Mały Szlak Beskidzki - jak go przejść? Kilkudniowa górska przygoda

Mały Szlak Beskidzki - jak go przejść? Kilkudniowa górska przygoda

Skoro był Główny Szlak Beskidzki, to warto jest poznać Mały Szlak Beskidzki. To kilkudniowa propozycja górskiej wędrówki, która pozwoli nieco lepiej poznać te najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce i jednocześnie podziwiać malownicze górskie krajobrazy. Poznaj szczegóły, związane z tym popularnym szlakiem i sprawdź, jak w prosty sposób przejść Mały Szlak Beskidzki.

Niemal każdy, kto decyduje się na wille w górach, dokłada wszelkich starań, by przemierzać te malownicze szlaki górskie w Polsce. Jedne z nich są krótsze, inne dłuższe, są łatwe lub wymagające. Niezależnie od dokonanego wyboru, właśnie w taki sposób może zdobywać popularne górskie szczyty, przemierzając malownicze trasy górskie. Jeśli lubisz nieco dłuższe wędrówki i chcesz przeżyć wspaniałą górską przygodę, to Mały Szlak Beskidzki wydaje się być odpowiednią opcją.


Zobacz również: Główny Szlak Beskidzki - jak go przejść w najprostszy sposób?


Mały Szlak Beskidzki - najważniejsze informacje


Szlak turystyczny o nazwie Mały Szlak Beskidzki, wcześniej nazywany "Szlak Północny", ma długość 137 km i jest oznaczony czerwonym kolorem. Rozpoczyna się w Straconce w Bielsku-Białej, w Beskidzie Małym, a kończy na Luboniu Wielkim w Beskidzie Wyspowym. To czwarty co do długości szlak w polskiej części Karpat. Przebiega przez obszary Beskidów, które Główny Szlak Beskidzki omija, w tym przez Beskid Mały, Beskid Makowski i Beskid Wyspowy.fot. teo73 / gettyimages.com, CC0


Przebywając Mały Szlak Beskidzki, pokonamy 52 km w Beskidzie Małym i tyle samo w Makowskim, natomiast w Beskidzie Wyspowym 28 km. To trasa, o której marzy każdy miłośnik górskich wędrówek.


Zobacz również: 5 najlepszych długodystansowych szlaków pieszych w Polsce. Gdzie się wybrać?


Podczas tej podróży zmierzymy się z przeciwnościami takimi jak zmęczenie, błotniste ścieżki, palące słońce, silne wiatry czy zimą nawet ze śniegiem. Trasa przeprowadzi nas przez trzy pasma beskidzkie, z których rozciągają się malownicze krajobrazy górskie, a w oddali widać szczyty Tatr. Doświadczymy gościnności schronisk i miejsc do biwakowania, podziwiając przy tym zabytkowe świątynie, fascynujące muzea oraz chronione obszary przyrodnicze. W trakcie wędrówki minąć się z pięknymi jeziorami, rzekami i strumieniami. Podążając tym szlakiem, przeżyjemy niezapomniane chwile pełne przygód.


Przejście Małego Szlaku Beskidzkiego najlepiej jest rozłożyć na 5-6 dni.


Mały Szlak Beskidzki trasa - jak przejść ten szlak?


Mały Szlak Beskidzki przemierza trzy pasma górskie:


 1. Beskid Mały: Zaczyna się w przedmieściach Bielska-Białej, skąd łatwo dostaniesz się z centrum miasta. Szlak rozpoczyna się w pobliżu monumentalnego kościoła i prowadzi na Czupel. Kontynuując, będziesz podążać leśnym grzbietem do Jeziora Międzybrodzkiego. Szlak dalej kieruje się na szczyt Żar, który stanowi serce Beskidu Małego. Mimo nazwy "Mały", trasa przez to pasmo może być wyzwaniem, rozciągając się na około 44 km. Istnieje wiele miejsc na odpoczynek, w tym schroniska.

 2. Beskid Makowski: Po Beskidzie Małym szlak schodzi do Krzeszowa, gdzie zaczyna się drugi obszar, Beskid Makowski. Prowadzi on przez pasma górskie, takie jak Żurawnica, Chełm i pasmo Babicy. Szlak kieruje się przez Myślenice, skręcając w kierunku południowo-wschodnim. Całość tej trasy to około 70 km z licznymi wzniesieniami i zejściami.

