4 najlepsze szlaki turystyczne w Karpaczu. Gdzie się wybrać?

4 najlepsze szlaki turystyczne w Karpaczu. Gdzie się wybrać?

Karkonosze są regionem, w którym znajdziemy wiele fantastycznych szlaków, idealnych dla każdego. W tym artykule przedstawimy 4 najlepsze szlaki turystyczne w Karpaczu. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!

Karpacz jest miejscowością w Karkonoszach, chętnie odwiedzaną przez turystów i to niezależnie od pory roku. Podkreślić należy wspaniałe warunki do wypoczynku i do uprawiania narciarstwa - w sezonie zimowym uznaje się Karpacz jako jedno z lepszych miejsc w Polsce do uprawiania narciarstwa, a wszystko dzięki doskonale przygotowanym trasom narciarskim. 


Warto podkreślić, że nie tylko samym sportem Karpacz żyje. Pełno tu również wspaniałych miejsc i zabytków, stanowiących niejako wizytówkę Karpacza. Mowa tu oczywiście o Świątyni Wang, czy Skwerze Zdobywców.

 Świątynia Wang, fot. Nocowanie.pl


Dlaczego warto przyjechać do Karpacza?


Odpowiedź na to pytanie jest krótka i prosta. Karpacz to bez wątpienia miasto wyjątkowe, w którym każdy w pełni poczuje klimat gór. Charakter Karpacza zdecydowanie różni się od tłumnych górskich kurortów. Pomim, że jest chętnie odwiedzaną miejscowością, to w dalszym ciągu Karpacz może się cieszyć kameralną atmosferą.


Na taki stan rzeczy na pewno wielki wpływ mają otoczone drzewami zabytkowe pensjonaty i prawdziwa plątanina uliczek, w których można się ukryć przed innymi turystami. Warto podkreślić, że w okolicach Karpacza biegnie również gęsta sieć szlaków turystycznych, co sprzyja wyciszeniu i wypoczynkowi blisko natury. Wiosną i latem nie tylko amatorzy pieszych wędrówek mają tam co robić. Tutejsze szlaki są niezwykle malownicze - szczególnie jesienią i nie są zbyt trudne, w związku z czym każdy odwiedzając te miejsca, powinien być zadowolony.


Zastanawiasz się, czy wybrać Karpacz, czy Szklarską Porębę? Nie zastanawiaj się dłużej i przeczytaj koniecznie: Karpacz, czy Szklarska Poręba?


Które szlaki w Karpaczu są najlepsze i najpiękniejsze?fot. Dominika Ząbek, zdjecia.nocowanie.pl

Karpacz posiada wiele wspaniałych szlaków turystycznych, którymi możemy zdobywać upragnione szczyty Karkonoszy, w tym Śnieżkę. Nie ulega wątpliwości, że wędrując tymi trasami możemy podziwiać całe piękno gór. Miejscami bywają wymagające, ale czego się nie robi dla podziwiania magicznych widoków górskich i dla naszej satysfakcji. Oto 4, naszym zdaniem, najlesze szlaki turystyczne w Karpaczu.


  • Czerwony szlak na Śnieżkę


Nie da się ukryć, że jest to jedna z chętniej wybieranych tras turystycznych, prowadzących na Śnieżkę. Turyści w tym przypadku mają do pokonania 7,7 km, co powinno zająć nieco ponad 3 godziny i 30 minut. Sama trasa jest w miarę spokojna i przyjemna.

 

Wędrówkę najlepiej jest rozpocząć z parkingu Karpacz Biały Jar. Niewątpliwym atutem tej trasy jest bez wątpienia fakt, że to szlak bardzo widokowy. Wędrówkę tym szlakiem można urozmaicić, schodząc z niego i podążając na wschód, a potem na północ zejść do Karpacza czarnym szlakiem. Na Śnieżkę z Karpacza można jeszcze wejść szlakiem czarnym (tym najtrudniejszym) i szlakiem żółtym - najmniej widokowym. Szlak czerwony jest częściowo zamykany zimą.

 


fot. Marek Pogorzelski, zdjecia.nocowanie.pl
  • Czarny szlak do Kotła Białego Jaru


To kolejny przykład wyjątkowego szlaku turystycznego, dzięki któremu możemy odkryć całe piękno Karkonoszy. Czarny szlak do Kotła Białego Jaru, podobnie jak wyżej wspomniany szlak, również rozpoczyna się od parkingu Karpacz Biały Jar.


