Burza w górach - jak się zachować?

Burza w górach - jak się zachować?

Burza w górach potrafi być bardzo często niebezpieczna i nieprzewidywalna. Co musimy zrobić, by jej uniknąć, a jak się zachować, gdy już nas złapie na samym szczycie? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

W okresie letnim występowanie burz to normalne zjawisko. Jest ono związane z upałami, mieszaniem się frontów, niżów i wyżów oraz licznymi wahaniami temperatur. Nie oznacza to jednak, że tylko w lecie mamy do czynienia z burzami. Często zdarzają się sytuacje, że również i jesienią lub pod koniec zimy mogą pojawiać się burze – jest to jednak zjawisko zdecydowanie rzadsze. Konieczna wydaje się więc znajomość aktualnych prognoz pogodowych, czujność i mocne nerwy, a także przede wszystkim zdrowy rozsądek – bo chyba nie ma nic cenniejszego i ważniejszego niż ludzkie życie. Przepiękne widoki i satysfakcja ze zdobycia szczytu mogą spokojnie poczekać.

 

 



fot. sethink (pixabay.com, CC0)

 

 

Czym jest burza?

 

To nic innego, jak zjawisko meteorologiczne, któremu towarzyszą intensywne opady deszczu lub gradu oraz wyładowania atmosferyczne. Ta na pozór krótka i prosta definicja to niezwykłe niebezpieczeństwo, które w górach potrafi szczególnie stworzyć zagrożenie dla życia i zdrowia. W miesiącach letnich mamy zazwyczaj do czynienia z burzami konwekcyjnymi, czyli takimi, które są wywoływane na skutek nagrzewania się powietrza i unoszeniem go do wyższych partii atmosfery. Z taką burzą najczęściej można się spotkać w godzinach południowych i popołudniowych. Dlatego też tak ważne jest rozpoczynanie górskich wędrówek o jak najwcześniejszej porze, by uniknąć ryzyka, że podczas wędrówki złapie nas burza.

 

Co zrobić przed wyruszeniem w góry?

 

Sprawdzanie bieżących informacji pogodowych to konieczność, nawet gdy od samego rana mamy do czynienia z pięknym, bezchmurnym i błękitnym niebem. Sytuacja pogodowa w górach potrafi się zmienić diametralnie, o czym przekonaliśmy się podczas ostatnich tragicznych wydarzeń na Giewoncie.

 

Sprawdź również: #wypoczywamwpolsce. Wakacje w górach

 

Obecnie istnieje dużo różnych aplikacji i stron, na których możemy sprawdzić informacje pogodowe z dokładnością co do minuty. Doskonale sprawdzają się również w takich sytuacjach radary, które pozwalają podejrzeć wędrówkę chmur i miejsca wyładowań atmosferycznych w bieżącym czasie.

 

Jeśli pomimo niezbyt optymistycznych prognoz, chcemy trochę pochodzić po górach, to wybierajmy miejsca bezpieczne. Czyli jakie? Takie, które w przypadku zmiany pogody, pozwolą nam bezpiecznie udać się do miejsca schronienia przed burzą. Doskonały przykład stanowią tu doliny lub miejsca w pobliżu schronisk górskich, do których możemy bezpiecznie dotrzeć w krótkim czasie.

 

Warto również obserwować zmieniające się warunki pogodowe – tj. siłę wiatru i zachmurzenie nieba. Jeśli zauważymy, że wiatr wzmaga się, a z kierunku, z którego wieje nadciągają chmury typu cumulonimbus, to musimy się przygotować na nadejście burzy.

 

Jak ocenić w jakiej odległości od burzy się znajdujemy?

 

Jeśli podczas wędrówki usłyszymy pierwszy grzmot, to nie powinniśmy podejmować ryzyka, związanego z dalszą wędrówką, tylko spokojnie zawrócić do punktu startu lub schroniska górskiego, znajdującego się po drodze.

 

Przeczytaj również: Na co uważać podczas wakacji? Wypoczywaj bez nieprzyjemnych przygód

 

Wiele osób z pewnością zastanawia się, jak określić, w jakiej odległości od burzy się znajdujemy. Najprostsza metoda polega na pomnożeniu odstępu czasowego od błysku do grzmotu przez liczbę 332. Jeśli różnica w czasie pomiędzy błyskiem a grzmotem wynosi 3 sekundy, to burza znajduje się od nas w odległości około 1 km.

