Czego nie robić w górach? Zasady dla turystów

Czego nie robić w górach? Zasady dla turystów

Wyjście w góry to jedna z największych przyjemności, jakie można sobie wyobrazić. Przed nami rozciągają się niezmierzone przestrzenie, a widoki zapierają dech w piersiach. Trzeba mieć jednak na względzie, że jesteśmy tam gośćmi, dlatego tak ważne jest, by respektować niepisane zasady, które obowiązują w górach.

Większość turystów wychodzących w góry wie, jak zachować się na szlaku. Niestety, wystarczy jedna osoba, która za nic ma panujące tam zasady, by nie tylko zepsuć innym przyjemność z wyprawy, ale zniszczyć górską przyrodę. Pamiętajmy, że jesteśmy tam tylko przez chwilę, a wyrządzone przez nas szkody o wiele trudniej usunąć.

Dowiedz się, w jaki sposób przygotować się do wyjścia w góry. Zobacz: Co zabrać ze sobą w góry?

Jeżeli zastanawiasz się, jak postępować podczas wycieczki w góry, zobacz nasze sugestie. Dbaj o naturę i daj przykład innym turystom. Wspólne zatroszczmy się, by przyroda polskich gór zachwycała kolejne pokolenia. Czego więc lepiej nie robić w trakcie górskiej wędrówki?

Nie śmieć w górach


To właściwie oczywistość – kiedy wychodzisz na szlak, nie zostawiasz za sobą śmieci! Przecież na ogół nie rozrzucasz ich w domu ani podczas spaceru po mieście, dlaczego więc w górach miałoby być inaczej? Oczywiście wzdłuż trasy z reguły nie ma koszy na śmieci, ale jeżeli masz ze sobą plecak, zmieści się do niego torebka, do której zapakujesz odpady. Plastikową butelkę zgnieć i wyrzuć do pojemnika przy schronisku lub w dolinie. To naprawdę nie jest trudne!

Dotyczy to również resztek organicznych. Ogryzki jabłek, skórki bananów itp. również zabieramy ze sobą. Pomijając fakt, że ich wyrzucanie jest niekulturalne, może ściągnąć dzikie zwierzęta – takie postępowanie nie jest zbyt mądre. Skuszone zapachem, często je zjadają, co może okazać się dla nich śmiertelne.

fot. hagman23 / Pixabay.com CC0

Nie niszcz przyrody


Przykładów dewastacji górskiej przyrody można wskazać naprawdę wiele. Chyba najbardziej jaskrawym przejawem głupoty turystów jest zostawianie napisów i rysunków na skałach. W ten sposób szpeci się góry, a w dodatku ich usunięcie jest bardzo trudne. Jeżeli coś takiego pojawiło się na terenie parku narodowego, jego pracownicy muszą szukać metod, które nie wymagają użycia środków chemicznych. Najwięcej takich zachowań obserwujemy w Tatrzańskim Parku Narodowym, dlatego jego władze proszą, by takie przejawy wandalizmu zgłaszać funkcjonariuszom Straży Parku.

Na czym jeszcze polega niszczenie górskiej przyrody? To na przykład zrywanie kwiatów i innych roślin, zbieranie jagód oraz grzybów. Jeżeli miało to miejsce w parku narodowym, grozi ci grzywna. Lepiej więc zadowolić się zrobieniem zdjęcia. Do tego dochodzi również pływanie w górskich stawach i rzekach, mycie się w nich oraz płukanie brudnych naczyń. Pamiętaj, że to źródło wody pitnej, z którego korzystają schroniska, a poza tym również miejsce życia zwierząt – także tych rzadkich gatunków.

Nie zaczepiaj dzikich zwierząt


Góry to nie zoo, więc zwierzęta, które zdarzy ci się spotkać na szlaku, nie są tam dla twojej przyjemności. To ich dom, dlatego zostaw je w spokoju i nie podchodź, by zrobić zdjęcie czy spróbować pogłaskać. Najlepiej zostaw zwierzaka w spokoju i po prostu udaj się w swoją stronę.

