Bruntal - atrakcje i ciekawe miejsca

Bruntal - atrakcje i ciekawe miejsca

Bruntal to piękne miasteczko położone w północno-wschodniej części Czech. Turystom ma do zaproponowania wspaniałe, malownicze szlaki, zabytki i prawdziwą czeską gościnność. Każdy, kto wybierze Bruntal jako cel swojego wakacyjnego wyjazdu, na pewno nie pożałuje. Przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie, jakie atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca skrywa w sobie to czeskie miasteczko.

Zanim przejdziemy do głównych atrakcji w mieście, słów kilka o samym miejscu. Bruntal to „miasto między górami i wodą” a także „brama wejściowa do Jesioników”. Skąd wzięły się te określenia? Oczywiście od położenia miasta. Bruntal znajduje się bowiem między Jesionikami czyli najwyższymi górami Moraw i Śląska a zaporą Slezská Harta – jednym z największych zbiorników wodnych w Czechach. Warto wiedzieć, że Bruntal to jedno z najstarszych miast czeskiego Śląska. Jego powstanie datuje się na 1213 rok. Wtedy to wydobywano w tutejszych okolicach srebro i złoto. Gdy przemysł wydobywczy przestał się opłacać, miasto powoli stawało się obszarem rozwoju przemysłu tekstylnego. Bruntal do dziś zachował swój XIII-wieczny układ ulic, które rozchodzą się od rynku i krzyżują się zawsze pod kątem prostym. Bruntal to idealne miesjce na spędzenie urlopu, zarówno latem jak i zimą. Zadowoli i miłośników białego szaleństwa, i pasjonatów pieszych wycieczek.

Rynek w Bruntalu

Choć rynek w Bruntalu nie jest do końca odnowiony i wiele w nim opuszczonych kamieniczek, to właśnie te elementy tworzą wyjątkowy klimat miasta i pozwalają przenieść się w czasie do okresu jego świetności. Na rynku znajduje się budynek byłego domu szlacheckiego, który pierwotnie pełnił funkcję kwatery dla pracowników zamku bruntalskiego. Stanowi ważny zabytek pod względem urbanistycznym.

Sprawdźcie koniecznie już teraz: 4 atrakcje Jesioników na lato.

Zamek Bruntalski


Głównym zabytkiem Bruntalu oraz całego regionu jest stojący blisko rynku renesansowo-barokowy zamek, który powstał w drugiej połowie XVI wieku. Jego obecne barokowe kształty są efektem przebudowy, która nastąpiła w latach 1766-1769. Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania zamku? Na pewno ciekawym elementem jest sam układ budowli, ponieważ z lotu ptaka widać wyraźnie, że zamek postawiony jest na planie trójkątnym. Ponadto wspaniale prezentują się piętrowe arkady na podwórzu, a także 30-metrowa wieża zegarowa. Historia zamku także jest dość interesująca. Otóż w XVII wieku zamek przeszedł w posiadanie Zakonu Rycerzy Niemieckich aż do pierwszej połowy XX wieku, kiedy to władze III Rzeszy rozwiązały zakon. Od 1945 roku zamek należy już do państwa. Choć zakon próbował odzyskać obiekt, wszystkie starania poszły na marne. Dziś budowla zachwyca odwiedzających i jesteśmy przekonani, że zaczaruje również Was.

Gotowi do dłuższej wycieczki po Czechach? W takim razie polecamy gorąco: Brno - atrakcje i ciekawe miejsca.

Co znajdziecie we wnętrzach zamku? Dla każdego coś ciekawego. Paniom na pewno przypadną do gustu wytworne pokoje wyposażone w eleganckie meble oraz liczne obrazy. Na uwagę zasługuje sala rzymska z drewnianą mozaiką podłogową i biblioteczką zawierającą kolekcję starych druków. Panów natomiast zainteresuje zbrojownia myśliwska, w której znajduje się kolekcja broni palnej.

Park zamkowy

Na koniec trzeba wspomnieć o otaczającym zamek parku. Jego powstanie datuje się na wiek XVI. Powierzchnia całkowita parku wynosi 2,5 ha. Znajdują się w nim baszty, resztki murów miejskich, 11 rzeźb i malownicze jeziorko. Pałac otoczony jest przez rozległy park, w którym umieszczono posągi, pozostałości murów miejskich, baszty i jeziorko.

Przed wyjazdem do miasta warto wiedzieć, że do ulubionych miejsc nie tylko turystów, ale także żeglarzy i wędkarzy należy Zapora Slezska Harta. Została ona usypana na rzece Morawicy w latach 1987-1997. Wysokość zapory wynosi ok 65 m. Na terenie wokół zapory organizowane są różne imprezy sportowe. Jak widzicie, w Bruntalu dzieje się dużo!


Sprawdźcie koniecznie noclegi w wybranych regionach Czech:
Noclegi Morawy Północne
Noclegi Pogranicze Kłodzkie
Noclegi Jesioniki
Noclegi Czeski Raj


Kościół pw. Wniebowzięcia Marii Panny


Co jeszcze warto zobaczyć w Bruntalu? Zachęcamy do zwiedzenia kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Marii Panny, który powstał w XIII wieku. Jego obecny wygląd zawdzięcza licznym przebudowaniom w XV, XVI i w XVIII wieku. Świątynia przedstawia budowlę trójnawową, wyposażoną w jednolite sklepienie żebrowe. Wewnątrz budowli znajdują się kamienne płyty nagrobne rodu Bruntalskich z Vrbna i członków Zakonu Krzyżackiego.
 
