Bon turystyczny 500+ - prezydent podpisał ustawę. Najważniejsze zasady

Bon turystyczny 500+ - prezydent podpisał ustawę. Najważniejsze zasady

Po długo trwającym zamieszaniu, w końcu wszystko stało się jasne. W dniu 15 lipca 2020 roku Sejm RP uchwalił ustawę, dotyczącą bonu turystycznego 500+ na wakacyjne wyjazdy, a 2 dni później prezydent RP podpisał ją. Na jakich zasadach będzie można korzystać ze wsparcia i kto je otrzyma? O tym poniższy artykuł.

Nie, jak wstępnie planowano, 1000+ dla każdego pracownika, zatrudnionego na umowie o pracę i zarabiającego mniej niż 5200 zł brutto, ale bon turystyczny 500+ na wakacyjny wyjazd dla każdego dziecka został w końcu uchwalony przez Sejm RP i podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Lada chwila wsparcie zacznie obowiązywać - konieczne jest odczekanie kilku dni, aż ustawa pojawi się w Dzienniku Ustaw RP.


Jakie są główne założenia programu 500+ na wakacje?


Pierwotne założenia były zupełnie inne i miały pochłonąć z budżetu państwa kwotę blisko 7 miliardów złotych. Po licznych dyskusjach i poprawkach zdecydowano, że ze wsparcia będą mogli korzystać rodzice dzieci, również Ci, którzy pracują w pozostałych państwach Unii Europejskiej. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, świadczenie wyniesie 1000 zł. 


Bon turystyczny 500+ na wakacje to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł, które można będzie wykorzystać na opłacenie kolonii, obozów, wycieczek, czy pobytów w obiektach noclegowych w Polsce do zakończenia marca 2022 roku.


Sprawdź oferty na wakacje 2020


Pierwotnie pod uwagę brany był również plan, by z dofinansowania mogli również skorzystać seniorzy. Tak się jednak nie stanie - świadczenie zostanie przeznaczone tylko i wyłącznie dla dzieci.


Program ma na celu przede wszystkim wsparcie turystyki na skutek strat, związanych z trwającą pandemią koronawirusa.


Komu przysługuje bon turystyczny i w jaki sposób go otrzymać?


Ze świadczenia będzie mogło skorzystać każde dziecko, również to, którego rodzice pracują w innym kraju Unii Europejskiej. Według szacunków, z tej formy pomocy skorzysta blisko 6,5 miliona osób.


Warto zaznaczyć, że na dzieci niepełnosprawne będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie w formie bonu, na podstawie złożonego w systemie teleinformatycznym oświadczeniu osoby uprawnionej, o legitymowaniu się przez dziecko orzeczeniem poświadczającym niepełnosprawność. Wartość polskiego bonu turystycznego wyniesie 500 zl, które można będzie wykorzystać jednorazowo do zakończenia marca 2022 roku.


Zgodnie z założeniami, by otrzymać bon, konieczna będzie rejestracja na platformie usług elektronicznych ZUS. Ustalenia prawa do świadczenia w formie bonu następuje na podstawie informacji, przyznawanych do ZUS przez ministra rodziny. Przekazanie danych nastąpi w przeciągu 10 dni roboczych od dnia wejścia w życie ustawy. Aktywowanie bonu będzie możliwe dzięki Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po dokonaniu wszelkich czynności i zaakceptowaniu danych, odpowiedni numer bonu zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres e-mail. Warto zaznaczyć, że ustalenie prawa do świadczenia w formie bonu nie będzie wymagało decyzji administracyjnej.


Jakie są korzyści dla branży turystycznej w związku z wejściem bonu w życie?


Główny cel programu to przede wszystkim wsparcie turystyki krajowej na skutek pandemii koronawirusa. Bon turystyczny ma za zadanie przede wszystkim zapewnienie wzrostu turystycznego w naszym kraju. Na wsparciu skorzysta kilkadziesiąt tysięcy podmiotów, w tym również małych i rodzinnych firm, które są najbardziej dotknięte kryzysem. Tego typu wsparcie jest niezbędne, bo pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na kondycję krajowej turystyki, a tego typu wsparcie na pewno będzie dodatkowym, finansowym zastrzykiem.


Komentarze (3)

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Piotr

23 dni temu
Wszyscy piszą o tym że jest bon i kto może z niego skorzystać. Może ktoś wreszcie napisze w jaki sposób go mają rozliczyć hotelarze i w jaki sposób sprawdzić czy dany kod który przedstawi gość nie jest wymyślony 😨

Nocowanie.Pl

21 dni temu
@Piotr, jak tylko pojawią się jakieś wiążące wiadomości, dotyczące poruszanych przez Ciebie kwestii, na pewno będziemy o tym informować.

Włóczykij

24 dni temu
super, teraz tylko czekamy na bon, listę obiektów i "jedziemy w Polskę"...

Zobacz również