarstw domowych, by wydobyć resztki pożywienia ze znajdujących się tu koszy na śmieci. Najgorszą rzeczą, jaką może zrobić turysta jest bez wątpienia wystraszenie niedźwiedzia lub co gorsza nagłe wejście na niego. 


Jak zapobiec spotkaniu z niedźwiedziem?


  • wybieraj bezpieczne szlaki

  • bądź ostrożny i czujny na każdy dźwięk i ruch

  • unikaj samotnych wędrówek

  • ogranicz wędrowanie nocą

  • uważaj na ślepe zakręty i głośno szumiące potoki - w tych miejscach niedźwiedź może Cię nie widzieć i nie słyszeć


Zapobieganie jest niezwykle ważne, jeśli chcemy uniknąć spotkania z niedźwiedziem. Przeczytaj również: Czego nie robić w górach? Zasady dla turystów


Gdy już dojdzie do spotkania z niedźwiedziem, to przede wszystkich powinniśmy zachować stoicki spokój. Strach w tym przypadku jest najgorszym doradcą. Z pewnością większość osób zareaguje w takiej sytuacji krzykiem lub ucieczką, co nie jest dobrym rozwiązaniem, bo najzwyczajniej w świecie taki niedźwiedź może nas zacząć gonić, a potrafi być naprawdę szybki.



fot. Bergadder / pixabay.com, CC0

Zasady postępowania podczas spotkania z niedźwiedziem:


  • stań w miejscu, zachowaj stoicki spokój i zachowuj się tak, jakbyś spotkał nieznajomego

  • jeśli widzisz niedźwiedzia z daleka, to uszanuj jego przestrzeń i spokojnie oddal się w bezpiecznym kierunku

  • pod żadnym pozorem nie zbliżaj się do niedźwiedzia

  • jeśli nie masz możliwości zmiany kierunku wędrówki, to spokojnie poczekaj aż niedźwiedź się oddali w swoją stronę

  • nie krzycz, nie piszcz i nie wydawaj dźwięków zbliżonych do odgłosów niedźwiedzia brunatnego

  • pod żadnym pozorem nie uciekaj

  • jeżeli przebywasz z innymi osobami to zbierzcie się wszyscy razem i stańcie wysoko

  • spraw, by niedźwiedzie nie miały dostępu do jedzenia - dotyczy to również śmieci i resztek jedzenia pozostawianych przez turystów na szlakach górskich

  • nie wspinaj się na drzewo - na nie niedźwiedzie bez problemu potrafią się wdrapać

  • ustal, czy w pobliżu nie ma małych niedźwiadków - samica niedźwiedzia, gdy poczuje zagrożenie dla swoich młodych może okazać się niezwykle agresywna

  • jeśli już zostałeś zaatakowany, to najlepiej jest udawać martwego - połóż się na brzuchu, trzymaj ręce na szyi i rozłóż nogi, aby utrudnić niedźwiedziowi przewrócenie; jeśli atak w dalszym ciągu się utrzymuje, to staraj się walczyć energicznie - użyj wszystkiego, co dostępne, by uderzyć niedźwiedzia w pysk


Pamiętaj również, że niedźwiedzie brunatne w Polsce zapadają w sen zimowy. Ciepłe zimy, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach spowodowały, że ich hibernacja co nieco się rozregulowała. Aby przetrwać zimę, niedźwiedzie odpowiednio przygotowują się do hibernacji. Często zdarza im się żerować w pobliżu szlaków turystycznych, czy w starych sadach szukać resztek opadłych owoców. W Polsce niedźwiedzie brunatne zapadają w stan hibernacji na około 3 miesiące - od końca listopada do końca roku. Z powodu ciepłych zim, niedźwiedzie potrafią być aktywne nawet i w styczniu.


Mamy nadzieję, że najbliższy wyjazd w góry okaże się niezwykle bezpieczny i unikniecie spotkania z niedźwiedziem. Zachowajcie spokój i cieszcie się klimatem gór.



Następny artykuł Skrzyczne vs. Barania Góra....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!