Bezpieczeństwo w górach. Na co trzeba uważać?

Bezpieczeństwo w górach. Na co trzeba uważać?

Planujesz wyjście na górskie szlaki? Bez względu na to czy jesteś doświadczonym turystą, czy miałeś dłuższą przerwę, przypomnij sobie najważniejsze informacje o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo w górach. Niżej znajdziesz garść przydatnych rad.

Może się wydawać, że w przygotowaniu górskiej wycieczki nie ma większej filozofii – wystarczy wybrać szlak, spakować do plecaka prowiant oraz najpotrzebniejsze rzeczy, a później już tylko cieszyć się przebywaniem pośród przyrody polskich gór! Nie pozwól jednak, by kierowała tobą rutyna czy niewiedza. Podejdź odpowiedzialnie do kwestii bezpieczeństwa, zarówno swojego, jak też towarzyszących ci osób. Przypomnij sobie, na co trzeba uważać podczas górskich wypraw.

Bezpieczeństwo w górach – podstawowe informacje


Co warto wiedzieć o wyjściach w góry? Jak się do nich przygotować, by nie trzeba było angażować służb ratunkowych? Wystarczy trzymać się podstawowych zasad, by cieszyć się wspaniałą górską wycieczką. Przede wszystkim należy dopasować szlak do swoich możliwości – jeśli do tej pory nie miałeś doświadczenia górskiego, Orla Perć na pewno cię przerośnie! Poza tym pamiętaj, że samotna wędrówka również nie jest dobrym pomysłem i warto mieć ze sobą towarzystwo.

fot. Shaiith / iStock

Co zabrać w góry?


Wyjazdy w góry plasują się w czołówce ulubionych sposobów Polaków na spędzanie urlopu. Jednak fakt, iż lubimy takie wycieczki, wcale nie znaczy, że wiemy, jak się do nich przygotować. Co roku media społecznościowe obiegają zdjęcia „niedzielnych turystów”, którzy wyjście na szlak traktują jak spacer po nadmorskim deptaku. Nie zdają sobie sprawy, że ich niefrasobliwość zagraża również innym.

Przypominamy, w jaki sposób przygotować się na wycieczkę – przedstawiamy listę podstawowych rzeczy, o jakich trzeba pamiętać:
  • załóż dobre buty trekkingowe,
  • do plecaka warto zabrać również ciepłe ubrania, gdyż pogoda w górach może się szybko zmienić,
  • miej ze sobą wodę oraz energetyczne przekąski, które dodadzą ci sił w kryzysowej sytuacji,
  • zabierz zestaw podręczny, składający się z latarki, mapy szlaków turystycznych i apteczki,
  • nie zapominaj o naładowaniu telefonu, w którym zapiszesz numer alarmowy GOPR / TOPR,
  • warto zabrać ze sobą osłonę głowy oraz okulary przeciwsłoneczne.

Nie daj zaskoczyć się pogodzie. Zobacz, co zabrać w góry podczas różnych pór roku, wejdź: Co zabrać ze sobą w góry?


Jak zachowywać się na szlaku?


Jakie inne informacje, poza tym co zabrać na szlak, warto sobie przyswoić? Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim zachowaniu. Najważniejszą zasadą jest, by nie schodzić z wyznaczonej trasy – zostały one poprowadzone tak, by zapewnić wędrowcom bezpieczeństwo. Poza tym szlaki turystyczne biegną przez tereny cenne przyrodniczo, dlatego schodząc z nich, niszczymy chronioną naturę. Z tego też powodu absolutnie nie można pływać w górskich stawach ani wchodzić do rzek!

Czego jeszcze lepiej nie robić podczas górskiej wyprawy? Zobacz: Czego nie robić w górach? Zasady dla turystów

W trakcie wycieczki należy zachować koncentrację i trzymać się oznaczeń oraz tablic wskazujących kierunek. Dzięki temu nie zgubisz się na szlaku, co jest szczególnie ważne, gdy wybierasz mało uczęszczaną drogę. Natomiast gdy wędrujesz popularną ścieżką, trzymaj się prawej strony, w ten sposób ruch odbywa się płynnie, a idący z naprzeciwka nie muszą przedzierać się przez bezładny tłum. Warto również sprawdzić, czy na wybranej przez ciebie trasie nie ma odcinków jednokierunkowych – zwykle dotyczą one trudnych technicznie fragmentów, gdzie przemieszczanie się w jedną stronę poprawia komfort i bezpieczeństwo osób na szlaku.