Kościół pw. Marii Panny Pocieszycielki


Kolejnym obiektem sakralnym jest kościół pw. Marii Panny Pocieszycielki z dawnym klasztorem pijarskim. Został wybudowany w latach 1731-1752. Świątynia stanowi doskonały przykład architektury jednonawowej. Podłużne wnętrze kościoła jest zbudowane na planie elipsy. Znajduje się tu także piętrowa zakrystia i kwadratowa wieża . Do świątyni przylega budynek dawnego klasztoru z lat 1731-1758, przebudowany w 1847 roku i w XX wieku.


Jeśli interesują Was inne miasta w Czechach, polecamy Wam gorąco ściągawkę z atrakcjami turystycznymi w miejscowości Liberec: Liberec - atrakcje i ciekawe miejsca.
 
Kaplica p.w. Michała Archanioła

W Bruntalu znajduje się również kaplica p.w. Michała Archanioła wybudowana w 1674 roku przez komtura Zakonu Krzyżackiego J. W. Zochę. Jest to murowana budowla, zbudowana na planie ośmiokąta. Całość wieńczy okazała kopuła.


Kościół pątniczy Marii Panny Wspomożycielki


Do piękniejszych obiektów sakralnych w Bruntalu należy również kościół Marii Panny Wspomożycielki. Świątynia została wybudowana w latach 1756-1765 w miejscu drewnianej kaplicy. Całość dumnie wznosi się na wzgórzu nad miastem i stanowi jego charakterystyczny element.

Bruntalskie rzeźby i pomniki

Na terenie miasta znajdują się dziesiątki pomników i rzeźb, które niewątpliwie dodają charakteru i magicznego klimatu. Wybraliśmy dla Was najciekawsze z nich, którym warto poświęcić kilka chwil. Jedną z wielu rzeź w parku zamkowym jest rzeźba Flora, wykonana na przełomie XVIII-XIX wieku z piaskowca. Przedstawia kobietę z naczyniem i kwiatami. Inną rzeźbą przedstawiającą kobietę jest rzeźba Fides. Ona także znajduje się w parku zamkowym. Rzeźba przedstawia kobietę z psem, który leży u jej stóp. Wspaniale zachowana, stanowi element dekoracyjny parku.

Przy północnej fasadzie kościoła pw. Marii Panny Niepokalanej znajduje się rzeźba przedstawiająca patronkę świątyni. Wykonana z piaskowca, na rogach cokołu umieszczone ma trzy aniołki. Ostatnia wybrana przez nas rzeźbą jest rzeźba św. Jana Nepomucena. Wykonał ją Sebalt Kappler w 1750 roku. Artysta uwiecznił moment śmierci świętego.

Skorzystajcie z naszych propozycji ofert noclegowych w wybranych miastach w Czechach:
Noclegi Praga
Noclegi Ostrava
Noclegi Benecko
Noclegi Harrachov

 

Malownicze wulkany

 

Jeśli znuży Was pobyt w centrum miasta, zachęcamy do odbycia wycieczek poza jego obszary. Tereny te są równie malownicze i gwarantują wspaniałe widoki. W okolicy Bruntalu znajdują się wulkany m.in.: Wulkan Wenus, Velky i Maly Roudny oraz Uhlirský vrch. Wszystkie są dość łatwo dostępne, wycieczki będą nie lada przeżyciem a widoki ze szczytów na pewno na długo pozostaną w Waszej pamięci.

Zainteresowani wyjazdem do Bruntalu? Mamy nadzieję, że tak. Przed urlopem zarezerwujcie jeszcze tylko komfortowy nocleg w Bruntalu i już możecie pakować się na wakacje Waszego życia!

Następny artykuł Novigrad - atrakcje i...

Komentarze (1)

Agnieszka

Dziś byliśmy w Bruntalu na jednodniowym wypadzie i muszę przyznać, że była to miła wycieczka, przy tym nie przemęczająca dzieci. Zwiedziliśmy zamek,trochę się śmiejąc z tłumaczenia w polskiej wersji przewodnika, podjechaliśmy do lipowej alei na szczycie której- na dawnym wulkanie - znajduje się punkt widokowy i kościółek, wreszcie dotarliśmy do Kralovej Studanki ze żródłem zdrojowym i bardzo ciekawą architekturą. Jest to malutka miejscowość w klimacie Polanicy, imponująca elegancją: budynki w większości z ciemnego drewna, z białymi okiennicami, piętrowe i otoczone zadbaną zielenią. Pijalnia dostępna bez opłat - warto mieć butelki czy kubki - restauracja z taką aurą austro-węgierskiej przeszłości, z dobrą kuchnią. Czesi jak zwykle mili i bezpretensjonalni, zdarza się, że dzieci machają przejeżdżającym samochodom, kelnerki chętnie tłumaczą co jest w menu. Nie był nam potrzebny nocleg, ale jeśli się już wybierać do Czech, to nie poprzestawać na jednym mieście !-)

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!