6 najpiękniejszych szlaków pieszych na Roztoczu. Gdzie warto się wybrać?

6 najpiękniejszych szlaków pieszych na Roztoczu. Gdzie warto się wybrać?

Jest takie miejsce w Polsce, w którym można miło spędzić czas, niezależnie od pory roku. Znajduje się w województwie lubelskim - pełnym wspaniałych zabytków i atrakcji turystycznych i przede wszystkim wspaniałego klimatu. Mowa tu oczywiście o Roztoczu - prawdziwej perełce, która jest szczególnie popularna wśród turystów. Bliskość przyrody, wspaniałe widoki i zabytki - tu naprawdę można poczuć się wyjątkowo. W tym artykule przedstawimy 6 najpiękniejszych szlaków pieszych na Roztoczu. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!

Na wstępie warto podkreślić, że Roztocze coraz częściej dominuje, jeśli chodzi o wyjazd Polaków w wyjątkowe miejsca. Zazwyczaj przeważają tu krótkie, weekendowe wyjazdy, jednak są osoby, które każdego roku spędzają tu swój wyjątkowy urlop. To, co przyciąga w ten region, to bez wątpienia wspaniała przyroda i magiczne miejsca. Czego, by nie mówić o Roztoczu, to jest ono naprawdę wyjątkowe.


Dla osób, które nie wiedzą, warto powiedzieć, że Roztocze to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem, wyraźnie wypiętrzony wał wzniesień, przebiegający z północnego zachodu, od Kraśnika, na południowy wschód do Lwowa. Roztocze oddziela Wyżynę Lubelską i Wyżynę Wołyńską od Kotliny Sandomierskiej i Kotliny Naddniestrzańskiej. Z uwagi na niepowtarzalne walory przyrodnicze utworzono tam Roztoczański Park Narodowy, parki krajobrazowe oraz liczne rezerwaty.


Najwięcej turystów decyduje się na urlop na Roztoczu latem. Wtedy też może być trudno o wolne miejsce noclegowe. Spływy kajakowe, kąpielisko nad Stawami Echo oraz zalew w Krasnobrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem, szczególnie wśród rodzin dziećmi. Jednak wiosną i jesienią Roztocze jest równie piękne a dodatkowo spokojny i cichy, co dla części turystów jest bardzo ważne.


Zimą natomiast, ścieżki spacerowe pustoszeją jeszcze bardziej, za to życie tętni na okolicznych stokach narciarskich. Miłośnicy jazdy na nartach czy snowboardzie bardzo chętnie wybierają Roztocze, np. na ferie zimowe. Do tego wszystkiego cisza i spokój. Czy trzeba chcieć więcej?


Sprawdź również: Polska jest piękna - Zwierzyniec i Roztocze


Dlaczego warto przyjechać na Roztocze?


Powodów, by to uczynić, jest całe mnóstwo. Przede wszystkim miejsce to zachwyci każdego, kto poszukuje ciszy i spokoju i bliskiego kontaktu z przyrodą. Do tego wszystkiego należy podkreślić niezwykły charakter miejscowości, które znajdują się w tym regionie. Mowa tu oczywiście o Zamościu, Krasnobrodzie, Zwierzyńcu, czy Suścu, w których znajdziemy również wiele wspaniałych miejsc w postaci zabytków. 

 

 

 

 


Oprócz tego, Roztocze zachęci każdego, kto lubi spacery, wypoczynek nad wodą, czy po prostu zwiedzanie. Wybierając jedną z tych miejscowości lub inną, mniej znaną wieś, w zasadzie wszystkie atrakcje mamy w zasięgu ręki. Co jednak ważne, miejscowości te są oddalone od siebie o kilka, kilkanaście km, dlatego warto przyjechać na Roztocze samochodem. Lub nastawić się na dłuższe spacery czy wycieczki rowerowe. Roztoczańska kraina jest niezwykle malowniczym miejscem, wręcz idealnym na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. 


Przeczytaj również: 

Atrakcyjne Roztocze - Krasnobród

Atrakcyjne Roztocze - Zwierzyniec


Które szlaki na Roztoczu są najlepsze i najpiękniejsze?


Warto podkreślić, że Roztocze posiada wiele wspaniałych szlaków turystycznych, które umożliwią nam podziwianie wszystkiego, co najpiękniejsze w tym regionie. Nie ulega żadnej wątpliwości, że wybierając któryś z poniższych szlaków, możemy delektować się całym pięknem przyrody. Miejscami te trasy na pewno będą wymagające, ale czego nie robi się dla przyjemności, satysfakcji i możliwości podziwiania malowniczych widoków.


  • Niebieski szlak centralny


Wędrówkę po tym wspaniałym regionie rozpoczynamy od najbardziej popularnego szlaku, który umożliwia poznanie wszystkiego, co najpiękniejsze w tym regionie. Trasa ta przecina całe Roztocze Środkowe i Zachodnie. Łączna długość tego szlaku wynosi 143,5 km, jednak bez obaw - z powodzeniem możemy wyruszyć z którejś z popularnych miejscowości, chyba że chcemy przejechać cały ten szlak np. rowerem. Na tej trasie znajduje się m.in. Roztoczański Park Narodowy, wąwozy Piekiełko i Wapielnia, góra Kamień i grodzisko w Sąsiadce. Warto wybrać się na fragment spaceru właśnie tym szlakiem.


