Dom Ludowy

Dom Ludowy

Dom Ludowy powstał z inicjatywy Franciszka Ćwiżewicza. Budowę umożliwiło włączenie się w projekt wszystkich mieszkańców wioski. Brak funduszy przesądził o tym, że budynek powstał dopiero kilka lat później.

Jak na ówczesne czasy był to pomysł nowatorski. To zdecydowanie mieszkańców przesądziło o urzeczywistnieniu projektu. Uważali oni, że placówka kulturalno – oświatowa jest niezbędna do dalszego rozwoju wsi. Bukowianie byli przekonani o słuszności swoich racji. Jednak same chęci nie są w stanie zdziałać wszystkiego, dlatego należało podjąć konkretne inicjatywy.. Już w 1923 roku Michalina Ćwiżewiczowa założyła Teatr i Chór Włościański. Pieniądze z przedstawień przekazywała na budowę ośrodka.


 Jeszcze niedokończony budynek zaczął tętnić życiem w 1928 roku. Później przeniesiono do niego siedzibę teatru i chóru. Tutaj skupiało się życie większości mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej. Organizowano liczne występy, przedstawienia, zebrania.


 Obecnie Dom Ludowy dba o funkcjonujące w gminie zespoły folklorystyczne. Może się również pochwalić organizacją cyklicznych imprez folklorystycznych o zasięgu ogólnopolskim i regionalnym. Najsłynniejsze imprezy to: Góralski Karnawał, w czasie którego urządzane są liczne konkursy oraz Sabałowe Bajania – ogólnopolski konkurs gawędziarzy ludowych. Dzięki tak dużemu zaangażowaniu Bukowina Tatrzańska została przyjęta w 1996 roku do Europejskiej Fundacji Miast Karnawałowych (FECC). 

Następny artykuł Świąteczna Warszawa

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!