Im większe gwiazdy, tym droższe noclegi. Festiwalowa gorączka rozkręca się

Im większe gwiazdy, tym droższe noclegi. Festiwalowa gorączka rozkręca się

Gwiazdy, hity i tłumy w festiwalowych miasteczkach. Gdyński Open’er otworzył sezon wielkich letnich wydarzeń muzycznych. Bilety na gwiazdorskie koncerty do najtańszych nie należą. Do tego dochodzą koszty noclegu. – Wyższe, jeśli zostawimy rezerwację na ostatnią chwilę. Jeśli ktoś planuje udział w nadchodzących imprezach, dobrze, żeby pomyślał o noclegu już teraz i uważnie przeglądał oferty – podpowiadają eksperci serwisu Nocowanie.pl po przeanalizowaniu „festiwalowych” cen.

Dua Lipa i inni w Gdyni, Metallica w Warszawie – miniony weekend przyniósł miłośnikom muzyki, wielkie emocje. Ale też spore wydatki.

Festiwale czy koncerty gwiazd w ramach światowych tras napędzają machinę chwilowych wzrostów cen. Tak było przed zakończonym właśnie festiwalem Open’er w Gdyni czy koncertem zespołu Metallica w stolicy – mówi Agnieszka Rzeszutek, ekspert Nocowanie.pl i dodaje, że w Gdyni, na dzień przed rozpoczęciem festiwalu, obłożenie osiągnęło poziom 81%, a wśród tych dostępnych pozostały głównie najdroższe obiekty. 

Dla przykładu, osoby decydujące się na rezerwację w ostatniej chwili, za pobyt w apartamencie w okresie od 3 do 6 lipca musiały liczyć się z wydatkiem 2500 złotych, a najdroższa dostępna opcja kosztowała blisko 5 tysięcy

Za chwilę będziemy mieć w Warszawie podobną sytuację przed koncertami Taylor Swift, która wystąpi w Polsce w pierwszych dniach sierpnia – podkreśla.

Już teraz w bazie Nocowanie.pl na czas przyjazdu supergwiazdy zostało jedynie 10% wolnych miejsc. Wśród nich wciąż znaleźć można oferty w dobrych cenach, gdzie para za dobę pobytu zapłaci średnio 300 złotych. Na razie są to ceny zbliżone do tego, co w pozostałych terminach, choć jak przewiduje ekspert, w ostatnim tygodniu przed wydarzeniem ceny zapewne wzrosną.

A co z pozostałymi festiwalami?


W lepszej sytuacji są wielbiciele Męskiego Grania. Dzięki temu, że ten format koncertowy gości w różnych regionach, nie gromadzi wszystkich swoich fanów w jednym miejscu.

Na jego trasie zarówno dostępność, jak i ceny są zbliżone do tego, co w pozostałych dniach wakacji. 

Na pierwszy z serii koncertów w Szczecinie w najbliższy weekend, dostępnych mamy ponad 40% miejsc noclegowych. Da się znaleźć zakwaterowanie od 150 złotych za dobę pobytu dla dwóch osób w kwaterach i pokojach. Choć i tutaj widzimy „festiwalowy wzrost”. W czasie koncertu za pobyt dwóch osób w apartamencie czteroosobowym zapłacić trzeba 855 złotych, podczas gdy tydzień później, cena w tym samym obiekcie spada do 568 złotych – podkreśla Rzeszutek.

W kolejny weekend Męskie Granie zagości w Gdańsku, gdzie wciąż dostępnych jest sporo miejsc, a w porównaniu do innych wydarzeń i koncertów, wciąż jest stosunkowo tanio. Para za dobę pobytu zapłaci od 320 złotych za wypoczynek w motelu, czy 440 złotych za pobyt w hostelu. Pobyt w hotelach czy apartamentach, to wydatek rzędu 500-700 złotych za dobę.

Również w najbliższy weekend w Łodzi odbędzie się największy w Polsce festiwal muzyki elektronicznej. Chociaż Audioriver proponuje swoje miasteczko namiotowe to nie brakuje chętnych do spania pod dachem, a dostępność miejsc noclegowych spadła do poziomu 25%. 

W rozsądnej cenie znaleźć można noclegi pracownicze oraz kwatery i pokoje – odpowiednio 448 i 400 złotych za pobyt dwóch osób przez dwie doby. Nieco inaczej wygląda sytuacja w apartamentach i hotelach. Tu trzeba się liczyć z wydatkiem około 2000 złotych za dwie doby noclegu dla dwóch osób. Tydzień później, te same apartamenty są nawet o połowę tańsze.

Ze znalezieniem noclegu powinni pospieszyć się ci, którzy chcą się wybrać na Kazimiernikejszyn. W czasie festiwalu rozpoczynającego się 17 lipca w Kazimierzu Dolnym czeka na nich tylko 11% miejsc. Szybko znikają tańsze opcje zakwaterowania, gdzie zapłacić można 480 złotych za cztery dni pobytu dla dwóch osób. Więcej jest tych, gdzie dwie osoby, które chcą uczestniczyć w całym wydarzeniu, muszą zapłacić nawet 2500 złotych za czterodniowy pobyt.

Swoje duże wydarzenia ma też Kołobrzeg. Na czas Sunrise Festival, czyli 19-21 lipca, dostępnych jest 23% miejsc. I tu na czas festiwalu ceny rosną. Najtańsza opcja noclegu dla dwóch osób za dwie noce to 1080 złotych za pobyt w kwaterach i pokojach, podczas gdy tydzień później, jest o połowę taniej. Najdroższa opcja to wydatek blisko 4300 złotych. Ceny apartamentów tydzień później, są o połowę niższe – poniżej 2000 złotych za 2 dniowy pobyt 2 osób.

Ze skutkami tego samego mechanizmu zmierzą się ci, którzy chcą wziąć udział w sierpniowych wydarzeniach, takich jak Pol’and’Rock Festival, OFF Festival w Katowicach czy w zakończeniu trasy Męskiego Grania w Warszawie. Dla wszystkich mamy te same rady: nie czekać do ostatniej chwili, uważnie porównywać oferty i rozejrzeć się za miejscami nieznacznie oddalonymi od centrum wydarzeń – podpowiada Agnieszka Rzeszutek.
Zdjęcie główne: fot. AdobeStock, CC0

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!