Bezpieczeństwo na drodze: jak przygotować samochód do długiej podróży wakacyjnej

Bezpieczeństwo na drodze: jak przygotować samochód do długiej podróży wakacyjnej

Własny samochód to zdecydowanie najpopularniejszy środek wakacyjnego transportu. Podróże swoim pojazdem są wygodne, ponieważ daje to dużą swobodę w planowaniu urlopu i uniezależnia od publicznej komunikacji. Samochód umożliwia ponadto zabranie ze sobą większej liczby bagaży. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu auta do wyjazdu – bezpieczeństwo podróżnych, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego, ma tutaj kluczowe znaczenie. Na co zatem zwrócić uwagę i o co zadbać, aby podczas podróży samochodem na wakacje uniknąć przykrych niespodzianek? Materiał powstał przy współpracy reklamowej z UNIQA.

Jak przygotować auto do podróży? Zrób przegląd!

Kluczowe znaczenie ma stan auta. Nie bez powodu badania techniczne są obowiązkowe. Nawet jeśli obligatoryjna wizyta w stacji kontroli pojazdów miała miejsce niedawno, to i tak przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić stan samochodu. Oczywiście taką kontrolę można przeprowadzić też na własną rękę. W pierwszej kolejności należy sprawdzić kondycję układu hamulcowego. Nie powinno się obyć bez skontrolowania poziomu płynu hamulcowego i ciśnienia w oponach. Nie mniej istotny jest też stan ogumienia. Jeżeli na bieżniku pojawiły się bąble lub pęknięcia, to znak, że opony wymagają natychmiastowej wymiany.

Nie można zapomnieć o zajrzeniu pod maskę. W razie jakichkolwiek problemów z silnikiem najrozsądniej jest udać się do sprawdzonego warsztatu. Awaria jednostki napędowej może bowiem narazić właściciela samochodu na niemałe wydatki. Jeśli w funkcjonowaniu silnika nie ma żadnych nieprawidłowości, wystarczy tylko sprawdzić poziom płynów: do spryskiwaczy, chłodzącego i do układu wspomagania. Uzupełnić trzeba też braki oleju silnikowego. Na uwagę zasługują ponadto takie elementy jak: oświetlenie, filtr powietrza, filtr kabinowy, pasek klinowy, układ klimatyzacji oraz przewody. Wielu kierowców zwykle ma ze sobą zapasowy komplet żarówek. Usterka oświetlenia bywa niezwykle uciążliwa w trasie, ale trzeba brać poprawkę na to, że w nowoczesnych autach wymiana żarówek nie zawsze jest wykonalna bez pomocy mechanika.

Twoją rodzinę czeka długa podróż samochodem? Sprawdź, co trzeba zabrać!


Podczas jazdy nie tylko na długie dystanse trzeba obowiązkowo mieć w samochodzie pewne akcesoria. Mowa tutaj przede wszystkim o trójkącie ostrzegawczym, odpowiednio zaopatrzonej apteczce i gaśnicy z aktualną homologacją. Nieodzowne są również kamizelki odblaskowe dla każdego z pasażerów. Przepisy nakładają też obowiązek posiadania zestawu naprawczego i lewarka, bez których samodzielna naprawa drobnej usterki czy wymiana koła nie są możliwe. Jeżeli w podróż wybiera się dziecko, często niezbędny jest fotelik. Według aktualnych przepisów jazda w nim jest obligatoryjna w przypadku dzieci, które nie osiągnęły 150 cm wzrostu.

Do opisanego powyżej obowiązkowego zestawu akcesoriów warto dorzucić jeszcze kilka dodatkowych rzeczy, które w trakcie długiej podróży mogą okazać się pomocne. Są to m.in. hak z homologacją, bagażnik dachowy z montowanym do niego boksem czy turystyczna lodówka. Nowe samochody mają wbudowane mapy nawigacji, dlatego warto sprawdzić, czy są aktualne – jeśli nie, wystarczy je po prostu zaktualizować. Ponadto przydać się może zapasowy akumulator.

Przygotowanie samochodu do wyjazdu na wakacje – sprzątanie


Podczas kilkugodzinnej czy dłuższej jazdy warto zadbać o komfort swój i pozostałych podróżnych. Należy uprzątnąć śmieci ze schowków, wyczyścić kabinę przy użyciu przeznaczonych do tego preparatów oraz odkurzyć siedzenia i dywaniki. Koniecznie trzeba umyć szyby, co ma ogromny wpływ na poprawę widoczności, a przy okazji sprawdzić wycieraczki.

Podróżowanie samochodem – dokumenty i opłaty


Przygotowując auto do podróży, trzeba pamiętać o zabraniu podstawowych dokumentów, czyli prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. W sytuacji, gdy samochód został pożyczony od znajomego czy wzięty z wypożyczalni, będą potrzebne również inne, potwierdzające, że możemy korzystać z auta. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza przy wyjazdach poza Unię Europejską. Dobrze jest też sprawdzić, jakie opłaty są wymagane za granicą, np. za przejazdy autostradami.

Wyjazd autem na wakacje – dlaczego potrzebujesz dodatkowego ubezpieczenia pojazdu?


Planując dłuższą podróż, warto mieć na uwadze różne niespodziewane zdarzenia, do jakich może dojść. Nikt nie nastawia się na nagłą awarię czy kradzież auta, ale każdemu może się to przytrafić – zarówno w Polsce, jak i za granicą. W naszym kraju obowiązkowe jest posiadanie ważnego OC samochodu – nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu skutkuje karami. Zakres ochrony wynikający z OC jest dla wszystkich kierowców jednakowy, a celem tego ubezpieczenia jest rekompensata szkód będących skutkiem kolizji drogowej lub wypadku. Odszkodowanie jest wypłacane z OC sprawcy. W niektórych krajach polska polisa nie wystarczy. Potrzebna jest zielona karta lub ubezpieczenie graniczne.

Wybierając się na wakacje, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu na podróż. Nie jest ono obligatoryjne ani w Polsce, ani za granicą. Autocasco chroni przed finansowymi skutkami takich zdarzeń jak np. kradzież pojazdu czy szkoda wyrządzona z winy właściciela auta. W zależności od tego, co proponują poszczególne towarzystwa, polisa może obejmować także akty wandalizmu czy kataklizmy i ekstremalne zjawiska atmosferyczne.

Idealnym wsparciem ubezpieczeniowym podczas dłuższej podróży samochodem może okazać się również ubezpieczenie assistance. To idealna opcja na wypadek nieprzewidzianych awarii bądź kolizji samochodu. Zapewnia pomoc na miejscu, holowanie pojazdu, organizację noclegu czy też transport współpasażerów.

Jak wybrać dodatkowe ubezpieczenie auta na podróż?


Warto postawić na szeroką ochronę ubezpieczeniową. Wystarczy wykorzystać OC kalkulator, aby wyliczyć składkę na tę polisę i poznać ofertę innych ubezpieczeń. To autocasco, NNW czy assistance. Wszystkie z nich warto wziąć pod uwagę.

Zdjęcie główne: fot. 123rf

Współpraca reklamowa z UNIQA

Następny artykuł Wypadek za granicą a...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!