 3. Beskid Wyspowy: Szlak w Beskidzie Wyspowym wiedzie przez dwa główne szczyty, oferując unikalne doświadczenie wędrowania. Wznoszenie się na Lubogoszczy może być wyzwaniem, zwłaszcza po przebyciu znacznej odległości. Kolejny szczyt, Luboń, to najwyższy punkt trasy. Chociaż wydaje się końcem podróży, czeka jeszcze strome zejście do Rabki Zdrój.


Mały Szlak Beskidzki to atrakcyjna trasa dla miłośników trekkingu, oferująca różnorodne krajobrazy, wyzwania i piękne widoki. Idealny dla osób chcących przeżyć przygodę w sercu Beskidów.


Ile czasu zajmuje przejście Małego Szlaku Beskidzkiego?


Szacowany czas przejścia dla Małego Szlaku Beskidzkiego został obliczony z myślą o standardowym turystycznym tempie, nie uwzględniając przerw. Długość trasy waha się od 42 do 45 godzin. Osoby, które preferują lżejszy sprzęt, mogą skrócić ten czas nawet o 25%, natomiast entuzjaści cięższych wycieczek mogą potrzebować nawet ponad 50 godzin na przejście szlaku.

 

 

fot. anyaberkut / gettyimages.com, CC0

 

Sprawdź: Co zabrać ze sobą w góry?


Ile dni potrzebujesz na MSB?


 • 3 dni: Jest to wariant dla tych, którzy preferują szybsze tempo i mają do dyspozycji 45 km dziennie z ponad 1500 metrami przewyższeń. Zaleca się rozpoczęcie trasy z Bielska o świcie. Taki plan zakłada podzielenie trasy na segmenty: pierwszy dzień - z Bielska do Krzeszowa, drugi dzień - do Myślenic lub schroniska Kudłacze, trzeci dzień - z okolic Kudłaczy na Luboń.

 • 4 dni: Opcja dla tych, którzy chcą iść spokojniejszym tempem, ale wciąż ambitnie. Możesz zaplanować noclegi w takich miejscach jak: chata na Potrójnej, masyf Babicy oraz w okolicach Lubomira i Węglówki.

 • 5 dni: Ten wariant jest idealny dla większości turystów, z dziennymi dystansami około 27-28 km. Istnieje wiele miejsc noclegowych do wyboru, takich jak: Przełęcz Kocierska, Zembrzyce, Myślenice czy Kasina Wielka.

 • 6 dni: Idealny dla tych, którzy chcą podziwiać krajobraz i poruszać się spokojnym tempem. Średnio pokonują około 23 km dziennie. Istnieje wiele opcji noclegowych, zarówno w schroniskach, jak i miejscach biwakowych.


Jak przygotować się na przejście Małym Szlakiem Beskidzkim?


Przygotowanie się do przejścia Małym Szlakiem Beskidzkim (MSB) wymaga zarówno fizycznego, jak i mentalnego przygotowania, a także odpowiedniego planowania. fot. canva.com, CC0


Wolisz krótsze wędrówki? Przeczytaj: 5 niewymagających tras w polskich górach


Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w odpowiednim przygotowaniu się do tego wyzwania:


 1. Kondycja fizyczna:

  • Zacznij od regularnych spacerów, stopniowo zwiększając ich długość i intensywność.

  • Dodaj treningi wzmacniające, zwłaszcza te skupiające się na nogach i plecach.

  • Zdobądź doświadczenie w górskich wędrówkach; weekendowe wycieczki w góry pozwolą Ci przyzwyczaić się do nierównego terenu.

 2. Wybór odpowiedniego sprzętu:

  • Dobrze dopasowane buty górskie to podstawa. Upewnij się, że są one wygodne i dobrze się w nich chodzi.

  • Lekki plecak, odpowiednio spakowany, może znacząco podnieść komfort wędrówki.

  • Zastanów się nad zakupem kijków trekkingowych – mogą być nieocenione na stromych zjazdach.