Przypominamy, które szlaki w polskich Tatrach mają tylko jeden kierunek:
  • trasa Zawrat – Kozi Wierch na szlaku Orla Perć,
  • szlak przez kopułę szczytową Giewontu,
  • szlaki przez jaskinie Mroźną i Mylną od wejścia do nich, aż do zejścia do Doliny Kościeliskiej,
  • szlak przez jaskinię Smocza Jama – od Wąwozu Kraków do Polany Pisanej.

Zasady bezpieczeństwa w górach dla dzieci


Podczas wędrówek po górach widzimy nie tylko dorosłych – na szlaki wychodzą całe rodziny. Jeśli i ty planujesz zabrać ze sobą dzieci, musisz uważać jeszcze bardziej. W końcu maluchy nie zawsze potrafią same się o siebie zatroszczyć czy przewidywać konsekwencje swoich działań. Ich bezpieczeństwo zależy od ciebie, więc do planowania wycieczki podejdź odpowiedzialnie.

Przede wszystkim pamiętaj, że dzieci nie mają kondycji dorosłego człowieka, dlatego to do ich umiejętności i wytrzymałości należy dobrać szlak. Jeśli nie wiesz, jakie trasy będą dobre na rodzinną wycieczkę, zobacz poniższe propozycje:
  • na wycieczkę z małymi dziećmi warto wybrać się w tatrzańskie doliny: Chochołowską, Kościeliską, Strążyską, Małej Łąki itp.
  • większe dzieci można zabrać do Jaskini Mroźnej, do której idzie się z Doliny Kościeliskiej,
  • z dziećmi można pójść również na Wielki Kopieniec, będący znakomitym punktem widokowym na najważniejsze tatrzańskie szczyty,
  • wycieczka nad Morskie Oko – szlak z Palenicy Białczańskiej do schroniska jest pokryty asfaltem, więc można pokonać go nawet z wózkiem; jeśli dzieci będą się czuły na siłach, można wybrać się na spacer wokół stawu, co zajmie dodatkową godzinę.

Podczas wycieczki koniecznie trzeba robić częste przerwy na odpoczynek. Maluch nie sygnalizuje z wyprzedzeniem, że będzie chciał za jakiś czas skorzystać z toalety, napić się czy zjeść. Warto więc podejmować działania „prewencyjne” i nie dopuszczać do kryzysowych sytuacji. Jeżeli chcesz zabrać nosidełko, również musisz pamiętać o częstych przerwach i zwracać uwagę na samopoczucie dziecka. Może się ono łatwo przegrzać lub odwodnić. Nawet na łatwą technicznie trasę należy zabrać nakrycie głowy, krem z filtrem, ciepłe ubranie oraz okrycie przeciwdeszczowe. Poza tym powinieneś zdawać sobie sprawę, że taka wyprawa zajmie więcej czasu niż jest to przyjęte.

Na koniec ważna uwaga – nigdy nie pozwalaj dziecku na jedzenie jagód, które rosną przy szlaku, ani nie podawaj mu wody z potoku czy strumienia. Może mu to poważnie zaszkodzić.

fot. Marizza / iStock

Numer ratunkowy GOPR


Przed wyjściem w góry koniecznie trzeba zapisać w telefonie numer ratunkowy GOPR. Należy go użyć wyłącznie w przypadku, gdy jest to konieczne – gdy miał miejsce wypadek, a ty nie jesteś w stanie samodzielnie zejść ze szlaku. Ratownicy nie są taksówkarzami, a wzywanie ich bez uzasadnienia może skutkować tym, że nie dadzą rady udzielić pomocy naprawdę potrzebującym.

Numer alarmowy w polskich górach to 985 oraz +48 601 100 300. Można również zadzwonić na ogólny numer ratunkowy 112 a także skorzystać z aplikacji Ratunek, umożliwiającej połączenie ze służbami ratunkowymi wraz z równoczesnym przesłaniem twoich aktualnych współrzędnych GPS.

Pamiętaj, używaj ich tylko wtedy, kiedy jest konieczne. Zanim wyjdziesz na szlak sprawdź, czy dasz radę bezpiecznie wrócić, więc:
  • sprawdź aktualną prognozę pogody i warunki panujące w górach,
  • poinformuj kogoś o planowanym wyjściu, trasie i godzinie powrotu,
  • nie idź sam,
  • miej naładowany telefon komórkowy – dobrym wyjściem jest zabranie ze sobą power banku,
  • wyjście w góry zaplanuj jak najwcześniej, by nie zaskoczył cię zmrok,
  • zadbaj o odpowiednie ubranie i wyposażenie,
  • obserwuj swoje samopoczucie – nie kontynuuj wycieczki na siłę, gdy zaczniesz czuć się źle odpocznij i zastanów się nad powrotem,
  • miej zapisany numer alarmowy oraz zainstalowaną aplikację Ratunek.

Następny artykuł Wczasy nad jeziorem w 2020...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!