  • Żółty szlak roztoczański


To kolejna z wyjątkowych propozycji dla miłośników spacerów po Roztoczu. Szlak żółty jest zdecydowanie krótszy, bo liczy 52 km. Nie oznacza to jednak, że brakuje tu atrakcji. Wręcz przeciwnie. Szlak prowadzi z Roztocza Środkowego na Zachodnie i dalej na Równinę Biłgorajską. Po drodze możemy podziwiać m.in. kamieniołomy w Żelebsku, czy leśną kapliczkę w okolicy wsi Trzęsiny. W dużej części szlak prowadzi przez las, dzięki czemu możemy być pewni, że będziemy spacerować we wspaniałym klimacie i bliskości przyrody.


  • Czerwony szlak krawędziowy


Jeśli chodzi o długość to ten szlak ma porównywalną długość do żółtego - 52,5 km, a walory krajoznawcze również wspaniałe. Trasa rozciąga się pomiędzy Roztoczem Środkowym a Równiną Biłgorajską. Nie da się ukryć, że wrażenie na absolutnie każdym powinna zrobić okolica leśnej osady Florianka i Górecka Starego oraz aleja starych dębów z kapliczką na wodzie w Górecku Kościelnym. Interesujące są również rezerwaty krajobrazowe z małymi wodospadami. Ta trasa ukazuje piękno Roztocza.


  • Niebieski szlak szumów


W opinii wielu osób, jest to najpiękniejszy szlak regionu. O tym, jak wspaniałe są szumy na Tanwi, wie chyba każdy. Przejście tym właśnie szlakiem gwarantuje nam podziwianie właśnie tej wodnej atrakcji regionu. Szumy to określenie małych wodospadów. Trasa prowadzi przez las, wzdłuż rzeki Tanwi i Jelenia. Długość, jaka jest w tym przypadku do przejścia to 17 km. Gwarantujemy jednak, że wrażenia będą niezapomniane. Wędrówkę najlepiej jest rozpocząć od stacji Susiec PKP.


  • Zielony szlak Ziemi Józefowskiej


Nie ma trasy na Roztoczu, która nie byłaby wspaniała. Tak jest również i w tym przypadku. Zielony szlak rozciąga się na terenie Puszczy Solskiej, dwukrotnie ją przecinając. Miejsce to ma ścisły związek z historią z okresu II wojny światowej, więc to doskonała opcja również dla pasjonatów historii. Łączna długość tej trasy wynosi 42,5 km, jednak dobrze jest połączyć 2 fragmenty trasy w jednodniową wycieczkę - łącząc odcinki w miejscowości Fryszarka.


  • Zielony szlak im. Świętego Brata Alberta


Wędrówkę po Roztoczu kończymy na najciekawszej trasie Roztocza Południowo-Wschodniego. Do przejścia mamy łącznie 46 km. Elementem charakterystycznym tej właśnie trasy jest duże połacie lasów w okolicy Dziewięcierza. Największe wrażenie robi jednak odcinek, który początkowo prowadzi skrajem lasu Buczyna, następnie rezerwatem jałowców “Sołokije” i w okolicach ruin dawnego bazyliańskiego klasztoru na wzniesieniu Monastyr koło Werchraty.


Noclegi na Roztoczu


Najbardziej popularnymi kategoriami obiektów noclegowych na Roztoczu są kwatery i pokoje, domki i agroturystyka. Są to obiekty, które znajdują się w popularnych miejscowościach, jak i w ustronnych miejscach. Roztocze ma do zaoferowania naprawdę wiele, dlatego mamy gwarancję, że będziemy mieli z czego wybierać. Średni koszt noclegu wynosi 130 zł. Jeśli chcemy skorzystać z w miarę korzystnej oferty, to warto wziąć pod uwagę agroturystyki i kwater, w których cena za nocleg rozpoczyna się od 30 zł od osoby za dobę. Wszystko jest w pełni uzależnione od lokalizacji obiektu i od standardu, jakiego oczekujemy. Pewne jest to, że poszukując noclegu w ścisłym centrum, musimy liczyć się z nieco większym wydatkiem. Pamiętać należy również, że do kosztów noclegu należy doliczyć opłatę klimatyczną, wynoszącą 2,50 zł od osoby za dobę.


Jeśli chodzi o udogodnienia, to turyści pytają najczęściej o dostępność łazienki w pokoju. Każdy chce poczuć odrobinę prywatności, a takie udogodnienie daje dużą wygodę. Spora część osób pyta również o parking oraz internet i telewizję. Możemy być spokojni, bo znajduje się to w standardzie prawie każdego obiektu w miejscowości. Nieco mniej osób pyta o dostępność kuchni i wyżywienia.Apartamenty Królewska Kwatera

Apartamenty Królewska Kwatera

Zamość, ul. Włościańska

Apartamenty 9.8
Agroturystyka u Drwala

Agroturystyka u Drwala

Zwierzyniec, ul. 2 Lutego

Agroturystyka 9.8
Kwatera Zacisze

Kwatera Zacisze

Józefów, ul. Cicha

Kwatery i pokoje 9.8
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg na Roztoczu


Mamy nadzieję, że wizyta w popularnym regionie, jakim jest Roztocze, będzie obfitować w wiele wspaniałych wędrówek. Wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze szlaki w regionie, niech więc Wasze wędrówki będą pełne malowniczych widoków i pozwolą odkryć całe piękno Roztocza.


Następny artykuł Najciekawsze muzea na...

Komentarze

Zobacz również