  • Upewnij się, że masz odpowiednie ubranie na wszelkie warunki pogodowe: przeciwdeszczowe, przeciwwiatrowe oraz ciepłe warstwy na chłodniejsze dni.

 3. Planowanie trasy:

  • Zdecyduj, ile dni chcesz poświęcić na trasę i planuj codziennie odpowiednią ilość kilometrów.

  • Zorientuj się, gdzie znajdują się punkty wodne oraz schroniska lub miejsca do biwakowania.

  • Znajdź aktualne mapy i przewodniki po MSB; warto również korzystać z aplikacji turystycznych.

 4. Zapasy żywności i wody:

  • Zaopatrz się w lekką, ale kaloryczną żywność: batony energetyczne, orzechy, suszone owoce.

  • Zawsze noś przy sobie wystarczająco dużo wody i regularnie ją uzupełniaj.

 5. Pierwsza pomoc i bezpieczeństwo:

  • Zapakuj zestaw pierwszej pomocy z plasterami, bandażami, środkami przeciwbólowymi itp.

  • Poinformuj bliskich o swoim planie trasy i oczekiwanych czasach przyjścia do poszczególnych punktów.

  • Zawsze noś przy sobie telefon z naładowaną baterią i ewentualnie power bank.

 6. Mentalne przygotowanie:

  • Bądź świadomy trudności, jakie mogą Cię spotkać, ale również ciesz się pięknem przyrody i spokojem w górach.

  • Ustal dla siebie cele, ale bądź elastyczny i gotowy do zmiany planów w zależności od sytuacji.

Pamiętaj, że w górach pogoda może się szybko zmieniać, dlatego zawsze bądź przygotowany na różne warunki. Regularne odpoczynki, odpowiednie nawodnienie i słuchanie swojego ciała pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo przejść przez cały szlak.


Gdzie znaleźć nocleg na Małym Szlaku Beskidzkim?


Wyruszając na wielodniową trasę, taką jak Mały Szlak Beskidzki, namiot nie jest koniecznością. Chociaż warto mieć przy sobie sprzęt do spania na świeżym powietrzu - warto zabrać ze sobą śpiwór i materac, gdy nie ma się ustalonych miejsc na nocleg. Szlak ten oferuje wiele schronień, dlatego namiot może okazać się niepotrzebny, jeśli tylko zaplanujesz trasę. Jeżeli jednak zależy Ci na pewnej osłonie w trudnych warunkach pogodowych, lekki tarp wystarczy.


Co do miejscowości, niemal każda większa osada oferuje noclegi w formie agroturystyki czy pensjonatu. Przechodząc szlakiem MSB, co kilka godzin można znaleźć miejsce do przenocowania. Na południowym odcinku, zaczynając od Bielska-Białej, możemy wyróżnić:


Beskid Mały: schronisko na Chrobaczej Łące, w okolicach Przełęczy Kocierskiej, czy schronisko na Leskowcu.


Beskid Makowski: noclegi w Zembrzycach, w Bacówce u Harnasia w Marcówce czy w Myślenicach. Jednak na Lubomirze nie znajdziemy miejsca do spania.


Beskid Wyspowy: oferty noclegowe czekają w Kasinie, Mszanie Dolnej czy na Luboniu Wielkim.


Dodatkowo, na szlaku można natknąć się na wiaty turystyczne, które stanowią doskonałe miejsca do noclegu, nawet podczas opadów deszczu. Przykłady takich miejsc to wiata na Kiczery Międzybrodzkiej, Leskowcu czy szałas na Wierzbanowskiej Górze.


Sprawdź noclegi w Beskidach:

Mały Szlak Beskidzki to nie tylko wyzwanie dla ciała, ale przede wszystkim niezapomniane przeżycie dla duszy. Wędrując jego ścieżkami, zanurzasz się w serce beskidzkich krajobrazów, ucząc się przy tym pokory wobec przyrody. Bez względu na to, czy jesteś początkującym turystą czy doświadczonym wędrowcem, MSB z pewnością zostawi w Twoim sercu niezatarte wspomnienia.Zdjęcie główne: fot. gubernat / gettyimages.com, CC0

Następny artykuł Wakacje na Węgrzech. Gdzie...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!