Trasa biegnie wzdłuż Złotego Potoku. Do pokonania w tym przypadku mamy 4,1 km, co powinno nam zająć 2 godziny. Trasa obfituje malowniczymi widokami na doliny i karkonoskie szczyty. Wędrówkę tym szlakiem można również urozmaicić, podążając dalej w kierunku Śnieżki lub wrócić do Karpacza szlakiem żółtym, kierując się w stronę Schroniska Strzecha Akademicka. Wędrówka szlakiem czarnym i żółtym jest o tyle ciekawa, że w wielu miejscach zalesienie jest małe, przez co mamy co podziwiać. Warto również podkreślić, że w sezonie zimowym przechodzimy wzdłuż wyciągów narciarskich, co tylko podkreśla wyjątkowość tego miejsca.


fot. broart, zdjecia.nocowanie.pl
  • Niebieski szlak do Schroniska na Przełęczy Okraj


Ta trasa przeznaczona jest dla nieco bardziej zaawansowanych miłośników górskich wędrówek, jednak czego się nie robi dla piękna górskich krajobrazów. Niebieski szlak prowadzący do Schroniska na Przełęczy Okraj liczy łącznie 17,5 km, a pokonanie tej trasy powinno nam zająć nieco ponad 6 godzin, dlatego też najlepiej wyruszyć w to miejsce wczesnym rankiem.


Gwarantujemy, że wybierając wędrówkę tą trasą, zobaczymy wszystko, co najlepsze w Karkonoszach. Sama trasa prowadzi przez wiele mniej znanych szczytów, nieopodal Wielkiego i Małego Stawu, zaliczymy aż 5 schronisk, Śnieżkę i w końcu dojdziemy do malowniczej Przełęczy Okraj. Naprawdę warto!
fot. Maria Talko, zdjecia.nocowanie.pl


  • Szlak niebieski od Świątyni Wang na Śnieżkę


Wędrówkę do szlakach w Karpaczu kończymy na jednym z najpiękniejszych i najchętniej wybieranych szlaków, prowadzących na Śnieżkę. Do pokonania w tym przypadku mamy 9,7 km, co powinno nam zająć 3-4 godziny, w zależności od preferowanego przez nas tempa wędrówki. S


zlak rozpoczyna się przy jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków w Karpaczu, czyli Świątyni Wang. Wybierając tą właśnie trasę, mamy możliwość zobaczenia i odwiedzenia najpiękniejszych miejsc w Karpaczu. Na liście znajduje się m.in. Schronisko Samotnia i Strzecha Akademicka - jedne z najpopularniejszych schronisk w Karkonoszach i w Polsce. Szlak na Śnieżkę prowadzi po spłaszczonej równinie porośniętej tundrą. Widoki ze Śnieżki zachwycają, niezależnie od pory roku.fot. broart, zdjecia.nocowanie.pl


Planujesz wyjazd w Karkonosze? Przeczytaj koniecznie: Nieodkryte szlaki w Karkonoszach. Gdzie warto się wybrać?


Noclegi w Karpaczu


Najchętniej wybieranymi kategoriami noclegów w Karpaczu są apartamenty, pensjonaty oraz kwatery i pokoje - cieszące się największym zainteresowaniem głównie wśród par i rodzin z dziećmi. Średnia cena za nocleg w Karpaczu wynosi 151 zł. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od kategorii noclegu i jego lokalizacji - wiadomo, że im bliżej centrum i atrakcyjnych miejsc, tym cena zdecydowanie wyższa. Najkorzystniej jednak jest się zatrzymać w obiektach z kategorii wille, w których cena za nocleg rozpoczyna się już od 20 zł. Pamiętajmy również, że w Karpaczu pobierana jest opłata klimatyczna w wysokości 2,30 zł od osoby za każdy dzień pobytu.


Turyści, którzy szukają noclegów w Karpaczu zwracają uwagę przede wszystkim na to, by pokój miał własną łazienkę. Przy dłuższym pobycie liczy się przecież komfort wypoczynku, a perspektywa dzielenia z kimś obcym tego miejsca, na pewno nie zachęca do wyboru oferty. Innymi udogodnieniami, jakich wymagają poszukujący ofert są możliwość korzystania z parkingu i kuchni, dostęp do telewizji oraz internetu, a także wyżywienie.


Zobacz noclegi w Karpaczu:Biały Domek

Biały Domek

Karpacz, ul. Dolna

Apartamenty Karpacz 9.8
Toreja

Toreja

Karpacz, ul. Sarnia

Kwatery i pokoje Karpacz 9.5
4 Pory Roku

4 Pory Roku

Karpacz, ul. Moniuszki

Wille Karpacz 9.5


Mamy nadzieję, że wizyta w popularnym miejscu, jakim jest Karpacz, będzie obfitować w wiele wspaniałych górskich wędrówek. Wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze szlaki w Karpaczu, niech więc Wasze wędrówki będą pełne malowniczych widoków i pozwolą odkryć całe piękno Karkonoszy.


Zdjęcie główne: fot. AdobeStock, CC0


Następny artykuł Wodospad Podgórnej -...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!