 

Czynniki zwiększające ryzyko uderzenia pioruna

 

Jest wiele sprzecznych informacji, związanych z tym tematem. Większość osób twierdzi, że włączone telefony komórkowe przyciągają pioruny, że piorun nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce, że suche ubranie zapobiega uderzeniu przez piorun. Są to mity, które bezapelacyjnie należy zdementować.

 

W górach występuje tyle potencjalnych niebezpieczeństw, które w dużym stopniu sprzyjają burzom i uderzeniom piorunów. Są to m.in.:

 

- łańcuchy, barierki, drabinki, krzyże

- znaczne i obiektywne warunki pogodowe sprzyjające występowaniu chmur burzowych

- duża wysokość i brak możliwości bezpiecznego schronienia się

- wystające elementy, które przyciągają uderzenia piorunów

 

Co zrobić, gdy jednak w górach złapie nas burza?

 

Przede wszystkim podstawową zasadą jest to, by nie wpadać w panikę, bo to najgorszy z możliwych stanów w tej sytuacji. Nawet, gdy w ekspresowym tempie postanowimy zawrócić, to może dojść do takiej sytuacji, że burza złapie nas w dość niesprzyjającym terenie.

 

Zasady zachowania się podczas burzy, przygotowane przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przedstawiają się następująco:

 

1. Unikaj odsłoniętych przestrzeni, szczytów, grani, pojedynczych skał czy drzew.

2. Oddal się od cieków wodnych oraz metalowych ułatwień, stanowiących doskonałe pole do przepływu ładunku elektrycznego.

3. Będąc przy skałach, nie opieraj się o nie. Oddal się od skały na odległość przynajmniej 1 metra.

4. Przykucnij i złącz nogi razem. Jeśli to możliwe to odizoluj się od podłoża (np. plecakiem).

5. Jeśli przebywacie w grupie, to w żadnym wypadku nie trzymajcie się za ręce. Należy rozproszyć się i pozostać w pewnej odległości od siebie, aby w przypadku ewentualnego porażenia ucierpiało jak najmniej osób.

 

Jak zachować się, gdy dojdzie do porażenia piorunem?

 

Jeżeli piorun poraził osobę, znajdującą się blisko nas, to koniecznie wezwijmy pomoc, dzwonią pod numer TOPR 601 100 300 lub ogólnodostępny numer alaramowy 112. Pamiętajmy, że mamy obowiązek podjęcia próby pomocy takiej osobie.

 

Podstawy zachowania się w takich sytuacjach, przedstawiają się następująco:

 

1. Sprawdź, czy poszkodowany znajduje się w bezpiecznym miejscu.

2. Oceń, czy oddycha i jest przytomny.

3. Zadzwoń pod numer alarmowy, przekazując wszelkie szczegółowe informacje dyspozytorowi.

4. Postaraj się kontrolować stan poszkodowanego i zabezpieczyć go przed wychłodzeniem ciała.

5. W przypadku, gdy poszkodowany nie oddycha, przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

 

 

 

Willa Izbica

Willa Izbica

Karpacz, ul. Kościuszki

Pensjonaty Karpacz 9.8
Pensjonat Akacja

Pensjonat Akacja

Kudowa Zdrój, ul. Kombatantów

Pensjonaty Kudowa Zdrój 9.4

 

 

Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w górach

 

Każdego lata coraz częściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, związanych z burzami. Pamiętajmy o podstawach zachowania się w przypadku zagrożenia i postarajmy się zadbać o to, by wędrówki po górach były przyjemnością, a nie walką z żywiołem, z którym chcemy walczyć, pomimo tego, że wiedzieliśmy, że w konkretnym miejscu będzie na nas czekał.

 

Źródło informacji:

www.tatromaniak.pl

www.portalgorski.pl

 

fot. Bru-nO (pixabay.com, CC0)

 

 

Następny artykuł #DOBREWIESCI! Co nowego w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!