Dotyczy to również dokarmiania – specjaliści tłumaczą, dlaczego nie powinno się tego robić. Jedną z przyczyn jest fakt, iż może być to niebezpieczne dla ich zdrowia. Poza tym wszystkim dzikie zwierzęta szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania pożywienia. Przez to zatracają naturalny instynkt i lęk przed człowiekiem, co dla obu stron może okazać się zgubne.

fot. notacanon / Pixabay.com CC0

Nie zabieraj w góry swojego psa


Coraz więcej osób wyjeżdża na wakacje z psem. Popieramy takie inicjatywy, ale urlop trzeba dobrze zaplanować. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że między innymi w Tatrach nie możesz wejść na szlak z czworonogiem. Powód jest prosty – bezpieczeństwo twoje oraz pupila. Dzikie zwierzęta wyczuwają obecność psa i mogą odebrać ją jako zagrożenie. Jest to szczególnie prawdopodobne w czasie ich narodzin, gdy matki za wszelką cenę chronią swoje młode.

Od tej reguły jest jednak wyjątek. Z psem na smyczy przejdziesz Drogą pod Reglami oraz Doliną Chochołowską – od Siwej Polany do schroniska znajdującego się na Polanie Chochołowskiej.

Nie schodź z oznaczonego szlaku


Górskie szlaki zostały wytyczone z jakiegoś powodu, a jest nim bezpieczeństwo turystów. Wybierając oznakowaną ścieżkę, mamy pewność, że została odpowiednio przygotowana – znajdują się na niej znaki ułatwiające orientację w terenie, a pokonanie najtrudniejszych etapów ułatwią łańcuchy i klamry. Trzymanie się szlaków jest szczególnie ważne, gdy wędrujemy przez parki narodowe i rezerwaty, w ten sposób chroni się bowiem tamtejszą roślinność oraz żyjące zwierzęta. Jeśli będziesz respektować wyznaczoną dla turystów przestrzeń, twoja obecność nie wpłynie na górską przyrodę.

Co ważne, na przykład w Tatrach obowiązuje zakaz schodzenia ze szlaków. W przypadku gdy nie zastosujesz się do tego przepisu, a coś się stanie i będzie to wymagało interwencji ratowników, możesz pokryć koszty akcji.

Nie niszcz infrastruktury szlaku


Malowanie oznaczeń, ustawianie drogowskazów, montowanie łańcuchów i metalowych klamer – to wszystko wpływa na bezpieczeństwo turystów, którzy przemierzają górskie szlaki. Jeżeli przyjdzie ci do głowy, by zniszczyć któryś z tych elementów, lepiej się przed tym powstrzymać. W ten sposób uniemożliwisz innym turystom korzystanie z tras! Nie mówiąc już o tym, że sprowadzisz na nich niebezpieczeństwo zagubienia się lub śmierci. Jedna bezmyślna decyzja potrafi zaważyć na życiu wielu ludzi.

fot. pcdazero / Pixabay.com CC0

Nie hałasuj w górach


Warto przypomnieć tę zasadę – w górach zachowaj ciszę. Nie mówimy tu oczywiście o zakazie rozmów ze znajomymi, ale krzyki czy puszczanie muzyki przez głośniki przeszkadza innym turystom. Jeżeli wiesz, że nie wytrzymasz bez słuchania ulubionych utworów, weź ze sobą słuchawki – właśnie po to je wynaleziono. Jednak podczas górskich wędrówek najlepiej wsłuchiwać się w odgłosy przyrody. Z tego powodu tyle osób preferuje tę część naszego kraju. Poza tym trzeba mieć na względzie zwierzęta, które mają siedliska blisko tych szlaków. Hałas burzy ich spokój i powoduje stres!

Nie korzystaj z otwartego ognia


W górach obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu i rozpalania ognisk poza wyznaczonymi do tego miejscami. Zakazane są również wszystkie czynności, które wymagają korzystania z otwartego ognia. Dostosuj się do tych zasad, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych. Jeżeli więc widzisz, że nie dasz rady zejść ze szlaku przed zmrokiem, nie rozbijaj dzikiego obozowiska. Zatrzymaj się w schronisku, by tam przeczekać noc.

fot. _LewiZ / Pixabay.com CC0

Następny artykuł Wakacje bez maseczek....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!